Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2007., 20:46   #1
Large Hadron Collider - CERN

smješna strana:
cern, evropska firma, konstruiše lhc [large hadron colider], i za pod-izvođača su angažirali fermilab iz amerike, u trenutku dok je fermilab imao svoj isti takav konkurentski američki program u realiziciji.
i šta se dešava [čitaj najnovije vijesti] fermilab sabotira cernov ugovor, pogrešno proračunavajući ključne komponente! pri testiranju [znači u zadnjoj fazi] uređaj eksplodira zbog te "namjerne" greške, cernov projekt zbog toga dodatno kasni barem godinu dana, dajući amerima iz fermilaba šansu da svoj uređaj prije puste u pogon i poberu uspjeh.
to mi najviše sliči na suradnju ibm i microsoft na razvoju os/2 koga je kao radio microsoft za ibm, a istovremeno ga sabotirao da bi forsirao svoj os win

opasna strana:
taj lhc bi trebao rekonstruisati [eksperimentalno] stanje u trenutku big-bang, šta ako se uz ostale čestice, uz toliki energetski udar, formira i mikro [piko] crna rupa? ona bi bila mikro [piko] samo par djelića sekunde dok ne usiše lab opremu, a potom bi lančano, kad naraste, usisala i čitav cern i čitavu švajcarsku i čitavu evropu i za par sekundi i čitavu zem kuglu, dakle sve što lančano može upasti u nju. samo bi mjesec ostao neoštećen, naravno i sateliti u orbiti.

šta mislite?
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 21:11   #2
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
opasna strana:
taj lhc bi trebao rekonstruisati [eksperimentalno] stanje u trenutku big-bang, šta ako se uz ostale čestice, uz toliki energetski udar, formira i mikro [piko] crna rupa? ona bi bila mikro [piko] samo par djelića sekunde dok ne usiše lab opremu, a potom bi lančano, kad naraste, usisala i čitav cern i čitavu švajcarsku i čitavu evropu i za par sekundi i čitavu zem kuglu, dakle sve što lančano može upasti u nju. samo bi mjesec ostao neoštećen, naravno i sateliti u orbiti.

šta mislite?
Nisam siguran, al mi se cini da sam negdje citao (Hawking mozda?) da (teoretski) takve mikro [piko] crne rupe postoje i da prolaze kroz materiju (npr., nas planet ) a da se nista ne dogodi.

Ponavljam, nisam siguran. Pogledat cu ako nadem vremena.
__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2007., 21:17   #3
Zar nisu te mikrocrnerupe dosta nestabilne tvorbe?
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 16:39   #4
Talking

Da nestabilne... ako je Hawking u pravu, nestale bi u prije nego bi se stvorile
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 17:29   #5
Mislim da nam treba topic starter napisat šta je pušio kad je ovo napisao? I ja bi iste stvari
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 18:05   #6
Ma to sam ovako pjesnički napisao

Ma mislio sam reći da bi brzo nestale... šlus

(inače ne pušim više... valjda... ili sam možda još u nekom čudnom tripu iz kojeg ne mogu izaći... uf )
Jebiga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 23:22   #7
Quote:
AxMi-24 kaže: Pogledaj post
Mislim da nam treba topic starter napisat šta je pušio kad je ovo napisao
ma imam paranoju od sitnih stvari koje te mogu unesrećiti [definitivno me nebrine činjenica što će se sunce garant pretvoriti u crvenog džina i istopit zemaljsku kuglu]

vidi primjer sa kristalizacijom:
neke otopine u normalnim uvjetima ne kristaliziraju, dok se u njih ne ubaci "sjeme", i onda mogu kristalizirati na više načina, ovisno kakvo je to "sjeme" kristalne strukture.

zamisli sada vodu, ona u normalnim uvjetima ne kristalizira, ali neka neki pametnjaković sintetizira neki do sada u prirodi nepostojeći kristal na bazi h2o, i baci ga u more...
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2007., 23:57   #8
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
zamisli sada vodu, ona u normalnim uvjetima ne kristalizira, ali neka neki pametnjaković sintetizira neki do sada u prirodi nepostojeći kristal na bazi h2o, i baci ga u more...
Ima priča o tome, zove se Cat's cradle. Nema znanstvene osnove. Da je takovo nešto moguće, već bi nastalo. Svemir je prevelik, pa i Zemlja je prevelika da ne bi poštovala statistiku. Nema smisla tvrditi da smo mi oaza životu podobne vode.
__________________
Neoriginalni ljudi kopiraju neoriginalne ljude, originalni kopiraju originalne.
sal_mirabilis is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2007., 01:50   #9
Quote:
sali kaže: Pogledaj post
ma imam paranoju od sitnih stvari koje te mogu unesrećiti [definitivno me nebrine činjenica što će se sunce garant pretvoriti u crvenog džina i istopit zemaljsku kuglu]

vidi primjer sa kristalizacijom:
neke otopine u normalnim uvjetima ne kristaliziraju, dok se u njih ne ubaci "sjeme", i onda mogu kristalizirati na više načina, ovisno kakvo je to "sjeme" kristalne strukture.

zamisli sada vodu, ona u normalnim uvjetima ne kristalizira, ali neka neki pametnjaković sintetizira neki do sada u prirodi nepostojeći kristal na bazi h2o, i baci ga u more...
Nije ti to baš ista stvar. Većina kristalacija koje ti opisujes se događaju pri super saturated režimu tako da nije baš isto kao voda.
__________________
Knowledge is power but ignorance is bliss
BOINC - Seti@Home - BOINC - LHC@Home - BOINC - Einstein@Home - BOINC - SIMAP - BOINC - Orbit@Home
IMF - Šah [AxMi-24 - Axhind]
AxMi-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 03:19   #10
Large hadron collider

Navodno smo se svi ujedinili(Europa i par tisuca znanstvenika) i napravili LHC.
Filmic imate dolje.Koliko sam ja skuzio oni ce sudariti dvije molekule ili....

Ako nesto zna vise o tome ili laicki objasniti,molit cu ga neka objasni.

Poz...

LHC
Madman500 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 04:49   #11
molekule? hardly.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 08:27   #12
LHC je instrument na francusko-švicarskoj granici. LHC je kružni akcelerator hadronskih čestica (subatomskih čestica) promjera 9 km čiji osnovni element – tunel sa vakuumskom cijevi se nalazi kompletno ispod zemlje.Za ubrzavanje čestica koristi se supravodljivost koja se ostvaruje u šupljem linearnom elementu napravljenom od niobiuma čije stijenke su ispunjene tekućim helijem (-269˚ C) uz djelovanje ubrzavajućih elektromagnetskih valova.Element koji usmjerava čestice i «drži» ih unutar predviđene kružne putanje je upravljivo magnetsko polje koje tvore snažni dipolni magneti raspoređeni duž 63 km duge kružne, vakuumske cijevi. Ovi magneti su u stanju u roku tisućinke pojačati intenzitet magnetnog polja (ako treba samo i lokalno) kako bi čestice koje se ubrzavaju svakim prolazom kroz niodiumsku akceleratorsku šupljinu i time dobiju veću energiju ostale na «putanji» - u protivnom bi ,usmjerene inercijom, izazvale uništenje čitave instalacije, pa čak i kontaminaciju šireg područja.
www.cern.ch
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 13:37   #13
Quote:
Madman500 kaže: Pogledaj post
Ako nesto zna vise o tome ili laicki objasniti,molit cu ga neka objasni.
Mozda bi trebao ovo isto pitanje postaviti na prirodnim znanostima gdje pisu ljudi kojima je LHC 'struka'. Tamo imas profesionalnih fizicara koji sigurno o tome nesto i znaju.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 14:43   #14
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
LHC je instrument na francusko-švicarskoj granici. LHC je kružni akcelerator hadronskih čestica

LHC, veliki hadronski sudarač, je prvi akcelerator koji je premašio energije od 1 TeV, konkretno, u stanju je ubrzati protone na 7 TeV, što je u sudaru dvaju protona energija od 14 TeV. dakako da je u stanju ubrzavati i druge čestice, pa tako ubrzava jezgre olova na 1150 TeV.


Prije desetak godina, ameri su pokušali sagraditi takav akcelerator, ali su odustali od projekta. Sada ga Europa konačno dovršava.
Jedna od svrha tog akceleratora je otkrivanje tzv. Higgsovog bozona, ali i potvrđivanje postojanja viših dimenzija.

Više o njemu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Large_Hadron_Collider


Za one koji ne znaju, u fizici čestica elektron volt tj. eV je mjera za energiju i odgovara energiji koju elektron primi kada ga ubrzava električno polje od 1 volt duž staze od 1 metar. TeV je bilijun puta više (francuski prefiks, tj. 10 na 12) i to je oko milijun puta više nego što je potrebno da se razbije atomska jezgra (red veličine MeV). Na makroskopskoj skali ta energija nije velika, to je energija koju ima komarac u letu.

Zadnje uređivanje center_godess : 30.07.2007. at 15:16.
center_godess is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 23:11   #15
a kao posebna poslastica

stvaranje minijaturnih crnih jama ...

http://arxiv.org/abs/hep-ph/0106295

toplo se nadam da je Hawking imao pravo sa njegovom radijacijom
jer svicarska je blizu....
bluelife is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.07.2007., 23:57   #16
vatromet
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 11:42   #17
Kazu da ce s konkretnim (novim) eksperimentima pocet "in summer 2007."

__________________
Press any key to continue or any other key to quit...
The Chemist is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 12:05   #18
Quote:
The Chemist Kazu da ce s konkretnim (novim) eksperimentima pocet "in summer 2007."
Ništ od toga!!!Ne radi to baš kako treba!:
Press release:

Geneva, 22 June 2007. Speaking at the 142nd session of the CERN Council today, the Organization’s Director General Robert Aymar announced that the Large Hadron Collider (LHC) will start up in May 2008, taking the first steps towards studying physics at a new high-energy frontier. A low-energy run originally scheduled for this year has been dropped as the result of a number of minor delays accumulated over the final months of LHC installation and commissioning, coupled with the failure in March of a pressure test in one of the machine’s components.

In March, a magnet assembly known as the inner triplet, provided to CERN as part of the contribution of the US to the LHC project, failed a pressure test. A repair has been identified and is currently being implemented. “The low-energy run at the end of this year was extremely tight due to a number of small delays, but the inner triplet problem now makes it impossible,” said LHC Project Leader Lyn Evans. “We’ll be starting up for physics in May 2008, as always foreseen, and will commission the machine to full energy in one go.”
__________________
If You Can't Change Your Mind, Do You Still Have One?
“There are no facts, only interpretations”– Friedrich Nietzsche
mandragora is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:44   #19
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
LHC je kružni akcelerator hadronskih čestica (subatomskih čestica) promjera 9 km (...)
Ovako ispada da subatomske čestice imaju promjer 9 km
__________________
microstock
*_spike is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2007., 15:46   #20
Quote:
mandragora kaže: Pogledaj post
“We’ll be starting up for physics in May 2008, as always foreseen, and will commission the machine to full energy in one go.”
Tako i treba.
Čemu žuriti. Neka se mašina sastavi kako treba. Ionako nema konkurencije.
Fingerpost is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:56.