Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Magija i mistika

Magija i mistika Od parapsihologije do metafizike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2013., 10:26   #1
Paganizam u teoriji i praksi

Saznao da izlazi nova knjiga "Paganizam u teoriji i praksi", ako je vjerovati najavama riječ je o pozamašnom djelu. Evo linkova s najavama:
http://vjesticji-ormar.blogspot.com/...teoriji-i.html
http://blog.vecernji.hr/danijel-tatic/2013/09/07/128/

Zna li netko više o čemu je konkretno riječ? Kažu da je domaći autor koji se potpisuje pseudonimom.
sizif100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 10:56   #2
Pročitao sam sadržaj i djeluje mi zanimljivo. Baš me zanimaju reakcije crkvenjaka kad to izađe vani
orion476 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 12:42   #3
Nadam se da neće idealizirati paganizam ili ubacivati pojmove koje njim nemaju veze.

Cijena je jako povoljna tako da ću kupiti sve tri knjige...i navjerojatnije nakon čitanja ih prodati ili pokoniti

U svakom slučaju napisati ću osvrt na ovoj temi
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 16:12   #4
Quote:
orion476 kaže: Pogledaj post
Pročitao sam sadržaj i djeluje mi zanimljivo. Baš me zanimaju reakcije crkvenjaka kad to izađe vani
Kao da nema vec hrpa "zlih" knjiga, od heri potera na dalje
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2013., 22:52   #5
Baš me zanima kakav će biti "praktični" dio
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 16:38   #6
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Kao da nema vec hrpa "zlih" knjiga, od heri potera na dalje
Baš. I ja kažem.
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 01:50   #7
Evo malo pratim faze reklame na tom blogu i nekako mi se ne sviđa to što čitam. Citirati ću sam sebe

"Osobno me smeta rečenica “usklađivanje čovjeka s prirodnim procesima”, cijela je naša povjest usmjeran ka izolaciji od prirode i pokušaju življenja neovisno o prirodnim procesima. Svi to svakodnevno živimo, okruženi sa 4 zida, strujom koja nas grije kada je u prirodi hladno ili koja nam daje svjetlost kada je vani noć, hladnjakom koji nam čuva hranu ako je vani toplo…itd. itd. Primarni je cilj ljudskog roda tj. naših života jest biti neovisan o Prirodi.

S druge strane ako nekome rogati bog zvuči opako neka se malo informira, Michelangelo je kip Mojsija napravio sa rogovima i to u ono doba (kada je crkva bila na vlasti) nije predstavljalo ništa strašno. Rogovi su ovovjekovna izmišljotina holivudske industrije."

Opet kritiziram prije nego li pročitah knjigu

Evo neću više, čekam da izađe
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes

Zadnje uređivanje Baphomet : 19.09.2013. at 02:42.
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 02:31   #8
Nije li iolar D. Manzin (bivsi sef Iskoraka?)
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2013., 02:42   #9
Nemoj sada krenuti sa ad hominem
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 21:29   #10
koliko znam iolar je član vijeća Hrvatskog paganskog kruga i bio je prije cca godinu dana kod Mišaka "Na rubu znanosti", a druga spomenuta osoba pripada u Međunarodnu Pagansku Federaciju za Hrvatsku. Nebitno, za sadržaj knjige,doduše. Iako me smeta naguravanje principa wiccanizma pod paganizam, a onda drugi pagani s različitim panteonom time postoju neopagani...Bar bi paganstvo trebalo imat razumjevanja za sve vrste starovjerja, no još nisam počela čitat,to sam uočila iz najava. daljnjih komentara suzdržat ću se dok ne pročitam sve 3 knjige. Baš me zanim ima li tu kakve prakse ili samo proslave Sabbata i Esbata.
Ako je netko možda već marljivo počeo čitat,da podjeli s nama dojmove?
__________________
"The best way to realise your dreams is to wake up."
shalimar is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2013., 21:34   #11
Kupih danas prvu knjigu, ima 430 stranica. Došao sam do 70. Pročitati ću do kraja i tek onda napisati sveukupni dojam.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 22:27   #12
A eto, pročitah, šta reći, kakvu posluku porati

Mislim da je knjiga zbrkana i nečitljiva. Analize pojedinih riječi i njihovo pisanje na grčkom i drugim jezicima je bespotrebno i iritirajuće. Npr. piše kako treba nešto poškropiti vodom i onda u zagradi imam nekoliko prijevoda riječi "poškorpiti" i kratki opis nastanka riječi. Etimologija me ne zanima.

Nije da branim kršćanstvo ali stvarno nije potrebno toliko pisati o tome kako su pagani različiti i zašto su različiti itd. Nisam kupio knjigu o kritici kršćanstva i ostalih raširenih religija.

Distanciranje od hermetizma, Crowleya itd. je naivno jer većina vikana koristi njihove materijale.

Pošto sam upoznat sa radom Crowleya dodatno me smeta nepoznavanje njegovog rada i banaliziranje izreke " "Do what thou Wilt shall be the whole of the Law", volja je Volja, istinska bit čovjeka a ne "radi što želiš...."

Svako malo autor ubacuje par rečenice iz popularne nauke, psihologije....i na taj način brani svoj stav. Pa ne možeš u par riječi opisati kvantnu fiziku.

Dio "Povjest grimoara" je zauzeo jednu stranicu. Ma dajte....

I ne, nije mi potrebno toliko informacija o Vedama i hinduizmu. Kupio sam knjigu o paganizmu

Dok se autor drži samo paganizma, povjesti, rituala i svjetonazora sve funkcionira solidno. U tom bi slučaju knjiga imala 100-njak stranica i bilo bi sasvim solidno štivo. Da je autor dao knjigu na čitanje nekome tko nije blizak njemu i lipaganskom krugu u kojem se kreće možda bi dobili kvalitetniji uradak.

Eto, to je moje viđenje i analiza. No tko zna, možda se nekome svidi
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 10:52   #13
Bok, kupila sam knjigu... tek sam počela čitati, pa dojam još nije kompletan. Tematika me zanima već godinama, i stvarno mi je drago da je netko skupio sve u par knjiga, i to još na hrvatskom. dakle, sve ono što imam raštrkano u file-ovima, skupljeno s neta, sad mogu listati iz ruke. i to je super.

odmah na početku sam stekla dojam da će biti dosta distance od kršćanstva, i priče 'mi smo nešto sasvim drugo', i 'mi smo proganjani kroz stoljeća od tih zločestih kršćana'... što je po meni nepotrebno naglašavanje različitosti (zašto ići u tom pravcu?) i prozivanje jedne vjere, u ovom slučaju kršćanstva (i ostalih monoteističkih vjera). malo mi je iritantno, podjseća me na političare, kada krive jedni druge za tuđe grijehe i propuste.
ako želim nešto naučiti o paganizmu, dajte mi konkretne informacije o paganizmu, a dalje ću sama razmišljati i raditi usporedbe.

sviđa mi se poveznica s ostalim religijama (istočnim i zapadnim) jer je i to prilika da se podsjetim nekih činjenica, i eventualno nešto novo naučim. nije mi to problem jer me zanima religija kao takva općenito. ( i naravno, ako nema elitističkog 'mi smo pagani' pristupa ).

čitam dalje i skupljam dojmove (nadam se i znanje..).
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 12:37   #14
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
Bok, kupila sam knjigu... tek sam počela čitati, pa dojam još nije kompletan. Tematika me zanima već godinama, i stvarno mi je drago da je netko skupio sve u par knjiga, i to još na hrvatskom. dakle, sve ono što imam raštrkano u file-ovima, skupljeno s neta, sad mogu listati iz ruke. i to je super.

odmah na početku sam stekla dojam da će biti dosta distance od kršćanstva, i priče 'mi smo nešto sasvim drugo', i 'mi smo proganjani kroz stoljeća od tih zločestih kršćana'... što je po meni nepotrebno naglašavanje različitosti (zašto ići u tom pravcu?) i prozivanje jedne vjere, u ovom slučaju kršćanstva (i ostalih monoteističkih vjera). malo mi je iritantno, podjseća me na političare, kada krive jedni druge za tuđe grijehe i propuste.
ako želim nešto naučiti o paganizmu, dajte mi konkretne informacije o paganizmu, a dalje ću sama razmišljati i raditi usporedbe.

sviđa mi se poveznica s ostalim religijama (istočnim i zapadnim) jer je i to prilika da se podsjetim nekih činjenica, i eventualno nešto novo naučim. nije mi to problem jer me zanima religija kao takva općenito. ( i naravno, ako nema elitističkog 'mi smo pagani' pristupa ).

čitam dalje i skupljam dojmove (nadam se i znanje..).
Eh baš šteta. Onda neću ni uzimati. A iskreno i ne čudi me baš, jer netko je gore rekao da je u knjigu uključena i neka osoba iz međunarodne paganske federacije. Mislim, time je sve rečeno. Ta ekipa tamo, čast izuzecima, je većinom u tim vodama radi ega. Nema tamo neke duhovnosti i sličnog nažalost.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 13:19   #15
Quote:
Lilyrose kaže: Pogledaj post
Eh baš šteta. Onda neću ni uzimati. A iskreno i ne čudi me baš, jer netko je gore rekao da je u knjigu uključena i neka osoba iz međunarodne paganske federacije. Mislim, time je sve rečeno. Ta ekipa tamo, čast izuzecima, je većinom u tim vodama radi ega. Nema tamo neke duhovnosti i sličnog nažalost.
temeljem čega zaključuješ da su u paganizmu (tj. toj federaciji) najviše zbog ega? stvarno me zanima, jer ne poznajem nikoga tko se bavi sličnim stvarima, a možda bih nekad željela stupiti u neki kontakt. to da postoje kod nas, olakšava cijelu stvar što se tiće komunikacije. mislim da se zovu paganski krug hrvatske? pošto sam i sama skeptična, zanima me tvoje mišljenje.
što se tiće knjige, meni se ne čini loša.. pokušavam biti objektivna, imam zamjerki, ali ipak mislim da ću dobiti neke korisne informacije.
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 13:38   #16
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
temeljem čega zaključuješ da su u paganizmu (tj. toj federaciji) najviše zbog ega? stvarno me zanima, jer ne poznajem nikoga tko se bavi sličnim stvarima, a možda bih nekad željela stupiti u neki kontakt. to da postoje kod nas, olakšava cijelu stvar što se tiće komunikacije. mislim da se zovu paganski krug hrvatske? pošto sam i sama skeptična, zanima me tvoje mišljenje.
što se tiće knjige, meni se ne čini loša.. pokušavam biti objektivna, imam zamjerki, ali ipak mislim da ću dobiti neke korisne informacije.
Bez obzira na što sam ja rekla, kontaktiranje nikad nije loše. Ja sam i od njih puno naučila. Samo za neke dublje duhovnije sfere paganizma, ne očekuj puno. Pravim duhovnjacima bilo kojeg puta nisu potrebne nikakve zemaljske organizacije i grupacije osim na samom početku kad je pojedinac još izgubljen u džungli informacija pa mu koriste razni kontakti. Ali za nešto dugoročnije, ne. Prave vještice/pogani/whatever nikad ne idu s tim u javnost niti vole gubiti vrijeme na druženja. Nikad. Takve nećeš naći ni u kakvim udrugama/društvima. Tako da od ovih možeš dobiti izvrsnu teorijsku podlogu. Ostalo se svodi na šalabajzanja po vani, nalaženja i pričanja o tome kako su kršćani bljak, kako šokiraju susjede ili bližnje svojim pentagramima oko vrata/oblačenjem/izjavama i slično.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 13:55   #17
Po meni, to je jedna ugodna skupina ljudi koja se voli družiti i pričati o sličnim stvarima.

Malo su previše okupirani kršćanstvom i rituale koje obavljaju u prirodi ne smatram ozbiljnim. To kažem zato jer sam vidio da neki pripadnici vode sa sobom djecu na te grupne rituale.
Djeci tamo nije mjesto osim ako se ne radi o običnom druženju, ispijanju kave i okretanju prasca na ražnju (da, to su nekako namjerno izbjegavali spomenuti)

Može se doći do informacija, sklopiti pokoje prijateljstvo, pretpostavljam i upoznati interesantne ljude i to bi bilo sve. Nisam imao negativnih iskustava sa njima, iako se u nekim stvarima ne slažemo oni su ugodna skupina ljudi za nekoga tko se tek počinje baviti tim stvarima. Bar su ugodni preko interneta i facebooka
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 14:21   #18
Quote:
Lilyrose kaže: Pogledaj post
Bez obzira na što sam ja rekla, kontaktiranje nikad nije loše. Ja sam i od njih puno naučila. Samo za neke dublje duhovnije sfere paganizma, ne očekuj puno. Pravim duhovnjacima bilo kojeg puta nisu potrebne nikakve zemaljske organizacije i grupacije osim na samom početku kad je pojedinac još izgubljen u džungli informacija pa mu koriste razni kontakti. Ali za nešto dugoročnije, ne. Prave vještice/pogani/whatever nikad ne idu s tim u javnost niti vole gubiti vrijeme na druženja. Nikad. Takve nećeš naći ni u kakvim udrugama/društvima. Tako da od ovih možeš dobiti izvrsnu teorijsku podlogu. Ostalo se svodi na šalabajzanja po vani, nalaženja i pričanja o tome kako su kršćani bljak, kako šokiraju susjede ili bližnje svojim pentagramima oko vrata/oblačenjem/izjavama i slično.
hm, nisam ni sama sklona šalabajzanju po vani, ili božesačuvaj pretencioznom ogovaranju kristijana ili pubertetskim šokiranjem pentagramima

ovo za bivanje u javnost mi je jasno.. tako sam i nekako zamišljala tu praksu, više za uski, intimni krug. znaći li to da su 'pravi' pagani zapravo soleri?
moram priznati da me malo začudilo izdavanje knjige o takvoj temi, i to još na kioscima.. sve si mislim, kako će netko tko već nije u tome, išta shvatiti? i ne pretvara li se jedna mistična duhovnost u mainstream? ipak, lijepo je doći do informacija (bar onih osnovnih) na laki način...

Quote:
Lilyrose kaže: Pogledaj post
Prave vještice/pogani/whatever nikad ne idu s tim u javnost niti vole gubiti vrijeme na druženja.
pogani? nemoj da te čuju ovi iz PKH (u knjizi je jedan poveći dio u obajšnjavanju razilike između 'pogana' i 'pagana'..)
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 14:30   #19
Quote:
fleur amour kaže: Pogledaj post
hm, nisam ni sama sklona šalabajzanju po vani, ili božesačuvaj pretencioznom ogovaranju kristijana ili pubertetskim šokiranjem pentagramima

ovo za bivanje u javnost mi je jasno.. tako sam i nekako zamišljala tu praksu, više za uski, intimni krug. znaći li to da su 'pravi' pagani zapravo soleri?
moram priznati da me malo začudilo izdavanje knjige o takvoj temi, i to još na kioscima.. sve si mislim, kako će netko tko već nije u tome, išta shvatiti? i ne pretvara li se jedna mistična duhovnost u mainstream? ipak, lijepo je doći do informacija (bar onih osnovnih) na laki način...



pogani? nemoj da te čuju ovi iz PKH (u knjizi je jedan poveći dio u obajšnjavanju razilike između 'pogana' i 'pagana'..)
Ovo za solere. Nisam zapravo mislila reći "pravi" pagani, jer će masa njih reći za sebe da je "pravi/a", nego jednostavno oni koji su dosegli neki stupanj na Stazi, nemaju više potrebu za gubljenje vremena skakajući po vani, nego se posvete radu na sebi.

Knjiga je izdana na kiosku? To nisam znala.

Joj ovo baš što si navela, to pogani/pagani...kako nebitno....to ti je dobar način raspoznavanja onih s kojima se isplati pričati i s kojima ne
Sjećam se kad sam prije visila po nekim wiccanskim forumima pa su se svi posvađali oko datuma nastanka vještičarstva. To mi nikad nije bilo jasno zašto je to bitno. To mi je isto kao da dođem u dućan i zahtijevam znati koja je točna kokoš snijela određeno jaje.
__________________
People are like stained- glass windows. They sparkle and shine when the sun is out, but when the darkness sets in, their true beauty is revealed only if there is a light from within~Elizabeth Kubler Ross
Lilyrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2013., 14:32   #20
Quote:
Baphomet kaže: Pogledaj post
Po meni, to je jedna ugodna skupina ljudi koja se voli družiti i pričati o sličnim stvarima.

Malo su previše okupirani kršćanstvom i rituale koje obavljaju u prirodi ne smatram ozbiljnim. To kažem zato jer sam vidio da neki pripadnici vode sa sobom djecu na te grupne rituale.
Djeci tamo nije mjesto osim ako se ne radi o običnom druženju, ispijanju kave i okretanju prasca na ražnju (da, to su nekako namjerno izbjegavali spomenuti)

Može se doći do informacija, sklopiti pokoje prijateljstvo, pretpostavljam i upoznati interesantne ljude i to bi bilo sve. Nisam imao negativnih iskustava sa njima, iako se u nekim stvarima ne slažemo oni su ugodna skupina ljudi za nekoga tko se tek počinje baviti tim stvarima. Bar su ugodni preko interneta i facebooka
jao, jao.. dječurlija, prasci.. team building u prirodi možda, a ne rituali..

ma sve je to pozitivno, treba se družiti, povezivati na razne načine.
pretpostavljam da je tako lakše razbiti neke predrasude, i dovuči stvar u realne okvire ako se ljudi sastaju. i onda vidjeti jel ti možeš ili ne možeš s tim ljudima, ili ljudima općenito..

OK, tvoje iskustvo s njima ostaje samo u on-line okvirima?
fleur amour is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:01.