Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.12.2003., 14:28   #21
Quote:
parsifal kaže:
nije li mudrac rekao

MATEMATIKA JE POSLJEDNJI VEO PRED SLIKOM ISTINE



ako to kazes malenoj -sigurno ces je impresionirati





jel' ovo jedna od ONIH velikih istina
ili.......


goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 15:38   #22
Upalilo je!

Pokazala sam joj s vrecicom bombona i skuzila je odmah. Rijesila je 6 zadataka na taj nacin sama i bez suza (iako je vec pocela nabirati suze na pocetku ). Rekla sam da sad sigurno znam kako ce najbolje zapamtiti.
Dobro je sto mi je povjerovala, jer je vec (skoro) izgubila povjerenje da joj JA mogu ista objasniti. Siroce malo! Tako mi je zao sto se prije nisam sjetila foruma.

I ja sam bila u panici moram priznati, mislila sam si, Boze, tek je prvi razred, sto ce se dogoditi kasnije!

Mislim da bi stvarno netko tko je vec uspio skinuti veo pred matematikom trebao sastaviti web stranice za ovakve roditelje (kao ja) koji neznaju objasniti djeci osnovene matematicke radnje i pretvoriti ih u svakodnevne dogadaje. Vjerujem da je ovakvih roditelja puno (usudujem se reci - previse)!

Opet ostaje otvoreno pitanje kako nekome "sjedne" matematika odmah a drugima nikada!
Zasto je to tako. Moj klinac rjesava zadatke bez problema, cak i one koje nikada nisu radili. Klinka, opet, nemoze rjesiti niti osnovne probleme (koje su vec ucili). Kao sto sam rekla; blizanci su, jednako radim sa njima, iste knjige, isti nacin rada, ista uciteljica. U drugim predmetima su podjednaki, imaju sve petice.
Razlika je jedino u....uh, matematici........

Sto je dobre matematicare stvorilo dobrima?????
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 15:50   #23
Quote:
Sanja1 kaže:
Sto je dobre matematicare stvorilo dobrima?????
veliki talent i jos vise rada
za matamtiku kao i za jos neke stvari (npr komponiranje muzike) treba imati urodjeni dar. jer sama vjezba bez dara nije dovoljna (za biti veliki matematicar). niti sam talent nije dovoljan.

moje je iskustvo (a mama mi kaze da je i njoj tako): uzmes nesto vjezbati i trudis se, grijesis, ucis. onda krene i onda ne smijes stati nego moras nastaviti i dalje. i tek tad se najednom razbistri sve i pocnes uzivati.
oni talentirani valjda uzivaju od pocetka

streno vam obadvijema
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 16:08   #24
Quote:
luca kaže:
veliki talent i jos vise rada
i dodala bi NIMALO STRAHA!

ja sam oduvjek bila talenat za matematiku, isla po takmicenjima, i obozavala ju
klinka mi je ko mala volila raditi zagonetke, igre logike, spjanja, sabiranja, sve joj je to cool bilo zat sto je meni bilo lako i zanimljivo t s njom raditi
a onda kad je trebala poci u prvi razred rekla je da bljak sad ce imati matematiku u skoli i da ju ona mrzi

uz malo price i intucije sam uspjela doc do zakljucka da su joj to ufurale frendice iz predskolske. "matis je bauk" kao nepobitnu cinjenicu

sanja provjeri da i kod tvoje male nema neceg slicnog, da nije nafilovana da je matis nesto sto je tesko u startu

kako sam ja svoju razuvjerila- ja izvukla tekice i male matematicke zadacice sto je radila sa 3-4 godine i pitala jeli to voli.
-daaa, jako.
-e pa Princezice, ovo ti je matematika koju ces ti sutra pocet uciti.
-stvarno? jaoooo jupi! pa ja volim matematiku, zakljucila je

nikad problema sa njom, sve testove rijesava bez greske



(ovo je ssda ukratko, ali kuzis)
__________________
To tol'ko
E bas necu da reklamiram Septy u raljama zivota
Septembar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 16:23   #25
ima istine u tome, primjetila sam da se male djevocice cesto pocnu bojati matematike, medjusobno se u tome podrzavaju i nitko od odraslih ne intervenira... kao da se radi o prenosu bauka s generacije na generaciju medju zenama
kod decki nije tako... ili bitno manje...
sjecate se onih lutki koje su govorile kako mrze matematiku? povucene su s trzista jer su kondicionirali djevojcice da budu blesavije (tj da se osjecaju blesavijima) nego sto jesu. jel ikome palo na pamet da Action Man govori "ne volim matametiku"?
luca is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 22:43   #26
Ja mislim da sam ipak ja zeznula situaciju. Prvo sa mojim objasnjavanjem, drugo, kad sam skuzila da me cudno gleda i da nisam dobro objasnila, onda sam se joj i ja sva smotala i preokrenula razgovor/radnju na nesto drugo.

Sad prvo moram njeno povjerenje (u moje objasnjavanje) dobiti natrag.
Drugo, ispala sam quitter, i samim time poslala losu poruku- kad postane gusto-ti preokreni temu!

Moram se polako iskupiti, ovo zadnje s bombonima mi je dalo malo kredibiliteta i sad moram polako nadogradivati.......

Stoga, drugi puta cu prvo pitati forum a onda objasnjavati!
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 13:51   #27
Preporucio bih ti sljedece knjige:

MathMaster 3+ ( za djecu od 3 do 5 godina)
MathMaster 5+
MathMaster 7+
cijena: 100kn

Vrlo lijepe knjige za ucenje matematike. Nazalost, moje iskustvo je da ih roditelji ne znaju koristiti. Mogu shvatiti da neki roditelji pojma nemaju o matematici i da su totalno bez maste, ali bi zato barem mogli procitati uputstva za upotrebu koja se nalaze u knjizi.

Dobavljac je neka firma koja se odaziva na ime "ITER" i nalazi se u Horvacanskoj cesti 31.
tel: 01 369 55 28
369 79 83
369 79 84

Nemam nista s tom firmom. Ja sam samo obican kupac.

Posejdon
Posejdon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 14:35   #28
Quote:
Sanja1 kaže:
Ja mislim da sam ipak ja zeznula situaciju. Prvo sa mojim objasnjavanjem, drugo, kad sam skuzila da me cudno gleda i da nisam dobro objasnila, onda sam se joj i ja sva smotala i preokrenula razgovor/radnju na nesto drugo.

Sad prvo moram njeno povjerenje (u moje objasnjavanje) dobiti natrag.
Drugo, ispala sam quitter, i samim time poslala losu poruku- kad postane gusto-ti preokreni temu!

Moram se polako iskupiti, ovo zadnje s bombonima mi je dalo malo kredibiliteta i sad moram polako nadogradivati.......

Stoga, drugi puta cu prvo pitati forum a onda objasnjavati!
mi smo tu
kad god ti nije nesto jasno, samo pisi
kao sto je jednom rekao neki forumaski klinac , da parafraziram, moras samo vjerovati u sebe i sve ce biti dobro

samo bez nepotrebnih kompliciranja

cim je dobijes da su zadaci kao neka zgodna igra, sve postaje puno lakse

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 18:51   #29
@ goga

Bas vam hvala svima zajedno, mislim da ce mi ove sugestije stvarno pomoci. Ako itko mo ze zakomplicirati stvari, onda sam to sigurno ja. Meni nista ne izgleda jednostavno (a pogotovo objasnjavanje), no izgleda da i za to treba talenta!

@ Posejdon

Stvarno me interesiraju ove knjige koje spominjes! Dali mozda znas tko je autor? Pretrazila sam neke web stranice ali nazalost nisam nista nasla.
Ne zivim u Zagrebu i doista bi mi olaksalo kada bih znala autora, mozda se moze negdje pronaci i kupiti on-line. U svakom slucaju bih prvo pokusala ovako, ako neide-nema mi druge nego ukljuciti rodbinu i poslat ih u potragu.....
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2003., 19:18   #30
Na amazon-u http://www.amazon.com sam pronasao knjigu Mathmaster 5+. Autor: Ron Van Der Meer

Gle, gle, pa taj tip je napravio gomilu pop-up knjiga. Treba to isprobati!

Posejdon
Posejdon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 21:25   #31
Narucila sam je, bas ti hvala!
Dobro cu prouciti uputstva prije koristenja svaka pomoc je dobrodosla u ovome mojem "panicnom" stanju.

......a kad zagusti - forum je tu!

Bok
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 04:42   #32
Quote:
Sanja1 kaže:
Narucila sam je, bas ti hvala!
Dobro cu prouciti uputstva prije koristenja svaka pomoc je dobrodosla u ovome mojem "panicnom" stanju.

......a kad zagusti - forum je tu!

Bok

nemoj ti to kad zagusti

prvo pitaj

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 09:55   #33
Ma imas ti pravo, netreba cekati. Tu sam i pogrijesila, kako sam se uspanicila, dobro da sam i pogodila tipkati.

Kada se sjetim sebe i mrznje prema matematici, sve bih napravila da moji klinci to netrebaju proci!
Naravno, ak nije matematika, moze biti (nedaj Boze) nesto drugo.....

Jedino sto mi smeta u svemu tome je indiferentnost nastavnika; ja uvidim problem, dodjem na razgovor, a oni mi vele-nemojte se sekirati, jos je rano, naucit ce!
Pa jeli to normalan odgovor?
Ja trazim konkretne prijedloge i sugestije a oni me "pokusavaju smiriti". To mi stvarno ide na zivce! Boze moj, ak mislim da mi treba psihijatar (a netreba) onda si idem traziti jednoga!

Onda si opet mislim, mozda imaju pravo, klinci sazrijevaju i na kraju sami skuze neke sisteme.
S druge strane, ako im ostavim da sami skuze, moze se dogoditi da stvore "rupe" a kasnije je to sve teze i teze zakrpati.......

Dilemma.....
Sanja1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 14:13   #34
Quote:
Sanja1 kaže:
Ma imas ti pravo, netreba cekati. Tu sam i pogrijesila, kako sam se uspanicila, dobro da sam i pogodila tipkati.

Kada se sjetim sebe i mrznje prema matematici, sve bih napravila da moji klinci to netrebaju proci!
Naravno, ak nije matematika, moze biti (nedaj Boze) nesto drugo.....

Jedino sto mi smeta u svemu tome je indiferentnost nastavnika; ja uvidim problem, dodjem na razgovor, a oni mi vele-nemojte se sekirati, jos je rano, naucit ce!
Pa jeli to normalan odgovor?
Ja trazim konkretne prijedloge i sugestije a oni me "pokusavaju smiriti". To mi stvarno ide na zivce! Boze moj, ak mislim da mi treba psihijatar (a netreba) onda si idem traziti jednoga!

Onda si opet mislim, mozda imaju pravo, klinci sazrijevaju i na kraju sami skuze neke sisteme.
S druge strane, ako im ostavim da sami skuze, moze se dogoditi da stvore "rupe" a kasnije je to sve teze i teze zakrpati.......

Dilemma.....
nista se ti ne brini

dok ima bombona, stapica, bojica, kolacica i slicnih stvarcica sve ce bit ok

goga is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 15:03   #35
Quote:
Sanja1 kaže:
Onda si opet mislim, mozda imaju pravo, klinci sazrijevaju i na kraju sami skuze neke sisteme.
S druge strane, ako im ostavim da sami skuze, moze se dogoditi da stvore "rupe" a kasnije je to sve teze i teze zakrpati.......

Dilemma.....
Istina je da klinci sazrijevaju i na kraju sami skuže neke stvari.

Problem je ako u međuvremenu formiraju predrasudu da je matematika bauk.
Onda više ništa ne ide s lakoćom. Vidiš i sama, tako jednostavna stvar može izgledati teško i komplicirano samo zbog panike i uvjerenja da to normalni ljudi ne mogu lako shvatiti.

Nemoj paničariti, matematika je igra koju neki više a neki manje vole igrati, ali naučiti se može, bez obzira na urođene sklonosti.

p.s.
Mi smo u 1. razredu dobili vrećicu punu plastičnih figurica u obliku trokuta, krugova, kvadrata, štapića i u raznim bojama. To smo zvali "simboli" i u početku koristili na nastavi zbrajanja i oduzimanja. Iako sam ja imala dosta matematičkog dara, sjećam se da su mi ti "simboli" i te kako olakšavali početničke muke.
Ne znam zašto danas klinci odmah moraju zbrajati "iz glave".
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2003., 21:22   #36
Ma,nije istina da moraju računati klinci "iz glave". Ovisi o učiteljici. Moji su super matematičari (gotovo nikad ne radim s njima). Ja sam učiteljica. Školska djeca isto kod mene nemaju problema,ali kad dođu u 5. razred nastaje bauk. Do prošle godine mi nije bilo jasno zašto. Kod mene đaci dobri matematičari, u 5. "padnu" na trojku. Odkad moji doma idu u više razrede sve mi je jasno. Najstariji ide na natjecanja. Dogurao i do državnog,a čitavo polugodište ima 1 peticu u imeniku i 1 jedinicu (okrenuo se prijatelju iza sebe da mu pokaže kako da riješi zadatak,napominjem da se nije pisao test,a ja radim na istoj školi).Sada je morao doći na poseban sat pisati test iz matematike da bi mu mogla zaključiti ocjenu za polugodište jer kad se pisao test bio je dežuran u školi. Što kažete na to??? Svaka čast malome jer još uvijek VOLI matku,ali nastavnicu ne može smisliti (a vjerujte ni ja,jer sam pitala i nju što je bilo, dal je mali možda bezobrazan jer pubertet je tu.Ona je rekla isto što i on doma.)
dugokosa is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:17.