Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.01.2015., 04:32   #1
Realna budućnost civilizacije

Pozdrav ekipi sa alternative

Jučer sam išo razmišljati o našoj budućnosti(ljudske civilizacije) i došao do zaključka da je poprilično vjerovatno da će nas zamjeniti roboti, najvjerojatnije ne na način prikazan u Terminatoru i sličnim maštarijama, možda sličnije flmu AI .

Dakle, zašto to mislim? Znamo da sveukupno ljudsko znanje se kolektivno udvostručuje svakih par godina, posebno u području informatičke tehnologije i robotike, gdje je sveukupno znanje doslovno udvostručeno svakih godinu i pol. I to eksponencijalno raste, što znači da sve brže i brže nagomilavamo znanje na hrpu. To je činjenica. Iz prošlosti vidimo to na način da usporedimo današnji mobitel sa onim od pred 20 godina i usporedba je nemjerljiva što se tiče kvalitete, funkcija, i ostaloga. Sve više u zadnje vrijeme kolektivnim naporom znanstvenika, inženjera, biologa, fizičara, logičara i matematičara se stvaraju napredci u kreiranju umjetne inteligencije. Pošto sam imao diplomski rad baš za tu temu, znam da su nadanja još nedohvatljiva u realnosti, ali ne bih mogao isto reći i za bližu budućnost, a pritom mislim u sljedećih 50-200 godina jer je teško takvo nešto procjeniti.

JEDINA 2 uvjeta koji bi mogla spriječiti da ne dođe to te neizbježne stvari su
1. raspad civilizacije(nuklearni rat, pošast,xy faktor..)
2. Da postoji neki skriveni,nedohvatljiv razlog zbog kojega nikada nećemo moći biti u mogućnosti napraviti robota toliko inteligentnog koliko i čovjek. Osobno mislim da je samo pitanje vremena da tu dogmu porušimo, jer ne vidim valjanog razloga u kojem nećemo uspjeti izgraditi takav entitet.
Da li bi rekli da su izglednije ove gore 2 mogućnosti ili je izglednije da ćemo doći do tog stupnja razvoja? Ja mislim da je izglednije da ćemo preživiti dovoljno do te budućnosti.

E sada, pretpostavimo da smo došli u tu budućnost. Recimo 2100. stvorimo robota koji je na istom stupnju inteligencije kao i čovjek. Pošto znamo da tehnologija se udvostručuje svakih godinu dana. To bi značilo da bi taj entitet do 2110. dakle za 10 godina bio 1000 puta inteligentnijji od čovjeka, a do 2120. milijun puta inteligentniji od čovjeka. Zamislite takav entitet, toliko napredniji od svog stvorioca. U usporedbi sa takvim bićem, čovjek bi jednostavno bio toliko inferioran da se ta dva bića jednostavno ne bi mogla uspoređivati. Kako bi se ponašalo takvo biće? Znamo iz evolucije da sa povećanom inteligencijom, kreativnost, energija stvaranja raste. Delfini imaju širok spektar naučenih ponašanja, ljudi još više pa se zato i smatraju najinteligentnijim stvorovima. Kako bi se ponašalo takvo biće? Na ovaj način gledano, najvjerojatnije bi imalo doseze kreativnosti i logike neusporedivo šire od čovjeka. Toliko inteligentno biće bi najvjerojatnije imalo kapacitet stvaranja novih svjetova u recimo nekoj alternativnoj realnosti. Možda čak i stvaranja bezgranično novih svemira, poput našega, sa zasebnim pravilima i procesima. Što me i dovodi do vrlo zanimljivog pitanja. Možda je naša realnost samo jedna od realnosti unutar drugih realnosti koje nemaju svoj početak i kraj i možda smo i mi produkt takvog svemira, a takozvani primarni svemir nikad nije ni postojao?
Je uopće moguće da ovaki seljo bero likovi poput nas skupimo pravi dokaz koji podržava ovakvo viđenje? Na koji način bi mogao provjeriti hipotezu?
__________________
Napuši se kurca!
JesusReborn is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 05:51   #2
Prije bilo kakve provjere jako je bitno da se opet napušiš.
Ono is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 07:42   #3
Svašta je moguće, ali ipak sumnjam u ovakav ishod. Ljudi su previše egoistični da bi stvorili biće pametnije od njih samih. Prije će zakonom postaviti određene granice u razvoju i korištenju tehnologije.
__________________
Od sreće do uspjeha - savjeti i inspiracija za bolji život
zoki89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2015., 10:21   #4
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post
Možda čak i stvaranja bezgranično novih svemira, poput našega, sa zasebnim pravilima i procesima. Što me i dovodi do vrlo zanimljivog pitanja. Možda je naša realnost samo jedna od realnosti unutar drugih realnosti koje nemaju svoj početak i kraj i možda smo i mi produkt takvog svemira, a takozvani primarni svemir nikad nije ni postojao?
Je uopće moguće da ovaki seljo bero likovi poput nas skupimo pravi dokaz koji podržava ovakvo viđenje? Na koji način bi mogao provjeriti hipotezu?
Glede paralelnih stvarnosti, pročitaj knjigu A. P. Kezele: Razdvajanje svjetova
ubačeni element is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 20:13   #5
Evo ti u kratko kako je zapocela 2015 pa pusti mastu
s lanca.
Inace izbjegavam senzacionalne naslove
al eto, prosudi sam...
http://m.youtube.com/#/watch?v=h0PuGvEwwkA
CloudAtlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 22:48   #6
Quote:
CloudAtlas kaže: Pogledaj post
Evo ti u kratko kako je zapocela 2015 pa pusti mastu
s lanca.
Inace izbjegavam senzacionalne naslove
al eto, prosudi sam...
http://m.youtube.com/#/watch?v=h0PuGvEwwkA
Nesto ne stima link.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 23:53   #7
"You take the blue pill, the story ends. You wake up in your bed and believe whatever you want to believe.

You take the red pill, you stay in wonderland, and I show you how deep the rabbit hole goes."

Lunor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 23:53   #8
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post

JEDINA 2 uvjeta koji bi mogla spriječiti da ne dođe to te neizbježne stvari su
1. raspad civilizacije(nuklearni rat, pošast,xy faktor..)
2. Da postoji neki skriveni,nedohvatljiv razlog zbog kojega nikada nećemo moći biti u mogućnosti napraviti robota toliko inteligentnog koliko i čovjek.
Ovo drugo.

Koliko god bili napredni nećemo nikada moći napraviti "robota koji će biti i OSOBA" kao i mi ljudi.

Znači može biti da će robot ZNATI više od nas ljudi, ali neće moći "sam odlučivati" kao što to mi možemo. To je moje mišljenje. Pozdrav
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2015., 12:03   #9
Vjerovatno zbog ovog “m“.upisi u
youtube trazilicu- 2015 biggest event in history,
pa klikni na video koji traje 13:22
CloudAtlas is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.02.2015., 13:08   #10
šta ste zapeli za robote...

pitanje je oće li ljudi živjet u narednih 100 000 godina...do danas imamo tek oko 10 000 godina ljudske povijesti. dodajte još 10 000 pa probajte povuć paralele kakvo će društvo tada biti...a kamoli za 100 000godina..
da ne govrimo o još daljih 500 000 ili 1.000 000 000 godina...
__________________
američka serija "Ancient aliens" prikazuje ljudsku civilizaciju u povijesti na puno realniji način od sekte zvana Crkva - preporuka za pogledati!!!
lampion is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 09:00   #11
Quote:
JesusReborn kaže: Pogledaj post

cut

JEDINA 2 uvjeta koji bi mogla spriječiti da ne dođe to te neizbježne stvari su
1. raspad civilizacije(nuklearni rat, pošast,xy faktor..)

cut

Je uopće moguće da ovaki seljo bero likovi poput nas skupimo pravi dokaz koji podržava ovakvo viđenje? Na koji način bi mogao provjeriti hipotezu?
Izostavila bih ovaj tvoj apsolutno neodgovarajući naziv: seljo bero!
Naime u današnjici i najneobrazovaniji pripadnik zapadnih civilizacija,kroz upotrebu tehnologije zna više no veleumni ljudi pred samo jedno stoljeće.
Možda nismo stručnjaci određenih područja znanosti,ali nam tehnologija više nije čarobnjanjaštvo ili Sotonino djelo.

Uopće pojam robot, ni klincima već 60 -70 g nije stran..
filmovi,SF literatura itd tj pismenost proširala je neke pojmove.
A nikako zaboraviti "selju-beru" ličanina Nikolu Teslu,na čijim se idejama i pronalascima temelji cijeli niz tehnologije.
Velike ideje/otkriča niču u umovima pojedinaca(a manje grupe ili drugi nadareni pojedinci ih samo dalje razrađuju) a ne mase...
Provjeriti sve hipoteze,nisu u stanju ni najveći umovi današnjice.
A puno je bivših hipoteza već postalo stvarnost.
Pa ako ne nastupi ono što si naveo u točki jedan,čovječanstvo bi moglo ubrzo,unutar životnog vijeka većeg dijela forumaša i kolonizariti Mars.
Hoće li čovjek tada povesti sa sobom inteligentnog robota?
Inteligentnijeg od samog sebe,sumnjam,ali stroj -robota.ograničenih sposobnosti, sigurno.Pa već ih koristimo na Zemlji.
__________________
Vjeruj u se i u svoje kljuse
amary is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 18:58   #12
JesusReborn, ako bismo pravili toliko inteligentne čovjekolike robote i robotice, ja bih odma probo radit robote-bračne partnere.

Zamisli, kupiš si robota suprotnog spola i ovisno o tome koliko si ga skupo platio toliko je taj partner ili partnerica savršen.

S time da bi napravio da ako vlasnik ne komunicira s takvim robotom više od 72 sata, da se ovaj zauvijek ugasi, kako nebi vlasnikovi intimni podaci nekontrolirano curili okolo.
__________________
Neka svi grijesi odu od mene. Neka sva sreća, stečena pravednim sredstvima, dođe k meni. - Atharva Veda 10.1.10
piskavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2015., 20:21   #13
Quote:
piskavac kaže: Pogledaj post
JesusReborn, ako bismo pravili toliko inteligentne čovjekolike robote i robotice, ja bih odma probo radit robote-bračne partnere.

Zamisli, kupiš si robota suprotnog spola i ovisno o tome koliko si ga skupo platio toliko je taj partner ili partnerica savršen.

S time da bi napravio da ako vlasnik ne komunicira s takvim robotom više od 72 sata, da se ovaj zauvijek ugasi, kako nebi vlasnikovi intimni podaci nekontrolirano curili okolo.
Ajajaj, ne bih pristao na tu ideju.

Koliko god tehnologija isla naprijed, ne moze se postici realan prikaz emocija.

Ali recimo sef na poslu kao robot, to mi se cak i cini zanimljivo.
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:20.