Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2003., 12:42   #1
Kristalizirani secer

Za Bozic sam dobila iskristalizirani secer na stapicu za caj. Mislim se, kako da ja tako nesto napravim. Teoretski bi mi trebala zasicena otopina secera. Sjecam se kristalizacije moder galice u OS-i.
Ima li netko od vas super pametnih nekakvu poblizu ideju?
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 12:50   #2
pa za pocetak probaj napraviti zasicenu otopinu zeljenog ti secera i vidi jel ide, to je ipak najjednostavnije (onako kao u OS). mozda neki drugi secer lakse kristalizira u "kucanskim uvjetima" nego saharoza...? npr. nekakva celobioza mozda samo zudi za tim da se na nesto "uhvati"

kumek, ti si tu jedini pravi kemicar (valjda, ako ima jos koji neka se slobodno javi!).
spasavaj ovu djevu u nevolji
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:01   #3
Mislim da će šećer bit previše krhak, brzo se raspadne, treba ipak modru galicu ili nešto drugo što ja nemam pojma.
__________________
Velika je vjerojatnost da će se odgovor na neko bitno pitanje nalaziti izvan okvira našeg razmišljanja.
Jango Fett is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:05   #4
ma ona hoce ovako kako je ona dobila na poklon

pitam se da li je taj tvoj stapic napravljen u nekakvim uvjetima posebno povoljnim za kristalizaciju... (izbor otopljene tvari, koncentracija, izbor otapala, isparavanje otapala u "nekucanskim" uvjetima temperature i tlaka itd...)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:05   #5
Kristali su veliki. Nema niti traga od krhkosti. Hmmm, glukoza, fruktoza? Treba probati.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:06   #6
pa da, probaj sve cecere koje imas na raspolaganju, probaj sto vise zasititi otopinu nemam pojma... svakako javi kako je ispalo
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:06   #7
Quote:
luca kaže:
ma ona hoce ovako kako je ona dobila na poklon

pitam se da li je taj tvoj stapic napravljen u nekakvim uvjetima posebno povoljnim za kristalizaciju... (izbor otopljene tvari, koncentracija, izbor otapala, isparavanje otapala u "nekucanskim" uvjetima temperature i tlaka itd...)
Hm, stapic je obican drveni, dugacki. Nista posebno.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:07   #8
Quote:
FFE kaže:
Hm, stapic je obican drveni, dugacki. Nista posebno.
da, da, ali kad je stajao u otopinu secera, kakvi su bili uvjeti...
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:37   #9
Quote:
luca kaže:
da, da, ali kad je stajao u otopinu secera, kakvi su bili uvjeti...
Ne zna, Luco, dobila sam na poklon. Pojma nemam, kada bih znala,onda bi sve bilo vrlo jednostavno. Anyway, bas vam hvala.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 13:41   #10
Quote:
FFE kaže:
Anyway, bas vam hvala.
idi vrit. slusaj, donesi taj stapic na koji hoces da se "uhvati" amo, vec cu nesto smislit. u najgorem slucaju, dat cu kristalografima da umuju nad tim teskim znanstvenim problemom...

(kumek, mi smo svoje dali, sad ti spasavaj)
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2003., 14:31   #11
Najbolji nacin kaj se tih kristalizacija tice je zasicena otopina i igra s temperaturom.
Mozes otopiti sto vise secera mozes i polako isparavati na stednjaku. Otopina nek bude vruca i isparava ali nek ne kipi. Ako nemres tak regulirati temperaturu grij posudu s otopinom na pari ko palentu (veci lonac s vodom u kojem je tvoja posuda s otopinom). Kad se pojave mali kristalici na povrsini (onak ko korica od leda otopina je zasicena. Izvadis posudu, stavis stapic ili komad konca i pustis nek se polako hladi. Ak se nisu napravili kristali tokom dan-dva stavi posudu u frizider. Sto je polakse hladjenje i zasicenija otopina, ljepsi su kristali. Nije dobro tresti otopinu ili je previse micati jer moze inicirati kristalizaciju, pa dobis manje kristale.
Ako mozes, dobro je profiltrirati vrucu otopinu da uklonis centre kristalizacije sto vise mozes (mrvice iz secera, prasina i sl) jer je onda i kristal veci. Moras imati srece ak hoces veliki kristal.
Neke tvari lijepo kristaliziraju kao spmenuta galica ili razlicite dvo-soli (alauni), kalij- krom alaun recimo. Za secer stvarno ne znam, ali oni imaju relativno gibljivu strukturu i ne kristaliziraju rado u pravilnim oblicima, ukoliko nisu monomeri kao glukoza koji zbog keto-enolne tautomerije (ciklicka struktura) imaju rigidniju strukturu i mogu lakse kristalizirati. Ne znam kako je s disaharidom saharozom iliti obicnim secerom.
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 14:58   #12
Quote:
kumek kaže:
Najbolji nacin kaj se tih kristalizacija tice je zasicena otopina i igra s temperaturom.
Mozes otopiti sto vise secera mozes i polako isparavati na stednjaku. Otopina nek bude vruca i isparava ali nek ne kipi. Ako nemres tak regulirati temperaturu grij posudu s otopinom na pari ko palentu (veci lonac s vodom u kojem je tvoja posuda s otopinom). Kad se pojave mali kristalici na povrsini (onak ko korica od leda otopina je zasicena. Izvadis posudu, stavis stapic ili komad konca i pustis nek se polako hladi. Ak se nisu napravili kristali tokom dan-dva stavi posudu u frizider. Sto je polakse hladjenje i zasicenija otopina, ljepsi su kristali. Nije dobro tresti otopinu ili je previse micati jer moze inicirati kristalizaciju, pa dobis manje kristale.
Ako mozes, dobro je profiltrirati vrucu otopinu da uklonis centre kristalizacije sto vise mozes (mrvice iz secera, prasina i sl) jer je onda i kristal veci. Moras imati srece ak hoces veliki kristal.
Neke tvari lijepo kristaliziraju kao spmenuta galica ili razlicite dvo-soli (alauni), kalij- krom alaun recimo. Za secer stvarno ne znam, ali oni imaju relativno gibljivu strukturu i ne kristaliziraju rado u pravilnim oblicima, ukoliko nisu monomeri kao glukoza koji zbog keto-enolne tautomerije (ciklicka struktura) imaju rigidniju strukturu i mogu lakse kristalizirati. Ne znam kako je s disaharidom saharozom iliti obicnim secerom.
Kumek, odlican si, hvala ti puno. Probati cu slijedeci tjedan, pa javim.

Jos jednom , bas ti hvala.
FFE is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 15:54   #13
Ja sam ko klinka kristalizirala sve zivo, pa i secer (saharozu). Procedura je isla ovak kak je kumek napisao, ali zaista saharoza tesko kristalizira. Ja sam dobila tocno onakve kristalice kakvi su na tim stapicima za caj,jedino malo tanje kvadratice, ali nakon n pokusaja. Puno srece!

Znaci, napravis na stednjaku prezasicenu otopinu, i onda pustis da se hladi, bez diranja i tresenja par dana.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2003., 18:22   #14
polako. samo polako. i pazis da uvijek otopina bude malo prezasicena. ako je previse prezasicena, onda ispadaju manji kristali.
illegale is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:55.