Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Radno, socijalno i obiteljsko pravo

Radno, socijalno i obiteljsko pravo Ugovori o radu i radni odnos, mirovinsko, zdravstveno, alimentacija, brak i razvod, posvojenje, skrbništvo, roditeljska skrb i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.08.2012., 15:00   #41
1. Moze ju otpustiti kao tehnoloski visak, poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu. (NN 149/2009; Zakon o radu, Članak 107.
(1) Poslodavac može otkazati ugovor o radu uz propisani ili ugovoreni otkazni rok (redoviti otkaz), ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz),)


2. Prema clanku 119. pomenutog zakona ima pravo na otpremninu (Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.)

3. Nece, onaj iznos koji joj sada izracunaju prati ju dozivotno (osim sto povremenu dignu mirovine svima par promila).

4. Kako mama sa 57 godina zivota i 37 godina staza ima pravo na prijevremenu mirovinu, vjerojatno ce nakon tri mjeseca na burzi (nakon sto joj prodje ona naknada od 70% prosjeka zadnja tri mjeseca rada) podnjeti zahtjev za mirovinu, jer prelazi na naknadu sa burze od 30%, sto je crkavica (mirovina ce joj biti veca od te crkavice)
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 18:37   #42
Quote:
Cilim kaže: Pogledaj post
može ju otpustiti ... ako za to ima opravdani razlog, u slučaju:

1) ako prestane potreba za obavljanjem određenog posla zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga (poslovno uvjetovani otkaz),)[/B]

2. Prema clanku 119. pomenutog zakona ima pravo na otpremninu (Radnik kojem poslodavac otkazuje nakon dvije godine neprekidnog rada, osim ako se otkazuje iz razloga uvjetovanih ponašanjem radnika, ima pravo na otpremninu u iznosu koji se određuje s obzirom na dužinu prethodnog neprekidnog trajanja radnog odnosa s tim poslodavcem.)

4. Kako mama sa 57 godina zivota i 37 godina staza ima pravo na prijevremenu mirovinu, vjerojatno ce nakon tri mjeseca na burzi (nakon sto joj prodje ona naknada od 70% prosjeka zadnja tri mjeseca rada) podnjeti zahtjev za mirovinu, jer prelazi na naknadu sa burze od 30%, sto je crkavica (mirovina ce joj biti veca od te crkavice)
bili danas u pravnoj službi na mirovinskom i saznali ponešto više, možda pomogne kome u sličnoj situaciji.

1. njeno radno mjesto će i dalje biti nužno - to nije bilo potrebno provjeravati igdje (ali politika i firma će radije ljudima sa trogodišnjom srednjom i manje od 10 g. staža platiti doškolovavanje i fakultet, da ne bi izgubili posao, nego dopustiti radnicima sa diplomom i stažom preko 30. g. u istoj firmi da dočekaju starosnu mirovinu. izgleda da je lakše odbaciti iskusne ljude kao staru šlapu, neka idu kopati po kontenjerima jer posao više neće naći, nego otpustiti nekoga od 25 tko ima još hrpu šansi da se zaposli jednom).

2. njima su u firmi rekli da je vlada odlučila da još 6. mj. daju otpremnine, tko do tada ne pristane otići, leti van bez kune, bez obzira na staž, jer kolektivni ugovor ukidaju. inače, sada su smanjili otpremnine, tako da sada ljudi sa više staža imaju 2/3 manju otpremninu nego prije koju godinu ljudi sa minimum staža i manje od 50 g.

4. mirovina će joj biti manja ili ista crkavici sa burze.
sada joj mjesečno uzimaju 2000kn za MIO, ali pravnica kaže da joj nekoliko g. dobre plaće ne čini nikakvu razliku, jer se računa prosjek ukupnog staža, pa tko joj je kriv što nije imala veće prihode ili si sredila mirovinu dok su računali prosjek najboljih 10g.

inače, ako ode na zavod, mirovinsko bi se plaćalo minimalno i to bi joj jako srušilo ionako loš koeficjent tako da joj je bolje direkt u prijevremenu. eventualno može tražiti posebnu dozvolu na poreznoj da plaća istu svotu kao i sada, ali nema nikakve garancije da će joj mirovina biti išta veća zbog toga...

inače, mirovinsko vam izračunava mirovinu kakva bi vam bila ako se umirovite u idućih 6. mj, a dalje od toga nađite vidovnjaka, jer gospođa na šalteru je doslovno pitala jesam li ja luda kad tražim par godina unaprijed proračun. dakle, možete vi njima uplaćivati cijeli život novce, njihov službeni stav je: tko živ, tko mrtav. možda za 5 godina nitko neće dobivati ni kune mirovine. otkud oni mogu znati. tako, ako itko smisli način kako zaobići uplaćivanje mirovinskog zaposlenima, ja sam prva koja ću ga prihvatiti. ova država ne zaslužuje ni jednu kunu od moga rada, kada vidim kako se odnosi prema ljudima koji su sve svoje obaveze prema njoj uredno ispunjavali cijeli život.
samo totalno razočaranje u sustav, zemlju...
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 18:42   #43
iskreno, nek uzme otpremninu i ode u penziju.


teško, jako teško da će ikada u budućnosti biti ikakva šansa da dobije toliko novaca koliko joj se sad nudi. (dodatan savjet: neka pregovara oko otpremnine nek ne pristane na ono što joj prvo ponude).

ako sad ode na burzu, da, može na burzi sjediti do pune starosne, ali mislim da račun toga koliko joj se to isplati nasuprot uzimanja neke pristojne otpremnine sad nije baš na strani čekanja naravno, ovisi i o tome koliku joj otpremninu nude
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2012., 18:52   #44
otpremninu bi dobila neovisno o burzi ili mirovini. najgore od svega je što ona ne želi u mirovinu, vitalna je, voli svoj posao, uči nove vještine... ali čini se da je nitko ne pita. ako odbije otići sada, mogu joj samo izmisliti neki razlog za otkaz i izbaciti je bez otpremnine. a otpremnina bi joj mogla omogućiti da ima za hranu i režije idućih 7 g. maximalno. kad to nestane...

opcija samozapošljavanja ne postoji jer su to vrlo specifične vještine koje malo firmi uopće traži.
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 10:43   #45
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
otpremninu bi dobila neovisno o burzi ili mirovini. najgore od svega je što ona ne želi u mirovinu, vitalna je, voli svoj posao, uči nove vještine... ali čini se da je nitko ne pita. ako odbije otići sada, mogu joj samo izmisliti neki razlog za otkaz i izbaciti je bez otpremnine. a otpremnina bi joj mogla omogućiti da ima za hranu i režije idućih 7 g. maximalno. kad to nestane...

opcija samozapošljavanja ne postoji jer su to vrlo specifične vještine koje malo firmi uopće traži.
nikada je neće moći izbaciti bez otpremnine, bez obzira na otkazivanje kolektivnog ugovora, ostaje joj pravo iz zakona o radu na ( u njenom konkretnom slučaju) na 6 njenih prosječnih brutto plaća ( prosjek u tri mjeseca prije otkaza).

one izračune mirovine sa mio možeš sama online raditi nakon što uzmeš korisničko ime, pa se možeš do mile volje igrati opcijama i nekoliko godina unaprijed korisničke stranice
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 10:59   #46
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
nikada je neće moći izbaciti bez otpremnine, bez obzira na otkazivanje kolektivnog ugovora, ostaje joj pravo iz zakona o radu na ( u njenom konkretnom slučaju) na 6 njenih prosječnih brutto plaća ( prosjek u tri mjeseca prije otkaza).

one izračune mirovine sa mio možeš sama online raditi nakon što uzmeš korisničko ime, pa se možeš do mile volje igrati opcijama i nekoliko godina unaprijed korisničke stranice
poruka radnicima od toga zakona o max. otpremnini je da im se ne isplati predugo raditi za istog poslodavca

a što se tiče poigravanja sa izračunima, netočno. možeš najdalje do 31. 12. 2013. i to samo spekulativno. 6. mj. unaprijed je nešto točnije, no taj izračun općenito nije precizan jer će mirovinsko tek oko 9. mj. dobiti podatke o plaćama u 2010 i 2011. jedino ako podnesete zahtjev za umirovljenje dobiju te vaše podatke ranije... prvo sam isprobala sve opcije njihovih stranica, a onda išla tamo. jedino točnije što sam tamo saznala je da mirovina može biti koju kunu veća od izračuna, a vjerojatnije da će biti i niža.
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 11:27   #47
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
poruka radnicima od toga zakona o max. otpremnini je da im se ne isplati predugo raditi za istog poslodavca
ja čitam poruku da je jako isplativo raditi u "državnoj" firmi
al to je druga tema

Quote:
a što se tiče poigravanja sa izračunima, netočno. možeš najdalje do 31. 12. 2013. i to samo spekulativno. 6. mj. unaprijed je nešto točnije, no taj izračun općenito nije precizan jer će mirovinsko tek oko 9. mj. dobiti podatke o plaćama u 2010 i 2011. jedino ako podnesete zahtjev za umirovljenje dobiju te vaše podatke ranije... prvo sam isprobala sve opcije njihovih stranica, a onda išla tamo. jedino točnije što sam tamo saznala je da mirovina može biti koju kunu veća od izračuna, a vjerojatnije da će biti i niža.
u pravu si, datum obračuna treba biti u ovoj ili idućoj godini.
(s tim da ja imam podatke iz 2010. ). ja sam svom ocu izračunala u lipu iznos mirovine-podatke koji fale do dana umirovljenja sam pokupila iz njegovih platnih listi. a ista je stvar za "buduću" mirovinu, dodaš par godina staža i otprilike iznos plaće kakav je bio zadnjih godina i to je to.
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 15:36   #48
Quote:
vall kaže: Pogledaj post
što se tiče poigravanja sa izračunima, netočno. možeš najdalje do 31. 12. 2013. i to samo spekulativno. 6. mj. unaprijed je nešto točnije, no taj izračun općenito nije precizan jer će mirovinsko tek oko 9. mj. dobiti podatke o plaćama u 2010 i 2011. jedino ako podnesete zahtjev za umirovljenje dobiju te vaše podatke ranije... prvo sam isprobala sve opcije njihovih stranica, a onda išla tamo. jedino točnije što sam tamo saznala je da mirovina može biti koju kunu veća od izračuna, a vjerojatnije da će biti i niža.
Pa tebi i netreba dalje od 2013, koliko sam skuzio iz tvojih postova taj sretni dogadja ce se desiti ili u ovoj ili pocetkom sljedece godine.
Sto se tice izracuna iz vlastitog iskustva znam da kad dodas npr. 2011 koja za sad jos fali (ali ako imas platne liste lako izracunas), izracun sada u odnosu na izracun prije godinu dana mjesecna mirovina pada za cca 50 do 60 kn na neto placi od cca 5000 kn.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2012., 18:43   #49
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
iskreno, nek uzme otpremninu i ode u penziju.



ako sad ode na burzu, da, može na burzi sjediti do pune starosne, ali mislim da račun toga koliko joj se to isplati nasuprot uzimanja neke pristojne otpremnine sad nije baš na strani čekanja naravno, ovisi i o tome koliku joj otpremninu nude
Mislim da ne može čekati na burzi punu starosnu mirovinu, da će je sa prvim uvjetom prijevremene mirovine poslati u mirovinu. Desilo se suprugovom ocu prošle godine. I do kraja će imatu taj iznos prijevremene niže mirovine, i kad dođe u godine za punu mirovinu.
Ali si još svakako provjeri možda sam ja nešto krivo skopčala.
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 09:48   #50
Tako je,može bit samo do ispunjenja uvjeta za prijevremenu mirovinu što je za nju nije bitno jer da je rođena 31.12. danas stječe uvjete za mirovinu.Ali od otprwmnine si može dokupiti radni staž da mirovina bude nešto veća.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 14:39   #51
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Tako je,može bit samo do ispunjenja uvjeta za prijevremenu mirovinu što je za nju nije bitno jer da je rođena 31.12. danas stječe uvjete za mirovinu.Ali od otprwmnine si može dokupiti radni staž da mirovina bude nešto veća.
Jel to negdje striktno pise, mislim da sam negdje procitao da se o dokupu staza razgovara i dogovara sa mirovinskim.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2012., 19:45   #52
Razgovara se s poslodavcem i društvom za mirovinsko osiguranje.Njemu dođe isto da li ti da cijelu otpremninu ili dio da u dokup a ostalo na ruke kao otpremninu.Recimo, kod državnih službenika je to napisano i u zakonu.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 11:51   #53
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Razgovara se s poslodavcem i društvom za mirovinsko osiguranje.Njemu dođe isto da li ti da cijelu otpremninu ili dio da u dokup a ostalo na ruke kao otpremninu.Recimo, kod državnih službenika je to napisano i u zakonu.
Koliko sam ja cuo, pa ta jedna mirovinska godina kod tih mirovinskif fondova nije bas ni jeftina.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 09:32   #54
Skupo je za "obične" firme i radnike.Jedina ekipa koja si to može dozvolit su HŽ,INA i slični koji imaju otpremnine od više od 100 000 kn.Prije sam pogriješio jer se ne dokupljuje radni staž nego se dokupljuje mirovina.Pravno različito a u biti veća mirovina iz dva izvora.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 10:12   #55
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Razgovara se s poslodavcem i društvom za mirovinsko osiguranje.Njemu dođe isto da li ti da cijelu otpremninu ili dio da u dokup a ostalo na ruke kao otpremninu.Recimo, kod državnih službenika je to napisano i u zakonu.
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Skupo je za "obične" firme i radnike.Jedina ekipa koja si to može dozvolit su HŽ,INA i slični koji imaju otpremnine od više od 100 000 kn.Prije sam pogriješio jer se ne dokupljuje radni staž nego se dokupljuje mirovina.Pravno različito a u biti veća mirovina iz dva izvora.
Malo mi je bilo cudno kad si napisao...napisano i u zakonu u prvom postu, mislio sam si pa valjda u nekom "pravilniku o radu" ili nekom "kolektivnom ugovoru" i nasao sam, a vezano je i za ovaj drugi post, tako da obicni radnici mogu vidjeti kako su debelo zasticeni oni gore.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 10:24   #56
Papirno možda jesu zaštičeni ali u biti nisu, jer recimo policiji i carini je otpremina 3 proračunske osnovice a to bi bilo cca 10 000 kn i s tim nitko ne ide u dokup mirovine jer dok ne dobije mirovinu s nečim mora živjet.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 11:33   #57
vidim da mi je trajno nestao post od prije nekoliko dana

svi pišete o nekoj zaštićenosti i dobrim uvjetima u državnim firmama. pa, ima toga, da. recimo u maminoj firmi su zaštićeni mladi. oni do 25 sa trogodišnjim školama i par godina staža neće dobiti otkaz, iako bi imali veće šanse zaposliti se nego netko od 57 g. njima će se platiti završetak četverogodišnjih škola i fakulteti, a onda i dodatna obuka, samo da zadrže posao.

po čemu se može reći da je starija osoba zaštićena ili povlaštena? po tome što još ima posao? po tome što su svima rekli neka idu u mirovinu jer su višak? ili po tome što su im preporučili ako će im mirovina biti premala neka smisle nešto drugo što će sa svojim životom u 60ima? mama je u 3 g. prvi put otišla na godišnji 2 tjedna jer radi posao za dvoje, plaća je naravno za 1 osobu, na bolovanje također ne može, zbog oblika rada ne može ništa ostaviti na period dulji od 3 radna dana. godinama je radila na plaći daleko ispod državnog prosjeka, nekoliko godina na čekanju bez plaće, čistila da preživimo, skoro 30 g. ima diplomu, tek u zadnjih par g. su joj priznali koeficjent za plaću. 45% plaće odlazi državi na poreze, prireze, zdravstveno, mirovinsko... što ona ima od toga? i dalje mora sama plaćati dopunsko zdravstveno, stomatologa, prijevoz, gablec... na mirovinsko odlaze tisuće i tisuće kuna godišnje... mislite li da je zaista povlaštena budućom mirovinom od 1700kn???

znam da je kod mnogih privatnika i gore, radila sam za privatnike i znam kako je, ali ne vidim mnogo razlike za običnog radnika u državnoj i privatnoj firmi. pri tome mislim na sve koji nisu po vezi, poznanstvu i političkoj liniji na radnom mjestu. a takvih ima i kod privatnika i u državnim institucijama... primjer,znam ženu od 61 g. koja već godinama radi jedan posao u državnoj instituciji ujutro, a ravno sa njega ide na drugi kod privatnika, odlazi na posao u 7, a vraća se u 21. ne može si priuštiti mirovinu jer bi bila oko 2000kn, a dijete joj sa završenim fakultetom već godinama ne može naći nikakav posao. je li i ona povlaštena radom za takvu državu ili se može izvući zaključak da nam je u državi nešto generalno sj... jer je hrpa ljudi na rubu? stari se boje penzije, mladi nemaju mogućnosti za rad...

ono oko čega sam zatražila savjet ovdje odnosilo se na pokušaj da od loših solucija odaberemo najmanje zlo.

dokup staža mislim da ne rade više, već možete sami plaćati mirovinsko, minimalnih 500kn, što vam ako sada niste na minimalcu jako snizi prosjek za mirovinu. druga opcija je da vam porezna možda dopusti uplatu veće cifre, pa možda povećate i prosjek za mirovinu.
iako, u maminom slučaju sumnjam i u to, jer sam joj računala razliku mirovine ako ode u 12. 2012. i u 12. 2013. - razlika je 100kn. za to vrijeme u mirovinsko bi se uplatilo svaki mj. 2000kn. ne znam bih li plakala ili se smijala...

Zadnje uređivanje vall : 06.08.2012. at 11:39.
vall is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 11:56   #58
Ne rade dokup staža nego samo mirovine, normalno za onoga tko ima novca.Teoretski možeš izračunat mirovinu za 12.2013 iako je previše vremana do onda i nitko ne zna kakvu će formulu za izračun izkemijat Vlada do toga datuma.
Najbolja od loših solucija je da ode u mirovinu koju će joj morat isplaćivat i neće joj moći oduzet.U drugom slučaju Vlada podigne godine za mirovine i treba čekat nove uvjete.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2012., 12:28   #59
vall@: Sve sto si napisala stoji, nazalost vec 15 godina situacija sa mirovinama je takva kakva je, to je postalo normalno i skoro pa pravilo zivotarenja, kao sto i u zivotu ima jednakih i jednakijih tako ih ima i u drzavnim sluzbama, nazalost.

Svaka druga solucija doplacivanja mirovinskog ili davanja vece svote kako navodis, mislim da se ne isplati. Jedino rijesenje bilo bi ako joj firma dokupi mirovinsko, tako da ona kao ide u starosnu mirovinu. Mirovina ce joj se isplacivati iz dva izvora, jedan je ova drzavna, a druga od mirovinskog fonda sa kojim je sklopljen dogovor oko dokupa mirovine.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2012., 20:28   #60
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
Mislim da ne može čekati na burzi punu starosnu mirovinu, da će je sa prvim uvjetom prijevremene mirovine poslati u mirovinu. Desilo se suprugovom ocu prošle godine. I do kraja će imatu taj iznos prijevremene niže mirovine, i kad dođe u godine za punu mirovinu.
Ali si još svakako provjeri možda sam ja nešto krivo skopčala.
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Tako je,može bit samo do ispunjenja uvjeta za prijevremenu mirovinu što je za nju nije bitno jer da je rođena 31.12. danas stječe uvjete za mirovinu.Ali od otprwmnine si može dokupiti radni staž da mirovina bude nešto veća.
Niste u pravu, prema "Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti" (NN 80/09, 94/09, 121/10, 25/12) stoji:

II. EVIDENCIJA NEZAPOSLENIH OSOBA I OSTALIH TRAŽITELJA ZAPOSLENJA
Članak 9.

Evidenciju nezaposlenih osoba vodi Zavod na osnovi prijave nezaposlene osobe.

Članak 10.

(1) Nezaposlenom osobom u smislu ovoga Zakona smatra se osoba sposobna ili djelomično sposobna za rad, u dobi od 15 do 65 godina koja nije u radnom odnosu, aktivno traži posao i raspoloživa je za rad te ako:

8) ne ispunjava uvjete za starosnu mirovinu,

Članak 17.

(1) Zavod prestaje voditi osobu kao nezaposlenu u evidenciji, ako ta osoba:

17) navrši 65 godina života,

Članak 48.

(1) Pravo na novčanu naknadu prestaje nezaposlenoj osobi ako:

9) ispuni uvjete za starosnu mirovinu, odnosno ostvari obiteljsku mirovinu koja joj se isplaćuje, invalidsku mirovinu zbog opće nesposobnosti za rad ili ostvari invalidsku mirovinu zbog profesionalne nesposobnosti za rad u iznosu višem od utvrđene novčane naknade,

13) navrši 65 godina života,
__________________________________________________ __________________________________________________ ____________________________________
Poanta je u tome sto velika vecina onih koji zavrse na burzi a imaju uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu nakon sto odrade prva tri mjeseca na burzi u kojem vremenu dobijaju 70% od bruto place umanjene za doprinose, nakon tih tri mjeseca padaju na 35% naknade sto je puno manje nego sto bi im bila najniza mirovina.
Normalno da zbog manje dobivenog novaca sa burze radje hrle u mirovinu.
__________________
Preporucam se, sa stovanjem!

Zadnje uređivanje Cilim : 10.08.2012. at 20:37.
Cilim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.