Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2009., 22:01   #1
Portugal

pozdrav svima... ispričavam se modovima ako tema postoji ali ja je stvarno nisam uspjela pronaći... naime, kako u naslovu piše, planiram se uskoro seliti u dotičnu zemlju. pa me zanima, odakle krenuti skupljati papire, što mi je sve potrebno i koliko sve to skupa traje.... hvala unaprijed
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 14:30   #2
nije da znam za Portugal, ali papiri (tko, koje, kada...) u vecini slucajeva ovisi o razlogu selidbe: studij, posao, spajanje sa obitelji... pa mozda dobijes konkretnije informacije kad to bude poznato.
potepuh is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 14:50   #3
spajanje obitelji? naime, dečko (Portugalac) i ja očekujemo bebu pa je i to jedan od razloga zašto se selim...ako ne i najbitniji....
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 15:05   #4
Quote:
spajanje obitelji? naime, dečko (Portugalac) i ja očekujemo bebu pa je i to jedan od razloga zašto se selim...ako ne i najbitniji....
gdje sti nasla portugalca u vinkovcima? i odma se podala bolje da si to napravila u portugalo sad ce biti tesko sa birokracijom.


pozz
ka5per is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 31.05.2009., 22:57   #5
olá
Prvo: nisam (još?) spajao svoju obitelj na taj način, no svejedno ću ti probati pomoći. Jedan od koraka sigurno će ti biti jako ljubazna ekipa u portugalskoj ambasadi u Zagrebu, na samom Trgu bana Jelačića.
Telefon: +385 1 4882210.

Nešto informacija možeš naći i na http://www.imigrante.pt/ no da ne gubiš glavu, regulativa koju ćeš sigurno morati proučiti je promijenjena tijekom 2007 i sad se zove Novi zakon o imigraciji: Lei 23/2007 de 4 de Julho - Nova lei de estrangeiros.
Tad je promijenjeno je podosta stavaka i stari zakon ima mjesta gdje je bitno drugačiji. Svakako pogledaj i sama zakon. Ima na portugalskom: http://www.sef.pt/portal/v10/PT/aspx...d_linha=4751#0 (klik na Ver PDF)
... i na engleskom: http://www.sef.pt/portal/V10/EN/aspx...d_linha=4751#0

Tvoj će prijatelj postati Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, www.sef.pt

Ukratko, koliko se meni čini, iz tog zakona tebe primarno zanimaju članci 98. o okupljanju obitelji, i nekoliko članaka iza toga. Moja osobna pretpostavka je da će ti dečko postati muž a onda je dalje jednostavnije. U slučaju spajanja obitelji, ako je on stvarno Portugalac i rezident u Portugalu a ti njegova supruga - ne bi trebalo biti nekakvih problema.

Što se tiče gornjeg komentara o podavanju - geografsko mjesto miješanja vaših kromosoma uopće nije pretjerano bitno, i da si bila u Portugalu ali ne kao rezident - opet bi morala proći potpuno istu zakonsku proceduru.
Na kraju, čisto iz znatiželje: u koji se grad seliš?
Pozdrav.
moruzgwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 23:40   #6
moruzgwa, puno ti hvala na detaljnijem postu- nadam se da će mi biti od velike pomoći malo ću to detaljnije proučiti ovih dana... jednostavno mi je trebao netko tko bi me uputio gdje, što i kako....
da nahranim tvoju znatiželju, selim se u Lisabon ...
još jednom hvala
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2009., 23:04   #7
poz svima... evo opet dižem temu... nakon što sam sve pohvatala što mi treba i pošto sam u skupljanju dokumenata.... treba mi mala pomoć... naime trebam pozivno pismo (od strane budućeg supruga)... pa me zanima, kako bi to ustvari trebalo izgledati (pismo), što bi trebalo sadržavati.... hvala
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2009., 23:09   #8
Thumbs up

ja sam se upravo voe godine vratila iz Portugala i mogu ti reci da je valjda najlaksa zemlja za legalizaciju i rezidenciju i iskreno ako ces se udavati za tog portugalca automaatski dobijas rezidenciju nakon svadbe a moras pitati sta ti treba od papira za udaju. ovo pismo poziva inace fakat ne znam jel stvarno treba i meni su svaki put na SEF-u davali razlicite informacije ali za to pismo niakd nije bilo potrebe. a mislim da ti on u pismu samo ttreba napisati njegove osobne podatke i da te poziva k sebi tj da ces kod njega boraviti... kazem nikad to nisu ni mene ni nikog od mojih trazili. inace LISBOA je zakon.....Uzivaj...
sansan1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2009., 12:37   #9
Quote:
sansan1975 kaže: Pogledaj post
ja sam se upravo voe godine vratila iz Portugala i mogu ti reci da je valjda najlaksa zemlja za legalizaciju i rezidenciju i iskreno ako ces se udavati za tog portugalca automaatski dobijas rezidenciju nakon svadbe a moras pitati sta ti treba od papira za udaju. ovo pismo poziva inace fakat ne znam jel stvarno treba i meni su svaki put na SEF-u davali razlicite informacije ali za to pismo niakd nije bilo potrebe. a mislim da ti on u pismu samo ttreba napisati njegove osobne podatke i da te poziva k sebi tj da ces kod njega boraviti... kazem nikad to nisu ni mene ni nikog od mojih trazili. inace LISBOA je zakon.....Uzivaj...
imam sve dokumente (ukljućujući i pismo), što su mi na SEF-u rekli, a i gospođa u ambasadi, međutim nikako otić u ambasadu jer mi stalno nešto ''fali'' a u pravilu imam sve, a tu gospođu više nemogu dobiti.... i sad sam nit na nebu nit na zemlji... ako ti nije problem , jel mi možeš poslat na privat što si sve imala od dokumenata kad si tražila tu rezidencijalnu vizu i koliko je to trajalo .... hvala
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 20:28   #10
Quote:
*jeja* kaže: Pogledaj post
imam sve dokumente (ukljućujući i pismo), što su mi na SEF-u rekli, a i gospođa u ambasadi, međutim nikako otić u ambasadu jer mi stalno nešto ''fali'' a u pravilu imam sve, a tu gospođu više nemogu dobiti.... i sad sam nit na nebu nit na zemlji... ako ti nije problem , jel mi možeš poslat na privat što si sve imala od dokumenata kad si tražila tu rezidencijalnu vizu i koliko je to trajalo .... hvala

Nije rezidencijalna viza, od 2007. to ne postoji, nego je dozvola boravka. Uđeš u zemlju i onda tražiš dozvolu boravka. Najbolje da ideš izravnim avionom, tako da dobiješ pečat u putovnicu i neme brige. Da bi dobila stalni boravak (stalnu dozvolu boravka), trebaš nekoliko godina imati i obnavljati privremenu dozvolu.
Sve ti piše u tzv. "nova lei de estrangeiros", iz srpnja 2007:

portugalska verzija

Okupljanje obitelji opisano je u članku 100. pa dalje.
Meni se čini najbolje da izravno nazoveš SEF da potvrdiš zasigurno, jer koliko sam ja preletio tamo, ne vidim da treba neko pozivno pismo. Možda tim pismom nadomještaju intervju koji "mogu ali ne moraju" provesti.

Portugalska birokracija ponekad zna bit rame uz rame uz našu domaću, što ćeš vidjeti kad budeš išla legalizirati vozačku dozvolu, ako je imaš.
moruzgwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2009., 13:11   #11
Quote:
moruzgwa kaže: Pogledaj post
Nije rezidencijalna viza, od 2007. to ne postoji, nego je dozvola boravka. Uđeš u zemlju i onda tražiš dozvolu boravka. Najbolje da ideš izravnim avionom, tako da dobiješ pečat u putovnicu i neme brige. Da bi dobila stalni boravak (stalnu dozvolu boravka), trebaš nekoliko godina imati i obnavljati privremenu dozvolu.
Sve ti piše u tzv. "nova lei de estrangeiros", iz srpnja 2007:

portugalska verzija

Okupljanje obitelji opisano je u članku 100. pa dalje.
Meni se čini najbolje da izravno nazoveš SEF da potvrdiš zasigurno, jer koliko sam ja preletio tamo, ne vidim da treba neko pozivno pismo. Možda tim pismom nadomještaju intervju koji "mogu ali ne moraju" provesti.

Portugalska birokracija ponekad zna bit rame uz rame uz našu domaću, što ćeš vidjeti kad budeš išla legalizirati vozačku dozvolu, ako je imaš.
ovo je od rijeci do rijeci tocno... isti su kao i u hr... svaki ured brije svoju politiku, svaki put dobijes drugi odgovor... ukratko... j*** lud zbunjenoga...
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 04:20   #12
ljudi... niste vi doziveli birokratiju argentine, brazila, kolumbije, perua, ... nasi su za njih amateri.

koja je procedura oko prevodjenja vozacke u portugalu i gde mogu naci spisak zemalja cije vozacke priznaju? nije problem portugalski, znam ga.

portugal je definitivno zanimljiva destinacija, iako sam neuporedivo vise proveo u brazilu.
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2009., 13:31   #13
Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
ljudi... niste vi doziveli birokratiju argentine, brazila, kolumbije, perua, ... nasi su za njih amateri.

koja je procedura oko prevodjenja vozacke u portugalu i gde mogu naci spisak zemalja cije vozacke priznaju? nije problem portugalski, znam ga.

portugal je definitivno zanimljiva destinacija, iako sam neuporedivo vise proveo u brazilu.
nebi ti znala odgovorit na ovo, jer ja svoju jos nisam prevela, al mislim uskoro pa javim..
*jeja* is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 04:30   #14
hvala! moze li se prevesti vozacka iz argentine?
miloshz is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 11:56   #15
Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
ljudi... niste vi doziveli birokratiju argentine, brazila, kolumbije, perua, ... nasi su za njih amateri.

koja je procedura oko prevodjenja vozacke u portugalu i gde mogu naci spisak zemalja cije vozacke priznaju? nije problem portugalski, znam ga.

portugal je definitivno zanimljiva destinacija, iako sam neuporedivo vise proveo u brazilu.
Upravo negdje sad se borim s tim.
Za to je zadužen IMTT. Nije traktor nego njihova institucija za "prometna pitanja".

Evo "simulatora za priznavanje vozačkih":
http://www.imtt.pt/cartasconducao/cartasconducao.asp


Ovisno o tome čiju sad vozačku imaš, vidjet ćeš trebaš li mijenjati.

Konkretno za Hrvatsku, kao zemlju potpisnicu konvencije o cestovnom prometu, ali nečlanicu EU, zamjena je obavezna nakon 6 mjeseci.

Situacija je otprilike opisana tu:
http://www.imtt.pt/sites/IMTT/Portug...Situacoes.aspx

Treba:
- dvije slike
- stara vozačka, koja ostaje u IMTT-u
- (službeni) prijevod stare vozačke na portugalski, ako nije na njemu, engleskom, španjolskom ili francuskom
- potvrda ambasade ili konzulata - u Portugalu - da je vozačka važeća i da je dobivena polaganjem vozačkog ispita
- fotokopija "titulo de residencia"
- liječnička potvrda, na propisanom formularu - ovo obično nije problem i u većim gradovima najlakše je kod studentskog liječnika koji to obavlja hrpimice - barem za A/B kategorije, za kamione i buseve je složenije
- 24 eura takse


Nije provjereno: ali od 1.10. pod "normalno" pored B dobiva se i A1 - motori do 125 kubika. Nadam se da je istina, ne bi bilo loše, iako sumnjam, mislim da se netko zeznuo.
moruzgwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 11:57   #16
Quote:
miloshz kaže: Pogledaj post
hvala! moze li se prevesti vozacka iz argentine?
Može.
Ne trebaš ponovo polagati vozački, ali vozačku moraš mijenjati nakon 6 mjeseci. Tako kaže simulator na stranicama IMTT u Portugalu.
moruzgwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2009., 12:00   #17
Quote:
*jeja* kaže: Pogledaj post
ovo je od rijeci do rijeci tocno... isti su kao i u hr... svaki ured brije svoju politiku, svaki put dobijes drugi odgovor... ukratko... j*** lud zbunjenoga...
Za produženje dozvole boravka bila su ok dva papira koji nisu bili ok prošle godine, konkretno izjava vlasnika stana da živim u njegovom stanu i fotokopija njegove osobne.

U principu to nije dovoljno - trebala bi mi potvrda koju se vadi u "junta da freguesia", nečemu nalik općini, ali taj dan nisam je stigao pokupiti i ipak je prošlo. Da stvar bude bolja, postupak je vodila potpuno ista osoba u istom uredu SEF-a.

Živi bili, pa vidili.
Kakve su mi tek informacije davali za vozačku, to je tek zanimljivo.
moruzgwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2009., 12:34   #18
je .li lako dobit azli u portugalu
thenddd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 14:32   #19
Quote:
thenddd kaže: Pogledaj post
je .li lako dobit azli u portugalu
Pretpostavljam da pitaš za azil. Ne čini mi se baš jednostavno, jer koliko sam vidio u vijestima, primili su samo 70 azilanata prošle godine. U cijeloj EU je, piše u istom članku, azil tražilo nekoliko desetaka tisuća ljudi.

Zakon o strancima ima gore u temi, pa prouči. Sumnjam da imaš uvjete za azil.
moruzgwa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2010., 12:45   #20
a koji su to uvjeti za azil

mislim da imam dobre uvjete za azil
thenddd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:13.