Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Svijet

Svijet Zbivanja u svijetu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2010., 11:30   #81
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Ne znam kojim cudom. Samo prirodnim putem cemo izgubiti 280.000. Migracije, ne znam... Slabo vodimo evidenciju. Mada koliko ohrabruje podatak da je za citavo vreme (prosperiteta, jeli) SFRJ imala negativnu migraciju (zapravo svi sem Srbije, razlog poznat). 80-ih je negativna migracija i za Srbiju bila poprilicno visoka (ne pamtim tolike brojke, ali mislim oko 60.000). Tada se, generalno, manje migriralo, a ekonomska situacija je bila kud i kamo bolja. Tih IRL sa Kosova... Hm, o tome smo raspravljali, iznad 100.000 sigurno ima. Medjutim, zaboravlja se povratak u BiH/HR, koji je prema UNHCRu imao maha prvih godina ovog milenijuma (negde sam nasao da se preko 40.000 jos vratilo u HR posle popisa). Ja dajem "pesimisticnu" procenu o 7,3 miliona 2011.
Mislim da ipak ni toliko,ako je suditi po RZSu,mesecnom statistickom biltenu i demografskoj statistici ispada da je izmedju 600 i 800 zivorodjenih od raseljenih sa Kosova. Ako bi ih bilo 200 hiljada,to znaci da bi im natalitet bio izmedju 3 i 4 promila,sto je smesno jer znamo odakle su ti ljudi dosli,i da u toj pridosloj skupini ima dosta vitalnog sveta (Roma,Askalija pored Srba) U mom gradu 50 beba otpada na raseljene,a u proceni UNHCRa stoji da ih u mom gradu ima 8 hiljada,znaci natalitet 6 promila. Nigde veze sa realnoscu.

Sto se tice prognoze,i ja ocekujem tako nesto,u slucaju da se raseljeni ne popisu kao stalno nastanjeno stanovnistvo.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:32   #82
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Da je bar objasnio. Pre bih rekao da je i decko zbunjen jednako kao i mi,sto se dalo videti iz diskusije. Ko kaze da saldo kod unutrasnjih migracija mora biti nuzno poravnat? Pogledaj statistike drugih zemalja.
baš čitam i tanka su mu objašnjenja, pogotovo za vanjske migracije. šupljak. zanimljiv je ovaj primjer Slovenije, gdje za vrlo mala mjesta ne otkrivaju etničku pripadnost kako bi sačuvala pravo na privatnost.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:33   #83
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ali to i jest najbolji način vođenja evidencije, ovo kako DZS vodi evidenciju je smjehotresno, podaci s BIH i Srbijom su nigdje veze, a kad usporediš s Njemačkom i njihovim podacima za migracije prema RH razlika u tisućama.
Naravno,popis uglavnom pokaze realnije stanje nego sve ovo sto bilteni skupa pokazuju u medjupopisnom periodu. Sve to pod uslovom da se ne montiraju podaci.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:34   #84
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Mislim da ipak ni toliko,ako je suditi po RZSu,mesecnom statistickom biltenu i demografskoj statistici ispada da je izmedju 600 i 800 zivorodjenih od raseljenih sa Kosova. Ako bi ih bilo 200 hiljada,to znaci da bi im natalitet bio izmedju 3 i 4 promila,sto je smesno jer znamo odakle su ti ljudi dosli,i da u toj pridosloj skupini ima dosta vitalnog sveta (Roma,Askalija pored Srba) U mom gradu 50 beba otpada na raseljene,a u proceni UNHCRa stoji da ih u mom gradu ima 8 hiljada,znaci natalitet 6 promila. Nigde veze sa realnoscu.

Sto se tice prognoze,i ja ocekujem tako nesto,u slucaju da se raseljeni ne popisu kao stalno nastanjeno stanovnistvo.
negdje sam čitao da će se IRL popisati kao stalno naseljeno stanovništvo.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 11:41   #85
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
negdje sam čitao da će se IRL popisati kao stalno naseljeno stanovništvo.
Pa ja bih to uradio da sam na mestu RZSa,pa i da vidimo vec jednom koliko to raseljenih zaista ima. Mislim da bi i oni sami to uradili,ali posto ima izmena u definicijama nekih termina za popis 2011. (mislim da se i za stalno nastanjeno stanovnistvo nesto promenilo) nisam dobio zvanican odgovor od RZSa po tom pitanju. Naravno,postoji preporuka da se to stanovnistvo popise kao stalno,ali nije iskljuceno da se oni popisu po drugacijoj proceduri od stalno nastanjenog stanovnistva,tako da ce ih svakako popisati,ali podatak nece objaviti.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 13:36   #86
Negdje sam čitao da Roma u Srbiji ima od 400-500 tisuća. Tek manji broj ih se izjašnjava Romima pa će će biti zanimljivo vidjeti "na čiju stranu" će oni 2011.
Znamo da mnogi rađaju kao Romi, a umiru pod drugom zastavom.
U Hrvatskoj ih je po popisu bilo 10ak tisuća, u stvarnosti oko 30000.
Ima li netko podatke za Srbiju?
__________________
Kad pozelis radit, sidni, pricekaj, vidit ces da ce te proc
fafafa2233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 13:40   #87
Quote:
fafafa2233 kaže: Pogledaj post
Negdje sam čitao da Roma u Srbiji ima od 400-500 tisuća. Tek manji broj ih se izjašnjava Romima pa će će biti zanimljivo vidjeti "na čiju stranu" će oni 2011.
Znamo da mnogi rađaju kao Romi, a umiru pod drugom zastavom.
U Hrvatskoj ih je po popisu bilo 10ak tisuća, u stvarnosti oko 30000.
Ima li netko podatke za Srbiju?
tako je u svim zemljama. u Slovačkoj i Mađarskoj ih se procjenjuje na oko 10% stanovnika, a po popisima ih nema ni 1/4 tog broja. u Srbiji ih na popisu bude stotinjak tisuća, u stvarnosti 3-4 puta više. samo u Beogradu ih je da ti pamet stane.

međutim, oni su donekle skloni asimilaciji. u pravilu su iste vjere kao i domicilni narod, istih imena i prezimena, nisu nužno ni svi crni, tako da onaj dio koji se uspješno emancipira u društvu, automatski "prestaje" biti Rom. kod nas je situacija dosta drukčija jer imamo jako malo autohtonih Roma (u Međimurju, ti su katolici), a sve ostalo su bosanski ili kosovski Romi, muslimani.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:03   #88
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
tako je u svim zemljama. u Slovačkoj i Mađarskoj ih se procjenjuje na oko 10% stanovnika, a po popisima ih nema ni 1/4 tog broja. u Srbiji ih na popisu bude stotinjak tisuća, u stvarnosti 3-4 puta više. samo u Beogradu ih je da ti pamet stane.

međutim, oni su donekle skloni asimilaciji. u pravilu su iste vjere kao i domicilni narod, istih imena i prezimena, nisu nužno ni svi crni, tako da onaj dio koji se uspješno emancipira u društvu, automatski "prestaje" biti Rom. kod nas je situacija dosta drukčija jer imamo jako malo autohtonih Roma (u Međimurju, ti su katolici), a sve ostalo su bosanski ili kosovski Romi, muslimani.
Nisu ni svi Hrvati nužno bijeli
I ne bih rekao da se oni asimiliraju (većina nije), oni se jednostavno izjašnjavaju kao srbi, mađari ili slovaci(ovisno gdje žive). Asimilacija je stapanje sa većinskim stanovništvom. Poprimanje kulture, običaja, načina života... To kod njih nije slučaj. Iznimaka ima ali su rijetke.
__________________
Kad pozelis radit, sidni, pricekaj, vidit ces da ce te proc
fafafa2233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 14:06   #89
Quote:
fafafa2233 kaže: Pogledaj post
Nisu ni svi Hrvati nužno bijeli
I ne bih rekao da se oni asimiliraju (većina nije), oni se jednostavno izjašnjavaju kao srbi, mađari ili slovaci(ovisno gdje žive). Asimilacija je stapanje sa većinskim stanovništvom. Poprimanje kulture, običaja, načina života... To kod njih nije slučaj. Iznimaka ima ali su rijetke.
ma kako nije, evo jedan slučaj za koji znam...ciganuša Seka Aleksić. ne čini mi se da ta i dalje živi ciganštinu pa jedan od najvećih igrača Zvezde ikad, Šekularac.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 16:00   #90
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ma kako nije, evo jedan slučaj za koji znam...ciganuša Seka Aleksić. ne čini mi se da ta i dalje živi ciganštinu pa jedan od najvećih igrača Zvezde ikad, Šekularac.
cajke nisu ciganština?
__________________
Kad pozelis radit, sidni, pricekaj, vidit ces da ce te proc
fafafa2233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 16:16   #91
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
ma kako nije, evo jedan slučaj za koji znam...ciganuša Seka Aleksić. ne čini mi se da ta i dalje živi ciganštinu pa jedan od najvećih igrača Zvezde ikad, Šekularac.
Bio sam na metar od Sekija prosle godine,subota je bila,trcao se BG maraton.Nije istina to sto pises,to je bedna propaganda ljudi koji mrze sve sto je srpsko,a narocito Zvezdino.
shaolin_wariors is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 16:23   #92
Quote:
shaolin_wariors kaže: Pogledaj post
Bio sam na metar od Sekija prosle godine,subota je bila,trcao se BG maraton.Nije istina to sto pises,to je bedna propaganda ljudi koji mrze sve sto je srpsko,a narocito Zvezdino.
čovjek je rekao da je cigan, kad je gostovao kod Petra Vlahova na Novoj TV.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 16:25   #93
Romi u Srbiji jesu misterija,no nista manja nego u drugim zemljama (Madjarska,Slovacka,Rumunija,Bugarska). Realna racunica bi bila da ih je oko 300-400 hiljada realno,medjutim ima masa onih koji se deklarisu kao Srbi (kao sto dudu rece preko vere i sve cesce jezika). Deklarisani Romi su nazalost oni koji se nisu socijalno uklopili u drustvo,ali i koji neguju svoj jezik i ne beze od toga sto su. Romska populacija se u Srbiji uvecala za jos koju hiljadu Roma i Askalija (albanizovani Romi,govornici albanskog jezika) nakon 1999te.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 16:35   #94
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
čovjek je rekao da je cigan, kad je gostovao kod Petra Vlahova na Novoj TV.
Mislio je,,cigan"kao ruzan nadimak za zvezdase.Gde ce u ono vreme Mandov da igra fudbal i to jos u onoj jakoj prvoj ligi???Ni u osnovnu skolu nisu isli,a kamoli da su znali za sportsku kulturu!!!
shaolin_wariors is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 16:50   #95
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Mislim da ipak ni toliko,ako je suditi po RZSu,mesecnom statistickom biltenu i demografskoj statistici ispada da je izmedju 600 i 800 zivorodjenih od raseljenih sa Kosova. Ako bi ih bilo 200 hiljada,to znaci da bi im natalitet bio izmedju 3 i 4 promila,sto je smesno jer znamo odakle su ti ljudi dosli,i da u toj pridosloj skupini ima dosta vitalnog sveta (Roma,Askalija pored Srba) U mom gradu 50 beba otpada na raseljene,a u proceni UNHCRa stoji da ih u mom gradu ima 8 hiljada,znaci natalitet 6 promila. Nigde veze sa realnoscu.

Sto se tice prognoze,i ja ocekujem tako nesto,u slucaju da se raseljeni ne popisu kao stalno nastanjeno stanovnistvo.
Dete pripada i ocu i majci. Ako je jedno od to dvoje IRL, da li se dete pise u statistici? Ako je otac "odavde", a majka sa Kosova, dete ne bi trebalo pisati (tehnicki mozda, ali eticki sigurno bi). Treba dobro ispitati metodologiju.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 16:55   #96
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Romi u Srbiji jesu misterija,no nista manja nego u drugim zemljama (Madjarska,Slovacka,Rumunija,Bugarska). Realna racunica bi bila da ih je oko 300-400 hiljada realno,medjutim ima masa onih koji se deklarisu kao Srbi (kao sto dudu rece preko vere i sve cesce jezika). Deklarisani Romi su nazalost oni koji se nisu socijalno uklopili u drustvo,ali i koji neguju svoj jezik i ne beze od toga sto su. Romska populacija se u Srbiji uvecala za jos koju hiljadu Roma i Askalija (albanizovani Romi,govornici albanskog jezika) nakon 1999te.
Romi su slicni Vlasima. Nacionalno budjenje je stvar momenta. Uz bitnu razliku sto Romi imaju vrlo mladu populaciju. Kod njih je svaki stubic siri od onog gornjeg na starosnoj piramidi (karakteristicno za pojedine zemlje u razvoju, 2. stupanj demografske tranzicije). Ne bih se iznenadio ni da ih 300.000 bude na popisu. Mada ne bih se mogao sloziti sa metodom prostog dodavanja Askalija i Roma, kod Roma mnogo bitniju ulogu igra momenat.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 17:06   #97
Quote:
dudu kaže: Pogledaj post
Za godine 1991-1997 etnička struktura o rođenjima je procena ZSK'a i za smrti za per. 1991-1994. Za godine 1998-2001 procena ZSK'a za rođenja i slučajeva smrti.

to stoji u pasusu ispod tablice.
To stoji u pasusu, mozda, ali da je neko proverio ovo sto ja tvdim, mislim da nije, a ako si pogledao tabelu ispod, sa procentima, nisi ni morao proveravati.

Iz tvog posta cu odraditi :

Odnos zivorodjenih, Albanci : Srbi

1991. -> 13,45 : 1
1992. -> 13,46 : 1
1993. -> 13,45 : 1
...
1997. -> 13,45 : 1

i za umrle ti je isto, bukvalno uzimaju se konstantni udeli. Pa i to je nekakvo pracenje, ali spada u krupnije statisticke greske.
SDS988 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2010., 17:37   #98
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
Dete pripada i ocu i majci. Ako je jedno od to dvoje IRL, da li se dete pise u statistici? Ako je otac "odavde", a majka sa Kosova, dete ne bi trebalo pisati (tehnicki mozda, ali eticki sigurno bi). Treba dobro ispitati metodologiju.
Zavisi u koju maticnu knjigu ih upisu valjda. Ne znam u detalje kako to ide,ali logicnije i razumnije bi bilo da ih roditelji upisuju u maticne knjige opstine u koju su raseljeni. Realno,ne znam kolike su sanse da se oni vrate na Kosovo,mada ako se poboljsaju uslovi tamo nije iskljuceno i nije uzalud ako se i dalje vode po kosovskim maticnim knjigama.
__________________
Cel mai bun cuvânt este cel care nu este pronunțat
Lookey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 09:04   #99
Quote:
Lookey kaže: Pogledaj post
Realno,ne znam kolike su sanse da se oni vrate na Kosovo,mada ako se poboljsaju uslovi tamo nije iskljuceno i nije uzalud ako se i dalje vode po kosovskim maticnim knjigama.
Ko da se vrati na Kosovo? Romi? Nece ni Albanci sto imaju mnogo bolje uslove

procitaj ovo;
http://www.rts.rs/page/stories/sr/st...zni+režim.html

Vlada u Briselu je naložila ambasadoru Belgije u Beogradu da otputuje na jug Srbije i da sa poslanikom i predsednikom Partije za domokratsko delovanje Rizom Halimijem pokrene akciju kojom bi se potencijalni azilanti odvratili od putovanja u Belgiju na osnovu lažnih predstava i obećanja, za šta im prevaranti uzimaju veće svote novca.
dzo dinamitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2010., 09:54   #100
Quote:
SDS988 kaže: Pogledaj post
To stoji u pasusu, mozda, ali da je neko proverio ovo sto ja tvdim, mislim da nije, a ako si pogledao tabelu ispod, sa procentima, nisi ni morao proveravati.

Iz tvog posta cu odraditi :

Odnos zivorodjenih, Albanci : Srbi

1991. -> 13,45 : 1
1992. -> 13,46 : 1
1993. -> 13,45 : 1
...
1997. -> 13,45 : 1

i za umrle ti je isto, bukvalno uzimaju se konstantni udeli. Pa i to je nekakvo pracenje, ali spada u krupnije statisticke greske.
90-te su im u banani što se tiče statistike, ali nakon 2000. uredno prate, samo što više naravno nema Srba u statistici. oni vode svoju.
dudu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:10.