Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2007., 09:18   #21
Quote:
Derviš kaže:
Jedan čovjek rekao sljedeće- " Ja znam molitvu Isa .a.s"

Jedan drugi mu reče- " ...a gdje su ti usne od Isa .a.s".
Esselamu alejkum
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 17:44   #22
Bosniac zaista nema smisla da lupetas tako nesto.Zaista potvrdjujes koliki si vjernik i da si Kur'an samo citao a ne dozivio.
Dragi moj Dervise Isus zivi u meni i On cuje svaku moju molitvu.Ironiju ostavi za neki forum o Muhamedu
Slava Bogu Ocu,Sinu i Duhu Svetome.Svi tada rekose AMIN
samarjanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 18:33   #23
Quote:
samarjanka kaže:
Bosniac zaista nema smisla da lupetas tako nesto.Zaista potvrdjujes koliki si vjernik i da si Kur'an samo citao a ne dozivio.
Dragi moj Dervise Isus zivi u meni i On cuje svaku moju molitvu.Ironiju ostavi za neki forum o Muhamedu
Slava Bogu Ocu,Sinu i Duhu Svetome.Svi tada rekose AMIN
mozda sam te pomesao ili ne...
da nisi ti ona sto velica zidove? a, slavis Duha Svetog i aminujes!?
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 18:37   #24
U knjizi koju je napisao Anthony de Melllo,isusovac,piše da možemo moliti neprestalno na način da ponavljamo stalno u sebi ime Isus,ili odaberemo neku kratku molitvu,kao npr,sveti Franjo "Bog moj i sve moje".Znao je po cijelu noć ponavljati te riječi.Tako i mi,da bi se molitva uvukla unutar čovjeka.Ako to ponavljamo stalno,kasnije ćemo bez da mislimo o tome.takva je i molitva krunice,ponavljanje.tako čovjek meditira razmišljajući otajstva.Možemo izmisliti svoju molitvicu,osluhnuti ponavljajući je li nam "legla",ako nije tražimo novu.Pokušala sam,dobro je.
Ponavljanje imena isus se zna prakticirati i u katoličkoj crkvi,ako je svećenik karizmatik,onda on npr za vrijeme klanjanja zna ponavljati Ime Isusovo,a i crkva s njim.Podigne to duh bliže Bogu.
mmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 18:46   #25
Quote:
mmamma kaže:
U knjizi koju je napisao Anthony de Melllo,isusovac,piše da možemo moliti neprestalno na način da ponavljamo stalno u sebi ime Isus,ili odaberemo neku kratku molitvu,kao npr,sveti Franjo "Bog moj i sve moje".Znao je po cijelu noć ponavljati te riječi.Tako i mi,da bi se molitva uvukla unutar čovjeka.Ako to ponavljamo stalno,kasnije ćemo bez da mislimo o tome.takva je i molitva krunice,ponavljanje.tako čovjek meditira razmišljajući otajstva.Možemo izmisliti svoju molitvicu,osluhnuti ponavljajući je li nam "legla",ako nije tražimo novu.Pokušala sam,dobro je.
Ponavljanje imena isus se zna prakticirati i u katoličkoj crkvi,ako je svećenik karizmatik,onda on npr za vrijeme klanjanja zna ponavljati Ime Isusovo,a i crkva s njim.Podigne to duh bliže Bogu.
da bi se molitva koristila na ispravan nacin, pa cak i da se ne bi zastranilo, odlepilo (sto se nekim monasima na sv. gori desilo), potrebno je rukovodjenje iskusnog duhovnika. kazu.
licno, ne ponavljam je toliko cesto (svako ima svoju meru) u toku dana (znaci jos uvek se ne molim iz srca, kada molitva "teche" sama od sebe) da bih se prelestio, fijuknuo...
takodje, volim izmoliti za bliznjeg pre nego za sebe: "...pomiluj sluskinju tvoju (ime)"
ili mesto da brojim ovce pre nego zaspim...
ili bilo kom trenutku dokolice...
i najvaznije- kad osetim potrebu, uznemirenost, tugu...

mir vam!
Osana is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 18:53   #26
Quote:
Osana kaže:
da bi se molitva koristila na ispravan nacin, pa cak i da se ne bi zastranilo, odlepilo (sto se nekim monasima na sv. gori desilo), potrebno je rukovodjenje iskusnog duhovnika. kazu.
licno, ne ponavljam je toliko cesto (svako ima svoju meru) u toku dana (znaci jos uvek se ne molim iz srca, kada molitva "teche" sama od sebe) da bih se prelestio, fijuknuo...
takodje, volim izmoliti za bliznjeg pre nego za sebe: "...pomiluj sluskinju tvoju (ime)"
ili mesto da brojim ovce pre nego zaspim...
ili bilo kom trenutku dokolice...
i najvaznije- kad osetim potrebu, uznemirenost, tugu...

mir vam!

Ja također razgovaram s isusom,žalim mu se najviše na samu sebe,na svoje nedostatke,mane,i kažem mu "Gospodine,ako hjoćeš,možeš me ozdraviti".Ne želim se udaljiti od njega radi svojih grijeha,a prvi poriv mi je pobjeći.Nadam se da razumiš.
mmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 18:55   #27
Quote:
mmamma kaže:
Ja također razgovaram s isusom,žalim mu se najviše na samu sebe,na svoje nedostatke,mane,i kažem mu "Gospodine,ako hjoćeš,možeš me ozdraviti".Ne želim se udaljiti od njega radi svojih grijeha,a prvi poriv mi je pobjeći.Nadam se da razumiš.
To je sad dublja tema,a i bezveze šta sam je ovde započela,jer može biti potpuno krivo shvaćena.
mmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2007., 19:16   #28
Quote:
wheel kaže:
Sasvim je nebitno kojim se riječima koristiti u molitvi. Kao da su bitne riječi?! U crkvi se redovito okuplja gomila izgubljenih duša koja bez trunke razumijevanja blebeće pesprijekorno napamet naučene riječi i pri tom misli na kupus u svom vrtu, na susjedin dekolte, novu pilu ili tko zna što već. Onaj koga zanima odnos s Bogom taj odnos ne temelji na riječima nego na emocijama i stavovima koje se putem molitve ili jednostavnim promišljanjem tog odnosa upućuju Bogu.
Kako ti znaš tko se redovito okuplja u crkvi?Znači li to da si ti redovito tamo?
mmamma is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2007., 12:52   #29
Quote:
samarjanka kaže:
Bosniac zaista nema smisla da lupetas tako nesto.Zaista potvrdjujes koliki si vjernik i da si Kur'an samo citao a ne dozivio.
Dragi moj Dervise Isus zivi u meni i On cuje svaku moju molitvu.Ironiju ostavi za neki forum o Muhamedu
Slava Bogu Ocu,Sinu i Duhu Svetome.Svi tada rekose AMIN
Nisam bio ironičan nego neshvaćen ( po običaju ).

Ako je tako kao što kažeš, oživi mrtvog čovjeka riječima kojima je i Isa a.s. oživljavao mrtve. Poanta mog upisa je u tome. Džaba ti što znaš molitvu ( text ) kojom je Isa a.s. oživljavao kad ti nisi na stepenu na kojem je Isa a.s.. Nadam se da sad razumiješ. Kahtani je skonto iz prve. Selam.
Derviš is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 14:26   #30
pravoslavci i katolici

Drago mi je da se pravoslavci i katolici slazu u pogledu isusove molitve
__________________
--------------------
www.palotinci.hr
lujo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:48   #31
molitva... Isa a.s.

Allahu moj!Zaista nisam u stanju otkloniti od sebe ono što ne volim, niti mogu sebi priskrbiti ono što želim;stvari nisu u mojim rukama i ja sam samo talac mojih djela;nema večeg siromaha od mene!Allahu moj!ne dopusti da neprijatelj uživa u porazu mom;ne dopusti da prijatelju mome zlo nanesem;ne dopusti da moju vjeru neprilika zadesi i ne dopusti da ovaj svijet bude moja najveća preokupacija;ne daj vlast nada mnom onome koji milosti prema meni nema,o Živi, o Vječni!
kahtani is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 18:09   #32
a tek slicnosti Zen filozofije i misticnog Krscanstva...
__________________
Haikus are easy
But sometimes they don't make sense
Refrigerator.
kinara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2007., 11:18   #33
Svako trazenje Boga je isto

Svako trazenje Boga je isto ili u najmanju ruku slično, jer je čovjek svuda čovjek i Bog je svuda Bog.

No kada Bog dolazi čovjeku to je drugačije. Isus Krist je došao ljudima i nijedno ljudsko traženje Boga ne može se mjeriti s Božjom objavom čovjeku.
__________________
--------------------
www.palotinci.hr
lujo2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 16:23   #34
Pozdrav ljudi imam par tehničkih pitanja vezano za to pa ako mi netko može odogovriti bio bih vemo zahvalan . Konkretno da li bi moja glava trebala biti uspravna ili bi trebala biti lako nagnuta prema dole ? Hvala


Živjeli
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 22:58   #35
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi imam par tehničkih pitanja vezano za to pa ako mi netko može odogovriti bio bih vemo zahvalan . Konkretno da li bi moja glava trebala biti uspravna ili bi trebala biti lako nagnuta prema dole ? Hvala


Živjeli
Trebalo bi da ti "Srce" bude "otvoreno" i "pevljivo" a možeš i pustiti koju suzu radosti - to je sve što se računa.
__________________
"Bilo da jezde kosmičkim prostranstvima ili da istražuju dubine okeana, ljudi će ostati kakvi jesu, nepromenjeni, zbog toga što ne mogu zaboraviti na sebe, niti se setiti da u život uvedu milosrđe opraštanja."
yakuzza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2015., 23:13   #36
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi imam par tehničkih pitanja vezano za to pa ako mi netko može odogovriti bio bih vemo zahvalan . Konkretno da li bi moja glava trebala biti uspravna ili bi trebala biti lako nagnuta prema dole ? Hvala


Živjeli
Pravoslavni monasi jako saginju glavu pa su ih protivnici Isusove molitve znali zvati "Onima koji si gledaju u pupak"...to ti zavisi od vjernika do vjernika..npr. ja volim sagnuti glavu jer mi to nekako pomaze da mi se misli ne rasplinu.

stvar je u tome da se duhovna volja sjedini sa Bogom a fizicka volja da otvori srce a to saginjanje glave upravo usmjeruje nekakvu energiju ka "srcu" i pritom covjek osjeca da mu se srce zagrijava, krece pokajni plac ili pak veliko suosjecanje prema cijeloj Bozjoj tvorevini. Pritom se covjeku jako budi savjest i pokajanje.

Inace, tokom Isusove molitve je strogo zabranjeno zamisljanje bilo kakvih slika. Treba se koncentrirati strogo na rijeci molitve.
vilijam is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 09:50   #37
Quote:
yakuzza kaže: Pogledaj post
Trebalo bi da ti "Srce" bude "otvoreno" i "pevljivo" a možeš i pustiti koju suzu radosti - to je sve što se računa.
e yakuzza kolega dragi lako je reći teško mi je dobiti verifikaciju i uvid što bi to bilo . Ovo radim već neko vrijeme . Imam rezultate neke međutim mislim daj e to još slabo i da bi mogli puno bolje . Živijo hvala na infou

A vidiš kako me moja ljenost sada malo koštala , da sam išao na SRi Chromney meditacije vjerovatno bi tamo dobio verifikaciju kako doći do srca .
A mislim da to u mojoj praks najmanje bolje , mindfulness sam već upraksao

Zadnje uređivanje LisenSvihPrava : 21.10.2015. at 10:09.
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 10:07   #38
Quote:
vilijam kaže: Pogledaj post
Pravoslavni monasi jako saginju glavu pa su ih protivnici Isusove molitve znali zvati "Onima koji si gledaju u pupak"...to ti zavisi od vjernika do vjernika..npr. ja volim sagnuti glavu jer mi to nekako pomaze da mi se misli ne rasplinu.

stvar je u tome da se duhovna volja sjedini sa Bogom a fizicka volja da otvori srce a to saginjanje glave upravo usmjeruje nekakvu energiju ka "srcu" i pritom covjek osjeca da mu se srce zagrijava, krece pokajni plac ili pak veliko suosjecanje prema cijeloj Bozjoj tvorevini. Pritom se covjeku jako budi savjest i pokajanje.

Inace, tokom Isusove molitve je strogo zabranjeno zamisljanje bilo kakvih slika. Treba se koncentrirati strogo na rijeci molitve.
Odlično hvala ti , jučer sam radio sa spuštenom glavom osjetio sam nešto upravo slično što opisuješ bliži sam bio srcu ajmo reći međutim još sam ja dosta daleko da dojdem do tog stadija iako se trudim već podosta vremena (uvjek može i bolje ) . Nego koliko sam shvatio molim , na dahu sam , i jedan dio pažnje mi je na tijelu , svaki udah (milosrđe), izdah nepetost ako postoji (relaksacija ukočenih dijelova) , Dojde misao vraćam se na dah , molitvu i tijelo . Kada opustim veliku većinu tijela onda bi trebao osjetiti srce kako kuca . I to mi se čini da moram pažnju na 4 dijela podjeliti . Srce , dah , molitva ,tijelo . a to je malo tricky jer jedva da uspijem pažnju na 3 segmenta staviti . ili bi trebao kada osjetim srce pažnju sa tijela maknuti i samo slušati srce .

E sada još pitanja . Slike mi doalze spontano (znam da su to samo trikovi uma) , i pokušavam ih primjetiti i samo ignoritisati na način da su viđene ali nebitne . Očeš reće da ni vizualizacije nesmijem ni u kojem slučaju raditi (jer bilo je perioda kada bih tokom kraja počeo vizalizirati ilis svijetlost ili samog Isusa ) ?

A i ovo sa lagano spuštenom glavom mi ima malo nejasnoća . Sada ako ja pokušavam doći do boga ili ti dijela boga (višeg ja) (razumijem logiku da glava je dole i da time pokazuješ pokajanje i respect, čak razumijem i da se na taj način lakše dojde do srca (jer opet svijest mi je nekako u glavi , pa kada gleda prema dole bliže je srcu ) Ali osim što bi takvo duže sjedenje dovelo do napetosti u vratu , neznam kako to može imati utjecaja na recimo jamo reći "životu silu" kada sam ja u takvom položaju . Zar nebi energija ili štzo god imala problem pravilnog prolaska kroz tijelo . mislim sada već i prićam gluposti . ali uvjek i u svojim ranijim meditacijama , pokušavao sam svoju glavu držati uspravno , čak mi se i masu puta dogodilo da bi mi pogled čak išao prema gore . Malo sam zbunjola što se tiče ovog .

Ugl hvala drugovi , budem ekseprimentirao ovoaj i idući tijedan sa položajem glava pa valjda ću naći svoju pravu formulu . Živjeli
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 10:47   #39
Quote:
LisenSvihPrava kaže: Pogledaj post
...
A i ovo sa lagano spuštenom glavom mi ima malo nejasnoća . Sada ako ja pokušavam doći do boga ili ti dijela boga (višeg ja) (razumijem logiku da glava je dole i da time pokazuješ pokajanje i respect, čak razumijem i da se na taj način lakše dojde do srca (jer opet svijest mi je nekako u glavi , pa kada gleda prema dole bliže je srcu ) Ali osim što bi takvo duže sjedenje dovelo do napetosti u vratu , neznam kako to može imati utjecaja na recimo jamo reći "životu silu" kada sam ja u takvom položaju . Zar nebi energija ili štzo god imala problem pravilnog prolaska kroz tijelo . mislim sada već i prićam gluposti . ali uvjek i u svojim ranijim meditacijama , pokušavao sam svoju glavu držati uspravno , čak mi se i masu puta dogodilo da bi mi pogled čak išao prema gore . Malo sam zbunjola što se tiče ovog .
...
Nisu to gluposti vec pitanje cilja.
Spustanje glave svakako prekida tok energije na gore, slicno kao u jalandhara bandhi.

Energija se onda koncentrise u srcu, eventualno grlu.
Kada je glava uspravna otvara se tok ka temenu.

Jedno vreme sam radio ovu molitvu i istovremeno radio bramacharyu. Jedne veceri sam imao veoma snazni erotski san i upravo kada sam bio blizu orgazma pojavila se ta molitva i "spasila me".

U to vreme sam isao i po manastirima i upoznao oca Tadeja (ne znam vise koji manastir). Bilo je ocigledno da je radio tu molitvu, jer su se osecali valovi energije iz njegovog srca.
Steta samo da je glede ostalih tema pricao pomalo blesavo.
Dragan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2015., 11:55   #40
Quote:
Dragan kaže: Pogledaj post
Nisu to gluposti vec pitanje cilja.
Spustanje glave svakako prekida tok energije na gore, slicno kao u jalandhara bandhi.

Energija se onda koncentrise u srcu, eventualno grlu.
Kada je glava uspravna otvara se tok ka temenu.

Jedno vreme sam radio ovu molitvu i istovremeno radio bramacharyu. Jedne veceri sam imao veoma snazni erotski san i upravo kada sam bio blizu orgazma pojavila se ta molitva i "spasila me".

U to vreme sam isao i po manastirima i upoznao oca Tadeja (ne znam vise koji manastir). Bilo je ocigledno da je radio tu molitvu, jer su se osecali valovi energije iz njegovog srca.
Steta samo da je glede ostalih tema pricao pomalo blesavo.
Dragane dragi , Hvala ti puno , uvelike si mi pomogao

ovo boldano svaka čast , zaista potrebna je neizmjerno jakoa volja da se u tim situacijam sijetiš iako kažeš da se pojavila

još jedno pitanje preporučujete li ikavu glazbu uz to ili neke druge youtube filmiće sa meditativnom glazbom .Inače ja radim to a u pozadini budisti mantraju oom , i mislim da mi pomaže (bar mislim ) . Ako imate nešto bolje što je vama pomoglo slušam
LisenSvihPrava is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:10.