Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2008., 14:44   #321
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
a imaš i topic o kremšnitama
Zaista ti je izvrstan ovaj recept....
ali.....
uvijek kod mene postoji taj ali

Ubijeđena, kak se to meni nemre desiti jer sam JA super kuharica , molim te lijepo, krema mi je na kraju bila puna malih grudica
Da li to znači da nisam dobro izmješala žutanjke, gustin, brašno i mlijeko...jer sam pri uljevanju u vruće mlijeko koristila mikser i nije od " nemješanja "?!?

Btw, moji domeka su rekli da im baš nisu dovoljno slatke!?!?
hanacro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 14:53   #322
ja uvijek pomiješam žutanjke, gustin i brašno sa dijelom hladne voda-mlijeko mješavine
to dobro izmiksam
kad mlijeko-voda zakipi, maknem na stranu, polagano ulijevam tu mješavinu cijelo vrijeme jako miješajući onom kuhinjskom žicom, kad se to sve fino spojilo, vratim na vatru
i kuham još neko vrijeme stalno miješajući
kuham u rajngli od 8 litara baš zato da mogu mlatiti po njoj, u manjoj miješanje nije toliko uspješno
meni se nikad nije zgrudalo

šećer je po receptu, ja stavim čak manje
ali to je najmanja stvar, lako staviš više drugi put
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 15:19   #323
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ja uvijek pomiješam žutanjke, gustin i brašno sa dijelom hladne voda-mlijeko mješavine
to dobro izmiksam
kad mlijeko-voda zakipi, maknem na stranu, polagano ulijevam tu mješavinu cijelo vrijeme jako miješajući onom kuhinjskom žicom, kad se to sve fino spojilo, vratim na vatru i kuham još neko vrijeme stalno miješajući
TU BI MOGLA BITI GREŠKA
Mislim da sam dodala već malo zagrijanu mješavinu voda-mljeko....a možda i nisam baš dobro to izmješala... nisam koristila mikser...

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
kuham u rajngli od 8 litara baš zato da mogu mlatiti po njoj, u manjoj miješanje nije toliko uspješno
meni se nikad nije zgrudalo
Jel dodaš snijeg dok je smjesa još na vatri pa sve još skupa malo prokuhaš ili ga dodaš kad makneš kremu sa vatre?
Pitam zato kaj mi neke stare kuharice govore da bi se i snjeg trebao malo prokuhati sa "žutom " kremom prije neg se sve izlije u pleh

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
šećer je po receptu, ja stavim čak manje
ali to je najmanja stvar, lako staviš više drugi put
Ma to ni problem....ali ovo sa grudicama....ma nemrem vjerovati.....pa nikad mi se ni puding nije zgrudal
hanacro is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 16:16   #324
Quote:
hanacro kaže: Pogledaj post
Jel dodaš snijeg dok je smjesa još na vatri pa sve još skupa malo prokuhaš ili ga dodaš kad makneš kremu sa vatre?
ne
kuhanu žutu smjesu izručim u svoju plastičnu zdjelicu za salatu , na nju stavim ulupani snijeg i mješam kuhačom
od dna prema vrhu
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 17:40   #325
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ne
kuhanu žutu smjesu izručim u svoju plastičnu zdjelicu za salatu , na nju stavim ulupani snijeg i mješam kuhačom
od dna prema vrhu
Ja u istoj takvoj plastičnoj posudi dobro istučem snijeg sa dijelom šećera i u to polako miješajući ulivam vruću žutu smjesu. Rezultat je odličan.
__________________
"Dodje vakat, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati"

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 17:52   #326
nista lakse

Quote:
Lola 27 kaže: Pogledaj post
Danas sam nakon dugo godina pojela pravu kremšntu!Onu pravu koje su se radile prije ovi instant gluposti koje mrzim!!Krema je bila čvrsta kao da režeš maslac!Pa me zanima dali ima netko taj "stari"recept??Ovo sad mi je piz...dim,ne valja ništa prežuto je.Pa ako netko ima recept neka posta hvala!
3 zumanjka
3 zlice secera,zlica gustina,2dcl mlijeka,zlica ruma.sve smijesas i stavis u mlijeko,kuhaj na laganoj vatri mijesajuci.
daklu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 17:56   #327
ups

Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ja uvijek pomiješam žutanjke, gustin i brašno sa dijelom hladne voda-mlijeko mješavine
to dobro izmiksam
kad mlijeko-voda zakipi, maknem na stranu, polagano ulijevam tu mješavinu cijelo vrijeme jako miješajući onom kuhinjskom žicom, kad se to sve fino spojilo, vratim na vatru
i kuham još neko vrijeme stalno miješajući
kuham u rajngli od 8 litara baš zato da mogu mlatiti po njoj, u manjoj miješanje nije toliko uspješno
meni se nikad nije zgrudalo

šećer je po receptu, ja stavim čak manje
ali to je najmanja stvar, lako staviš više drugi put
cemu mijesanje gustina i brasna,to je kao da jedes pizzu sa kruhom
daklu is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2008., 18:14   #328
maš googl? ne trebaju ti kuharice i knjige za ovo
OK
nauči što je škrob, pa nauči što je oštro brašno
u međuvremenu možeš i koju kremšnitu napraviti
nakon nekog vremena se možeš počet smijat sebi i svojim doskočicama
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 00:04   #329
Meni je ovaj recept izvrstan, i uvijek uspije:
12 jaja
20 dkg šećera + 1dl vode
6 žlica šećera
10 dkg šećera
2 vanilin šećera
1 kutija gustina
3 žlice oštrog brašna
2 l mlijeka
1 margarin

Žutanjke izmiksati sa 6 žlica šećera. 20 dkg šećera sa 1 dl vode staviti da se špinuje. U žutanjke dodati gustin, vanilin šećer i brašno, sve izmiksati. Polagano ulijevati ušpinovani šećer i miksati dok se sve ne ulije. Mlijeko staviti da se zagrijava, kad prokuha dodati margarin da se otopi. Smaknuti s vatre i miksajući dodavati smjesu od žutanjaka. Kad se sve umiksa, vratiti na najblažu moguću vatru (malo kolo od plina pa na najslabije) i kuhati uz stalno miješanje 15-20 min. Bjelanjke stući sa 10 dkg šećera. Kremu skinuti s vatre, pa dodati stučene bjelanjke i sve izmiješati dobro da se izjednači. Lonac u koji se stavlja mlijeko mora biti od 8 l inače kad se stave bjelanjci ne može se miješati sve izlazi van.
Naravno, gornji list se mora izrezati prije stavljanja na kremu
__________________
"Women and cats will do as they please, and men and dogs should relax and get used to the idea."
— Robert A. Heinlein
"If there's no game, isn't winning a pretty meaningless concept?" - Ivan Vorpatril
vorbore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 12:19   #330
Odlicne krempite s filom bez brasna i gustina!!!

Sad cu da se samokopiram od pre par godina. Ljudi, pravite ove krempite jer su ludilo i bolje od svih tih brasnjavih s zivim jajima i ostalih jeftinijih varijacija.
************************************************** ********

Evo odlicnog recepta za krempitu, u koji ne idu ni puding ni brasno.
Recept je pozajmljen iz jednog fensi beogradskog restorana poznatog po krempitama
Pravila sam ih juce prvi put, uspele i odlicne su.
Dakle, testo: pakovanje od pola kilograma lisnatog testa podeliti na dva dela i razvuci oklagijom. To razvuceno treba da bude vece od tepsije u kojoj cete napraviti krempitu, zato sto se tokom pecenja skuplja. Peci 10 minuta na 200 Celzuijusovih. Izbusiti viljuskom pre pecenja, da se ne bi previse dizalo.

E sad, cuveni fil:
Umutiti 8 zumanaca, 150 gr secera, 3 kesice zelatina u prahu (kesica sadrzi 10grama) i pola litre mleka, pa skuvati na pari. Ohladiti to zuto. Zatim umutiti 6 Dr Oetker slagova (Kazu da je vazno da bude dr Oetker slag, ja sam uvek verovala u to i nisam pokusavala ni sa jednim drugim) u 750ml mleka i posebno pola litre slatke pavlake. U ovo ne dodavati secer. Pomesati zuti krem, slatku pavlaku i slagove.

Dole jedna kora, pa fil, pa druga kora. Velicina tepsije? Nesto manja od sporetnog pleha, a veca od malih tepsija. U svakom slucaju, ogromna je.

Neka prenoci u frizideru. Skroz ce se stegnuti i bice lako manipulisati njome. Sutradan je naopako istresite na posluzavnik, lako izlazi. Jos lakse se sece reckavim ostrim nozem, nema potrebe da se unapred sece lisnato testo. Posipte secerom. I kazite kako je bilo.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 17:46   #331
Quote:
darling kaže: Pogledaj post
Sad cu da se samokopiram od pre par godina. Ljudi, pravite ove krempite jer su ludilo i bolje od svih tih brasnjavih s zivim jajima i ostalih jeftinijih varijacija.
************************************************** ********



E sad, cuveni fil:
Umutiti 8 zumanaca, 150 gr secera, 3 kesice zelatina u prahu (kesica sadrzi 10grama) i pola litre mleka, pa skuvati na pari. Ohladiti to zuto. Zatim umutiti 6 Dr Oetker slagova (Kazu da je vazno da bude dr Oetker slag, ja sam uvek verovala u to i nisam pokusavala ni sa jednim drugim) u 750ml mleka i posebno pola litre slatke pavlake. U ovo ne dodavati secer. Pomesati zuti krem, slatku pavlaku i slagove.
Ovo sa želatinom nije mi baš jasno. Da li je treba prije namočiti i dodati na kraju, kad je krema već skuhana i maknuta sa vatre, ili odmah kako je napisano? Ja kreme kuham tako, da bar malo zavriju, a želatina ne smije, da se kuha.
__________________
"Dodje vakat, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati"

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2008., 22:51   #332
Quote:
marijaxxl kaže: Pogledaj post
Ovo sa želatinom nije mi baš jasno. Da li je treba prije namočiti i dodati na kraju, kad je krema već skuhana i maknuta sa vatre, ili odmah kako je napisano? Ja kreme kuham tako, da bar malo zavriju, a želatina ne smije, da se kuha.
Zelatin u prahu umesas odmah u zumanca i mleko. To se ionako kuva na pari i nikad ne bude skroz vruce, odnosno ne provri, tako da nemas brige.
darling is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 08:57   #333
kremšite?

šnite ili pite?
teniska loptica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2008., 13:47   #334
Quote:
teniska loptica kaže: Pogledaj post
kremšite?

šnite ili pite?
Zar se tebi nije nikad dogodilo, da napišeš nešto i u brzini predvidiš jedno slovo. Nije umjesno rugati se nikome.
__________________
"Dodje vakat, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati"

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 00:04   #335
Quote:
hanacro kaže: Pogledaj post
Zaista ti je izvrstan ovaj recept....
ali.....
uvijek kod mene postoji taj ali

Ubijeđena, kak se to meni nemre desiti jer sam JA super kuharica , molim te lijepo, krema mi je na kraju bila puna malih grudica
Da li to znači da nisam dobro izmješala žutanjke, gustin, brašno i mlijeko...jer sam pri uljevanju u vruće mlijeko koristila mikser i nije od " nemješanja "?!?

Btw, moji domeka su rekli da im baš nisu dovoljno slatke!?!?
i meni se napravile grudvice
a što se čini slatkoće,kako tko voli, meni OK
sunco-kret is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2008., 10:33   #336
Quote:
sunco-kret kaže: Pogledaj post
i meni se napravile grudvice
a što se čini slatkoće,kako tko voli, meni OK
Odmah mi je lakše da nisam jedina
hanacro is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2008., 19:43   #337
Ovaj sam recept dobila i ovo su jedne odlične kremšnite:
1 smjesa:
10 žutanjaka
30 dkg brašna 30 dkg šećera 3 vanili šećera 2 dl mlijeka
2. smjesa
12 dl mlijeka
12 dl vode
3 vanili šećera
3. smjesa
10 bjelanjaka
20 dkg šećera u prahu
omot lisnatog tijesta

Način pripreme:PRVU smjesu dobro izmutiti mikserom. DRUGU smjesu zakuhati, kad zakuha, maknuti s vatre, uliti prvu smjesu, kuhati stalno mješajući dok se ne zgusne kao puding oko 15 min. Paziti da ne zagori. Na kraju istuči snijeg od 10 bjelanjaka i šećera u prahu, pa lagano umješajući u vrelu smjesu.
Lisnato tijesto rastanjiti i peči na obrnutoj strani lima u koju ćete kasnije uliti smjesu, Zatim staviti drugu koru, tek kad se ohladi, posuti šećerom u prahu. PAZITI OVA KOLIČINA JE MJERA ZA VELIKI DUBOKI PLEH OD ŠTEDNJAKA.
Ženo božja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2008., 22:34   #338
Krogove kremšnite (krema)

6 velikih žlica oštrog brašna
6 velikih žlica šećera
6 žujmanjka
2 bjelanjka
½ litre mlijeka
1 vanili šećer



Priprema


U veliku zdjelu stavimo brašno, šećer i stućeni žumanjak. To ne miješamo da se ne naprave grudice.

Posebno 2 bjelanjka stućemo u snijeg i odložimo za kasnije.

U drugu zdjelu stavimo kuhati mlijeko, pričekamo da zakipi.

Zdjelu sa brašnom, šećerom i stućenim žumanjkom stavimo na laganu vatru pa polako ulijevamo kipuće mlijeko i istovremeno miješamo žicom.

Tijekom miješanja usipamo vrećicu vanili šećera.

Miješamo na laganoj vatri tako dugo dok se smjesa ne zgusne. Pritom kako se smjesa počinje zgušnjavati treba pojačati mješanje da ne zagori.

Nakon toga kremu maknemo s vatre i ostavimo 2-3 minute da miruje pa još stavimo stućen bjelanjak i sve dobro izmiješamo.






By Vale_KR
Vale_KR is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 18:16   #339
Listovi za krempite...?

Zna li tko gdje u Zg ima za kupiti gotovih Tena listova za krempite?
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2009., 21:31   #340
u svakom većem trgovačkom centru tipa Getro, Billa...

a zakaj fino nekupiš ledo lisnato i napraviš sama? to je čas posla
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:07.