Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.11.2007., 00:18   #2041
Dunja veli

Quote:
nije zabranjeno imati upaljeno svjetlo i gledati televiziju.
Netocno. Ta struja nema problem sa gledanjem televizije na shabat. Nemaju televiziju.
__________________
rambi kaze: "Slažem se - oteto prokleto. Primjenjivo i na Izrael..."
https://www.forum.hr/showpost.php?p=2...postcount=5874
dolma is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2007., 10:58   #2042
MisterNo

mal'ak, ako ovo pricas kao stvaran dozivljaj - ne govris istinu, jer nijedan religozni Zidov nece napusti svoj dom osim za odlazak u sinagogu na Shabbat - ako je anegdota ili posalica (naglasi)

dunj@

tvoja objasnjenja su nebuloze koje sa Zidovstvom nemaju nikakve veze, to ti dobro znas, ne puni internet prostranstva svojim neznanjem, uzivaj u njemu osobno, nemoj castiti njime posjetioce ovog topica - hvala i kad pises Torah - pisi tu imenicu s duznim postovanjem - tu rjec napisi velikim slovom, tako ce bar za one neupucene dobiti mali kredibilitet da ti nesto navodno o Zidovstvu znas (ej a sto su to zulufi? - pa ti Zidovstvu i izgledu ortodoksnih Zidova dajes vlastite epitete lolchina)

e dunj@, a da promjenis nick u nesto duzi? npr. nisamZidovkaaliodZidovimaznamviseodsvihZidovazajed no

dolma
Shalom, (nemaju tv jer je ne zele imati - samo mala korekcija)
__________________

Piel tú mi estimado UmpaUmpa: te adoro.
hija del zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 10:48   #2043
Quote:
hija del zion kaže: Pogledaj post

dunj@

i kad pises Torah - pisi tu imenicu s duznim postovanjem - tu rjec napisi velikim slovom[/B],
dolma
hvala na uputstvu, kćeri sionska, ali to mi je fizički teško, pa sve pišem malim slovom.


ipak, da si dulje ovdje znala bi da sam poluinvalid, da jedva tipkam samo jednim prstom i samo desnom rukom. lijeva je nepokrena.

a imala sam i drukčiji dulji nick u vrijeme kad sam bila zdravstveno sposobnija ali i s više podloge i mogućnosti da bolje argumentiram svoje postove i stavove o raznim religijama, a osobito o židovstvu. tu sam se potrudila svojevremeno pročitati dosta literature židovskih autora. a podosta je tema bilo i ovdje još od 2000.g. kad je nekoliko židova odgovaralo na mnoga konkretna naša pitanja.

ne umišljam da previše znam, ali sam bila prilično informirana. mnogo mi je toga u međuvremenu ishlapilo. nemam više snage za čitanje. bilo čega. jednostavno me baš sve zamara. takva bolest.

no da. da si ovdje bila od početka s ovakvim stvovima prema dobronamjernima ili bar onima koji pokušavaju biti normalno znatiželjni, samo bi potvrdila većinu predrasuda koji su o židovima kružili i na ovom forumu. bio bi zanimljiv recimo tvoj okršaj s I.L.-om ovdašnjim.

no mir i dobro tebi ...
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 16:53   #2044
Dunj@

ako su cinjenice o tvom zdravlju takve kakve jesu, iskreno se ispricavam , zbog mog pomalo iskricavog duha i poneke uvrede na tvoj racun: a sto se tice predrasuda koje ja mozda pobudjujem svojim pisanjem, predrasude postoje od ranije, nisu nepoznate Zidovima ni Zidovstvu, no da ja nemam namjeru biti i nisam umjerena u svom Zidovstvu je jasno, pa radilo se o okrsajima ili dijalozima: takva sam i ne bih se mjenjala (hvala) nemam namjeru od sebe, svoje religije i svog Naroda napraviti nesto sto se prilagodjava trendovima "napadaca" ili "podrzavaca" ... Zidovi su medjusobom razlikuju jednako kao i svaki drugi narod, ja sam ovakva i ponosna sam sto sam odgojena u takvu osobu.

Shalom!
__________________

Piel tú mi estimado UmpaUmpa: te adoro.
hija del zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2007., 20:41   #2045
Kako Židovi gledaju na zagrobni život?
Što je s rekonstrukcijom trećega Hrama u Jeruzalemu?
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 03:41   #2046
Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
bio bi zanimljiv recimo tvoj okršaj s I.L.-om ovdašnjim.
Možda ne bi. Izgleda da ni IL više nije IL
_____________

Isto bih pitao Hiju (Del Zion)
Hija, Zašto ti nekima odgovaraš na bhs a nekima na španskom i hebrejskom?
Recimo Dunji si odgovorila na bhs, dok si meni odgovarila na stranom jeziku.
Molim te, odgovori mi na bhs, ili makar na eng. Ne znam španski i Hebrejski!
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2007., 08:55   #2047
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Možda ne bi. Izgleda da ni IL više nije IL
_____________
čisto sumnjam, mislim da je pod trajnim banom i on i klonovi mu i da je to zaradio na politici!
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 14:13   #2048
Quote:
PIPBoy 2000 kaže: Pogledaj post
Što je s rekonstrukcijom trećega Hrama u Jeruzalemu?

bi oni ali bi trebalo rušit džamiju.

osim toga, to će bit kad se pojavi mesija.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2007., 16:38   #2049
A zasto oni ne razmisle o Kur’anu? Da je on od nekog drugog, a ne od Allaha, sigurno bi u njemu nasli mnoge protivrjecnosti. (4, 82)

hmm,, jeste razmišljali o Kur'anu ?

"Ein talmeed na'leh 'al rabbo; shekken kal adam she'MUSHLAM yihyeh k'rabbo."

..... je sam Mushlam

Etdhikru qadmayta d'min 'alma d'ana na ALLAHA, wa layt toob ilah, wa layt akwatee
__________________
Etdhikru qadmayta d'min 'alma d'ana na ALLAHA, wa layt toob ilah, wa layt akwatee
Ibn_Tejmije is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 18.11.2007., 12:44   #2050
Molio bi Jevreje koji poznaju hebrejski jezik da mi kazu kako se u stvari izgovara Bozije ime koje je pisano starohebrejskim pismom, tetraragramaton JHVH, jer Jehovini Svjedoci tvrde da to znaju samo Jevreji koji poznaju starohebrejski jezik, ali da je za njih izgovaranje bozijeg imena grijeh!

Po njima je to Jehova, po starim prijevodima biblije Jahve!

Sta je u stvari pravi izgovor?
Prazina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 13:50   #2051
Quote:
Prazina kaže: Pogledaj post
ali da je za njih izgovaranje bozijeg imena grijeh!

Po njima je to Jehova, po starim prijevodima biblije Jahve!


Sta je u stvari pravi izgovor?
1. točno...
2. izmišljaju.
3. hebrejski nema vokale. zato ništa nije sigurno. sve drugo su samo pretpostavke

4. to tvrde bibličari koji su studirali i hebrejski. u jeruzalemu.
__________________
tko zna, zna.tko ne zna, dva.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 14:51   #2052
Pa kako onda ti biblicari izgovaraju, dali je to poznato?




Quote:
Dunj@ kaže: Pogledaj post
1. točno...
2. izmišljaju.
3. hebrejski nema vokale. zato ništa nije sigurno. sve drugo su samo pretpostavke

4. to tvrde bibličari koji su studirali i hebrejski. u jeruzalemu.
Prazina is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2007., 19:49   #2053
Prazina

Quote:
Molio bi Jevreje koji poznaju hebrejski jezik da mi kazu kako se u stvari izgovara Bozije ime koje je pisano starohebrejskim pismom, tetraragramaton JHVH, jer Jehovini Svjedoci tvrde da to znaju samo Jevreji koji poznaju starohebrejski jezik, ali da je za njih izgovaranje bozijeg imena grijeh!

Po njima je to Jehova, po starim prijevodima biblije Jahve!

Sta je u stvari pravi izgovor?
Kad ja B-g Moshi i Israelcanima ponudio Savez tek tada se je prvi puta predstavio svojim imenom, narastaji svecenika su to znanje prenosili sve do vremena poslije pada Hrama i prvom stoljecu, no nikad nije bilo dozvoljeno izgovrati Njegovo ime iz najdubljeg postovanja sto ga zidovski vjernici osjecaju prema B-gu. Izgovarao ga je samo vrhovni svecenik i to samo na dan Yom Kipura (Dan pomirenja). U vrijeme postojanja Hrama stariji svecenicki studenti poducavani su u izgovoru, ali samo svake sedme godine. Ime kojim se je B-g predstavio Moshi vise nitko ne zna izgovoriti, ali su poznata cetiri slova hebrejskog alefbeta kojima je zapisano (Yod, He, Vav, He - JHVH. Tu skupinu slova u hebrejskom jeziku nazivamo Shem Hameforash, a sire je poznata grcka inacica - tetragramaton.

Dakle ne postoji nitko tko bi zna pravilno izgovoriti ili kome bi bilo dozvoljeno izgovoriti Njegovo ime, pa ga Zidovi nazivaju ovisno o prigodi u kojoj Mu se obracaju Adon, Elohim, Hamakom ....

Da razrjesimo nedoumicu s "Biblicarima" svi ljudi bilo zidovskog ili nekog drugog trebali bi postivati zabranu: teska je kazna za onog tko pokusava izgovoriti Njegovo ime: taj nece participirati u Olam ha-baa - buducem svijetu.
__________________

Piel tú mi estimado UmpaUmpa: te adoro.
hija del zion is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2007., 17:16   #2054
Postovani Zidovi foruma,zamolio bih kako tumacite prorostvo iz knjige proroka Daniela 9:24-27.

Hvala
__________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν
Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, помилуй мя грешнаго
أيها الرب يسوع المسيح ابن الله, إرحمني أنا الخاطئ
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 10:08   #2055
daniel nije prorok
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Arye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 10:12   #2056
Quote:
hmm,, jeste razmišljali o Kur'anu ?

"Ein talmeed na'leh 'al rabbo; shekken kal adam she'MUSHLAM yihyeh k'rabbo."

..... je sam Mushlam
gle čuda i zehava ben

Kshe'atah noge'a bi ha'olam mushlam
ha'etzev shebalev ke'ilu lo kayam
her'gashti letzidcha shonah uvetucha
besach hakol bikashti et libcha


__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
Arye is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2007., 15:57   #2057
Quote:
NVP kaže: Pogledaj post
Postovani Zidovi foruma,zamolio bih kako tumacite prorostvo iz knjige proroka Daniela 9:24-27.

Hvala
Arye,

kazes da Daniel nije prorok?Zanima me koji je kriterij da se netko smatra prorokom u Pismu? Kako sam ja razumio Danilovu knjigu, tamo se nalaze brojna prorocanstva- o carstvima koja prebaju doci i td.

Intresantno je prorocanstvo iz Daniel 9:24-27(ako je to prorocanstvo?!).Kako sam razumio, Daniel govori o unistenju Jeruzalema(citao sam da se i u Talmudu nalazi povrda je razorenje Svetog grada i Hrama 70 A.D. ispunjenje Danielovog prorocanstva), te o dolasku Pomazanika.

?!
__________________
Κύριε Ἰησοῦ Χριστέ, Υἱέ τοῦ Θεοῦ, ἐλέησόν με τὸν ἁμαρτωλόν
Господи Иисусе Христе, Сыне Божий, помилуй мя грешнаго
أيها الرب يسوع المسيح ابن الله, إرحمني أنا الخاطئ
NVP is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2007., 15:26   #2058
Quote:
Arye kaže: Pogledaj post
daniel nije prorok
Nego????
__________________
Une difficulté est une lumière. Une difficulté insurmontable est un soleil.
Nomen Nescio is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 11:39   #2059
znam da malo kasnim ali...
da vam čestitam početak Hanuke
__________________
https://mislislam.blogspot.com/ U plodnom predjelu raste bilje voljom Gospodara njegova, a u neplodnom tek s mukom.
Vojnik Gorčin is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2007., 12:25   #2060
Vojnik Gorčin

Quote:
znam da malo kasnim ali...
da vam čestitam početak Hanuke
T o d a !
__________________

Piel tú mi estimado UmpaUmpa: te adoro.
hija del zion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:30.