Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.04.2012., 00:02   #161
da, znam da mali nije lud. dapače, jako je pametno dite ali mi ide na živce kad vidim te roditelje koji smatraju da psihologu vodiš dite samo ako je ludo... ali to na njihovu dušu... šta se igračaka tiče, sviranje, autići, loptanje... to ne ide baš. kakav je to metalni perpetuum mobile s kuglicama? mislim da bi to moglo biti interesantno. malac inače jako voli kuglice.
inače, mali je jako dobar. ne skače okolo, ja ga nikad nisam vidila da pokazuje agresivu. njegovi roditelji ga ne puštaju baš da se igra sa drugom djecom... ako je neka grupica djece (tipa dječji rođendan) oni ga odmiču od grupice i vuku na sebe (dođi ti ovamo i sl.). zadnjih godinu dana je počeo i malo pričati (do tada bi odgovorio samo sa da ili ne). pun je znanja. zemljopis mu je u malom prstu. slova i brojevi su mu već stara priča. od svoje 2,5 godine zna sva slova (sad će 6 godina), brojeve od 3 godine (zbraja, oduzima sve brojeve).
jedina "loša" stvar kod njega je da zna ukrasti nešto, tj uzme ti nešto (tipa mobitel), sakrije i posli se pravi ko da on nema pojma šta se dogodilo pa tu triba pazit na njega.
Ladovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2012., 06:13   #162
Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
šta se igračaka tiče, sviranje, autići, loptanje... to ne ide baš. kakav je to metalni perpetuum mobile s kuglicama? mislim da bi to moglo biti interesantno. malac inače jako voli kuglice.
zaš ne ide? ovo je perpetuum mobile. ak voli kuglice onda mu to daj pa nek ih slaže ili kaj već želi.

Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
inače, mali je jako dobar. ne skače okolo, ja ga nikad nisam vidila da pokazuje agresivu. njegovi roditelji ga ne puštaju baš da se igra sa drugom djecom... ako je neka grupica djece (tipa dječji rođendan) oni ga odmiču od grupice i vuku na sebe (dođi ti ovamo i sl.).
to je jako glup potez. ak se želi igrat s drugom djecom i ona ga prihvaćaju ne vidim zaš bi ga micali od njih. druga stvar je ak su zločesti prema njemu, onda je to okej.

Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
zadnjih godinu dana je počeo i malo pričati (do tada bi odgovorio samo sa da ili ne). pun je znanja. zemljopis mu je u malom prstu. slova i brojevi su mu već stara priča. od svoje 2,5 godine zna sva slova (sad će 6 godina), brojeve od 3 godine (zbraja, oduzima sve brojeve).
eto ti odgovora. ako ga zanima zemljopis daj mu atlas, globus, neku knjigu primjerenu njegovim godinama na tu tematiku, piši s njim, računajte, čitajte... nema smisla tjerat ga da se igra na način na koji ti misliš da bi trebao ak to njega ne zanima.

Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
jedina "loša" stvar kod njega je da zna ukrasti nešto, tj uzme ti nešto (tipa mobitel), sakrije i posli se pravi ko da on nema pojma šta se dogodilo pa tu triba pazit na njega.
djeca to znaju radit, mislim da je i to neki način igre. slažem se da treba pripazit da ne bi slučajno sakrio neš važno, ali to nije nikakva krađa.
Snowcrowned is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 01:24   #163
Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
može li mi neko reći koje i kakve igre autistična djeca vole. već sam ranije pisala na ovoj temi. s obzirom da roditelji ovog dječaka ne priznaju da imaju problemčić i stalno tvrde da njima ne treba stručna pomoć jer "mali nije lud, samo je malo drugačiji od ostale djece" (to su njihove riječi kad im se kaže da odvedu maloga na koji pregled). s obzirom da to dijete bude s vremena na vrijeme u mome društvu, stvarno bi htjela uspostaviti komunikaciju s njim. maleni je drag ali ja nikako da se povežem s njim. on se uopče ne igra. samo šeta okolo i nešto priča sebi u bradu. ja kad pokušam (tipa ajmo se loptat) on me ignorira, sam se igra minutu-dvije i gotovo... i ja imam dijete (godina ipo) i stvarno ne želim da se taj dječak osijeća zapostavljenim kad je sa nama jer ovaj moj malac stalno leta amo-tamo, zove me, igra se... i nekad kad mislim da smo se skoro povezali, uleti ovaj moj i odma mu razbije koncentraciju i on samo odšeta...
Već je odgovoreno da je svako dijete posebno,stoga nema generalno nešto što djeca vole i nevole. S obziorm da djeca s pervazivnim razvojnim spektrom često imaju senzorne poremećaje (teškoće obrade auditivnih, vizualnih itd.informacija) primarno se mora vidjeti što dijete preferira a što ne. Ako je "vizualni tip" onda je logično da će se igra začiniti bojama koje preferira, likovima itd. Uglavnom, Greenspanov floortime je temeljen na interakciji s djetetom, odnosno igri koja mora pratiti djetetov stupanj i biti emocionalno obojena. Znači, dosta gesta, praćenja riječima, pokušati biti i malo razigrani, praviti se "glupasti" itd.,a sve u cilju da dijete pokaže što želi, da ga se uvuče u kvalitetnu interakciju itd. Ima o tome dosta na internetu.
homo_iritans is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2012., 19:46   #164
Evo da se i ja malo javim dugo me nije bilo jer sam bolesna i vise sam na drugoj temi a hvala dragom Bogu moj sin i ja imamo sada neki mirniji period ako iskljucimo njegove stereotipije s kojima se borimo jer cim ga izvucemo iz jedne on upadne u drugu. On pije Risperdal i dvije tablete Melatonin tableta prije spavanja i to ga je dobro smirilo a bio je jako agresivan prije nego sto je poceo piti tablete. borila sam se dugo da ih ne pocne uzimati ali hvala dragom Bogu pa ima i lijek da ga smiri. puno vise je zainteresovan i za okolinu i oslobodio se vecine strahova i planiramo napraviti i jedan kraci probni let da vidimo da li je i taj strah minuo.
sto se tice igre djeteta sve je to individualno i ne voli svako dijete iste igre a i periodicno mijenja bar je tako slucaj sa mojim sinom.
Homo iritans ima dosta na internetu u pravu si ali ne moze se po tome svako dijete voditi odnosno roditelj to raditi sa svojim djetetom. kroz moje 25 godina dugo iskustvo sa mojim sinom svasta sam naucila i najvise mi je pomoglo da pratim sta ga u tom periodu zanima i onda tako iskoristim da ga drzim u uzlaznoj putanji ili da ostane bar tako i hvala dragom Bogu nikada nije isao silaznom putanjom sve sto je nekada naucio i danas zna i koristimo ga u radu sa njim.

Meni su jako pomogle knjige Dijete sa posebnim potrebama i Senzorna integracija iz dana u dan.

pozdrav svima od nas
Ziza Kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 06:45   #165
Molim vas zar nitko ništa nezna o terapiji sa tom nekakvom gumenom odjećom , stavio sam link od stranice sa stranog foruma pa su mi to obrisali , stvarno me to zanima a kod nas nemogu ništa pronaći o tome .....
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 06:50   #166
Dajte na guglu upišite autizam gumeno odijelo , otiđite na strane stranice ima puno gdje se to preporuča sa medicinske strane kao djelotvorno za smirenje .
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 16:52   #167
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Dajte na guglu upišite autizam gumeno odijelo , otiđite na strane stranice ima puno gdje se to preporuča sa medicinske strane kao djelotvorno za smirenje .
vjeruj nikad mi niko nije predlozio za ovih 15 godina koliko moj sin pohadja razlicite skole i ustanove a imao je bas jako nemirnih perioda u zivotu gdje je bio i jako agresivan i najvise sam sebe povredivao u zivimo u Danskoj gdje rade po Karolina sistemu koji je sigurno najsavremeniji i najnoviji sto se tice autizma i vjerujem da bi to Danci sigurno provodili u skolama da se pokazalo djelotvorno.

veliki pozdrav i svaku srecu vam zelm
Ziza Kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 10:40   #168
Na tim stranicama čovjek kaže da je to neko posebno odijelo sa dvostrukim stijenkama koje se napuše zrakom . On to koristi na preporuku doktora za svog sina , tvrdi da nošenje tog odijela sina umiruje da se dijete osijeća zaštićeno i sigurno , kao dovoljno je biti u tome par sati a koliko mogu shvatiti on to odijelo koristi za spavanje .
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 21:29   #169
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Na tim stranicama čovjek kaže da je to neko posebno odijelo sa dvostrukim stijenkama koje se napuše zrakom . On to koristi na preporuku doktora za svog sina , tvrdi da nošenje tog odijela sina umiruje da se dijete osijeća zaštićeno i sigurno , kao dovoljno je biti u tome par sati a koliko mogu shvatiti on to odijelo koristi za spavanje .
Pa vjerovatno to dijete ima problema sa senzorikom sto kod mog sina Bogu hvala nije problem a ima i logike ako je tako ali ti stvarno ne bi znala nista o tome reci. Mogu pitati ove iz sinove skole pa ako dobijem neki odgovor napisati ako zelis.

Inace vecina iz autisticnog spektra ima problema sa senzornom integracijom i osjeca se nesigurno i voli toplotu drugih. U sinovoj skoli koriste jorgane napunjene divljim kestenom i tako ih pokrivaju pola sata u skoli kad imaju odmor.

nadam se da ces dobiti neki bolji odgovor od nekoga a ako zelis napisi da li da pitam sinove iz skole.

lp.
Ziza Kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2012., 08:09   #170
Bilo bi dobro da se propitate . Da temo se spominje da im pomaže ta toplina i da se osjećaju sigurni ! Hvala
cb3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2012., 00:28   #171
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Bilo bi dobro da se propitate . Da temo se spominje da im pomaže ta toplina i da se osjećaju sigurni ! Hvala
Ok. mi imamo sastanak 30.maja pa cu ih pitati i nakon toga javiti sta su rekli.

zelim vam mirnu i ugodnu noc
Ziza Kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2012., 22:48   #172
Quote:
cb3000 kaže: Pogledaj post
Na tim stranicama čovjek kaže da je to neko posebno odijelo sa dvostrukim stijenkama koje se napuše zrakom . On to koristi na preporuku doktora za svog sina , tvrdi da nošenje tog odijela sina umiruje da se dijete osijeća zaštićeno i sigurno , kao dovoljno je biti u tome par sati a koliko mogu shvatiti on to odijelo koristi za spavanje .
Evo kako sam i obecala da cu pitati pedagoge iz sinove skole u vezi ovog odijela koje se napuse i koristi se da bi se dijete osjecalo zasticeno odgovor sam dobila da im nije poznato o tome a oni koriste jorgane od kestenja upravo za te probleme a i kako su malo teski opuste misice i dijete bude mirno i odmara.
nadam se da ce te mozda vise saznati od nekog drugog


veliki pozdravi za sve sa ove teme
Ziza Kovacevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 11:16   #173
Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
...šta se igračaka tiče, sviranje, autići, loptanje... to ne ide baš.
vjerojatno ima neku "svoju" igru. S autićima se ne zna igrati onako kako se druga djeca igraju, ali vrlo je vjerojatno da bi mogao se s autićem igrati na način - da ga okrene i vrti mu kotače, ili da ih slaže u red... Inače, dosta vole sve što se okreće, vrti, tj. nešto što ponavlja radnje (kao perp.mob. s kuglicama) ... Način na koji ti možeš vrrrrrlo strpljivo sudjelovati - ne "čupati" njega iz njegovog svijeta da obrati pažnju na nešto što ti misliš da je zanimljivo... nego -polako TI "uđeš" u njegov svijet, pratiš što njega zanima, kroz to što ga zanima (npr. okreće kotač od autića, a ti dođeš - pa okreneš drugi kotač...) možeš dobiti "kartu" da postepeno korak po korak - okrećeš igru u nekom drugom smjeru u kojem ti već želiš (ne upali uvijek! ponekad...)

Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
njegovi roditelji ga ne puštaju baš da se igra sa drugom djecom... ako je neka grupica djece (tipa dječji rođendan) oni ga odmiču od grupice i vuku na sebe
uuuuf! Ja bih rekla: krivo, krivo, krivo i krivo! Upravo djeca su BITNA u socijalizaciji. Mi kao odrasli možemo se truditi, stručnjaci sa svoje strane i svojim znanjem i vještinama, ali... ono što spontano može pokupiti imitirajući drugu djecu - to je neprocjenjivo! I baš TO mu TREBA. Pogotovo ako se on sam ne miče i ako "podnosi" tu grupicu.

Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
zadnjih godinu dana je počeo i malo pričati (do tada bi odgovorio samo sa da ili ne). pun je znanja. zemljopis mu je u malom prstu. slova i brojevi su mu već stara priča. od svoje 2,5 godine zna sva slova (sad će 6 godina), brojeve od 3 godine (zbraja, oduzima sve brojeve).
to je neki pokazatelj da mu je IQ u redu... Moj je sa 2 godine govorio vrrrrlo nerazgovjetnih 20tak riječi. Od toga su 10 bili - brojanje do 10. Velika slova je SAM "pitao" pokazujući na njih u dobi oko 2,5-3 godine, a mala - nemam pojma KAD je naučio, samo sam jednog dana nedugo nakon savladanih velikih slova - shvatila da čita i mala. Dan danas ne priča gramatički točno vlastiti jezik, ali engleski i talijanski nema teorije da fula gramatički, ni pisanje, čitanje, izgovor... S druge strane - koliko god ne PRIČA gramatički - u školi mu upravo GRAMATIKA u hrvatskom ne predstavlja ni najmanji problem! Pismeno rješava sve TOČNO, dok (naravno!) ima problem sa književnošću, opisivanjima, prepričavanjima... za sastav od nekoliko redova - moraš 100 pitanja i potpitanja postaviti da on napiše što misli... Matematika - naravno i dalje NIJE problem... rješava testove kao i sva ostala djeca, i - iako sam i ja bila odlična matematičarka u školi, moram priznat da me je SRAM ponekad jer mi treba DUŽE nego njemu za nešto zbrojiti ili pomnožiti "pješke" (eh! mozak odumire s kalkulatorima )

Quote:
Ladovina kaže: Pogledaj post
jedina "loša" stvar kod njega je da zna ukrasti nešto, tj uzme ti nešto (tipa mobitel), sakrije i posli se pravi ko da on nema pojma šta se dogodilo pa tu triba pazit na njega.
vjerojatno ni - nema pojma Moj je sad već veći, pa je komunikacija puno lakša nego kad je bio manji - ali dan danas ode u sobu, izuje papuče i nakon 2 minute ih po cijelom stanu traži jer nema pojma di su mu - ako ga baš ne BODU u oko nasred sobe - neće ih naći. Dobro... sad ih već krene tražiti npr. ISPOD kreveta, ali - ako je papuča ispod nečeg drugog (ajmo reć - hlače su pale na nju) - neće pomaknuti to nešto da vidi je li tu. Što se "krađe" tiče - mislim da kao mali nije imao odnos prema PRIPADNOSTI stvari. Ne znam iskreno ni koliko ima SAD - osim onog što sam ga UČILA, tj. driblala svaki dan pojam "TUĐE", "TVOJE" ... i "tuđe se NE dira!" ... Sad kad je veći - on ZNA da se tuđe ne dira, da je to KRAĐA - teoretski! U praksi - uzet će, pa će brzo pustit ako čuje da mu kažem da to nije njegovo... i onda još prijekorno sam sebi kaže "Tuđe se NE dira!!!" . Mislim da nemaju taj odnos ugrađen u čipove... ako je TU onda se može UZET i - amen!
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2012., 11:30   #174
i još jedan detalj koji sam kod svog uočila: sve stvari koje djeca inače uče SPONTANO - ja sam ga teškom mukom UČILA. A stvari koje inače drugu djecu moraš UČITI - on usvaja spontano i bez problema. Kao neka - obrnuta logika u glavi... Rekla sam da je sa 2,5 učio slova. Ali -dugo posilje nije upotrebljavao riječi i koristio se njima u komunikaciji, pogotovo - spajao po dvije u "rečenicu". Tako da smo PRIČATI učili - ČITAJUĆI. Ja bi -pisala rečenice, on bi ČITAO i UČIO govoriti. Kako voli engleski - tako upotrebom interneta - vokabular hrvatskog - širi kroz prijevode na googlu - s engleskog... upiše riječ na engleskom, a onda dobije 3-4-5 riječi na hrvatskom koje to znače... i tako skuži da npr. riječ HOT za prijevod ima TOPLO, VRUĆE, i da je to - isto.. tj. slično... i da kad ga pitam "je li ti TOPLO?" ili "je li ti VRUĆE" - to znači ISTU STVAR. (Inače, dok je bio manji - morao si pitanje uvijek na isti način postaviti, nova formulacija pitanja - značila je nešto DRUGO i više nije bilo odgovora....)
Na psihotestu mi je također bilo zanimljivo kako munjevito i točno rješava neke stvari i uočava PRIJE mene detalje, dok neke - koje su MENI logične i "brze" - njemu štekaju. Jedan primjer: velika slika praščića na kojem nešto fali. I on tek što je okrenuo stranicu - prstom ubode ZJENICU u jednom oku da nedostaje (na drugom je nacrtana). Ja još jedva stignem snimiti da je to PRASE na slici, a on - ubode prst u detalj koji fali. Druga slika: dva bicikla -jedan je prešao preko vode i ostavio TRAG iza sebe, drugi pored njega - NEMA trag od vode... Meni je logično da nedostaje - trag od vode iza drugog bicikla. Njemu te uzročno-posljedične stvari - NISU jasne, nešto što mora sam pretpostaviti.

btw - bila je tema pred par godina na RiDu o autizmu... ja otvorila tražeći također po netu iskustva roditelja... bit će da je pala daleko daleko u zaborav... ili u arhivu...
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2016., 21:35   #175
Quote:
Hyacinth Lilith kaže: Pogledaj post
http://www.webpediatrics.com/autismCRO.html

Autizam je dosta kompleksan poremecaj i jos uvijek se dosta istrazuje, ne znaju se tocni uzroci no ipak pronadjene su tkivne promjene odnosno odstupanja od normalnog mozga pa se sa sigurnoscu moze reci da je to nekakav zastoj/falinga u razvoju, da ne duljim, pogledati link obavezno!
Mislim da roditeljima autisticne djece nekako najteze pada sto ta djeca ne pokazuju emocije, nisu ih svjesna, ne komuniciraju sa okolinom, zatocena su u svom svijetu... no ima nekih rehabilitacijskih programa gdje se takvoj djeci moze pomoci da lakse komuniciraju sa okolinom i da okolina nauci komunicirati s njima.
Ja imam jednog autisticnog 4god.....i tesko je....al se covjek najvise bori onda kad je muka...
lolmummy26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 13:19   #176
Roditelji i ostali koji imate iskustva, da li ste utvrdili neke konkretne metode koje bi pomogle djetetu u socijalizaciji s osobama izvan primarne obitelji (otac, majka)?
Također, u razdoblju kada se kod djeteta razvija govor, kod one djece kod koje ste prakticirali višejezičnost, da li ste primijetili da to poboljšava ili otežava djetetu koje, moguće ima autizam?
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2017., 13:34   #177
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Roditelji i ostali koji imate iskustva, da li ste utvrdili neke konkretne metode koje bi pomogle djetetu u socijalizaciji s osobama izvan primarne obitelji (otac, majka)?
Također, u razdoblju kada se kod djeteta razvija govor, kod one djece kod koje ste prakticirali višejezičnost, da li ste primijetili da to poboljšava ili otežava djetetu koje, moguće ima autizam?
za potonje (višejezičnost) nemam iskustva. a i ovo vezano za metode socijalizacije je sve od slučaja do slučaja, s obzirom da, pretpostavljam da znaš, poremećaji iz autističnog spektra (osim što su sami po sebi vrlo različiti) obično imaju još neku dijagnozu uz ovu. a to sve utječe na razvoj plana i programa takvih osoba.
ono što je kod autizma specifičnost (i vrlo demotivirajući faktor stručnog osoblja koje radi s njima) je to da imaju nagle i velike regresivne epizode, a triger može biti nešto (nama) potpunon beznačajno.

nisam uočila neki patern po kojem bi dolazilo do veće socijalizacije, već je ona također vrlo varijabilna. a uspostavlja se ponajviše (očekivano) s ljudima koji rade s njima (stručna služba).
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 21:42   #178
Da, slažem se. Radi se o djetetu kojeg nisam vidjela već nekoliko mjeseci, a u takvim slučajevima je nužno da se dijete opaža direktno u kontaktu s roditeljima, i drugima.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 22:09   #179
kikakm, radiš s tim djetetom?
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:11.