Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2014., 15:25   #1
Bjeloruski jezik

Bjeloruski je valjda jedini od većih slavenskih jezika koji nema svoju temu na forumu, pa sam je ja odlučio otvoriti.

Ima li ovdje tko da malo bolje poznaje ovaj jezik? Ja samo znam da spada u istočnoslavensku skupinu, skupa s ruskim i ukrajinskim.
Konkretno, zanima me kolika je točno sličnost s preostala dva istočnoslavenska jezika? Uspoređujući ono nešto malo što sam vidio, dosta je sličan ruskom, no valjda postoje razlozi zašto se ipak radi o različitim jezicima (pretpostavljam da je tu opet, kao i kod ukrajinskog, ulogu igrao utjecaj poljskog?).
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2014., 01:28   #2
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Bjeloruski je valjda jedini od većih slavenskih jezika koji nema svoju temu na forumu, pa sam je ja odlučio otvoriti.

Ima li ovdje tko da malo bolje poznaje ovaj jezik? Ja samo znam da spada u istočnoslavensku skupinu, skupa s ruskim i ukrajinskim.
Konkretno, zanima me kolika je točno sličnost s preostala dva istočnoslavenska jezika? Uspoređujući ono nešto malo što sam vidio, dosta je sličan ruskom, no valjda postoje razlozi zašto se ipak radi o različitim jezicima (pretpostavljam da je tu opet, kao i kod ukrajinskog, ulogu igrao utjecaj poljskog?).
Razlika je u fonetici. Beloruski je fonetičniji od ruskog. Recimo, voda se na beloruskom piše i izgovara вадA/vadA, dok se na ruskom piše вода/voda ali se izgovara isto kao i na beloruskom vadA zbog redukcije samoglasnika. Takođe, u beloruskom nema mekog t i d, postoji meko c. U beloruskom nema slova Щ i belorusko Ч/Č je kao srpsko Č, dakle ekstremno tvrdo ni nalik ruskom Ч/Č. Postoji i slovo koje je specifično za beloruski ў koje je srodno našem V. I dok prosečan Rus neće/ili vrlo malo razumeti Belorusa koji govori beloruski, svaki Belorus iz Belorusije zna ruski. Beloruski ima I i Ы, dok ruski ima И i Ы. U ruskom nije dozvoljeno da se piše u ruskim rečima ШЫ, ЖЫ, dok je u beloruskom to pravilo.
Najbliži beloruskom je ukrajinski s kojim deli dosta reči [sličnih poljskom].
__________________
nesam školovala
klomilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2017., 22:08   #3


Od 7,9 milijuna Bjelorusa, koliko ih je živjelo u Bjelorusiji 1989., samo je 6,34 milijuna navelo bjeloruski kao materinski jezik, a samo se njih 3,58 milijuna može njime aktivno ili pasivno služiti.

U carskoj je Rusiji njegova službena upotreba bila zabranjena od 1696. do revolucije 1905. Ali su i od 1933. do 1990. Bjelorusi bili izloženi sustavnoj rusifikaciji.

Milan Mihaljević piše: "Između 1990. i 1994. nastupilo je kratko razdoblje nacionalnoga buđenja i preporoda. U siječnju 1990. Vrhovni je sovjet Bjelorusije proglasio bjeloruski službenim jezikom."

"Međutim, 1995. g., poslije referenduma, službenim je jezikom proglašen i ruski, nakon čega je nastupilo ponovno razdoblje intenzivne rusifikacije (...), tako da mu je danas ugrožen ne samo položaj standardnog jezika već i samo postojanje."

(M. Mihaljević. "Slavenska poredbena gramatika", 2002.)
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 09:42   #4
To je propaganda.
Većini Bjelorusa je materinji ruski, ne bjeloruski, stoga je logično da je službeni jezi ruski, a ne bjeloruski.

PS Kojim jezikom govore Švicarci i koliko njih govori švicarski?
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 15:06   #5
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post

To je propaganda. Većini je Bjelorusa materinji ruski, ne bjeloruski, stoga je logično da je službeni jezi ruski, a ne bjeloruski.
Propaganda? I tebi je normalno da većini Bjelorusa materinski jezik više nije bjeloruski?

U Bjelorusiji živi 8,3 % Rusa, a (po donjim podacima) 70% stanovništva govori i kod kuće ruski.

Wikipedia:

A. 83.7% Belarusians, 8.3% Russians, 3.1% Poles, 1.7% Ukrainians, 3.2% Other. - link

B. Russian, and not Belarusian, is the dominant language in Belarus, spoken normally at home by 70% of the population (2009 census). - link
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 18:37   #6
Kakve veze ima narodnost sa narodom?

U Austriji je broj etničkih Njemaca zanemariv, a gotovo svima je materinji jezik njemački.

U Americi je englski jezik velikoj većini maternji engelski.

Ne znam što je tebi normalno, što nije.

Rsuki, engelski, njemački, francuski, španjolski su jezici koji su jezici više naroda, ne samo jednog.

Narodi kao što su Švicarci, BUkrajinci, Bjelorusi i sl su narodi koji imaju više jezika.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2017., 19:29   #7
Quote:
sunshinestar kaže: Pogledaj post
Kakve veze ima narodnost sa narodom?

I onda ide nabrajati narode koji su nastali u kolonijama ili koji su bili pod kolonijalnom vlašću drugih
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 02:35   #8
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post

I onda ide nabrajati narode koji su nastali u kolonijama ili koji su bili pod kolonijalnom vlašću drugih
Pa Austrijanci baš i nisu. Oni su bili Švabe sve dok nisu skužili da ne mogu dominirati pa su onda odlučili biti zasebna nacija da ih sjevernjaci ne bi pojeli.

Mislim da je najekstremniji slučaj Irska, koja je u potpunosti preuzela engleski, a dok je irski ostao služben eto tako, iz tradicije (govori ga manje od 1% populacije, a dokumenti EU se ne izdaju na tom jeziku).
The Great Duck is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 13:37   #9
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post

Mislim da je najekstremniji slučaj Irska, koja je u potpunosti preuzela engleski, a dok je irski ostao služben eto tako, iz tradicije (govori ga manje od 1% populacije, a dokumenti EU se ne izdaju na tom jeziku).
Irski je služben jezik EU od 2007.: https://hr.wikipedia.org/wiki/Slu%C5...Europske_unije, http://eur-lex.europa.eu/legal-conte...130701&from=EN
Maloumni is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 13:49   #10
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post

I onda ide nabrajati narode koji su nastali u kolonijama ili koji su bili pod kolonijalnom vlašću drugih
Bijelorusi, odnosno Bijeli Rusi nikada nisu bili kolonija.
BNakon raspada prve Rusije, ti Rzusi su potpali pod Litvance, kasnije Poljake i kasnije A.stro-Ugare.

Zbog toga dio Bjelorusa ima drugačiji jezik od većine Bijelorusa i Rusa općeniti.Zato postoji drugi jezik, bjeloruski, koji je nastao miješanjem ruskog i poljskog jezika i zato svi Bijelorusi ne govore ruski.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2017., 14:11   #11
Bijeli Rusi su prije stvaranja država bili rusko pleme.
Bijelo kod Slavena znači Zapad.
(Pleme Bijelih Hrvata, rings a bell?)

Kansije su zajedno s ostalim ruskim plemenima tvorili prvu rusku državu.
Bijelorusi su bili regionalizam Rusa.
Nakon prodora Mongola, Poljaci, Litvanci i ostali su vidjeli priliku i sami oteli dio ruskog teritorija.
Tako su se Bijelorusi našli pdo okupacijom Litvanaca.
Činili su većinu u Litvanskoj kneževini i njihov slavenski govor je bio lingua franca u Litvi.
Kansije Litvanci, zajedno s Bjelorusima dolazaze pod Poljskiutjecaj, što znači i da su sami Bijelorusi polonizirani.

Bijelorusija je bio reginalizam. Nikada Bijelorusija nije postojala kao neka formalna teritorijalna jedinicia sve do 20. stoljeća kad su komunisti stvorili bijelorusku sovjetsku republiku, a da pritom ništa Bijeloruse nisu ni pitali.

Tako su Bijelorusi se našli u nezavisnoj Bijelorusiji kad su se ruska, ukrajinska i bijeloruska komunističk vrhuška dogovorila da će srušiti Sovjetski Savez.

Da pitaš Bijeloruse, velika većina njih ne želi Bijelorusiju kao državu, nego želi biti dijelom Rusije.
sunshinestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:45.