Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2013., 12:06   #5941
Quote:
drPD kaže: Pogledaj post
OK, uzmem fleksu u ruke i s njom radim ...

Pretpostavljam da se nešto proširuje. Ima li nešto na youtubeu?

Trošim 8,3 l Lože na dan bez PTV. PTV dođe dodatnih 2 l. Ukupno 10 l lože.

To je 20 kg/dan peleta.
Peć je ferroli gusnata 46kW - dugačko ložište - pa isto može na vrata direktno.

To bi značilo da ti plamenik radi samo 2h neprekidnog rada dnevno...
Ne može se nikako uspoređivati potrošnja lož ulja i peleta,bez da imaš ugrađen akumulator topline,jer pelet plamenik nema trenutno paljenje kao lož ulje...
Njemu treba puno vremena da se razlaufa i na taj proces se troši poprilično energije...
F@@hrenheit is offline  
Old 08.12.2013., 12:57   #5942
Kako najjednostavnije riješiti termosifonski efeket?
skyman is offline  
Old 08.12.2013., 13:13   #5943
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Kako najjednostavnije riješiti termosifonski efeket?
motornim ventilima
ramzay is offline  
Old 08.12.2013., 13:49   #5944
ISPRAVKA,ostaje 5-6 kg pepela u lozišta i u pepeljari, za 420 potrošenih peleta tjednim čišćenjem.
dadoposušje is offline  
Old 08.12.2013., 14:11   #5945
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Nebi trebalo biti problema ako se jedna peć grije sa drugom , s tim da moraš računati na povećane toplinske gubitke , jer ona grijana peć kroz svoju izolaciju grije prostor u kom se nalazi , a strujanjem kroz dimnjak grije dvorište.
Tako imam spojene kotlove na ložu i drva. U onoj na ložu je bojler TV. Kako obje imaju ventilatore nije potreban dimnjak i tu nema gubitaka.

Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Kako najjednostavnije riješiti termosifonski efeket?
Kako kaže Ramzay!
Ili ga upotrijebi!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Old 08.12.2013., 14:20   #5946
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
motornim ventilima
A da se spusti polaz iz peći u slovo "U"?
skyman is offline  
Old 08.12.2013., 15:33   #5947
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
A da se spusti polaz iz peći u slovo "U"?
Naravno to zovemo hidraulička zamka , i to obično radi jako dobro ako je sve u jednoj ravnini, ali ako je kotao u podrumu , a grijemo potkrovlje , onda su prirodni zakoni jači od naših želja.
ramzay is offline  
Old 08.12.2013., 15:52   #5948
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
Naravno to zovemo hidraulička zamka , i to obično radi jako dobro ako je sve u jednoj ravnini, ali ako je kotao u podrumu , a grijemo potkrovlje , onda su prirodni zakoni jači od naših želja.
Eh sad ovo u "jednoj ravnini", grijem prizemlje i jedan radijator na katu...centralno je davno rađeno tako da su bakrene cijevi razvedene po prizemlju na nekih 2,40m visine i spuštaju se do pojedinog radijatora i u tom jednom slučaju idu gore kojih pola metra prema tom jednom radijatoru, peć je isto u prizemlju.

Također pitanje u vezi nepovratnog ventila, čuo sam 100 puta od raznih majstora da se nepovratni stavlja radi prirodnog kruženja vode, prirodno kruženje vode??..u sustavu koji je u pogonu voda može ići samo termosifonski onim smjerom kojem je i pumpa gura (naravno ako su uvjeti tu za termosifonski efekt), ne obrnuto čak i da nema nepovratnog ventila...sad neka me netko ispravi, jedini slučaj kad bi se nepovratni trebao stavljati je u slučaju više pumpi za npr. dva kruga grijanja...
skyman is offline  
Old 08.12.2013., 19:29   #5949
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Eh sad ovo u "jednoj ravnini", grijem prizemlje i jedan radijator na katu...centralno je davno rađeno tako da su bakrene cijevi razvedene po prizemlju na nekih 2,40m visine i spuštaju se do pojedinog radijatora i u tom jednom slučaju idu gore kojih pola metra prema tom jednom radijatoru, peć je isto u prizemlju.

Također pitanje u vezi nepovratnog ventila, čuo sam 100 puta od raznih majstora da se nepovratni stavlja radi prirodnog kruženja vode, prirodno kruženje vode??..u sustavu koji je u pogonu voda može ići samo termosifonski onim smjerom kojem je i pumpa gura (naravno ako su uvjeti tu za termosifonski efekt), ne obrnuto čak i da nema nepovratnog ventila...sad neka me netko ispravi, jedini slučaj kad bi se nepovratni trebao stavljati je u slučaju više pumpi za npr. dva kruga grijanja...
To sa dva kruga grijanja je točno , ali je dobro kojiput staviti i nepovratni ventil u smjeru kojim voda prrodno kruži , ako želimo to zaustaviti , opruga to drži malo pritvoreno , pumpa to lako otvori , a termosifonika teško
ramzay is offline  
Old 08.12.2013., 21:30   #5950
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
To sa dva kruga grijanja je točno , ali je dobro kojiput staviti i nepovratni ventil u smjeru kojim voda prrodno kruži , ako želimo to zaustaviti , opruga to drži malo pritvoreno , pumpa to lako otvori , a termosifonika teško
Aha znači ipak ima efekta nepovratni na termosifoniku, to mi nije bilo jasno. Mislio sam i da s nepovratnim voda normalo termosifonski kruži kroz sistem kao da nije tamo. Jer gledao sam kod kolege s istom peći, jedina je razlika između naša dva sistema nepovratni ventil, njemu kotao drži unedogled temp, meni ode sad pa sad u proces paljenja.

Jer vidim da mi ode jedno 10 stupnjeva iz kotla termosifonski bez paljenja pumpe kroz nekih pola sata (ne, ta energija ne završi u radijatorima), i onda kreće proces paljenja koji naravno iziskuje energije, na feroliju je postavljena temp i temp paljenja u 10 stupnjeva razlika, a potpuno nepotrebno jer mi kuća ne traži tu energiju, znači peć mi se krene paliti radi tih 10 stupnjeva razlike i trošiti pelete da uđe u normalan rad i par minuta kasnije se već gasi, totalno neekonomično.

Jel se tko uspio na feroliju poigrat s digitalijom?
digitalija ima naravno dosta opcija, da su bar još ubacili opciju na kojoj temp da se pali plamenik...toliko bi bilo lakše sve poštimati...
skyman is offline  
Old 08.12.2013., 23:09   #5951
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Aha znači ipak ima efekta nepovratni na termosifoniku, to mi nije bilo jasno. Mislio sam i da s nepovratnim voda normalo termosifonski kruži kroz sistem kao da nije tamo. Jer gledao sam kod kolege s istom peći, jedina je razlika između naša dva sistema nepovratni ventil, njemu kotao drži unedogled temp, meni ode sad pa sad u proces paljenja.

Jer vidim da mi ode jedno 10 stupnjeva iz kotla termosifonski bez paljenja pumpe kroz nekih pola sata (ne, ta energija ne završi u radijatorima), i onda kreće proces paljenja koji naravno iziskuje energije, na feroliju je postavljena temp i temp paljenja u 10 stupnjeva razlika, a potpuno nepotrebno jer mi kuća ne traži tu energiju, znači peć mi se krene paliti radi tih 10 stupnjeva razlike i trošiti pelete da uđe u normalan rad i par minuta kasnije se već gasi, totalno neekonomično.

Jel se tko uspio na feroliju poigrat s digitalijom?
digitalija ima naravno dosta opcija, da su bar još ubacili opciju na kojoj temp da se pali plamenik...toliko bi bilo lakše sve poštimati...
A da tebi ta toplina ne završi u dimnjaku?, ako već kažeš da ne ide u radijatore.
davor1808 is offline  
Old 09.12.2013., 00:03   #5952
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Aha znači ipak ima efekta nepovratni na termosifoniku, to mi nije bilo jasno. Mislio sam i da s nepovratnim voda normalo termosifonski kruži kroz sistem kao da nije tamo. Jer gledao sam kod kolege s istom peći, jedina je razlika između naša dva sistema nepovratni ventil, njemu kotao drži unedogled temp, meni ode sad pa sad u proces paljenja.

Jer vidim da mi ode jedno 10 stupnjeva iz kotla termosifonski bez paljenja pumpe kroz nekih pola sata (ne, ta energija ne završi u radijatorima), i onda kreće proces paljenja koji naravno iziskuje energije, na feroliju je postavljena temp i temp paljenja u 10 stupnjeva razlika, a potpuno nepotrebno jer mi kuća ne traži tu energiju, znači peć mi se krene paliti radi tih 10 stupnjeva razlike i trošiti pelete da uđe u normalan rad i par minuta kasnije se već gasi, totalno neekonomično.

Jel se tko uspio na feroliju poigrat s digitalijom?
digitalija ima naravno dosta opcija, da su bar još ubacili opciju na kojoj temp da se pali plamenik...toliko bi bilo lakše sve poštimati...
da pojasnimo sistem ekonomičnosti grijanja pogotovo ako sustav ima PTV. da bi kotao brzo mogao odgovoriti na zahtjev grijanja on mora držati vlastitu temperaturu. zamisli si sad ti se odeš kupati i ukučani su se kupali prije tebe i potrošoli toplu vodu ostalo je malo , taman toliko da se namoćiš i sad više nema. temperatura kotla je npr 20°, reci ti meni koliko vremena treba da kotao pogotovo onaj koji ima troputni ventil da zagrije najprije sam sebe a zatim i spremnik sanitarne vode a ti stojiš u kadi brrrrrrrr. što se tiče digitalije možeš se obratiti proizvođaču digitalije za feroli i na zahtjev ti oni načine digitaliju po želji. inače proizvođač je bertelli & partners
ivek-k is offline  
Old 09.12.2013., 01:07   #5953
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
da pojasnimo sistem ekonomičnosti grijanja pogotovo ako sustav ima PTV. da bi kotao brzo mogao odgovoriti na zahtjev grijanja on mora držati vlastitu temperaturu. zamisli si sad ti se odeš kupati i ukučani su se kupali prije tebe i potrošoli toplu vodu ostalo je malo , taman toliko da se namoćiš i sad više nema. temperatura kotla je npr 20°, reci ti meni koliko vremena treba da kotao pogotovo onaj koji ima troputni ventil da zagrije najprije sam sebe a zatim i spremnik sanitarne vode a ti stojiš u kadi brrrrrrrr. što se tiče digitalije možeš se obratiti proizvođaču digitalije za feroli i na zahtjev ti oni načine digitaliju po želji. inače proizvođač je bertelli & partners
Taj problem sam davno riješio s bojlerom od 200 litara, veći mi je problem bio pritužbe ukućana da ne mogu nikako namjestiti mješalicu na tušu, a da im nije prevruća voda svaki put

Nećemo ići tako daleko na baš 20 stupnjeva, želja mi je da je ta diferencijacija 20 stupnjeva umjesto 10. Znači kotao na 75 stupnjeva, pumpa na 55 stupnjeva i plamenik se pali na 55 stupnjeva, ovo sve naravno debelo ovisi kakav je sustav u igri.

Baš ću ih pokušat kontaktirati, javim tu šta je bilo.

@davor1808
Zapravo završi u dolaznoj vrućoj cijevi radijatorskog sustava koja je iznad radijatora, te cijevi budu vruće od kotla (a radijatori hladni, da ne govorim da je dosta te cijevi iza izolacije), a ne treba mi ta energija u kući, nego u kotlu gdje treba čekat aktiviranje pumpe od strane elektronike koja će odlučiti kad treba ta energija u kući, a kotao se pak bezveze u međuvremenu pali na par minuta da nadoknadi tu malu diferencijaciju od 10 stupnjeva i odmah se krene gasiti taman kad je ušao u svoj režim rada.

Zadnje uređivanje skyman : 09.12.2013. at 01:16.
skyman is offline  
Old 09.12.2013., 08:45   #5954
Quote:
ivek-k kaže: Pogledaj post
...zamisli si sad ti se odeš kupati i ukučani su se kupali prije tebe i potrošoli toplu vodu ostalo je malo , taman toliko da se namoćiš i sad više nema. temperatura kotla je npr 20°, reci ti meni koliko vremena treba da kotao pogotovo onaj koji ima troputni ventil da zagrije najprije sam sebe a zatim i spremnik sanitarne vode a ti stojiš u kadi brrrrrrrr....
E ivek-k, ivek-k, pa jesi ga sad naveo primjer! ali eto, ajde da ti čisto udovoljim, a kak ti to rješavaš?? kaj got, zakaj to ljudi rade? da navode najgori primjer kad pokušavaju nekaj 'pokazati'

i kaj ti to znači ovi kaj imaju troputni ventil, pa ti se tek zagriju prvi! I sebe i 'toplu vodu' za tuširanje... ufff.

U ovoj situciji, ako je već nastala, da si ostao bez vode, pa nije sad ta voda bila najprije za tuširati, a sad je nakon minute hladna da ti bude palac otpal
U toj situaciji 'postaneš muško' i ne sereš bezveze, nego malo 'pregrmiš' i poboljšaš cirkulaciju u tijelu tuširajući se mlakom vodom

i kaj sad, tak svaki put? pa naravno da ne, naučiš iz ovog puta 'nešto', npr 'pogledati' kakvo je stanje s toplom vodom, jer ti je termostat u dnevnom boravku, na putu do kupaone
mranderson is offline  
Old 09.12.2013., 08:46   #5955
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
Taj problem sam davno riješio s bojlerom od 200 litara, veći mi je problem bio pritužbe ukućana da ne mogu nikako namjestiti mješalicu na tušu, a da im nije prevruća voda svaki put

Nećemo ići tako daleko na baš 20 stupnjeva, želja mi je da je ta diferencijacija 20 stupnjeva umjesto 10. Znači kotao na 75 stupnjeva, pumpa na 55 stupnjeva i plamenik se pali na 55 stupnjeva, ovo sve naravno debelo ovisi kakav je sustav u igri.

Baš ću ih pokušat kontaktirati, javim tu šta je bilo.

@davor1808
Zapravo završi u dolaznoj vrućoj cijevi radijatorskog sustava koja je iznad radijatora, te cijevi budu vruće od kotla (a radijatori hladni, da ne govorim da je dosta te cijevi iza izolacije), a ne treba mi ta energija u kući, nego u kotlu gdje treba čekat aktiviranje pumpe od strane elektronike koja će odlučiti kad treba ta energija u kući, a kotao se pak bezveze u međuvremenu pali na par minuta da nadoknadi tu malu diferencijaciju od 10 stupnjeva i odmah se krene gasiti taman kad je ušao u svoj režim rada.
ok jasno mi je sada zaboravio sam da su ti cijevi ispod stropa..
kod mene je topla voda u solaru išla na 100C, pa sam morao ugraditi termostatski ventil (troputni), da bi je spustio na neku razumnu (konkretno 42C), da se možeš tuširati normalno. koštao je cca 300kn e-bay
davor1808 is offline  
Old 09.12.2013., 08:56   #5956
Quote:
mranderson kaže: Pogledaj post
E ivek-k, ivek-k, pa jesi ga sad naveo primjer! ali eto, ajde da ti čisto udovoljim, a kak ti to rješavaš?? kaj got, zakaj to ljudi rade? da navode najgori primjer kad pokušavaju nekaj 'pokazati'

i kaj ti to znači ovi kaj imaju troputni ventil, pa ti se tek zagriju prvi! I sebe i 'toplu vodu' za tuširanje... ufff.

U ovoj situciji, ako je već nastala, da si ostao bez vode, pa nije sad ta voda bila najprije za tuširati, a sad je nakon minute hladna da ti bude palac otpal
U toj situaciji 'postaneš muško' i ne sereš bezveze, nego malo 'pregrmiš' i poboljšaš cirkulaciju u tijelu tuširajući se mlakom vodom

i kaj sad, tak svaki put? pa naravno da ne, naučiš iz ovog puta 'nešto', npr 'pogledati' kakvo je stanje s toplom vodom, jer ti je termostat u dnevnom boravku, na putu do kupaone
potpuno se slažem sa ovim napisanim...

kako se tuširaju oni koji griju vodu na struju sa el. bojlerom-pogledaju ako ima tople vode i pod tuš ako nema ili se tuširaju hladnom ili čekaju da se ugrije...
jao što ne mogu ovih filozofa...

bio je prije nekoliko stranica čovjek tražio pomoć kako da napravi paljenje pumpe za PTV, ali da se topla voda grije i na struju ako kotao zakaze.....pa ovako bi pa onako....kako neki ljudi znaju zakomplicirati tamo gdje ne treba...
davor1808 is offline  
Old 09.12.2013., 12:15   #5957
Quote:
skyman kaže: Pogledaj post
... veći mi je problem bio pritužbe ukućana da ne mogu nikako namjestiti mješalicu na tušu, a da im nije prevruća voda svaki put
To se lako rešava postavljanjem trokrakog termostatskog ventila za sanitarnu vodu.
zmajdin is offline  
Old 09.12.2013., 13:14   #5958
Quote:
davor1808 kaže: Pogledaj post
potpuno se slažem sa ovim napisanim...

kako se tuširaju oni koji griju vodu na struju sa el. bojlerom-pogledaju ako ima tople vode i pod tuš ako nema ili se tuširaju hladnom ili čekaju da se ugrije...
jao što ne mogu ovih filozofa...

bio je prije nekoliko stranica čovjek tražio pomoć kako da napravi paljenje pumpe za PTV, ali da se topla voda grije i na struju ako kotao zakaze.....pa ovako bi pa onako....kako neki ljudi znaju zakomplicirati tamo gdje ne treba...
Kad me vec potežeš za jezik, ajde reci mi da li je tebi bojler stalno upaljen ili ga pališ samo kad se tuširaš?
mito&corup is offline  
Old 09.12.2013., 15:19   #5959
Quote:
mito&corup kaže: Pogledaj post
Kad me vec potežeš za jezik, ajde reci mi da li je tebi bojler stalno upaljen ili ga pališ samo kad se tuširaš?
pa ovako ljeti mi solar uglavnom zadovoljava potrebe za toplom vodom,
iako moram priznati da nekad moram ugrijati vodu i strujom, i tad upalim kombinirani bojler kad vidim da nema tople vode ( 5-10 dana od 15.3.-1.12. mi solar zakaze, mislim moram grijati na drugi nacin-struja)

a zimi imam dovoljno iz sustava centralog grijanja

e sad ti vidi, za tih 5-10 dana, niti ne pomišljam o nekakvom automatiziranju, to je period prelaza grijanja početka i kraja sezone

oprosti ako sam te slučajno prozvao
davor1808 is offline  
Old 10.12.2013., 00:23   #5960
Quote:
zmajdin kaže: Pogledaj post
To se lako rešava postavljanjem trokrakog termostatskog ventila za sanitarnu vodu.
Ma to je bilo u startu tako još prije dvije godine, stavljen je kasnije jednostavno uronski na bojler spojen na pumpu za taj krug gdje je bojler, spojeno sve skupa u seriju na digitalni termostat u kući sa senzorom tako da znam uvijek da li ima tople vode ili ako kojim slučajem želim pojačati ili smanjiti temp vode u bojleru.

Evo jedan mali update u vezi onog termosifonskog efekta koji sam spominjao:

Stavljen nepovratni ventil (investicija 90 kuna), učinak=termosifonski efekt smanjen za jedno 95%. Eventualni pad učinka pumpe na tu "obstrukciju" = nema primjetne razlike.
skyman is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:02.