Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2014., 18:36   #1
Crkva i promoviranje alkohola

Nije li zapravo svaka misa na kojoj je vrhunac/zaplet podizanje kaleža sa vinom zapravo reklama i odobravanje alkohola općenito? Sem da vodu piju...ili krv ako već moraju biti vjerodostojni.
__________________
Klasa optimist!
180perminute is offline  
Old 12.03.2014., 19:47   #2
Quote:
180perminute kaže: Pogledaj post
Nije li zapravo svaka misa na kojoj je vrhunac/zaplet podizanje kaleža sa vinom zapravo reklama i odobravanje alkohola općenito? Sem da vodu piju...ili krv ako već moraju biti vjerodostojni.
pa kaj vino je prehrambeni proizvod kao i kruh stoga se može reklamirati..može lock teme
francesco1 is offline  
Old 12.03.2014., 19:53   #3
Quote:
francesco1 kaže: Pogledaj post
pa kaj vino je prehrambeni proizvod kao i kruh stoga se može reklamirati..može lock teme
Pivo je prehrambeni proizvod i kao takav se može reklamirati, vino i žestice ne.

In vino veritas
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 12.03.2014., 19:56   #4
Mislim da je tema pre zanimljiva za tako brzi lock. Pod broj 2, argumenat ti i nije pre jak, tako i ja mogu reći da su 2 žene ili 2 muškarca ljudi, stoga bi im trebao biti odobren brak (homoseksualcima jelte), što logike i ima u današnjem modernom svijetu, dok je tvoj komentar blesav, od kruha se ne napija i ne dobije se ciroza jetre. Jesti kruh nije grijeh, sem ako ga ne ždereš, alkoholiziranje jest, pa ukoliko jest, zašto se reklamira u crkvama, a neke druge stvari se osuđuju!?
__________________
Klasa optimist!
180perminute is offline  
Old 12.03.2014., 21:55   #5
Quote:
180perminute kaže: Pogledaj post
Jesti kruh nije grijeh, sem ako ga ne ždereš, alkoholiziranje jest, pa ukoliko jest, zašto se reklamira u crkvama, a neke druge stvari se osuđuju!?
Kao što nije grijeh umjereno jesti kruh, tako nije grijeh u umjerenim količinama piti vino. Ona količina 'alkohola' koju svećenik u crkvi reklamira po sebi baš i nije problematična. Korištenje svake stvari izvan prikladne mjere je problematično.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Old 12.03.2014., 23:43   #6
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Kao što nije grijeh umjereno jesti kruh, tako nije grijeh u umjerenim količinama piti vino. Ona količina 'alkohola' koju svećenik u crkvi reklamira po sebi baš i nije problematična. Korištenje svake stvari izvan prikladne mjere je problematično.
A što je sa oko 680 litara dobra vina, koje je Isus stvorio (puffffff metodom) već pijanim svatovima?

To su ove dvije palete pune flaša:

http://www.catholicmannight.com/wp-c....10.04_v2.jpeg
Nepoznati is offline  
Old 12.03.2014., 23:50   #7
Vino i alkohol je u umjerenim količinama vrlo pozitivna stvar po Bogu.Pijte od ovoga svi ovo je kalež moje krvi,dakle vino-božja krv.Isus sugerira da ljudi piju vino,dobro ne preporuča se u velikim količinama,ali umjereno pozitivna stvar.Dakle Bog hoće da ljudi piju vino
morski vuk is offline  
Old 13.03.2014., 00:28   #8
"Bog hoće da ljudi piju vino". U tom slučaju s obzirom da je sve stvoreno od Boga, a svaki čovjek na njegovu sliku i priliku Bog hoće i primjerice konc. logore. Plus što bi objektivno bilo jeftinije da zaista piju vodu, pa bi uštedili na taj način, a ne od naroda žicali za stvari koje su too much. Jel tako?
__________________
Klasa optimist!
180perminute is offline  
Old 13.03.2014., 00:35   #9
I ne radi se o količini koju svećenik popije, naravno da neće popiti litru iz boce usred mise, radi se o samoj činjenici da se radi o alkoholu i promoviranju istog. Isto kao što kada sam već dala primjer homoseksualaca, niti oni se ne nameću na način da se valjaju po podovima ili rade bilo što što ne bi radili i drugi, pa ih se svejedno osuđuje.
__________________
Klasa optimist!
180perminute is offline  
Old 14.03.2014., 17:13   #10
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
A što je sa oko 680 litara dobra vina, koje je Isus stvorio (puffffff metodom) već pijanim svatovima?
Nisu nužno baš svi već bili pijani. Za mene je tu naglasak ne toliko na doslovnom opisu zgode, već na simboličkom (ili duhovnom) shvaćanju tog događaja. Za početak malo više o tome ovdje.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Old 14.03.2014., 21:01   #11
šteta što umjesto kruha nije bila npr. trava
danas bi imali milijardeeeeeeeee vjernika...
__________________
Omnia Ad Majorem Dei Gloriam †.:: Don't be so humble - you are not that great.::.
.:: Right is right even if no one is doing it; wrong is wrong even if everyone is doing it::.
.::čega je srce puno, o tom usta govore::..::Ne boj se, nego govori i ne daj se ušutkati::.
Agica is offline  
Old 15.03.2014., 09:26   #12
Quote:
Agica kaže: Pogledaj post
šteta što umjesto kruha nije bila npr. trava
danas bi imali milijardeeeeeeeee vjernika...
i svi bi slušali rege...
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Old 15.03.2014., 13:07   #13
Ako ćemo dosljedno, tko se protivi alkoholu a zalaže se za travu također nije čist u glavi iliti izvaditi pilanu iz oka svoga.
__________________
How sharper than a serpent's tooth; to hear your child make such a fuss.
It isn't fair—it's not the truth—He's fucked up, yes, but not by us.
Eric Prydz is offline  
Old 16.03.2014., 13:59   #14
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Nisu nužno baš svi već bili pijani. Za mene je tu naglasak ne toliko na doslovnom opisu zgode, već na simboličkom (ili duhovnom) shvaćanju tog događaja. Za početak malo više o tome ovdje.
Propovijed s linka:

Quote:
Vino je bilo znak blagostanja i Božjeg blagoslova, ljudi su bili zahvalni za taj plod svoga rada i Božjeg dara. Količina vode koju je, u ovom odlomku, Isus pretvorio u vino je bila ogromna: preko 500 litara (6 posuda od po dvije do tri mjere). To izobilje vina označava koliki je bio blagoslov Božji darovan tim mladencima.
Zgodno. Izgleda da je ovome propovjedniku/piscu kapljica jako draga, Hik!



Quote:
Zanimljivo je da se Marija u Ivanovom evanđelju spominje samo ovdje i tek pred kraj, tj. pod križem.
Zanimljivo da jedna po Ivanu, od dviju rečenica koje je Isus uputio bezgrješnoj vazda djevici Suotkupiteljici ljudi, svojoj majci Mariji (on je naziva "ženo!"), jedna u kojoj joj je odbrusio kad mu je prigovarala: "Ženo, šta ja imam s tobom!"

Kako porazno po kršćanske teologije.... koji su Mariju uzdigli na razinu božice maltene (nije joj se tijelo raspalo u grobu nego izravno odletjelo u nebesa gore).

Sveti Jeronim, ljubitelj dobra vina:

Quote:
Sveti Jeronim je jednom propovijedao na tu temu i nakon mise mu je jedan čovjek rekao: „To je ogromna količina vina koju uzvanici sigurno nisu mogli popiti!“ Jeronim mu je uzvratio: „Istina je da je to puno vina, ali od toga vina mi još i dan danas pijemo!“

Svećenici konkretno misno vino piju već stoljećima. Pretpostavljam da malo gucnu i prije i poslije, a ne samo tijekom svete mise. Za to imaju zahvaliti Isusu osobno.
Quote:
Ivan ne spominje Marijino ime, već kaže „Isusova majka“. Već je to bio počasni naslov, da se jednu ženu zove majkom nekog muškarca (patrijahalno društvo) i još k tome, majkom jednog učitelja (Rabbija).
Ali istina je baš obrnuta. U zadrto patrijarhalnim društvima, ženino ime je nebitno, kao i njezina osobnost. Ona je tek puka sluga muškarcu. Ako ne vjeruješ, pobroji koliko je poimence spomenuto rođenja kćeri, a koliko sinova. Ako ti se neda, mogu ti reći da se radi o stotinama naspram jedne ili dvije.

Quote:
Ova Isusova naizgledna drskost prema vlastitoj majci nas malo šokira.
Mene ne, jer poznajem Bibliju i njezin tretman žena.

Quote:
Kad ponesta vina, Isusu će njegova majka: "Vina nemaju." Kaže joj Isus: "Ženo, što ja imam s tobom? Još nije došao moj čas!" Nato će njegova mati poslužiteljima: "Što god vam rekne, učinite!"

A bijaše ondje Židovima za čišćenje šest kamenih posuda od po dvije do tri mjere. Kaže Isus poslužiteljima: "Napunite posude vodom!" I napune ih do vrha. Tada im reče: "Zagrabite sada i nosite ravnatelju stola." Oni odnesu. Kad okusi vodu što posta vinom, a nije znao odakle je - znale su sluge koje zagrabiše vodu - ravnatelj stola pozove zaručnika i kaže mu: "Svaki čovjek stavlja na stol najprije dobro vino, a kad se ponapiju, gore. Ti si čuvao dobro vino sve do sada."
Ako ima nekakve simbolike u toj bajci/prispodobi, onda se opet radi, po ko zna već koji put, o namjeri grčkih tekstopisaca Novog zavjeta da pokažu kako je Bog židovima dao kiseliš (Stari zavjet), a kršćanima dobro vino (Novi zavjet)...
Nepoznati is offline  
Old 16.03.2014., 17:30   #15
Temu smo malo ostavili da vidimo kako će napredovati, ali s obzirom da je uvodnik šturo razrađen i da temelji za raspravu nisu dobri, te dolazi do sprdanja i chata, nema potrebe za istom.
Meadow is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:00.