Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2008., 14:35   #61
Quote:
Dag_Dugpa kaže: Pogledaj post
A mene zanima kako je napravio kolimator (leću za izravnavanje snopa).

Inače, da. DVD pržilica ima laser priličnih snaga, no problem je što je snop fokusiran, kako bi se mogao pržiti DVD, a treba biti ravan.

jedini problem u svemu: to je crveni laser. Plavi će biti tek kad netko raskopa Blue Ray.
Napajanje je rijeseno sa LM317 u spoju za konstantnu struju.
Kolimator je od rasturenog laserskog printera, to je ustvari cijelo metalno kuciste koje sluzi kao hladilo i u njemu je leca koja se vrlo lako moze podesiti.
Snage ima dovoljno da progara izolirku i rastali plastiku
Slike stizu veceras.
sleep is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 11:09   #62
Demantij teksta

Evo što su iz Prolighta izjavili povodom testiranja zelenog lasera, a na osnovu teksta na portalu sutra.hr:


Poštovani,
molim Vas da sukladno Zakonu o medijima (Narodne novine br. 59/04) objavite demantij teksta novinarke Jasminke Kovačević „Nebeski misterij: Zelena laserska zraka uspaničila Zagrepčane, zbunila policiju i astronome" objavljen na internetskoj stranici Sutra.hr.
Žao nam je što je Vaša novinarka temi pristupila isključivo senzacionalistički ne poštujući osnovne norme svoje profesije. Iako su svi podaci uprave tvrtke Prolight, uključujući brojeve telefona i mobitela, navedeni na internetskoj stranici www.prolight.hr, ona se nije potrudila doći do odgovorne osobe nego je negativno ju obojivši objavila izjavu osobe koja s njom nije bila ovlaštena razgovarati.
U sklopu „Ispitivanja optičke vidljivosti valne duljine 532 nm pri mijenjanju divergencije upotrebom eksternog kolimatora" zelena je zraka puštena navečer 2. rujna 2008. iz sjedišta tvrtke Prolight d.o.o. u Mikulićima 22B1, a ne iz Mlinova kako se na više mjesta navodi u tekstu. Tijekom ispitivanja u zraku je iznad zgrada bila vidljiva zelena zraka, a većina stanovnika iz zapadnog te južnog dijela grada prepoznala je lasersku zraku kao dio nekoga show programa. Zbog toga nas čudi insinuiranje novinarke u razgovoru sa starijim građanima kako je riječ o misteriju.
Tijekom ispitivanja uređaja poštovani su svi sigurnosni čimbenici propisani zakonom sukladno normi HRN IEC 60825-3, a uređaj zadovoljava IEC 60825-1 standarde. Zahvaljujući tomu nikakve opasnosti za građane ni njihovu imovinu nije bilo.
Inače, tvrtka Prolight specijalizirana je za rad s rasvjetom i specijalnim efektima i kao takva je registrirana na Trgovačkom sudu u Zagrebu iz čega proizlazi da je ovlašteno obavljala testiranje uređaja.
Prolight d.o.o. je jedina članica International Laser Display Association (ILDA) iz Republike Hrvatske čime je i potpisnik svih međunarodnih normi za upotrebu laser display tehnologije. ILDA je vodeća svjetska organizacija koja sudjeluje u pisanju svjetskih normi o upotrebi lasera, a članstvo Prolighta se može provjeriti na www.laserist.org. Kvalitetu opreme i rada djelatnika tvrtke Prolight prepoznali su mnogi. Na dugom popisu naših zadovoljnih klijenata su vodeće domaće te strane tvrtke i marketinške agencije, a njihovo zadovoljstvo dugujemo u prvom redu jedinstvenim uslugama koje pružamo u ovom dijelu Europe, među kojima je i nekoliko stvaranih laserskom tehnologijom. Žao nam je što Zagrepčanima nismo mogli najaviti svjetlosni događaj u kojem su uživali prije nekoliko dana, ali nadam se da će nam Vaš medij za takvu vrstu najave u budućnosti biti otvoren.

S poštovanjem,


Hrvoje Šimić, dipl.ing,
direktor tvrtke Prolight



Dakle, kao što vidite, ja sam ispravno napisao da je riječ o Mikulićima 22 (fulao sam samo A i B), a zašto...pa zato što sam tamo BIO i gledao tu zraku sa prozora. Ne znam odakle im Mlinovi. A teško je bilo pročitati ovdje TOČNE informacije.
Jednako tako, ne znam odakle im u videu prozor na nekakvoj obiteljskoj kući, kad je riječ o prozoru na novogradnji.
Dalje, igra riječi: fotografija nije snimljena sa Črnomerca, nego sa Knežije (još uvijek na Trešnjevci, iako postoje tendencije Knežija do Dubrave). Puno dalje, nego Črnomerec. Vidi se dolje Ljubljanska avenija, koja ne prolazi kroz Črnomerec.
Dag_Dugpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 12:02   #63
Quote:
sleep kaže: Pogledaj post
Napajanje je rijeseno sa LM317 u spoju za konstantnu struju.
Kolimator je od rasturenog laserskog printera, to je ustvari cijelo metalno kuciste koje sluzi kao hladilo i u njemu je leca koja se vrlo lako moze podesiti.
Snage ima dovoljno da progara izolirku i rastali plastiku
Slike stizu veceras.
di su slike
mrgixyz. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 19:04   #64
@mrgyxyz;
Zašto te zanimaju laseri i kolimator?Želiš li ozlijeđivati oči ljudima iz tople i sigurne sobe?
Znaš li možda koga tko već ljudima upropaštava zdravlje tim napravama i sličnim sranjima?
Zanima me jer me ponekad bez ikakvog razloga užasno boli glava i isto tako prestane kad zatvorim prozore;
Jel znaš možda što je sve danas dostupno izopačenoj "dječici" pomoću čega ljudima zdravlje oštećuju?
Daj malo o tome koji link,molim?
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 19:24   #65
Quote:
jaje_harambasa kaže: Pogledaj post
@mrgyxyz;
Zašto te zanimaju laseri i kolimator?Želiš li ozlijeđivati oči ljudima iz tople i sigurne sobe?
Znaš li možda koga tko već ljudima upropaštava zdravlje tim napravama i sličnim sranjima?
Zanima me jer me ponekad bez ikakvog razloga užasno boli glava i isto tako prestane kad zatvorim prozore;
Jel znaš možda što je sve danas dostupno izopačenoj "dječici" pomoću čega ljudima zdravlje oštećuju?
Daj malo o tome koji link,molim?
da bi mogo rezat izolirku da bi mogo ispast faca,da bi mogo montirat laser na teleskop i koristit ga umjesto ciljnika.
ne želim ljudima ozljeđivati oči.
ne znam nikoga ko upropaštava ljudmia zdravlje laserima možda neki retaj u USA di se lako dođe do jakih lasera.
da su laseri vidio biš točku ili zraku osim ako ti neko ne svjetli u oči sa infracrvenim laserima koji su nevidljivi ljudskom oku ali ih možeš vidjeti sa kamerom na mobitelu.Glava te može boliti i od propuha.
dostupno im je vatreno oružje od starog policajca, lovca, kriminalca... koji ne drži oružje na sigurnom od dječice pa ovaj ubije nekog ,dostupni su im motori sa kojim gaze ljude

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_safety
mrgixyz. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 19:55   #66
Quote:
mrgixyz. kaže: Pogledaj post
da bi mogo rezat izolirku da bi mogo ispast faca,da bi mogo montirat laser na teleskop i koristit ga umjesto ciljnika.
ne želim ljudima ozljeđivati oči.
ne znam nikoga ko upropaštava ljudmia zdravlje laserima možda neki retaj u USA di se lako dođe do jakih lasera.
da su laseri vidio biš točku ili zraku osim ako ti neko ne svjetli u oči sa infracrvenim laserima koji su nevidljivi ljudskom oku ali ih možeš vidjeti sa kamerom na mobitelu.Glava te može boliti i od propuha.
dostupno im je vatreno oružje od starog policajca, lovca, kriminalca... koji ne drži oružje na sigurnom od dječice pa ovaj ubije nekog ,dostupni su im motori sa kojim gaze ljude

http://en.wikipedia.org/wiki/Laser_safety
Hvala na odgovoru,
ali što se glavobolje tiče zbilja nije od propuha.Vjerovao ili ne u mojoj ulici ti ima umobolne ogavne djece koja dok ljudi spavaju dođu iza zida sobe(koja je u suterenu i ima zelenila gdje se sakriju bolesnici) i sa led-lampom u razini glave sat-dva upropaštavaju zdravlje meni ili nekom drugom,a kad to prijavim policiji nitko ne mrdne k...cem.Roditeljima kažu da " zrače vanzemaljca" i tako prolazi njihovo ogavno djetinjstvo...Ako ih jedan dan ubijem od batina,ispast ću lunatik koji sirotoj djeci nada da se igraju.
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 20:01   #67
Quote:
jaje_harambasa kaže: Pogledaj post
Hvala na odgovoru,
ali što se glavobolje tiče zbilja nije od propuha.Vjerovao ili ne u mojoj ulici ti ima umobolne ogavne djece koja dok ljudi spavaju dođu iza zida sobe(koja je u suterenu i ima zelenila gdje se sakriju bolesnici) i sa led-lampom u razini glave sat-dva upropaštavaju zdravlje meni ili nekom drugom,a kad to prijavim policiji nitko ne mrdne k...cem.Roditeljima kažu da " zrače vanzemaljca" i tako prolazi njihovo ogavno djetinjstvo...Ako ih jedan dan ubijem od batina,ispast ću lunatik koji sirotoj djeci nada da se igraju.
led diode nemogu nikako štetit zdravlju a pogotovo ne iza zida jedino da ti dođu u sobu i stave ti ledicu dva milimetara od oka i tako svjetle sat vremena
mrgixyz. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 20:10   #68
Quote:
mrgixyz. kaže: Pogledaj post
led diode nemogu nikako štetit zdravlju a pogotovo ne iza zida jedino da ti dođu u sobu i stave ti ledicu dva milimetara od oka i tako svjetle sat vremena
Nisam na diode mislio nego na let-lampu koja može topiti i isušivati drvo ili metal.Vidim da ti je smješno ali zbilja imaju neka sranja jer su im očevi policajci,nekakvi časnici,jednom je mater inovatorica,itd...Čuo sam ih kako pričaju jednom kako treba ocu uzet onaj zubarski laser i onda ga sa lećom fiksirat točno mom mačku u oči (dok mi sjedi na prozoru mačak).
Zato te i pitam jer vidim da kužiš nešto o tome dali znaš jel se može koji građevinski,stolarski ili neki drugi uređaj zloupotrijebit za nanošenje boli živim bićima ili još nešto gore?
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 20:23   #69
kako ti mislis da se iskoristi let lampa za takve stvari?

mislim da pretjerujes
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 20:24   #70
Quote:
jaje_harambasa kaže: Pogledaj post
Nisam na diode mislio nego na let-lampu koja može topiti i isušivati drvo ili metal.Vidim da ti je smješno ali zbilja imaju neka sranja jer su im očevi policajci,nekakvi časnici,jednom je mater inovatorica,itd...Čuo sam ih kako pričaju jednom kako treba ocu uzet onaj zubarski laser i onda ga sa lećom fiksirat točno mom mačku u oči (dok mi sjedi na prozoru mačak).
Zato te i pitam jer vidim da kužiš nešto o tome dali znaš jel se može koji građevinski,stolarski ili neki drugi uređaj zloupotrijebit za nanošenje boli živim bićima ili još nešto gore?
napisao si led lampu a ne let lampu pa sam mislio da misliš na led diodu.

let lampom iza zida te mogu samo grijat ali mogu i izazvati požar
zubarskom lampom mogu oslijepit mačku ili tebe
od stolarskih alata mogu uzet onaj pištolj za čavle i ubiti mačku ili tebe sa tim
od građevinskih alata mogu ti ubit mačku sa macolom (veliki čeić)
mogu ti sa brenerom zapalit mačku ili izazvati požar.
sa onim plastičnim pištoljem na plastične kuglice mogu tebe ili mačku pogodit u oko.
mogu mačku ili tebe gađat zračnicom
mogu te gađat praćkom
mogu maznut neki otrov pa otrovat mačku ili tebe
može starom policajcu uzet pištolj pa tebe ili mačku ubit

svašta mogu
mrgixyz. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 20:35   #71
Quote:
Jericho159 kaže: Pogledaj post
kako ti mislis da se iskoristi let lampa za takve stvari?

mislim da pretjerujes
Cijenim tvoje mišljenje ali apeliram na to da mi vjeruješ na riječ...
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 20:43   #72
jednostavno je nemoguce obicnom let lampom radit ono sto ti opisujes
__________________
(\_/)
(O.o)
(> <)
This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.
Jericho159 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 20:44   #73
Quote:
mrgixyz. kaže: Pogledaj post
napisao si led lampu a ne let lampu pa sam mislio da misliš na led diodu.

let lampom iza zida te mogu samo grijat ali mogu i izazvati požar
zubarskom lampom mogu oslijepit mačku ili tebe
od stolarskih alata mogu uzet onaj pištolj za čavle i ubiti mačku ili tebe sa tim
od građevinskih alata mogu ti ubit mačku sa macolom (veliki čeić)
mogu ti sa brenerom zapalit mačku ili izazvati požar.
sa onim plastičnim pištoljem na plastične kuglice mogu tebe ili mačku pogodit u oko.
mogu mačku ili tebe gađat zračnicom
mogu te gađat praćkom
mogu maznut neki otrov pa otrovat mačku ili tebe
može starom policajcu uzet pištolj pa tebe ili mačku ubit

svašta mogu
Jbg,
bar si mi detaljno odgovorio;
inače-ne kužim se u te uređaje ali zbilja ovo sa led-lampom je istina...
Npr.ako si čitao za pokus sa prvom generacijom mobitela kada se stavi mobitel sa kojeg pozivaš na stol,u sredinu staviš sirovo jaje,i na kraju staviš drugi mobitel koji će primiti poziv sa prvog prislonjen uz jaje(ovdje se aludira na blizinu uha dok čovjek priča sa mobitelima prve i druge generacije).
Nakon 15-20 minuta pokusa sirovo jaje je sada promijenilo,hmm, ajmo reć "agregatno stanje"!
Jaje sad izgleda kao da si ga utvrdo skuhao...
Zamisli što bi bilo sa mozgom čovjeka kojeg dok spava svaku noć izlažu starim mobovima prve generacije?
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 20:47   #74
Quote:
Jericho159 kaže: Pogledaj post
jednostavno je nemoguce obicnom let lampom radit ono sto ti opisujes
Kako znaš? Jesi li probao?
Ja nemam dokaz ali sam slušao što pričaju ta izopačena djeca,pa ću ti ih godinu dana ako želiš snimati i dati ti snimke na preslušavanje...
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 21:00   #75
Quote:
jaje_harambasa kaže: Pogledaj post
Kako znaš? Jesi li probao?
Ja nemam dokaz ali sam slušao što pričaju ta izopačena djeca,pa ću ti ih godinu dana ako želiš snimati i dati ti snimke na preslušavanje...
ajde napiši šta su sve pričali onako ukratko
kako ti njih slušaš kad oni pričaju šta pred tobom govore kako će ti osakatit mačku?????
mrgixyz. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 21:17   #76
Quote:
mrgixyz. kaže: Pogledaj post
ajde napiši šta su sve pričali onako ukratko
kako ti njih slušaš kad oni pričaju ?????

Frende,
diktafonom sam ih snimao ali mi to ne vrijedi ništa jer nemože biti dokaz za samoobranu ako kojeg od njih istučem.Već sam ti rekao da sam prijavljivao policiji,a rekao sam i da je jednom od njih stari "milicajac"(policajci su samo ovaj pošteni dio)...Napisao bih ti ili dao za preslušat neke tejpove,ali imam dojam da si već izgradio stav i da ti je to smiješno i zajebancija.
Ako zbilja vjeruješ da ima aparata,uređaja,naprava ili slično kojima se može potajice ugrožavati tuđe zdravlje bilo bi dobro da tu malo pišeš o tome.
Ako ti zvučim smiješno i nenormalno podsjetio bih te na to da ako voliš životinje i imaš kućnog ljubimca pa ti ga netko oslijepi da bi ga vjerojatno poželio ubiti.Ti sad vidi koji ti je stav o tome i što misliš o onom pokusu sa mobitelima prve gen. koji su bili rasturači ljudskog zdravlja,a još nije sve ni ispitano.
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 21:23   #77
...Ti sad vidi koji ti je stav o tome i što misliš o onom pokusu sa mobitelima prve gen. koji su bili rasturači ljudskog zdravlja,a još nije sve ni ispitano...

Ovo je boldano jer izvađeno iz konteksta gornjeg posta zvuči umobolno,ali kažem ti da sam ih snimao diktafonima i snimačima na mobitelu,pa znam da su i to pokušali raditi ali što mi to vrijedi kad nitko nevjeruje niti snimkama razgovora tog životnog dna za koje ljudi drže da su djeca...
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 21:26   #78
Quote:
jaje_harambasa kaže: Pogledaj post
Frende,
diktafonom sam ih snimao ali mi to ne vrijedi ništa jer nemože biti dokaz za samoobranu ako kojeg od njih istučem.Već sam ti rekao da sam prijavljivao policiji,a rekao sam i da je jednom od njih stari "milicajac"(policajci su samo ovaj pošteni dio)...Napisao bih ti ili dao za preslušat neke tejpove,ali imam dojam da si već izgradio stav i da ti je to smiješno i zajebancija.
Ako zbilja vjeruješ da ima aparata,uređaja,naprava ili slično kojima se može potajice ugrožavati tuđe zdravlje bilo bi dobro da tu malo pišeš o tome.
Ako ti zvučim smiješno i nenormalno podsjetio bih te na to da ako voliš životinje i imaš kućnog ljubimca pa ti ga netko oslijepi da bi ga vjerojatno poželio ubiti.Ti sad vidi koji ti je stav o tome i što misliš o onom pokusu sa mobitelima prve gen. koji su bili rasturači ljudskog zdravlja,a još nije sve ni ispitano.
ja samo kažem da na pišeš ili staviš negdje na internet snimku ako je to digitalni diktafon da čujem o čemu se radi
mrgixyz. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 21:46   #79
Quote:
mrgixyz. kaže: Pogledaj post
ja samo kažem da na pišeš ili staviš negdje na internet snimku ako je to digitalni diktafon da čujem o čemu se radi
Ok;
ako to uploadam negdje(iako nije digitalni) i vidiš da sam bio u pravu,što ćeš napraviti?
jaje_harambasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2008., 22:08   #80
humpty dumpty, aj malo smanji doživljaj. to je trollanje, spam i off topic. klonirano. uf, koliko prekršaja.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:39.