Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.09.2003., 21:42   #21
Nadam se da je jasnije
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2003., 21:42   #22
Quote:
Vještac kaže:
Kaži mi molim te dali si stvarno htio reći ono što si napisao, i ako jesi napiši mi detaljnije što je u datom slučaju:

1. Input
2. Crna kutija
3. Output, odnosno što smatraš horoskopom

V.
Kao što sam napisao u svojem postu - moguće je koristiti znanstvenu metodologiju pri izradi horoskopa (nigdje nisam napisao da je izrada horoskopa znanost!). Tako me je Solaris zamolila da to dokažem. Znanstveno. U polu-šali (jer ne vjerujem u horoskope) naveo sam znanstvenu metodu (crne kutije) koja se može koristiti pri izradi horoskopa. Kod ove metode inputi su svi potrebni podaci koji su potrebni za izradu horoskopa (datum rođenja te čitav niz drugih podataka - ne znam kojih). "Crna kutija" je zapravo proces izrade horoskopa (onaj koji izrađuje horoskop ima čitav niz poznatih i mjerljivih veličina, ali i "ono nešto" nemjerljivo što mu može reći npr. intuicija. Rezultat, output, procesa je horoskop koji je informacija za onoga koji horoskop čita (ili ga je naručio .....
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 01:25   #23
Quote:
lahor kaže:
Nikako se ne moze izjednacavati naturopathic doctor sa medical doctorom ili osteopatom. Naturopat ne smije izdavati nikakve lijekove niti se njegove dijagnoze priznaju, a ne pokriva ga ni nikakvo osiguranje. U Americi su legitimni lijecnici MD medical doktor i DO doctor of osteopathy i imaju jednaka prava te se skoluju jednako opsezno, samo sto osteopati koriste i OMT - manualne tehnike.

Kiroprakticari su isto doktori, ali bez prava prepisivanja i nikako se ne mogu smatrati lijecnicima. Na kraju krajeva u Americi postoji i titula DPT sto je doctor of physical therapy pa to nikako nisu lijecnici nego fizioterapeuti sa odgovarajucim stupnjem obrazovanja.

Osteopati postoje i u drugim zemljama, ali nigdje nisu izjednaceni sa tradicionalnim lijecnicima osim u SAD-u.
Pa informiraj se malo bolje

Trend je u ovoj zemlji zbog neznanja i neinformiranosti odbacivati ili ponižavati neke vrijedne stvari . Ali od tebe bi očekivala više.


Naturopat liječi i njegove se dg itekako priznaju, i visoko su vrijedne.

Naravno, ni MD, ND, OD, ne rade na isti način ali imaju jednakovrijednu titulu LIJEČNIKA!
I da, školovanje naturopata traje jednako kao i MDa. Čak je i zahtjevnije.


"The US Department of Labor defines the naturopathic PHYSICIAN as one who diagnoses, TREATS, and cares for patients, using a system of practise that bases its treatment of all physiological functiones and abnormal conditions on natural laws govering the body, utilizes physiological, psychological, and machanical methods, such as air, water, heat, phytotherapy, electrotherapy, physiotherapy, minor or orificial surgery, mechanotherapy, nathuropathic corrections and manipulations, and all natural methods or modalities, together with natural medicines, natural processed foods, herbs, and natural remedies.
Excludes major surgery, therapeutic use of x-ray and radium, and use of drugs, except those assimilable substances containing elements or compounds which are compounds of body tissues, and are physiologically compatible to body processes for maintenance of life.
most naturopathic PHYSICIANS provide primary care (GP).
many receive additional training in disciplines or modalities such as acupuncture and oriemtal medicine, homeopathy, ayurvedic medicine, psychotherapy, midwifery, to broaden the servicies they can offer their patients.
nathuropathic diagnosis and therapeutics are supported by scientific research................"
 
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 03:55   #24
Što je to znanost?

Zanima me da li je vama bavljenje povješću znanost, proučavanje mitologije, tko je to znanstvenik?

Možda se pravim glup ili ne poznajem baš najbolje parametre svoje kulture.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 05:04   #25
Quote:
#WildCard kaže:
"The US Department of Labor defines the naturopathic PHYSICIAN as one who diagnoses, TREATS, and cares for patients, using a system of practise that bases its treatment of all physiological functiones and abnormal conditions on natural laws govering the body, utilizes physiological, psychological, and machanical methods, such as air, water, heat, phytotherapy, electrotherapy, physiotherapy, minor or orificial surgery, mechanotherapy, nathuropathic corrections and manipulations, and all natural methods or modalities, together with natural medicines, natural processed foods, herbs, and natural remedies.
Excludes major surgery, therapeutic use of x-ray and radium, and use of drugs, except those assimilable substances containing elements or compounds which are compounds of body tissues, and are physiologically compatible to body processes for maintenance of life.
most naturopathic PHYSICIANS provide primary care (GP).
many receive additional training in disciplines or modalities such as acupuncture and oriemtal medicine, homeopathy, ayurvedic medicine, psychotherapy, midwifery, to broaden the servicies they can offer their patients.
nathuropathic diagnosis and therapeutics are supported by scientific research................"
Mene zanima koje osiguranje ce platiti za naturopata, a i za njegove refferals drugim specijalistima kad ovaj ne uspije nesto izlijeciti prirodnim putem.
Takodjer koja ce osiguranja priznati dijagnoze na temelju njegove dijagnoze i nakon toga dati neku odstetu covjeku. Naturopat je vrlo slican homeopatu. Svatko se moze nazvati doktorom, ali jao si ga njemu ako pokusa prepisati lijek ili nesto napravi krivo.

Evo ti kanadskog zakona:
http://www23.hrdc-drhc.gc.ca/2001/e/groups/3123.shtml
pa pogledaj tko ima full scope of practising medicine, a tko limited. Tamo neces naci ND-a.Takodjer, u dosta kanadskih provincija jos uvijek nije potrebno imati nikakvu licencu da bi se netko prozvao ND. Upozoravam da oni imaju strasno stroge zakone, tamo cak ni med. sestra ne mozete biti bez ispunjenih tocno odredjenih uvjeta, skole, iskustva i sl.

U SAD-u stvar sa naturopatima ovisi o drzave do drzave, u drzavi Maine primjerice imaju cak pravo propisati over-the-counter lijekove (vitamine i sl.).
Pogledaj sto je potrebno da bi netko u SAD-u dobio licencu:
http://www.anmcab.org/certvs.htm

Jedna od mogucnosti "3. Sit for and pass the required naturopathic examination administered by the American Board of Naturopathic Examiners."....znaci, napises test i doktor si. Nema drugih zahtjeva.

Mislim da se nikako ne bi smjelo izjednacavati MD's i DO lijecnike sa naturopatima. Nikako ne vrijedjam ove zadnje, ali ne smijemo sve sa doctor titulom trpati u isti kos.

Da se ne bi krivo razumjele, ja potpuno podrzavam naturopatsku medicinu i prije bih otisla njima nego konvencionalnom lijecniku. Imam dosta gadno misljenje o konvencionaloj medicini, ali neke stvari se nikako ne smiju trpati u isti kosh.

Heh, sto se volim ustati ovako rano, piti kavicu i gledati u usnuli grad (ma lazem, onaj zbog kojeg sam se ustala u ovako nehumane sate ce platiti , a ja si idem skuhati jos jednu kavu da dodjem k sebi od ovog ritma 4-satnog spavanja)
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 08:10   #26
Quote:
ZorcJ kaže:
Nadam se da je jasnije
Totalno nejasno. Barem meni. Čini mi se da si zaboravio napisati još neke pojedinosti koje opisuju tu "kutiju".

Pretpostavljam da se na osnovi izlaza te crne kutije može dokučiti njena unutrašnjost i predvidjeti djelovanje. Jer ako nije tako onda

Astrologija je previše vezana za pojedinca da bi se za općenito za bilo kojeg pojedinca moglo predvidjeti nekakvo univerzalno djelovanje.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 09:09   #27
Quote:
Baphomet kaže:
Totalno nejasno. Barem meni. Čini mi se da si zaboravio napisati još neke pojedinosti koje opisuju tu "kutiju".

Pretpostavljam da se na osnovi izlaza te crne kutije može dokučiti njena unutrašnjost i predvidjeti djelovanje. Jer ako nije tako onda

Astrologija je previše vezana za pojedinca da bi se za općenito za bilo kojeg pojedinca moglo predvidjeti nekakvo univerzalno djelovanje.
U tome je i cijela čar "crne kutije". Prema sustavskom pristupu (ne sustavnom) crna kutija predstavlja nepoznanicu u kojoj nisu poznati svi procesi, a ipak se do rezultata dolazi - slično je kod ljudskog mozga. Naime, ni kod ljudskog mozga nisu poznati svi procesi koji se događaju (to pokazuje i ona BBC-a emisija o ljudskom mozgu - nedjeljom HRT1), a mi svejedno svaki dan koristimo naš mozak i dolazimo do različitih spoznaja. To me navodi na zaključak da kvalitetno pripremljen horoskop, ne onaj kojeg možete pročitati u dnevnim novinama, nema univerzalno djelovanje već je vrlo specifčan i u njegovom nastajanju mogu se koristiti (i koriste se) znanstvene metode!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 09:25   #28
Quote:
ZorcJ kaže:
To me navodi na zaključak da kvalitetno pripremljen horoskop, ne onaj kojeg možete pročitati u dnevnim novinama, nema univerzalno djelovanje već je vrlo specifčan i u njegovom nastajanju mogu se koristiti (i koriste se) znanstvene metode!
Nažalost nije tako. Iako se astrolozi, pogotovo u zadnje vrijeme, jako vole pozivati na astrologiju kao na znanost.
U astrologiji je jako bitna intuicija i prošlost pojedinca jer isti aspekti ne djeluju isto na različite ljude. Da ne govorimo o tome da neki aspekti kod nekih uopće ne djeluju dok kod drugih okrenu cijeli život naopačke. I opet, ne uvijek, i zato je jako bitna intuicija.

Bavio sam se astrologijom pa mislim da znam o čemu pričam.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 09:33   #29
Mislim da se nismo razumjeli - ja i dalje smatram da astologija NIJE znanost, ali u sastavljaju horoskopa (kao jednog od produkta astrologije) mogu se koristiti znanstvene metode! To je ono što ja stalno tvrdim!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 10:25   #30
Kod izrade natalnog ili solarnog horoskopa koriste se znanstvene metode, koje crpe svoju metodologiju iz astronomije, matematike i fizike, o tome mislim da uopče nema proturiječja.
Kod svih metodologija pa tako i pri izradi horoskopa postoje različite metode, Placidus, Koch itd.

Intuicija je potrebna kao i kod svega, ali u astrologiji bi ja radije to preimenovao u spoj egzatnosti i kreativnosti onoga koji objašnjava aspekte, planete, znakove kao eventualnu mogučnost, potencijal. Netko po meni može imati savršenu planetarnu sliku pri rođenju, a da ništa od toga ne iskoristi.

I odakle uopče mišljenje da je astrologija usmjerena isključivo na pojedinca.

Mislim da je netko spomenuo Dupora, jeste to je zaista naš najbolji astrolog, malo fatalističan ali jako dobar.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 10:57   #31
Quote:
Akinetoh blues kaže:
I odakle uopče mišljenje da je astrologija usmjerena isključivo na pojedinca.
Od ljudi koji se bave astrologijom.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 10:58   #32
Quote:
ZorcJ kaže:
Mislim da se nismo razumjeli - ja i dalje smatram da astologija NIJE znanost, ali u sastavljaju horoskopa (kao jednog od produkta astrologije) mogu se koristiti znanstvene metode! To je ono što ja stalno tvrdim!
Meni još nije jasno što to tvrdiš.
Izrada horoskopa je najobičnija matematika, za to ti ne treba ništa. Ali interpretacija horoskopa je povezana sa znanjem, iskustvom i intuicijom.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 11:03   #33
Quote:
lahor:
Jedna od mogucnosti "3. Sit for and pass the required naturopathic examination administered by the American Board of Naturopathic Examiners."....znaci, napises test i doktor si. Nema drugih zahtjeva.

Mislim da se nikako ne bi smjelo izjednacavati MD's i DO lijecnike sa naturopatima. Nikako ne vrijedjam ove zadnje, ali ne smijemo sve sa doctor titulom trpati u isti kos.
Misliš s naturopatskim liječnicima?
Imaš pravo na svoje mišljenje, ja imam na svoje.

Da ne bi bilo zabune podatke ne izvlačim na pamet ili s neta, nego imam prijeteljicu koja u US radi kao ND.

Ovo što kažeš za polaganje testa, pa si odmah naturopat je čista dezinformacija. Da bi netko postao ND, mora prvo završiti college, pre-med, potpuno isto kao i budući MD. nakon toga studiranje za NDa traje, isto koliko za MDa, 4 godine, i uključuje skoroo sve kliničke predmete kao i kod MDa, + više biokemije i botaničke medicine.
U praksi koriste sve normalne dijagnostičke aparate kao i MD, + još posebne naturopatske. Jedina je razlika u tome što liječe ljude ne alopatijom, nego prirodnim lijekovima, nastojeći uravnotežiti organizam. Ili nekim od specijalnih dodatnih metoda, homeopatija, ayurveda, etc.
Vidjela svojim očima.
Dakle, ND je po tituli jednak MD.
A krive informacije i šarlatanstvo nemaju veze s tim.

Pa to i piše u tvom prvom linku. A što se tiče examination, vjerujem da je to nešto kao stručni ispit da bi ND dobio dozvolu za rad.

Od 2001. ND are primary licensed primary healht care providers in Alaska, Arizona, Connecticut, Hawaii, Maine, Montana, New Hampshire, Oregon, Utah, Vermont, Washington, DC. Uskoro će im se pridružiti i California.

Vidiš, svojim prvim postom, podsjetila si me na nešto, potaknula, hvala ti.

Čudno kako rasprava o horoskopu često ode u smjeru medicine.
Nije problem u MD,ND,OD, nego u tome što je HUPED izmislio zanimanja i doktorske titule.

Zadnje uređivanje #WildCard : 09.09.2003. at 13:38.
 
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 13:21   #34
Zamisli i ja sam čuo sasvim suprotno od ljudi koji se bave astrologijom.

Često kada onako usput pitam ljude što su u znaku kažu, ma znaš ja ne vjerujem u horoskop, pa dobro ne pitam te da li vjeruješ. Kao da nekoga pitam koji je svetac zaštitnik tvog grada, a on kaže znaš ja ne vjerujem u Rimokatoličku crkvu.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 13:23   #35
Zar nije manje više svaka znanost povezana sa znanjem, iskustvom i intuicijom.
Akinetoh blues is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 13:42   #36
Quote:
Akinetoh blues kaže:
Zamisli i ja sam čuo sasvim suprotno od ljudi koji se bave astrologijom.
Šta si čuo?
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 13:47   #37
Quote:
Akinetoh blues kaže:
Zar nije manje više svaka znanost povezana sa znanjem, iskustvom i intuicijom.
Intuicija koja se kasnije dokazala znanstvenim formulama, a to nije slučaj kod astrologije.
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 14:16   #38
Quote:
#WildCard kaže:
Vidiš, svojim prvim postom, podsjetila si me na nešto, potaknula, hvala ti.

Čudno kako rasprava o horoskopu često ode u smjeru medicine.
Nije problem u MD,ND,OD, nego u tome što je HUPED izmislio zanimanja i doktorske titule.
Istina, raznorazni "bioterapeuti" i "dr. energetske medicine" bacaju ljagu na sve struke koje se bave prirodnim metodama lijecenja i tu je glavni problem.

A na sto sam te to potaknula, ako nije tajna?

Fakat smo otisle od teme
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 14:22   #39
Quote:
Akinetoh blues kaže:
Kod izrade natalnog ili solarnog horoskopa koriste se znanstvene metode, koje crpe svoju metodologiju iz astronomije, matematike i fizike, o tome mislim da uopče nema proturiječja.
Kod svih metodologija pa tako i pri izradi horoskopa postoje različite metode, Placidus, Koch itd.

Intuicija je potrebna kao i kod svega, ali u astrologiji bi ja radije to preimenovao u spoj egzatnosti i kreativnosti onoga koji objašnjava aspekte, planete, znakove kao eventualnu mogučnost, potencijal. Netko po meni može imati savršenu planetarnu sliku pri rođenju, a da ništa od toga ne iskoristi.

I odakle uopče mišljenje da je astrologija usmjerena isključivo na pojedinca.
S ovim se potpuno slažem - pa ako i je izrada horoskopa čista matematika (quote Baphomet) - onda se tu opet primjenjuju znanstvene metode!
__________________
brzo mislim - sporo tipkam ;-)
Life is a journey not a destination!
Everyone Has a Photographic Memory. Some Don't Have Film
ZorcJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2003., 14:31   #40
Quote:
ZorcJ kaže:
S ovim se potpuno slažem - pa ako i je izrada horoskopa čista matematika (quote Baphomet) - onda se tu opet primjenjuju znanstvene metode!
Pa sam izrada karte je cista matematika, ali tumacenje nikako.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:14.