Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.01.2007., 13:35   #101
Quote:
Bosniac kaže:
Možeš li reći,kratko i jasno,koja su to tri različita vida u kojima je jedan Bog?
Najkraće sa tri sanskritske reči: Brahman, Paramatma i Bhagavan.

To je predmet koji je stručno opisan pod Param-Tattva (Param - Uzvišena, Tattva - Istina), i tiče se ontološkog, odnosno prirode Božjeg bića.

"Učeni transcendentalisti koji poznaju Apsolutnu Istinu nazivaju tu nepodvojenu suštinu Brahman, Paramatma ili Bhagavan." (SB. 1.2.11)

Brahman je imeprsonalni aspekt (sveprožimajući sjaj koji se širi iz Božijeg bića) i prožim Apsolutno sve. Paramatma je ne samo sveprožimajući već i aspekt koji je prisutan i u, kako se to kaže, srcu srca svakog živog bića, koji je duša duše. (param znači uzvišena ili nad, a atma znači duša; dakle Nad-duša, Uzvišena duša iznad individualne duše, Bog u srcu) A Bhagavan je sama Ličnost Boga, iz koje emanira i taj sjaj i Paramatma i sve drugo, vidljivo i nevidljivo - manifestovano i nemanifestovano, duhovno i materijalno.

Aspekt "Bhagavan" je Lični aspekt Boga, i On je izvorni aspekt, onaj iz koga emanira sve ostalo, uzrok svih ostalih uzroka, opisan (između ostalog) na početku četiri stiha koji predstavljaju suštini Bhagavad Gite (tzv. catur-sloka; koja predstavlja onotološku suštinu knjige BG.10.8-11) - oni započinju sa: "aham sarvasya prabhavo" - "Ja sam izvor svih duhovnih i materijalnih svetova. Sve emanira iz Mene...." ili na drugom mestu "...Ne postoji istina koja je viša od Mene, sve počiva na Meni kao što su biseri nanizani na nit" (BG: 7.7)
Kartikeya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.