Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.01.2009., 16:57   #641
Moj slučaj: radim u privatnoj firmi d.d. na ugovor na određeno već 2 god. (prvi ugovor sam potpisala 01.02.2007. a zadnji mi istječe sada 01.02.2009.) Primljena sam kao zamjena za porodiljni dopust (i to je tako navedeno u ugovoru). Do sada sam potpisala u te dvije godine 7 tih ugovora na određeno- neke na 3 mj, neke na 6 mj. Zadnji ugovor sam potpisala 01.08.2008. na 6 mjeseci- dakle do 01.02.2009.
I sada, 15.01.2009. krenula sam na godišnji 6 radnih dana i trebala sam se vratiti na posao 22.01.2009. No međutim direktor me onda obaviještava da uslijed manjka posla mora smanjiti ljudstvo i da sam jedna od njih. Dakle to mi govori 10 dana prije isteka ugovora, kojim bi se napunilo točno 2 godine kako sam zaposlena cijelo vrijeme na određeno u toj firmi. Isto tako mi je rekao da ostanem na godišnjem do kraja mjeseca- dakle do 01.02. kada mi istječe ugovor, pa ćemo onda vidjeti što ćemo, ali da mi ne može garantirati da će mi produžiti ugovor dalje- što ja u biti uopće više niti ne očekujem.
Prilično sam sigurna da mi je rekao da ostanem na godišnjem do kraja mjeseca jer moj je godišnji po ugovoru 18 radnih dana, a ja sam iskoristila samo 6- i ostajući tako na godišnjem do kraja mjeseca ja ću iskoristiti u biti ukupno 15 dana od mogućih 18. Što znači da ga ne mogu tražiti da mi isplati 12 dana godišnjeg, nego samo 3.
Osigurao se.

Ono što mene zanima je slijedeće:
-Nakon koliko ugovora na određeno te poslodavac mora prijaviti za stalno tj. na neodređeno?
-Da li imam pravo na naknadu sa biroa ako bih čekala istek ugovora 01.02.- jer to onda ne bi tehnički bio otkaz nego istek i ne produženje ugovora?
-Ili da bih dobila naknadu sa biroa on meni mora potpisati otkaz?

Zahvaljujem se unaprijed na što hitnijem odgovoru
leonarda1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2009., 19:48   #642
- ne mora te uopce prijaviti na stalno, vec te je duzan obavijestiti da postoji mogucnost sklapanja ugovora na neodredjeno vrijeme. on samo mora postovati obvezu da ne sklapa ugovor na odredjeno na dulje vrijeme od 3 godine, osim ako se ne radi o zamjeni privremeno nenazocnog radnika
- nema obveze isplate neiskoristenog godisnjeg osim ako tuzis poslodavca i ako imas pisani dokaz da si ga trazila godisnji, a on ti ga nije htio dati (dakle, on mora biti kriv za taj neiskoristeni godisnji)
- nema naknade s hzz-a kod ugovora na odredjeno vrijeme, vec samo kod redovitog otkaza, osobno i poslovno uvjetovanog

zato je ugovor na odredjeno niza kategorija i zato se toliko borimo protiv njega jer takav radnik u mnogim stvarima nije ravnopravan radniku koji ima ugovor na neodredjeno.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2009., 14:57   #643
...nastavak...od prije
otvorin bolovanje kod poslodavca... a on me odjavi (vrati datum unatrag)... ja mislih da san na bolovanju... kad od hzzo-a saznam da sam odjavljena...
prošetan do inspektorata... oni vjerojatno sad češljaju...
pokušan bolovanje prenit na hzzo ali mi fali dokument- raskid ugovora o radu! kojeg ja uopće nisam dobila na uvid a kamoli potpisala... dakle, dokument o prestanku radnog odnosa ne postoji, a moj ugovor o radu još traje... i još me službenica pita: kako ste mogli bit odjavljeni?(?!!).. no dobro- stvar je na inspektoratu..
kad mi se ne priznaje bolovanje.. oden ja na biro se prijavit... a ona meni da me ne može prijavit dok sam na bolovanju... rok mi je do 31.1 jer me poslodavac odjavia sa 31.12

i... ne znan uopće šta bi vas pitala...
reumica25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 01:23   #644
neproduženje ugovora

radim u jednoj firmi već 7 mj.i neće mi produžit ugovor, sad me zanima sta je sa mojim godišnji što mi po zakonu pripada. hvala
larasven is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 09:36   #645
Quote:
larasven kaže: Pogledaj post
radim u jednoj firmi već 7 mj.i neće mi produžit ugovor, sad me zanima sta je sa mojim godišnji što mi po zakonu pripada. hvala
Kak misliš neće ti produžiti ugovor? Ako ti ugovor koji si potpisao istekao i nije produžen, tj. nisi ništa novo potpisao, a nastavio si raditi, to se po zakonu tretira kao da si potpisao ugovor na ne određeno vrijeme i u tom smislu imaš sva zakonom propisana prava pa tako i o trajanju godišnjeg odmora.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2009., 16:17   #646
Ugovorna kazna uz ugovor u radu u Hrvata.

Situacija je hipotetska; nije se desila ni hipotetskom meni a ni mome hipotetskom frendu.

Hipotetski djelatnik hipotetske firme ima ugovor o radu na neodređeno radno vrijeme. Prođe mu tako osam proljeća i zbog širenja opsega poslovanja, firma osjeti potrebu za djelatnicima na bolje plaćenom a i odgovornijem radnom mjestu. I bi mu ponuđeno mjesto - hipotetski. Ali kvalifikacije za hipotetsko radno mjesto uključuju školovanje u inozemstvu, glede nedostatka hipotetske opreme i hipotetskih nastavnika u tuzemstvu. Hipotetska firma sada tvrdi da ju školovanje košta novaca te uz novi hipotetski ugovor o radu hipotetski potura i ugovor o ugovornoj kazni, kojom se hipotetski djelatnik obvezuje da će u slučaju prestanka radnog odnosa prije isteka pet godina od stupanja na hipotetsko novo radno mjesto platiti penale u visini otprilike hipotetske godišnje neto plaće i da se ta svota ne smanjuje s vremenom i.e. dao hipotetski djelatnik otkaz nakon jednog dana ili nakon 4 godine i 364 dana, kazna je ista i nema amortizacije. Hipotetski sindikat zauzima tai-chi pozu "noj" (ako ste čitali "Prirodu i društvo" Dinka Kumanovića - to je ta) i tvrdi da su ugovori o radu stvar firme i pojedinca i da se oni, hipotetski, tu nemaju što mješati.

E sad, stvar je hipotetska ali mene realno zanima: ima li nešto u hrvatskom zakonodavstvu što čini ugovorne kazne uz ugovor o radu pravno ništavnim?

Unaprijed realno zahvalan.
Sova77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2009., 21:26   #647
Privremeni raspored

Moja frendica radi u javnoj službi nekih 15 godina. Ugovor o radu je potpisala 2001. godine za mjesto srednje stručne spreme. Prije 3 mjeseca je završila fakultet za osobne potrebe i stekla višu stručnu spremu. Novi ugovor o radu joj nije ponuđen niti joj je rečeno da mora napisati molbu za radno mjesto sa novom stručnom spremom i dalje radi na poslovima VŠS-a. Na poslovima više stručne spreme je Odlukama o privremenom rasporedu raspoređivana od 1. 07. 1999. godine s iznimkom kada je bila na porodiljnom dopustu. Nakon povratka sa porodiljnog je opet privremeno raspoređena na radno mjesto VŠS. Kolega koji ima 11 godina radnog staža (primljen je isto sa SSS i kao i ona završio fakultet i stekao VŠS za osobne potrebe, samo je upisao i završio fakultet prije nekoliko godina, a ona je upisala prije dvije godine i nedavno završila) naknadno je primljen u stalni radni odnos na radno mjesto VŠS-a. U ljeto prošle godine je dobio bolje plaćeno mjesto (privremeni raspored) za VŠS, a ona je prije 3 mjeseca isto stavljena privremeno na isto to mjesto kao i on (bolje plaćeno), da bi joj sada rekli da ju opet privremeno stavljaju na radno mjesto koje jeobavljala od 1999. godine (slabije plaćeno). Da li ona ima prednost pred tim kolegom obzirom da imam više staža, on ima i ugovor na neodređeno radno vrijeme za VŠS, a privremeno je stavljen zbog bolje plaće i ona nema ugovor na neodređeno radno vrijeme za njenu novu kvalifikaciju ali neprekidno radi na poslovima VŠS od 1999. godine? Direktor je rekao da šta ona hoće jer je kolega prije diplomirao od nje i praktički kako se usudi postaviti pitanje radnog mjesta jer je bitno kad je netko diplomirao, a ne staž. Na koji način da se zaštiti?
Yuma san is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2009., 09:16   #648
dobar dan,

može li mi netko propručiti dobrog odvjetinka u splitu za posručje radnog prava...
ako nije problem na pm.

hvala puno
__________________
Ljubav ja i ti...J&M
mala8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 00:32   #649
Quote:
Yuma san kaže: Pogledaj post
Moja frendica radi u javnoj službi nekih 15 godina. Ugovor o radu je potpisala 2001. godine za mjesto srednje stručne spreme. Prije 3 mjeseca je završila fakultet za osobne potrebe i stekla višu stručnu spremu. Novi ugovor o radu joj nije ponuđen niti joj je rečeno da mora napisati molbu za radno mjesto sa novom stručnom spremom i dalje radi na poslovima VŠS-a. Na poslovima više stručne spreme je Odlukama o privremenom rasporedu raspoređivana od 1. 07. 1999. godine s iznimkom kada je bila na porodiljnom dopustu. Nakon povratka sa porodiljnog je opet privremeno raspoređena na radno mjesto VŠS. Kolega koji ima 11 godina radnog staža (primljen je isto sa SSS i kao i ona završio fakultet i stekao VŠS za osobne potrebe, samo je upisao i završio fakultet prije nekoliko godina, a ona je upisala prije dvije godine i nedavno završila) naknadno je primljen u stalni radni odnos na radno mjesto VŠS-a. U ljeto prošle godine je dobio bolje plaćeno mjesto (privremeni raspored) za VŠS, a ona je prije 3 mjeseca isto stavljena privremeno na isto to mjesto kao i on (bolje plaćeno), da bi joj sada rekli da ju opet privremeno stavljaju na radno mjesto koje jeobavljala od 1999. godine (slabije plaćeno). Da li ona ima prednost pred tim kolegom obzirom da imam više staža, on ima i ugovor na neodređeno radno vrijeme za VŠS, a privremeno je stavljen zbog bolje plaće i ona nema ugovor na neodređeno radno vrijeme za njenu novu kvalifikaciju ali neprekidno radi na poslovima VŠS od 1999. godine? Direktor je rekao da šta ona hoće jer je kolega prije diplomirao od nje i praktički kako se usudi postaviti pitanje radnog mjesta jer je bitno kad je netko diplomirao, a ne staž. Na koji način da se zaštiti?
strucna sprema nema veze i poslodavac uopce nije obvezan primiti radnika na neko radno mjesto vise strucne spreme ako je radnik u medjuvremenu zavrsio fakultet ili visu. naime, u trenutku potpisivanja ugovora o radu, posldoavac je tog radnika trebao za poslove sss.
nadalje, privremeni premjestaj kao institut je ukinut 1995. godine. od tada radni odnos prestaje biti statusni i postaje ugovorni odnos, dakle, poslodavac ne bi mogao privremeno rasporediti radnika na drugo radno mjesto bez njegovog pristanka.
no, ima jedna rupa u temlejnom kolektivnom ugovoru za javne sluzbe - tamo se jos uvijek spominje premjestaj (tako je ostalo nazalost), pa se iz tog moze iscitati da bi premjestaj u javnoj sluzbi i dalje bio dozvoljen.
niti staz niti strucna sprema ne igra ulogu, poslodavac moze ugovor o radu ponuditi kome hoce ako postoji uopce potreba za takvim radnikom.
no, smatram da je poslodavac trebao propisati natjecaj, sto se slucaja tog kolege tice, a ne mu samo tako ponuditi ugovor o radu, osim ako je granski kolektivni ugovor tako propisao (ne znam o kojoj se javnoj sluzbi radi). natjecaj je obveza sukladno temeljnom kolektivnom ugovoru za sve javne sluzbe. nije potreban jedino u slucajevima porpisanim granskim kolektivnim ugovorima.
za neki ozbiljniji odgovor potrebno je znati o kojoj se javnoj sluzbi tocno radi jer svaku od njih uredjuju i posebni zakoni, kao i kolektivni ugovori, i drugi izvori radnog prava (pravilnici, odluke i slicno)
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 13:49   #650
može i meni pm?
beef is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 15:21   #651
Znalci za radno pravo pomoć!

Situacije je ovakva:

Moj svekar ima 64 godine, ukupni radni staž 25 god., kod sadašnjeg poslodavca je 11 godina, ali je dosta radio na crno (nisam sigurna koliko). Firma je poslovala savršeno ( primao je plaću preko banke oko 7000 kn) i imala je zaposleno 30- ak radnika dok nije prije 6 mjeseci umro vlasnik firme i nikom na nasljedstvo nije ostavio da vodi firmu. Te je zakonski firmu nasljedila njegova žena, koja im zadnjih dva mjeseca nije dala plaću i firma sigurnim putem ide u propast. Naime, mene zanima što je najbolje mom svekru da učini pošto ima još godinu dana do mirovine, jer bilo gdje da se zaposli max što će dobiti je 3 000 kn što utječe kasnije na veličinu mirovine.Te dali ima pravo na otpremninu ( što treba napravit da dobije i kakav otkaz i dali može u prijevremenu mirovinu.?). Žao mi ga je jer je veliki radnik i ne spava noćima od brige pa bi mu voljela pomoći. Molim Vas pomozite mi!
seceruuu is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 17:51   #652
i meni pm.
sama02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 21:21   #653
za neki ozbiljniji odgovor potrebno je znati o kojoj se javnoj sluzbi tocno radi jer svaku od njih uredjuju i posebni zakoni, kao i kolektivni ugovori, i drugi izvori radnog prava (pravilnici, odluke i slicno)[/

Bok Suey, hvala što si mi odgovorila, mislila sam da joj nitko neće htjeti odgovoriti.
Znam da će me ubiti jer ću ovo napisati, ali radi se o mirovinskom osiguranju. Kako mi kaže priprema se nova sistematizacija radnih mjesta i za sada se još ne zna koja se radna mjesta ukidaju a koja ostaju. Koliko sam shvatila od nje, navodno da prijedlog radnih mjesta ide iz svake Područne službe u središnjicu ali bez ikakvih natječaja. Znači radnici se raspoređuju na odgovarajuća mjesta. Do sada je navodno bila praksa u samoj firmi da se radnici sa više staža stavljaju na bolja radna mjesta (kao nekakvo unapređenje), u sklopu svoje stručne spreme. Mi smo malo gledale Zakon o radu i tamo smo pročitale da ju poslodavac ne mora rasporediti na radno mjesto. Sada ju zanima, što se dešava ako prijedlog radnih mjesta ide bez natječaja i kako da se zaštiti ako bude raspoređena na radno mjesto niže rangirano po plaći (jer ipak svi volimo raditi za više love). A nije dobivala Odluke o premještaju, nego o privremenom rasporedu. A zar stvarno radnici sa više staža i istom spremom nemaju prednost u sklapanju novih ugovora o radu, zar se ne gleda dužina radnog staža u tom slučaju, zar je moguće da stariji radnici nemaju bar u tom pogledu prednost prema mlađim radnicima? I molim te da mi probaš odgovoriti, u slučaju kad su sada stariji radnici bez odgovarajuće spreme raspoređeni na radna mjesta više stručne spreme (npr. imaju SSS, a rade na VŠS) zbog toga što su zatečeni na tom radnom mjestu, da li se novi ugovori o radu sklapaju u tom slučaju prema stažu ili spremi ili kako? Da li oni imaju prednost prema da im se ponudi novi ugovor na višu spremu bez obzira što ima mlađih kadrova sa odgovarajućom spremom?
Yuma san is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 22:13   #654
na javne sluzbe se podredno primjenjuje zakon o radu - dakle, najprije su uredjene svojim zakonima, uredbama vlade i kolektivnim ugovorima, tako da ste najprije trebale gledati sve te posebne propise, a zatim zakon o radu.

prema zakonu o radu nema nikakve prednosti, to ste i same mogle vidjeti, tako nesto zakon ne regulira. obicno se napredovanje regulira nekakvim unutarnjim aktima poslodavca.

sto se kolektivnih ugovora tice, hzmo ima svoj kolektivni ugovor, a podredno se primjenjuje temeljnji kolektivni ugovor za javne sluzbe. osim toga, hzmo ima i razne pravilnike, odluke i slicno. dakle, zakon o radu je zadnje sto cete gledati.

evo koji propisi reguliraju hzmo:

http://www.mirovinsko.hr/default.asp?ID=1384

"o radu, plaćama i školovanju

Pravilnik o radu (26. siječnja 2004., 18. studenoga 2004. i 15. veljače 2005.)
Kolektivni ugovor za Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (7. rujna 2005. i 3. rujna 2007. )
Pregled radnih mjesta na kojima radnici 50% i više svog radnog vremena rade s korisnicima usluga Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (25. studenoga 2005.)
Pravila o poslovima koji se ne smiju prekidati za vrijeme štrajka ili isključivanja s rada (7. travnja 2005.)
Pravilnik o školovanju, obrazovanju, osposobljavanju i stručnom usavršavanju (21. ožujka 2003. i 24. siječnja 2008.)"

ove propise nemam pa vam ne mogu nista reci ima li kakva specificnost za tu sluzbu i je li to sto kaze taj sef negdje propisano, kolegica to sve mora nabaviti i izuciti, a ako je clan kakvog sindikata, neka se obrati njima za pomoc.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 22:22   #655
dakle: radim na ugovor, na određeno...svaka tri mjeseca dobijem novi ugovor, ja ga lijepo potpišem i to je to... i tako od 5.mj 2008godine...meni to ne smeta, sretna sam kaj imam posao, a sad se neću previše bitchat...no, kako sam tek počela raditi u tom svibnju, nisam imala pravo na godišnji, te sam kao dobila 5dana da se "odmorim" i ja malo, pošto su sve moje kolegice išle na godišnji. mene sad zanima, kad si ja smijem uzeti godišnji, (ok, u dogovoru s poslodavcem) koliko dana zakonski imam pravo na isti (s obzirom na to da ljetni godišnji nisam iskoristila) plus kaj me zanima da li, ako ja sad uzmem npr. tjedan dana da li će mi se to računati kao ovogodišnji godišnji odmor (pa ću onda za ljeto imati samo 7dana godišnjeg) ili će mi se to računati kao prošlogodišnji ili kako to ide? nikaj mi nije jasno... fala na odgovorima
Noise is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 22:25   #656
Quote:
Sova77 kaže: Pogledaj post
Situacija je hipotetska; nije se desila ni hipotetskom meni a ni mome hipotetskom frendu.

Hipotetski djelatnik hipotetske firme ima ugovor o radu na neodređeno radno vrijeme. Prođe mu tako osam proljeća i zbog širenja opsega poslovanja, firma osjeti potrebu za djelatnicima na bolje plaćenom a i odgovornijem radnom mjestu. I bi mu ponuđeno mjesto - hipotetski. Ali kvalifikacije za hipotetsko radno mjesto uključuju školovanje u inozemstvu, glede nedostatka hipotetske opreme i hipotetskih nastavnika u tuzemstvu. Hipotetska firma sada tvrdi da ju školovanje košta novaca te uz novi hipotetski ugovor o radu hipotetski potura i ugovor o ugovornoj kazni, kojom se hipotetski djelatnik obvezuje da će u slučaju prestanka radnog odnosa prije isteka pet godina od stupanja na hipotetsko novo radno mjesto platiti penale u visini otprilike hipotetske godišnje neto plaće i da se ta svota ne smanjuje s vremenom i.e. dao hipotetski djelatnik otkaz nakon jednog dana ili nakon 4 godine i 364 dana, kazna je ista i nema amortizacije. Hipotetski sindikat zauzima tai-chi pozu "noj" (ako ste čitali "Prirodu i društvo" Dinka Kumanovića - to je ta) i tvrdi da su ugovori o radu stvar firme i pojedinca i da se oni, hipotetski, tu nemaju što mješati.

E sad, stvar je hipotetska ali mene realno zanima: ima li nešto u hrvatskom zakonodavstvu što čini ugovorne kazne uz ugovor o radu pravno ništavnim?

Unaprijed realno zahvalan.

mislim da bi se u tom slucaju moglo zatraziti eventualno snizavanje ugovorne kazne ako je ona previsoko odredjena, a uvazavajuci specificnost radnih odnosa.

no, neshvatljivo je kako poslodavci tumace odredbe o skolovanju i usavrsavanju - naime, ako je to nuzan uvjet, to skolovanje, uopce da bi radnik mogao raditi taj posao, na tom radnom mjestu, poslodavac mu je duzan isto omoguciti (pa i u financijskom smislu), a radnik je duzan SKOLOVATI SE, i tu njegove daljnje obveze prestaju (nema mjesta nekakvom vracanju love).

mogla bih reci - je, pa ugovor o radu jest dvostrani ugovor, pa radnik moze pregovarati, ili odbiti ugovor pod takvim uvjetom, nitko radnika ne tjera to potpisati,

ali znamo da je u praksi - uzmi ili ostavi.

nemam bas puno iskustva s ugovornim kaznama u ugovorima o radu, pa ne mogu nista reci o nistetnosti istih. po mojem misljenju, takva kazna nije korektna ako je ugovorena za takav slucaj gdje ta edukacija jest nuzan uvjet za obavljanje poslova tog radnog mjesta i kad poslodavac tako nesto od radnika zahtijeva, dakle, nije to nesto cega se radnik dosjetio da bi mu dobro doslo u zivotu kao nekakva nadogradnja znanja.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 22:40   #657
Quote:
Noise kaže: Pogledaj post
dakle: radim na ugovor, na određeno...svaka tri mjeseca dobijem novi ugovor, ja ga lijepo potpišem i to je to... i tako od 5.mj 2008godine...meni to ne smeta, sretna sam kaj imam posao, a sad se neću previše bitchat...no, kako sam tek počela raditi u tom svibnju, nisam imala pravo na godišnji, te sam kao dobila 5dana da se "odmorim" i ja malo, pošto su sve moje kolegice išle na godišnji. mene sad zanima, kad si ja smijem uzeti godišnji, (ok, u dogovoru s poslodavcem) koliko dana zakonski imam pravo na isti (s obzirom na to da ljetni godišnji nisam iskoristila) plus kaj me zanima da li, ako ja sad uzmem npr. tjedan dana da li će mi se to računati kao ovogodišnji godišnji odmor (pa ću onda za ljeto imati samo 7dana godišnjeg) ili će mi se to računati kao prošlogodišnji ili kako to ide? nikaj mi nije jasno... fala na odgovorima
nema ljetnog godisnjeg, godisnji se stjece za kalendarsku godinu, ali obicno ga radnici uzimaju ljeti.
ako si se zaposlila u 5 mj, a prije toga si imala prekid izmedju dva radna odnosa duzi od 8 dana, ili ti je to prvi posao, pravo na puni godisnji si stekla nakon 6 mjeseci, pa racunaj kad je to bilo. da bi mogla koristiti drugi dio godisnjeg u iducoj (2009.) godini, potrebno je da si koristila prvi dio godisnjeg u 2008., kada si ga stekla. poslodavac ti je duzan dati prvi dio godisnjeg (12 dana), u protivnom mu mozes pozvati inspektorat.trebala si se raspitati o tome vec prije, jer ispada da ti je godisnji za 2008. propao (drugi dio godisnjeg radnik moze iskoristiti do 30.6. iduce godine, ali ti nisi koristila niti prvi dio pa nema prenosenja i iducu godinu).no, posldoavac radniku moze dati uvijek vise no sto je propisano zakonom pa se probaj s njim dogovoriti da ti ipak da nesto godisnjeg, mozda ti progleda kroz prste da je to bilo samo 5 dana (a trebalo je biti 12).

za ovu godinu si vec 1.1. stekla godisnji i mozes ga koristiti prema svojoj zelji, ali i potrebama posla, dakle, ne mora biti da ce ti posldoavac dati godisnji kad ti zelis.

najmanje trajanje godisnjeg iznosi 18 dana, ne smije ti dati manje. u godisnji se ubraja i subota osim ako je ona iskljucena iz godisnjeg kolektivnim ugovorom ili zakonom (u protivnom, ako subota nije iskljucena ovim aktima, prema zakonu o radu ti se uracunava subota, iako ti mozda subotom ne radis).

ne znam u kojoj djelatnosti radis, imate li kakvih pravilnika o radu, pa ti ne mogu reci nista koliko imas godisnjeg, osim da je minimum po zakonu 18 dana.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2009., 23:07   #658
Hvala Suey, ona jest član sindikata, ali misli da neće još dugo. Ako nam bude potrebna još kakva pomoć, slobodno ti se javimo?
Yuma san is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 08:21   #659
Quote:
seceruuu kaže: Pogledaj post
Naime, mene zanima što je najbolje mom svekru da učini pošto ima još godinu dana do mirovine, jer bilo gdje da se zaposli max što će dobiti je 3 000 kn što utječe kasnije na veličinu mirovine.Te dali ima pravo na otpremninu ( što treba napravit da dobije i kakav otkaz i dali može u prijevremenu mirovinu.?). Žao mi ga je jer je veliki radnik i ne spava noćima od brige pa bi mu voljela pomoći. Molim Vas pomozite mi!
1. Ne ostvaruju pravo na mirovinu budući da ne ispunjava uvjete. Muškarci mogu ostvariti pravo na:
- starosnu mirovinu ako imaju 65 godina života i minimalno 15 godina mirovinskog staža (žene 60 godina života i 15 godina mirovinskog staža)
- prijevremenu starosnu mirovinu ako imaju 60 godina života i 35 godina mirovinskog staža (žene 55 godina života i 30 godina mirovinskog staža)

2. Da bi ostvario pravo na starosnu mirovinu svekar mora:
- raditi do navršene 65 godine života
- ili plaćati produženo osigurnje do navršene 65. godine života – za detalje obrati se Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (morao bi mjesečno plaćati mirovinsko i zdravstveno osiguranje)
- ili prijavit se kao nezaposlena osoba i primati naknadu. Za detalje obrati se Hrvatskom zavodu za zapošljavanje.

3. Da bi ostvario pravo na otpremninu, poslodavac mu mora dati poslovno uvjetovani otkaz ili osobno uvjetovani otkaz.
- Poslovno uvjetovani otkaz - poslodavac ga otkazuje ako prestane potreba za obavljanje određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (spada i gašenje firme)
- Osobno uvjetovani otkaz - Poslodavac ga može dati ako radnik nije u mogućnosti uredno izvršavti obveze iz radnog odnosa zbog određenih trajnih osobina ili sposobnosti.

Prema Zakonu o radu otpremnina ne može biti manja od 1/3 prosječne mjesečne plaće, koju je radnik ostvario u tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca. Ako poslodavac ima pravilnik ili kolektivni ugovor pogledati što piše o visini otpremnine.

4. Svekar nije dužan prihvatiti sporazumni raskid radnog odnosa. U slučaju da ga svekar prihvati gubi pravo na otpremninu i naknadu za nezaposlene.

U slučaju otkaza vodite računa da se svekar prijavi u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa Hrvatskom zavodu za zapošljavanje kako bi mogao ostvariti pravo na naknadu za nezaposlene i Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje kako bi mogao ostvariti pravo na zdravstveno osiguranje kao nezaposlena osoba. U protivnom gubi pravo na naknadu i zdravstveno.
__________________
samo da nešto piše :)
Goričanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2009., 16:52   #660
Pomoć molim!!!
Zaposlena sam u firmi sezonskog poslovnog karaktera kao stalni radnik. Od 12. mjeseca nisam dobila plaću ni platnu listu te me zanima koja su moja prava u tom slučaju. Nemam od čega živjeti, a još manje koga pitati jer je svakoga strah bilo šta reći. Organizirali smo kao neki štrajk, ali je propao jer je malo zaposlenika došlo. Nemojte mi reći da promjenim firmu jer imam dovoljno godina da me nitko ne bi zaposlio. Fale mi još 2 godine do 30 god staža u toj istoj firmi. Koja su mi prava kada ih napunim? Kako do plaće????
sofisticate is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:32.