Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Pogledaj rezultate ankete: Kakav je Biblijski Bog?
Dobar 37 39.78%
Zao 45 48.39%
neodređeno 11 11.83%
Glasovatelji: 93. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.06.2013., 10:21   #81
Ili budi rob, ili se odreci svoje žene i djece!

Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Opet do izražaja dolazi tvoje separatističko gledanje na Bibliju.
Separatističko?

Quote:
Izdvajaš samo one stihove koji odgovaraju tvome lažnom nauku.
Izbacio si razlog Robovlasništva!
Razlog robovlasništva? Imaš neki razlog za to?

Quote:
Zašto si izbacio duljinu robovanja?
Pa tek sam počeo o Isusovim pravilima za držanej ropkinja i robova.
Napiši i stihove što se dešava na 7. godinu robovanja.
Misliš na Godinu Jubileja? Pa to je svaka 50. ta godina:
(pravilo o 7 godina namijenjeno je samo Židovskim robovima i to sa "zadrškom", kako ći ti objasniti dolje)
Ako kupite svoga rođenog BRATA kao roba...

...mora vam raditi kao nadničar do godine Jubileja, koja se slavi svakih 50 (PEDESET) godina ! Tek tada se smije vratiti sa svojom obitelji u rodno mjesto i biti slobodan.

Bog Isus naređuje:
"Ako li tvoj brat padne u škripac dok je s tobom u urednim odnosima te se moradne tebi prodati, nemoj ga prisiliti da služi kao rob; neka bude kod tebe kao najamnik ili nadničar. Neka služi kod tebe do jubilejske godine. Onda neka bude slobodan da ode od tebe - i on i njegova djeca s njim; neka ide natrag svome rodu i opet zaposjedne svoju djedovinu."
Levitski 25,39

* Kada nastupa Jubilejska godina za otpuštanje dugova robovima? Nakon 7x7 godina = 49 godina + sljedeća, pedeseta !

"Nabroj sedam sedmica takvih godina, sedam puta sedam godina. Sedam sedmica godina iznosit će ti četrdeset devet godina. A onda zaori u trubu! U sedmome mjesecu, desetoga dana toga mjeseca, na Dan pomirenja, zatrubite u trubu širom svoje zemlje. Tu pedesetu godinu proglasite svetom! Zemljom proglasite oslobađanje svim njezinim stanovnicima. To neka vam bude jubilej, oprosna godina. Neka se svatko vaš vrati na svoju očevinu; neka se svatko vrati k svome rodu.
(Levitski zakonik 25, 8-10)
Quote:
Daj stihove o otkupu roba!
Pa nisam valjda štovatelj robovlasništva! Sve ti piše u Bibliji.

Robove i njihovu dječicu nasljeđuju tvoji potomci kao komad namještaja ili stoku:
Reče Bog:
(44)" A robove i ropkinje, budeš li ih htio imati, možete kupiti, i muške i ženske, od naroda koji su oko vas. (45) Možete ih kupovati i od pridošlica koji s vama borave; od njihovih obitelji što žive s vama i rođeni su u vašoj zemlji. Takvi mogu postati vašim vlasništvom. (46)
Njih možete predati u nasljedstvo svojoj djeci da ih zavazda naslijede u baštinu. Prema njima možete postupati kao prema robovima."
(Levit. 25,44-46 )

Quote:
Daj komplet Zakon o robovima
i postupanju prema robovima.
Quote:
Napiši i stihove što se dešava na 7. godinu robovanja.
Zakon o robovima – Židovima - zemljaci robuju "samo" 7 godina, ali njihova dječica ostaju tvoje roblje. Rob može otići ALI BEZ SVOJE DJEČICE I ŽENE. To je privatno vlasništvo robovlasnika. Ako želi ostati zajedno s njima, mora biti robom do svoje smrti - zauvijek:

Robovi nisu ljudi nego se s njima postupa kao sa stokom. Obilježavaju se tako, da im se šiljkom probiju uši.
Riječ Božja:
#21" (2) Kad za roba kupiš jednoga Hebreja, neka služi šest godina. Sedme godine neka ode, bez otkupnine, slobodan. (3) Ako dođe sam, neka sam i ode; (4) Ako mu gospodar nabavi ženu, pa mu ona rodi bilo sinova bilo kćeri, i žena i njezina djeca neka pripadnu njezinu gospodaru, a on neka ide sam. (5) Ali ako rob otvoreno izjavi: 'Volim svoga gospodara, svoju ženu i svoju djecu, neću da budem slobodan', (6) neka ga onda njegov gospodar dovede k Bogu. Kad ga dovede k vratima ili dovratku, neka mu gospodar šilom probuši uho i neka mu trajno ostane u službi."
(Izlazak 21,2-6)
Drugim riječima, kupili ste mladog roba, doveli mu ženu ropkinju i s njom je kasnije imao djecu. Nakon 6 godina ga lukavo tobože puštate da ode, ali bez svoje žene i djece. Međutim, ako se ne može rastati od obitelji (što je ljudski) postaje doživotni rob svoga gospodara ! Ili budi rob, ili se odreci svoje žene i djece! Divnog li etičkog pravila iz Biblije. Na drvenom dovratku vrata rob je morao položiti svoju glavu i njegov vlasnik mu je probio uši šilom u znak trajne pripadnosti njemu.

Quote:
To radiš samostalno,
ili prepisuješ od negdje,
ili po direktivi?
To sam sakupio na svom blogu. "Direktiva" je načelo istinoljubivosti.


Svećenici drže svoje robove
Ali ako svećenik steče koga novcem u svoje vlasništvo, taj to može jesti kao onaj što se rodi u njegovoj kući; oni mogu jesti od njegove hrane.
Levitski Zakonik 22,11
Očigledno je OK i da svećenik posjeduje robove. Izdaje se specijalno dopuštenje da robovi mogu "jesti od njegove hrane" (napoj?)

Vrhunac biblijskog nemorala zla Boga Isusa:

ostani pokorni rob da bi zaslužio Kraljevstvo nebesko:

Titu 2,9-10
" Robovi neka se svojim gospodarima u svemu podlažu, ugađaju im, ne proturječe, ne pronevjeruju, nego neka im iskazuju svaku dobru vjernost da u svemu budu ures nauku Spasitelja našega, Boga."

" Robovi, slušajte svoje zemaljske gospodare kao Krista - sa strahom i trepetom, u jednostavnosti srca. Ne naoko, kao oni koji se ulaguju ljudima, nego kao sluge Kristove koje zdušno vrše volju Božju. "
(Efežanima 6,5 )

Robovi kršćani i kršćani gospodari robova

"Koji su pod jarmom, robovi, neka svoje gospodare smatraju svake časti dostojnima da se ne bi pogrđivalo ime Božje i nauk."
" A oni kojima su gospodari vjernici, neka ih ne cijene manje zato što su braća, nego neka im još više služe jer ti koji primaju njihovo dobročinstvo vjernici su i ljubljena braća. "

ZAKLJUČAK
Pravi i krivi učitelji
To naučavaj i preporučuj! A tko drukčije naučava i ne prianja uza zdrave riječi, riječi Gospodina našega Isusa Krista, i nauk u skladu s pobožnošću, nadut je, puka neznalica, samo boluje od raspra i rječoborstava, od kojih nastaje zavist, svađa, pogrde, zla sumnjičenja, razračunavanja ljudi pokvarene pameti i lišenih istine, što pobožnost smatraju dobitkom.
1 Timoteju 6,1-2

Robovlasnika pokorno slušajte kao Isusa Krista:

Robovi, slušajte u svemu svoje zemaljske gospodare! Ne naoko, kao oni koji se ulaguju ljudima, nego u jednostavnosti srca, bojeći se Gospodina. Što god radite, zdušno činite, kao Gospodinu, a ne ljudima, znajući da ćete od Gospodina primiti nagradu, baštinu. Gospodinu Kristu služite. Doista, nepravedniku će se uzvratiti što je nepravedno učinio. Ne, nema pristranosti!
Kološanima 3, 22-25

Imate šansu postati slobodni ljudi? Prestati biti robovi?
Nemojte ništa mijenjati! Ostanite robovi do kraja! Isus samo što se nije vratio
Svatko neka ostane u onom zvanju u koje je pozvan. Jesi li pozvan kao rob? Ne brini! Nego, ako i možeš postati slobodan, radije se okoristi. Jer tko je u Gospodinu pozvan kao rob, slobodnjak je Gospodnji.
Ovo hoću reći, braćo: Vrijeme je kratko.
i koji plaču, kao da ne plaču;
jer - prolazi obličje ovoga svijeta.
1 Korinćanima 7,21
Dretarov prijevod:
Bijaše li ti robom kad si bio pozvan? Ne brini; naprotiv, čak i onda kad bi se mogao osloboditi, stavi u dobit svoj robovski položaj .
1 Korinćanima 7,21
T. Dretar

To je novozavjetna uputa svim kršćanima koji su prihvatili kršćanstvo (pozvani) dok su bili robovi. Gornje znači da ako kršćanski rob dobije priliku osloboditi se ropstva, bolje je da to ne čini, nego da ostane robom i "okoristi" se tim stanjem robovanja za "poboljšavanje svoje vjere". Ionako je "slobodnjak Gospodnji", a Isus samo što nije došao i doveo Posljednji Sud.

Pitam se je li Novi zavjet skrojen po željama rimskih robovlasnika da bolje drže u poslušnosti svoje robove.

Bibliju su pisali robovlasnici. Zlo od knjige...


______________________________________
Prema Muhamedu, VEĆINA stanovnika pakla su žene (mlaćenje maljevima, menjanje spaljenih koža novima da opet trpe užasne muke, kipuću vodu Allah izlijeva po njihovim glavama... itd.).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2013., 21:04   #82
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Idi na temu - darovi SD,
ili pročitaj malo NZ i što se govori o daru jezika.
Upravo u NZ i stoji da su povučeni.
Znam što govorim, a ti si neozbiljan ako svoje darove držiš kao od Boga dane.

Danas živimo u vremenu kad je točna spoznaja prvenstveni dar kojim se ljudi daruju.
Po tome se očituje još jedna briga s Božje strane, dobar je On, brine za te detalje, a ti ne misli da imaš neke nadnaravne moći jer ih nemaš.
Točka.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 01:53   #83
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Moguće nešto ipak nije riješeno do kraja, ona tri čudna jezika kojima progovaraš a da ti je zapravo i samom nejasno što i zašto i kako.
Pokušaj se riješiti tog.
Eto, prijateljski savjet, tek toliko.
Pozz.
Da li misliš da je u meni - Zloduh?

--------------------------------
MARKO 3
(28) Doista, kažem vam, sve će se oprostiti sinovima ljudskima, koliki god bili grijesi i hule kojima pohule. (29) No pohuli li tko na Duha Svetoga, nema oproštenja dovijeka; krivac je grijeha vječnoga."
(30) Jer govorahu: "Duha nečistoga ima."

Da li ti znaš kakav je duh u meni?
Ako si se zeznula i u meni nije zloduh,
nego SD,
onda si po gornjim stihovim napravila neoprostivu hulu!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 01:55   #84
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Upravo u NZ i stoji da su povučeni.
Znam što govorim, .

Danas živimo u vremenu kad je točna spoznaja prvenstveni dar kojim se ljudi daruju.
Po tome se očituje još jedna briga s Božje strane, dobar je On, brine za te detalje, a ti ne misli da imaš neke nadnaravne moći jer ih nemaš.
Točka.
Jel ti čitaš Bibliju - ponekad?
Ili - ako čitaš - zašto izbacuješ neke stihove?

------------------------------------------
Koji je to stih - povučeni su! - ?
Gdje to piše?
Daj stihove.


---------------------------------------------

Quote:
a ti si neozbiljan ako svoje darove držiš kao od Boga dane
Pa šta sad - jesu li darovi - ili nisu?
Jel misliš - nije OD Boga - nego od Sotone?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2013., 09:32   #85
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Da li misliš da je u meni - Zloduh?
Eh, piramida, piramida...

Znaš, Bog je stvarno dobar, sve pročisti duhom svojim. Kaže da se i za to treba moliti, Njemu.
Možda da NZ još malo istražiš oko "darova"? Al kak oćeš...
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 00:47   #86
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Eh, piramida, piramida...

Znaš, Bog je stvarno dobar, sve pročisti duhom svojim. Kaže da se i za to treba moliti, Njemu.
Možda da NZ još malo istražiš oko "darova"? Al kak oćeš...
Ja sam jako dobro istražio,
ali mi se čini da ti nemaš baš odgovore,
što te u prošlom postu priupitah,
po tvojim tvrdnjama.

Imaš li odgovor- Biblijski?

Koji je to stih - povučeni su! - ?
Gdje to piše?
Daj stihove.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 07:15   #87
Kuda li je zao Bog otišao?

Neki od pokazatelja da je biblijski Bog zao:

Jahve zavodnik i prevarant

"Ti me zavede, o Jahve, i dadoh se zavesti, nadjačao si me i svladao me."

"Ah, Jahve, Gospodine, zaista nas teško prevari kad reče: 'Uživat ćete mir' a sad nam je mač pod grlom.'"
Jeremija 20, 7

Jahve protiv "proroka"

Zato ovako govori Jahve: "Proroci ti što u moje ime prorokuju, a ja ih nisam poslao, te govore da neće biti ni mača ni gladi u zemlji ovoj, sami će od mača i gladi poginuti. A narod ovaj kojemu prorokuju ležat će po ulicama jeruzalemskim, pokošen mačem i glađu, i neće biti čovjeka da ga pokopa - njih, žene njihove, sinove i kćeri njihove. Tako ću na njih izliti zloću njihovu."

"Otjeraj ih ispred lice mojega, neka idu od mene! Ako te upitaju: 'Kamo da idemo?' odgovori im: 'Ovako govori Jahve: Tko je za smrt, u smrt! Tko je za mač, pod mač! Tko je za glad, u glad! Tko je za izgnanstvo, u izgnanstvo!' Poslat ću na njih četiri nevolje - riječ je Jahvina: mač da ih ubija, pse da ih rastrgaju, ptice nebeske i zvjerad da ih žderu i zatiru.
Jeremija 15, 1-4

Jahve nepravedni ubojica (po ko zna koji put)

Kad su došli do Nakonova gumna, posegnu Uza rukom za Kovčegom Božjim da ga pridrži jer ga volovi umalo ne prevrnuše. Ali se Jahve razgnjevio na Uzu: Bog ga na mjestu udari za taj prijestup, tako da je umro ondje, kraj Kovčega Božjega.

Jahve se osvećuje na djeci radi očevih grijeha

Jahve je spor na srdžbu, a bogat milosrđem; podnosi opačinu i prijestup, ali krivca ne ostavlja nekažnjena, nego opačinu otaca kažnjava na djeci do trećega i četvrtog koljena.

Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi.

Jahve kipti zapjenjen od bijesa

Mirjam i Aron uzeše rogoboriti protiv Mojsija zbog žene Kušanke kojom se oženio...
A Mojsije je bio veoma skroman čovjek, najskromniji čovjek na zemlji.
Kako se onda niste bojali govoriti protiv sluge moga Mojsija?"
Uskipjevši gnjevom na njih, Jahve ode. Čim se od šatora oblak udaljio, gle! Mirjam ogubavi, kao snijegom posuta.


*"Jahve ode". Kuda li je Bog otišao?


Jahve ubija pravednike

'Ovako govori Jahve Gospod: Evo me na te! Trgnut ću mač iz korica, istrijebit ću iz tebe sve - i pravedna i bezbožna! Da iz tebe istrijebim pravedna i bezbožna, trgnut ću evo mač iz korica na svako tijelo, od sjevera do juga.

Jahve potiče serijskog ubojicu na pljačkanje mrtvaca

Tada duh Jahvin dođe na njega (Božjeg miljenika kosmatog Samsona), te on siđe u Aškelon i ondje pobi trideset ljudi, uze im odjeću i dade svečane haljine onima koji su odgonetnuli zagonetku, a onda se sav gnjevan vrati očevoj kući.

Jahvin plamen guta ljude + Jahve otvara Zemlju pa i ona guta ljude

A sinovi Aronovi Nadab i Abihu uzmu svaki svoj kadionik; stave u nj vatre i na nju metnu tamjana da prinesu pred Jahvom neposvećenu vatru, koju im on ne bijaše propisao. Ali izbije plamen ispred Jahve te ih proguta - poginuše oni pred Jahvom.

"Po ovom ćete vidjeti", reče Mojsije, "da me Jahve poslao da vršim sva ova djela, a da ih ne činim sam od sebe: ako ovi ljudi umru kao što umru i svi ljudi; ako ih pohodi sudbina kakva pohodi sve ljude, onda me Jahve nije poslao. Ali ako Jahve učini nečuveno: ako zemlja rastvori svoje ralje i proguta ih sa svim što je njihovo te živi siđu u Šeol, onda znajte da su ovi ljudi prezreli Jahvu." A kad on završi sve te riječi, tlo se pod njima raspukne; zemlja rastvori svoje ralje i proguta ih s njihovim domovima, sa svim Korahovim ljudima i svim njihovim imanjem. Živi siđu u Šeol, oni i sve njihovo. Onda se nad njima zemlja zatvori i oni iščeznu iz zbora. Na njihov vrisak svi Izraelci što su stajali oko njih pobjegoše govoreći: "Da i nas zemlja ne proguta!" Ali sukne oganj od Jahve te proždre dvjesta i pedeset ljudi koji su prinosili tamjan.

Tko je kao ti, Jahve među bogovima, tko kao ti sija u svetosti, u djelima strašan, divan u čudima? Desnicu si pružio i zemlja ih proguta!"

Jahve odgovoran za gluhe, nijeme i slijepe

'Tko je dao čovjeku usta?' - reče mu Jahve. 'Tko ga čini nijemim i gluhim; tko li mu vid daje ili ga osljepljuje? Zar to nisam ja, Jahve!'



______________________________________
Muhamed tvrdi da su VEĆINA stanovnika pakla žene (mlaćenje maljevima, menjanje spaljenih koža novima da iznova trpe užasne patnje, kipuću vodu Allah izlijeva po njihovim glavama... itd.).
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 07:26   #88
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Koji je to stih - povučeni su! - ?
Gdje to piše?
Daj stihove.
tamo na temi stoji odgovor tebi, dao ga je forum-kolega a ono što je napisao i jeste biblijski pogled pa se nisam imala što osobito nadovezivati...
izraz "povučeni su" sam se nameće kad istražiš citate

pozz
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 08:46   #89
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
tamo na temi stoji odgovor tebi, dao ga je forum-kolega a ono što je napisao i jeste biblijski pogled pa se nisam imala što osobito nadovezivati...
izraz "povučeni su" sam se nameće kad istražiš citate

pozz
Znači - dobih odgovor bez odgovora.

Objasni mi ove stihove - o čem govore?

1. KORINĆANIMA 14,39
Zato, braćo moja, težite prorokovati i
ne priječite da se govori drugim jezicima!
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
NE PRIJEČITE!
Da li ti priječiš?
---------------------------------------------------------

MARKO 16,17
A ovi će znakovi pratiti one koji uzvjeruju:
u ime će moje izganjati zloduhe, novim će jezicima zboriti,
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Da li si i ti uzvjerovala, i dobila neki od darova?
Ako ne - pitaj se - zašto ne?!
Pitaj se onda - U ŠTO ili KOGA sam uzvjerovala?
Da nisam nešto krivo?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 09:16   #90
Priča o dobrom Zlatnom teletu i zlom Bogu

Zlatno tele

A narod, videći gdje Mojsije dugo ne silazi s brda, okupi se oko Arona pa mu rekne: "Ustaj! Napravi nam boga, pa neka on pred nama ide!"
Narod odlučio napraviti kip koji predstavlja Boga, i tako ga obožavati pobožnom vjerskom ceremonijom. Što je tu loše? Koliko je to različito od klečanja i moljenja pred križem. Križ je isto tako simbol, kao što je i Zlatno tele (sveti Bik/plodna nebeska Krava) bilo mnogim drevnim narodima. Valjda su se htjeli zahvaliti Bogu na čudesnom razmicanju Crvenog mora i uništenju najmoćnije egipatske vojske?

Jahve se zapjenio od bijesa i odlučio totalno istrijebiti cijeli narod zbog toga kipa:
Dobro vidim", reče dalje Jahve Mojsiju, "da je ovaj narod tvrde šije. Pusti sada neka se moj gnjev na njih raspali da ih istrijebim. Onda ću od tebe razviti velik narod."
Mojsije poče uvjeravati Boga da to nije u redu i:
I Jahve odustane da na svoj narod svali nesreću kojom mu bijaše zaprijetio.
No, sad se narod morao suočiti s Mojsijevim bijesom; prvo je razbio Ploče sa Zapovjedima koje je ispisao Bog svojom vlastitom rukom:
(Kad Jahve svrši svoj razgovor s Mojsijem na Sinajskom brdu, dade mu dvije ploče Svjedočanstva, ploče kamene, ispisane prstom Božjim)

1.) razgnjevi se Mojsije. Baci iz ruku ploče i razbije ih na podnožju brda.

2.) Pograbi tele koje bijahu napravili, spali ga ognjem i u prah satre. Onda prah razbaca po vodi i natjera Izraelce da je piju.

3.) Slijedi naredba da se pokolju prijatelji, braća, djeca itd. 3000 ljudi:
"Tko je za Jahvu, k meni!" Svi se sinovi Levijevi okupe oko njega. On im reče: "Ovako govori Jahve, Bog Izraela: 'Neka svatko pripaše mač o bedro i pođe taborom od vrata do vrata pa neka ubije tko svoga brata, tko svoga prijatelja, tko svoga susjeda.'" Sinovi Levijevi izvršiše Mojsijev nalog, i toga dana pade naroda oko tri tisuće ljudi. "Danas ste se posvetili Jahvi za službu", reče Mojsije, "tko uz cijenu svoga sina, tko uz cijenu svoga brata, tako da vam danas daje blagoslov."
4.) Nakon toga, Bog je pobio još ljudi:
Udari Jahve po narodu pomorom zbog teleta što im ga Aron načini.
Bog ih šalje u obećanu zemlju, ali neće hodati s njima, da ih sve ne istrijebi ko miševe ili žohare:
"Ja s vama neću poći - jer ste narod tvrde šije - da vas putem ne istrijebim."
Konačno se bjesomučni Jahve primirio i obećao da će opet ispisati ploče koje mu donese Mojsije.

Pitam se samo, gdje su završile te ploče, jedini artefakt koji je potekao izravno od Boga. Kako to da su negdje izgubljene i trunu u mraku zatrpane zemljom? Zar ih nije narod čuvao kao zjenicu oka svoga? Zašto ne postoji zapis pretužnih ljudi koji su ih izgubili? Koja je moralna pouka ove bajke kada se prepričava na vjeronauku djeci?

Možda je Mojsije prevario narod, pa sam klesao?

Prvo mu Jahve Bog daje ploče koje je ispisao prst Božiji:
Mojsije prima ploče Saveza Kad Jahve svrši svoj razgovor s Mojsijem na Sinajskom brdu, dade mu dvije ploče Svjedočanstva, ploče kamene, ispisane prstom Božjim.
To Mojsije razbija (ili se nespretno spotaknuo o stijenu pa razbio).

Bog naređuje Mojsiju da izradi drugi par ploča, pa će ih (Bog) opet ispisati svojom rukom:
Reče Jahve Mojsiju: "Okleši dvije kamene ploče kao i prijašnje pa ću ja na ploče napisati riječi koje su bile na prvim pločama što si ih razbio.
No tu se Bog predomislio, pa naređuje Mojsiju da on iskleše riječi:
Zapiši ove riječi", reče Jahve Mojsiju, "jer su one temelji na kojima sam s tobom i s Izraelom sklopio Savez." Mojsije ostade ondje s Jahvom četrdeset dana i četrdeset noći. Niti je kruha jeo niti je vode pio. Tada je na ploče ispisao riječi Saveza - Deset zapovijedi.
Međutim, kasnije Mojsije mulja - laže:
I napisa na te ploče, kao i prije, Deset riječi koje vam je Jahve rekao na brdu, isred ognja, na dan zbora. Onda ih Jahve dade meni. Okrenuh se i siđoh s brda.
Pn 10, 2
Da nije obmanuo narod, i sam isklesao ploče, a naivnom narodu rekao da je to Bog sa svojim prstom ispiso? Imamo i motiv i opravdanu sumnju.

Ovu očitu kontradikciju, apologeti naravno, tumače tako da ispadne sve istina: Jahve naredio Mojsiju da ispiše "neke druge zapovijedi na pozadini ploče", a On je ispisao 10 zapovijedi. Tako imamo i ovce i novce, Jahve nije senilan, a Mojsije nije lagao, pa je Biblija opet ostala savršen spis bez ikakve greške.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 09:26   #91
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zlatno tele
Možda je Mojsije prevario narod, pa sam klesao?
Prvo mu Jahve Bog daje ploče koje je ispisao prst Božiji:
Mojsije prima ploče Saveza Kad Jahve svrši svoj razgovor s Mojsijem na Sinajskom brdu, dade mu dvije ploče Svjedočanstva, ploče kamene, ispisane prstom Božjim.
To Mojsije razbija (ili se nespretno spotaknuo o stijenu pa razbio).
Bog naređuje Mojsiju da izradi drugi par ploča, pa će ih (Bog) opet ispisati svojom rukom:
Reče Jahve Mojsiju: "Okleši dvije kamene ploče kao i prijašnje pa ću ja na ploče napisati riječi koje su bile na prvim pločama što si ih razbio.
No tu se Bog predomislio, pa naređuje Mojsiju da on iskleše riječi:
Zapiši ove riječi", reče Jahve Mojsiju, "jer su one temelji na kojima sam s tobom i s Izraelom sklopio Savez." Mojsije ostade ondje s Jahvom četrdeset dana i četrdeset noći. Niti je kruha jeo niti je vode pio. Tada je na ploče ispisao riječi Saveza - Deset zapovijedi.
Međutim, kasnije Mojsije mulja - laže:
I napisa na te ploče, kao i prije, Deset riječi koje vam je Jahve rekao na brdu, isred ognja, na dan zbora. Onda ih Jahve dade meni. Okrenuh se i siđoh s brda.
Pn 10, 2
Da nije obmanuo narod, i sam isklesao ploče, a naivnom narodu rekao da je to Bog sa svojim prstom ispiso? Imamo i motiv i opravdanu sumnju.
Opet tvoj separatizam,
koji je namjeran,
ili zbog tvoga nepoznavanja Biblije - ! - ?

-------------------------------------------

Izlazak 34,27 Zapiši ove riječi", reče Jahve Mojsiju, "jer su one temelji na kojima sam s tobom i s Izraelom sklopio Savez.
............................
Koje Riječi?
Da li riječi koje su na 2 ploče?
NE!

Izbacuješ ono što piše prije što Mojsiju Bog Jahve govori:

Izlazak 34,10 "Dobro", odgovori, "sklapam Savez. Pred cijelim tvojim pukom činit ću čudesa kakva se nisu događala ni u kojoj zemlji, ni u kojem narodu. Sav narod koji te okružuje vidjet će što može Jahve, jer ono što ću s tobom učiniti bit će strašno.
Izlazak 34,11 Vrši, dakle, što ti danas nalažem! Gle, protjerat će ispred tebe Amorejce, Kanaance, Hetite, Perižane, Hivijce i Jebusejce.
Izlazak 34,12 Čuvaj se da ne praviš saveza sa stanovnicima zemlje u koju ideš; da ne budu zamkom u tvojoj sredini.
Izlazak 34,13 Nego porušite njihove žrtvenike, oborite njihove stupove, počupajte im ašere!
Izlazak 34,14 Jer ne smiješ se klanjati drugome bogu. Ta Jahve - ime mu je Ljubomorni - Bog je ljubomoran.
Izlazak 34,15 Ne pravi saveza sa stanovnicima one zemlje da te oni, kad se odaju bludnosti sa svojim bogovima i žrtve im budu prinosili, ne bi pozivali, a ti pristao da jedeš od prinesene žrtve;
Izlazak 34,16 da ne bi uzimao njihove djevojke za žene svojim sinovima, da one - odajući se bludništvu sa svojim bogovima - ne bi za sobom povele i tvoje sinove.
Izlazak 34,17 Ne pravi sebi livenih bogova!
Izlazak 34,18 Drži Blagdan beskvasnoga kruha - jedući beskvasni kruh sedam dana, kako sam ti naredio - u određeno vrijeme u mjesecu Abibu, jer si u mjesecu Abibu izišao iz Egipta.
Izlazak 34,19 Svako prvorođenče materinjega krila meni pripada: svako muško, svaki prvenac tvoga i sitnoga i krupnoga blaga.
Izlazak 34,20 Prvenca od magarice otkupi jednim grlom sitne stoke. Ako ga ne otkupiš, moraš mu šijom zavrnuti. A sve prvorođence od svojih sinova otkupljuj. Neka nitko preda me ne stupa praznih ruku!
Izlazak 34,21 Šest dana radi, a sedmoga od poslova odustani, sve ako je u doba oranja ili u vrijeme žetve.
Izlazak 34,22 Svetkuj Blagdan sedmica - prvine pšenične žetve - i Blagdan berbe na prekretu godine.
Izlazak 34,23 Triput na godinu neka se svi muškarci pojave pred Gospodinom Jahvom, Bogom Izraelovim.
Izlazak 34,24 Jer ću protjerati narode ispred tebe i proširiti tvoje međe te nitko neće hlepiti za tvojom zemljom kad triput u godini budeš uzlazio da se pokažeš pred Jahvom, Bogom svojim.
Izlazak 34,25 Od žrtve koju mi namjenjuješ ne prinosi krvi ni s čim ukvasanim; niti ostavljaj žrtve prinesene na blagdan Pashe da prenoći do jutra.
Izlazak 34,26 U kuću Jahve, Boga svoga, donosi najbolje prvine plodova sa svoje zemlje. Ne kuhaj kozleta u mlijeku njegove majke.
Izlazak 34,27 Zapiši ove riječi", reče Jahve Mojsiju, "jer su one temelji na kojima sam s tobom i s Izraelom sklopio Savez.
--------------------

ZAPIŠI - GORNJE riječi!
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 09:33   #92
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pitam se samo, gdje su završile te ploče, jedini artefakt koji je potekao izravno od Boga. Kako to da su negdje izgubljene i trunu u mraku zatrpane zemljom? Zar ih nije narod čuvao kao zjenicu oka svoga? Zašto ne postoji zapis pretužnih ljudi koji su ih izgubili? Koja je moralna pouka ove bajke kada se prepričava na vjeronauku djeci?.
Da li si ti proučavač Biblije,
ili
si samo prepisivač nečega što je neki Anti Jahve napisao?
-----------------------------------------------------------------

Jer da jesi proučavao Božju riječ sam - primijetio biš i ovo:

2.MAKABEJ 2:4-8

Jeremija sakriva obredne stvari

U tom je spisu pisalo kako je prorok po Božjem nadahnuću sa sobom ponio Šator i Kovčeg saveza, pa se uspeo na goru na koju se bio popeo Mojsije i odakle je motrio Božju baštinu. (5) Stigavši onamo, Jeremija nađe stan u pećini, unese u nj Šator i Kovčeg i kadioni žrtvenik, a ulaz zagradi. (6) Neki od njegovih pratilaca došli su zatim da označe put, ali ga nisu mogli naći. (7) Kad je to saznao Jeremija, prekorio ih je ovako: "Ovo mjesto bit će nepoznato sve dok Bog ponovo ne sabere svoj narod i ne smiluje mu se. (8) Tada će Gospodin ponovo pokazati sve ove predmete i vidjet će se Gospodinova slava i Oblak, kao što se pojavio za Mojsija i kad je Salomon molio da hram bude veličanstveno posvećen."

--------------------------------

OTK 11:19 I otvori se hram Božji na nebu i pokaza se Kovčeg saveza njegova u hramu njegovu te udare munje i glasovi i gromovi i potres i tuča velika.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 09:33   #93
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Opet tvoj separatizam,
(cut)
Izlazak 34,26 U kuću Jahve, Boga svoga, donosi najbolje prvine plodova sa svoje zemlje.

Ne kuhaj kozleta u mlijeku njegove majke.
Ovo je jako važna Božija zapovijed.

Quote:
Izlazak 34,27 Zapiši ove riječi", reče Jahve Mojsiju, "jer su one temelji na kojima sam s tobom i s Izraelom sklopio Savez.
--------------------

ZAPIŠI - GORNJE riječi!
Jel to sve isklesao u kamenu ili zapisao? Bilo bi baš puno klesanja.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 09:43   #94
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post

Quote:
Nepoznati kaže:
Pitam se samo, gdje su završile te ploče, jedini artefakt koji je potekao izravno od Boga. Kako to da su negdje izgubljene i trunu u mraku zatrpane zemljom? Zar ih nije narod čuvao kao zjenicu oka svoga? Zašto ne postoji zapis pretužnih ljudi koji su ih izgubili? Koja je moralna pouka ove bajke kada se prepričava na vjeronauku djeci?.
Jer da jesi proučavao Božju riječ sam - primijetio biš i ovo:

2.MAKABEJ 2:4-8

Jeremija sakriva obredne stvari

U tom je spisu pisalo kako je prorok po Božjem nadahnuću sa sobom ponio Šator i Kovčeg saveza, pa se uspeo na goru na koju se bio popeo Mojsije i odakle je motrio Božju baštinu. (5) Stigavši onamo, Jeremija nađe stan u pećini, unese u nj Šator i Kovčeg i kadioni žrtvenik, a ulaz zagradi.
Znači Jeremija je sakrio kamenite ploče u špilju.

Quote:
(6) Neki od njegovih pratilaca došli su zatim da označe put, ali ga nisu mogli naći.
Ali put do špilje je zagubljen.

Quote:
(7) Kad je to saznao Jeremija, prekorio ih je ovako: "Ovo mjesto bit će nepoznato sve dok Bog ponovo ne sabere svoj narod i ne smiluje mu se. (8) Tada će Gospodin ponovo pokazati sve ove predmete i vidjet će se Gospodinova slava i Oblak, kao što se pojavio za Mojsija i kad je Salomon molio da hram bude veličanstveno posvećen."
Kamenite ploče su pak uzašle na nebo iz špilje...

Quote:
OTK 11:19 I otvori se hram Božji na nebu i pokaza se Kovčeg saveza njegova u hramu njegovu te udare munje i glasovi i gromovi i potres i tuča velika.
Hvala na informaciji.

Svakako lukava izmišljotina. Očigledno su se i Izraelci pitali: "Ma gdje su te kamenite ploče s Božjim zapovjedima koje je Bog osobno predao u ruke tom Mojsiju? Nemreš samo tako lako pogubit te isklesane pločetine, komade odvaljenih stijena."

Onda su im teolozi "pojasnili" i primirili ih u opravdanim sumnjama, da to Bog zacijelo namjerno skriva od pogleda ljudiju, ali će se ponovno otkriti kada Isus dođe u oblacima ko Jehuva kada je Mojsije palio i žario Egiptom (tj. NIKADA).

Di su ploče s 10 zapovijedi završile?
U pećini.
Di je pećina?
U brdu.
Koji je put do pećine?
Zagubio se.
Zašto?
Bog tako hoće.
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 09:43   #95
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Ovo je jako važna Božija zapovijed.
Ja ne znam točno - zašto je to tako - ali sigurno ima neki razlog.
Bog Jahve je Židovima dao mnoge Zakone.

Ezekiel 20,24 jer nisu vršili mojih zakona i jer prezreše moje uredbe i jer subote moje oskvrnjivahu i oči upirahu u kumire svojih otaca.
Ezekiel 20,25 I zato im dadoh uredbe koje ne bijahu dobre, zakone koji usmrćuju:
Ezekiel 20,26 da se oskvrnjuju svojim prinosima, provodeći kroz oganj svoju prvorođenčad. Htjedoh tako da ih zastrašim, neka znaju da sam ja Jahve.

Ali - Židovi ko Židovi - tvrdi ko kamen.
Neposlušni.

Quote:
Jel to sve isklesao u kamenu ili zapisao? Bilo bi baš puno klesanja.
Mojsije je nosio samo 2 kamene ploče.
Znači - nije klesao ništa.

A možda je imao poluautomatsku mikro nano klesalicu?
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 09:46   #96
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Znači Jeremija je sakrio kamenite ploče u špilju.



Ali put do špilje je zagubljen.



Kamenite ploče su pak uzašle na nebo iz špilje...



Hvala na informaciji.

Svakako lukava izmišljotina. Očigledno su se i Izraelci pitali: "Ma gdje su te kamenite ploče s Božjim zapovjedima koje je Bog osobno predao u ruke tom Mojsiju? Nemreš samo tako lako pogubit te isklesane pločetine, komade odvaljenih stijena."

Onda su im teolozi "pojasnili" i primirili ih u opravdanim sumnjama, da to Bog zacijelo namjerno skriva od pogleda ljudiju, ali će se ponovno otkriti kada Isus dođe u oblacima ko Jehuva kada je Mojsije palio i žario Egiptom (tj. NIKADA).
Kada bi sada postojao na Zemlji Kovčeg saveza
sa pločama Zakona,
da li biš povjerovao u Boga Jahvu - ili -
ti ni to ne bi bio dovoljan razlog?

--------------------------------------
Put nisu mogli naći,
jer im se pokvario đi-pi-es.
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2013., 11:42   #97
Quote:
piramida4 kaže: Pogledaj post
Kada bi sada postojao na Zemlji Kovčeg saveza
sa pločama Zakona,
da li biš povjerovao u Boga Jahvu - ili -
ti ni to ne bi bio dovoljan razlog?
Zašto ne? Kovčeg saveza je bio čaroban, i prkosio svim postojećim zakonima fizike.

Ali nema pa nema tog magijskog kovčega, kao niti kamenitih ploča s božjim klesarstvom. Nema niti pregolemih Solomonovih dvoraca i građevina, kao niti Davidovih. Nema Mojsijeva groba, kao niti Isusova niti Marijina niti Petrova niti Pavlova. Sve podli Bog-Isus posakrivo od vjernika u špilju, a put do špilje zaraso u korov.

Quote:
Put nisu mogli naći,
jer im se pokvario đi-pi-es.
Ipak je to muljaža svećenstva.
Znamo da svećenstvo ne preza od masnih laži radi očuvanja svoje ideologije.


______________________________________
Muhamed tvrdi da su VEĆINA stanovnika pakla žene (mlaćenje maljevima, menjanje spaljenih koža novima da iznova trpe užasne patnje, kipuću vodu Allah izlijeva po njihovim glavama... itd.).
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2013., 02:17   #98
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Zašto ne? Kovčeg saveza je bio čaroban, i prkosio svim postojećim zakonima fizike.
Ja ti garantiram da ne biš ni onda povjerovao.
Jer da biš povjerovao - trebao biš ga otvoriti i uvjeriti se
dal je sve u njemu kako piše.
A kada biš ga taknuo - spalio bi te,
pa biš po drugom uskrsnuću opet govorio
kako je Bog Jahve - neprevedan i zao.

Quote:
Ali nema pa nema tog magijskog kovčega, kao niti kamenitih ploča s božjim klesarstvom. Nema niti pregolemih Solomonovih dvoraca i građevina, kao niti Davidovih. Nema Mojsijeva groba, kao niti Isusova niti Marijina niti Petrova niti Pavlova. Sve podli Bog-Isus posakrivo od vjernika u špilju, a put do špilje zaraso u korov.
Opet će se pojaviti - pričekaj malo!
Što si tako nestrpljiv.

Quote:
Ipak je to muljaža svećenstva.
Znamo da svećenstvo ne preza od masnih laži radi očuvanja svoje ideologije.
Nije muljaža - vidio si - Indiana Jones ti je sve lijepo pokazao - gdje je!
Vjeruj mu.


______________________________________
piramida4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 00:13   #99
Jeste li pročitali Bibliju?

Znamo da je biblija najprodavanija knjiga, ali ja bih rekao i da je najmanje čitana.

Mene zanima koliko je forumaša uopće čitalo bibliju i znaju li koje su sve tamo morbidne i krvave priče?

Znaju li roditelji što daju djeci u ruke kad im daju da čitaju bibliju?

Evo ovdje možemo stavljati ulomke iz biblije i komentirati.
Ivan Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2013., 00:21   #100
KOPILE

Dijete rođeno od nevjenčanih roditelja osuđeno je prije nego se rodi:

Ponovljeni zakon 23, 1-2
"Kopile /hebr: mamzer/ neće ući u sabor Gospodov: čak ni deseto pokoljenje njihovo neće ući u sabor Gospodov."
"Jahvu su iznevjerili: rodili su kopilad; vjetar će žarki proždrijeti polja njihova."

Hošea 5, 7
Aškelon će pust ostati, u Ašdodu stanovat će kopilad! /hebr: mamzer/

Poslanica Hebrejima 12, 8
Pa ako niste pod stegom, na kojoj su svi imali udjela, onda ste kopilad, a ne djeca.

Još nedavno se u "Krsni list" upisivalo je li netko izvanbračno dijete, kao i njegova vjerska pripadnost. Crkva je poticala prezir prema takvoj "vrsti ljudi". Ujedno je doprinijela nebrojenim abortusima žena koje su se stidjele roditi takvu "prezrenu" djecu. Nove verzije Biblije na hrvatskom, izraz KOPILE prevode u mješanac (kao da je time nešto popravljeno). Biblija nalaže da se do DESETOG pokoljenja potomaka rođenog na neki drugi način nego što je to propisano vjerskim zakonima, ne primaju u sabor Gospodinov (ne smije se oženiti za Izraelku). Novi pak zavjet pravi sramotnu distinkciju između "kopiladi i djece".

Što misle forumaši o kopiladi? Kako to dijete može biti krivo što se roditelji nisu vjenčali?

Zadnje uređivanje Ivan Ahilej : 30.08.2013. at 00:57.
Ivan Ahilej is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:36.