Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2008., 04:27   #61
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
...i sasvim je moguce dobiti boju ociju koje nema u tvojoj tablici a koja nije uzrokovana mutacijom.

kao sto je to neobicna boja mojih ociju.
__________________
endless
luiz is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 09:57   #62
Quote:
juzer_name kaže: Pogledaj post
Ovako.
Crveno majka, plavo otac, Veliko slovo dominantna osobina, malo slovo recesivna osobina (radi lakšeg raspoznavanja). Kad je u pitanju boja očiju one plave su uvijek recesivne, dakle malo slovo. Ostale ću obilježiti velikim slovom jer nisu bitne ovdje.

1. A1A2 x B1B1

-ovdje nijedan roditelj nema recesivni gen (u ovom slučaju za plave oči) dakle dijete sigurno neće imati plave oči, kombinacije:

A1B1 -tamne oči, nema gen za plave
A1B2 -tamne oči, nema gen za plave
A2B1 -tamne oči, nema gen za plave
A2B2 -tamne oči, nema gen za plave


2. A1a2 x B1B2

-otac ima neku drugu boju očiju ali naslijedio je gen za plave oči, mađutim on ne može doći do izražaja jer majka nema recesivnog gena.
-mogućnosti nakon mejoze i mitoze, odnosno nastanka zigote:

A1B1 -tamne oči, nema gen za plave
A1B2 -tamne oči, nema gen za plave
a2B1 -tamne oči, ima gen za plave
a2B2 -tamne oči, ima gen za plave


3. A1A2 x B1b2

-isto vrijedi kao i pod 2 samo je situacija obrnuta, dake otac nema recesivni gen a majka ima a na pola sveukupne djece se prenosi gen za plave oči


4. A1a2 x B1b2

-i majka i otac imaju imaju recesivni gen za plavu boju učiju, šanse da dijete ima plave oči su 25% (jedna od četiri moguće kombinacije):

A1B1 -tamne oči, nema gen za plave
A1b2 -tamne oči, ima gen za plave
a2B1 -tamne oči, ima gen za plave
a2b2 -plave oči, juhuhuuu


5. a1a2 x B1B2

-otac ima plave oči, majka neke druge boje, nema šanse da dijete ima plave oči jer majka nema recesivni gen za plave oči (po stoti put)
-kombinacije:

a1B1 -tamne oči, ima gen za plave
a1B2 -tamne oči, ima gen za plave
a2B1 -tamne oči, ima gen za plave
a2B2 -tamne oči, ima gen za plave


6. A1A2 x b1b2

-isto kao i pod 5. samo obrnuto (otac kompletno dominantan, tj španjolac, majka kompletno recesivna i plavooka šveđanka)
-kombinacije:

A1b1 -tamne oči, ima gen za plave
A1b2 -tamne oči, ima gen za plave
A2b1 -tamne oči, ima gen za plave
A2b2 -tamne oči, ima gen za plave

Pod 5. i 6. bitno je primjetiti da plavooki otac (5) odnosno majka (6) prenose gen za plave oči na svu svoju djecu iako nijedno od njih nije plavooko.


7. a1a2 x B1b2

- otac plavih očiju, majka neke druge boje ima gen za plave oči.
- kombinacije:

a1B1 -tamne oči, ima gen za plave
a1b2 -plave oči
a2B1 -tamne oči, ima gen za plave
a2b2 - plave oči

Ovdje je dakle pola djece plavih očiju a druga polovica djece nosi gen za plave oči.


8. A1a2 x b1b2

- isto kao pod 7 s time da je majka plavih očiju a otac ima gen za plave oči
- kombinacije:

A1b1 -tamne oči, ima gen za plave
A1b2 -tamne oči, ima gen za plave
a2b1 -plave oči
a2b2 -plave oči

Isto, pola djece plavih očiju a druga polovica nosi gen za plave oči (za buduća pokoljenja)


9. a1a2 x b1b2

- jackpot za plavooke
- i otac i majka su plavooki a dijetetu ne preostaje puno kolorita i morati će se zadovoljiti plavom bojom očiju
- kombinacije:

a1b1 -plave oči
a1b2 -plave oči
a2b1 -plave oči
a2b2 -plave oči


Ovo su sve kombinacije i ako prostudirate pažljivo može se zaključiti zašto se smanjuje broj ovih sa plavim očima.
Učenici 4. razreda gimnazija kad ovo svladaju mogu markirati sa pola satova biologije.

http://en.wikipedia.org/wiki/Mendel
http://en.wikipedia.org/wiki/Mendelian_inheritance

Još je važno spomenuti da se mnoge osobine nasljeđuju poligenetski (ne Mendelovim zakonom).

a već sam se zabrinuo
__________________
"U šarmantnoj pozi moderni poganac —Najmio ga stranac, da nam metne lanac.Taj klatež, što o pravdi blebeće —On za korist tuđu laže, kleveće."
SKIDAJTE MARASOVCU BAN
Panonicus is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 10:14   #63
1) znači ako par ima plave i smeđe oči dijete sigurno neće imati plave?
2) plava ima više nijansi od ostalih boja očiju, nasljeđuju li se one s obzirom na boju očiju predaka? pretpostavka da, jer kak drugačije (osim poštara) objasnit da jedno dijete ima svijetlije oči od drugog, a oba roditelja plave
native is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 21:33   #64
Netočno (i to više puta) kombinacija plavih i smeđih parova daje i plave oči i kod djece, moja majka ima zelene, stari plave, a buraz i ja plave ...
Njegova djeca imaju redom plave, a žena predivan par smeđih.
ARTETUREN1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2008., 10:27   #65
Dajte ljudi citajte malo kaj El Tomo pise, sve vam je objasnio 15 puta. A postotak plavookih u svijetu ne opada zbog recesivnosti gena, to je kretenizam. Opada zbog niskog nataliteta na zapadu i visokog nataliteta u nerazvijenim krajevima.
enax is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 17:50   #66
hm...aj onda objasnite ovo:? ja imam smeđe oči,moji roditelji zelene,sestra zeleno plavr,mamini roditelji plave i zelene,tatina mama plave,samo njegov otac ima smeđe, a ja imam smeđe oči
girlfrom_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 17:26   #67
moja mama ima plave oči, tata smeđe, obe mi sestre imaju smeđe oči, a moje su čudne, djeluju smeđkasto-zeleno, kad bolje pogledam rubna kružnica je plavkasta i prema zjenici je sve tamnije i postaje smeđe... čitao sam na netu da kad jedan roditelj ima izrazito svjetle oči, a drugi izrazito tamne, da može doći do preklapanja boja, pa mislim da je to kod mene, zna netko podrobnije o tome???
__________________
...nada umire posljednja ;)...
Maxes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2009., 11:50   #68
dobro kakve ja gene onda imam ako imam žuto-zelene oči...nešto kao mačka...zbog toga me prati opaki pogled cijeli život haha
freeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2009., 23:44   #69
pa da,shvaćam az te žuckaste i sve to. ali i moja sestra,moji roditelji,njihovi riditelji,svi imaju svijetle oči,samo ja imam smeđe =/
girlfrom_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 10:43   #70
Evo malo računanja:
S = smeđe
p = plavo
SS = samo duminantni geni za smeđu boju
Sp = dominantni za smeđu i recesivni za plavu boju
pp = samo recesivni za plavu boju

1.slučaj: SS + SS = SS + SS + SS + SS = 4SS svi potomci imaju dominantne gene za smeđe oči
2.slučaj: SS + Sp = SS + Sp + SS + Sp = 2SS + 2Sp svi potomci imaju smeđe oči od toga ih pola nosi recesivni gen za plave oči
3.slučaj: SS + pp = Sp + Sp + Sp + Sp = 4Sp svi potomci imaju smeđe oči sa recesivnim genom za plave oči
4.slučaj: Sp + pp = Sp + Sp + pp + pp = 2Sp + 2pp pola potomaka ima plave oči
5.slučaj: Sp + Sp = SS + Sp + Sp + pp = SS + 2Sp + pp četvrtina potomaka ima samo dominantne gene za smeđe oči, polovina potomaka ima smeđe oči sa recesivnim genom za plave oči i četvrtina potomaka ima plave oči, ukupno samo će četvrtina potomaka imati plave oči
6.slučaj: pp + pp = pp + pp + pp + pp = 4pp svi potomci imaju plave oči

Dakle odgovor na pitanje dali osoba sa smeđim očima može imati plavooku djecu je potvrdan ukoliko ta osoba ima recesivni gen za plavu boju očiju, a ukoliko ga nema onda je moguće da neka od unučadi imaju plavu boju očiju.

Napomena:
1.Smeđi gen je dominantan u odnosu na zelenu i plavu boju.
2.Zeleni je dominantan u odnosu na plavu boju.
3.Recesivni gen može doći do izražaja samo ako je i drugi gen recesivan

Moja osobna situacija je ili SS ili Sp s obzirom da mi je jedna baka s tatine strane i jedna prabaka sa mamine strane bile pp.

Zadnje uređivanje Celestar1975 : 29.06.2009. at 10:57. Reason: nadopuna
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2009., 10:51   #71
Quote:
Celestar1975 kaže: Pogledaj post
Evo malo računanja:
S = smeđe
p = plavo
SS = samo duminantni geni za smeđu boju
Sp = dominantni za smeđu i recesivni za plavu boju
pp = samo recesivni za plavu boju

1.slučaj: SS + SS = SS + SS + SS + SS = 4SS svi potomci imaju dominantne gene za smeđe oči
2.slučaj: SS + Sp = SS + Sp + SS + Sp = 2SS + 2Sp svi potomci imaju smeđe oči od toga ih pola nosi recesivni gen za plave oči
3.slučaj: SS + pp = Sp + Sp + Sp + Sp = 4Sp svi potomci imaju smeđe oči sa recesivnim genom za plave oči
4.slučaj: Sp + pp = Sp + Sp + pp + pp = 2Sp + 2pp pola potomaka ima plave oči
5.slučaj: pp + pp = pp + pp + pp + pp = 4pp svi potomci imaju plave oči

Dakle odgovor na pitanje dali osoba sa smeđim očima može imati plavooku djecu je potvrdan ukoliko ta osoba ima recesivni gen za plavu boju očiju, a ukoliko ga nema onda je moguće da neka od unučadi imaju plavu boju očiju.

Napomena:
1.Smeđi gen je dominantan u odnosu na zelenu i plavu boju.
2.Zeleni je dominantan u odnosu na plavu boju.
3.Recesivni gen može doći do izražaja samo ako je i drugi gen recesivan

Moja osobna situacija je ili SS ili Sp s obzirom da su mi prabake bile pp.
Kad bi to bilo tako jednostavno

moji roditelji: smeđe i plave oči
ja: čisto zelene

muž: zelene

moja djeca: čisto plave - jedan sivkaste, a drugi tamnoplave
brezanae is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 12:50   #72
Pričala sam s jednom ženskom o tome koja se eto u to razumije... pa mi sad nije jasno zašto vi tu sve to računate. Ne možeš znati koje sve gene nosiš u sebi (iako vjerujem da je medicina napredovala po tom pitanju, pa možda postoji način da se to sazna), ni koje nose tvoji starci, bake itd. Ako netko ima plave oči, ne znači da ne nosi gen za npr. zelene...
Ispričavam se ako sam totalno fulala, jer se inače time ne bavim, ali samo zaključujem.

Recimo, ja imam čiste zelene oči, starci smeđe, a baka i djed plave i smeđe, isto i drugi djed i baka... Očito je netko nosio gen za zeleno od nekoga prije svih nas.

I da, pričala je još nešto kao da ako svi imaju plave oči, da ne mogu nastat smeđe... Tj. tamne oči se s naraštajima mogu posvijetliti, da se izgubi to svojstvo... Dok iz svijetloga ne može nastati tamno...
__________________
Outside of you...
Maza_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.07.2009., 23:12   #73
ja sam 6.slučaj haha. a imam smeđe oči. ipak nije sve u medicini
girlfrom_city is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2009., 11:53   #74
Quote:
brezanae kaže: Pogledaj post
Kad bi to bilo tako jednostavno

moji roditelji: smeđe i plave oči
ja: čisto zelene

muž: zelene

moja djeca: čisto plave - jedan sivkaste, a drugi tamnoplave
Ti si onda vijerojatno: SZ+pp=Sp+Sp+Zp+Zp , znači ti si Zp, zelene oči.
Tvoja djeca Zp+Zp=ZZ+Zp+Zp+pp, dakle plave oči ti imaju pp djeca, a nijanse vijerojatno ovise i onekim drugim genima, bar mi je tak logično.

Kolko mi je poznato nedefinirana boja očiju može nastati i kad se nađu dva jednako dominantna gena za boju očiju pa rezultat bude neka srednja boja. Što se tiče baš izrazito sive, to mi miriši na kombinaciju crne i neke druge dominantne boje. Smeđa, zelena ??
Celestar1975 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 23:25   #75
Moj tata ima sivkasto plave oči, mama kričavo zelene, sestra smeđe, a ja promjenjive. imam sve nijanse zelenog, plavog, sivog, modrog ovisno kakvo je vrijeme, kako sam se obukla... ponekad su mi svijetle, ponekad tamne....nedefinirana neka boja
snnopy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2009., 23:56   #76
A sta je sa intermedijalnim nasledjivanjem?
__________________
Nema :)
_BianCa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2009., 13:18   #77
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Evo 'kalkulatora' boje ociju:
http://museum.thetech.org/ugenetics/...alculator.html

Ovdje imate i objasnjenje dvogenskog modela.
Za vise informacija s linkovima na izvorne znanstvene radove:
http://www.athro.com/evo/gen/inherit1.html
Hvala ti na ovim linkovima. stvarno su zakon. Za mene je bilo 37,5 % šanse da dobijem plave oči i evo me with blue eyes.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 16:21   #78
Wink Boja ociju

Evo mene zanima u slucaju da npr majka ima plave oci ( kao i njena oba roditelja te oba djeda i bake ) i otac smedje ( kao i njegova uza obitelj ) koja je mogucnost da ce dijete imati plave oci? Da li je gen za smedje oci "jaci" od gena za plave? Cula sam da je gen za plave oci recesivan - sto to konkretno znaci?
__________________
Ne cini drugom sto ne zelis da drugi cini tebi!
AuroraXXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 16:29   #79
Quote:
AuroraXXX kaže: Pogledaj post
Evo mene zanima u slucaju da npr majka ima plave oci ( kao i njena oba roditelja te oba djeda i bake ) i otac smedje ( kao i njegova uza obitelj ) koja je mogucnost da ce dijete imati plave oci? Da li je gen za smedje oci "jaci" od gena za plave? Cula sam da je gen za plave oci recesivan - sto to konkretno znaci?
Recesivno se svojstvo iskazuje u fenotipu ako i samo ako jedinka u oba lanca DNK ima recesivan gen, tj. ako je homozigotna.
Dakle, u tvojem slučaju postoji šansa da dijete ima plave oči – ako je otac također nositelj recesivnog gena, tj. heterozigotan. Tada je šansa 50%.
Ako je pak otac homozigotno smeđook, šanse su prilično male – majka bi morala naći drugog oploditelja.
__________________
···•••··· That’s an easy guess. I’m clearly an annoying person and have problems with both genders. ···•••··· Soulless minion of orthodoxy ···•••···
Pušenje je ovisnost, a pušači smrde. ···•••··· Words to live by: Nie mój cyrk, nie moje małpy. ···•••··· hr.wikipedia i kriplovi ···•••··· 2D:4D = 0.863
···•••··· Detektor sarkazma, razrađen, uščuvan, svježe kalibriran, s atestom, povoljno prodajem ili mijenjam za artikl po dogovoru. ···•••···
Lastan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2010., 16:33   #80
Hehe, hvala ti Lastane, "laik" sam al shvatila sam sto govoris. To me oduvijek zanimalo jer su u mene svi izrazito plavooki
__________________
Ne cini drugom sto ne zelis da drugi cini tebi!
AuroraXXX is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.