Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.04.2009., 19:27   #181
Pa, neutralne ili obogaćenje (daju specifičnu draž u nekim aspektima - umjetnost, kreativnost općenito, doživljavanje je prilično intenzivno...). Mana je u nekim rijeđim situacijama. Npr., znam mješati da li neka riječ počinje sa A ili M jer su sličnih nijansi, vjerojatno bih se lakše sjetila da nema toga. A s druge strane, zna i olakšavati pamćenje... Sve ovisi. Jako je integrirano u prirodu unutrašnjeg svijeta pa mi je teško odvojiti od drugih fenomena i izolirano sagledati cijelu stvar.
__________________
Seeing beyond the obvious!
vigilanty is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 16:59   #182
Imali li netko prostornu sinesteziju? Recimo svaki dan u tjednu ima mi određeno mjesto,boju,oblik,uzorak-i tako sve u nijansama. Ne samo to nego i mjeseci i cijeli moj život se odvija kao na nekoj traci. Glazbeni tonovi također,brojevi i abeceda isto...
cvitanero is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2010., 19:30   #183
Quote:
cvitanero kaže: Pogledaj post
Imali li netko prostornu sinesteziju? Recimo svaki dan u tjednu ima mi određeno mjesto,boju,oblik,uzorak-i tako sve u nijansama. Ne samo to nego i mjeseci i cijeli moj život se odvija kao na nekoj traci. Glazbeni tonovi također,brojevi i abeceda isto...
Kako misliš "prostornu"?
Meni sve, svaki pojam, riječ, (brojevi baš i ne), tonovi itd....imaju boju, uzorak, oblik i slično.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 12:43   #184
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Kako misliš "prostornu"?
Meni sve, svaki pojam, riječ, (brojevi baš i ne), tonovi itd....imaju boju, uzorak, oblik i slično.
Pa to ti je kada dani u tjednu imaju svoj trodimenzionali redosljed u glavi,pr.sad je nedjelja i ja stojim u nedjelji pa pon gledam iz drugačijeg kuta nego da je četvrtak pa gledaš a nedjelju,malo je komplicirano za objasniti.
Znala bi to nacrtat ali malo je komplicirano tu na forumu...

sti.čet.
uto. pet.

pon.
ned.sub


ned.sub.
cvitanero is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 12:46   #185
. 10 11 12 itd
.
čet .
sri pet 3
uto sub 2
pon ned 1
cvitanero is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2010., 12:48   #186
ma nemogu to nacrtat kako treba ovdje,nacrtam i onda mi komp sve zasere po svom redosljedu...uf
cvitanero is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 11:07   #187
jedan primjer sinestezije:


SAMOGLASNICI

A crno, I rujno, O modro, E bijelo,
U zeleno - evo postanja vam tajnih:
A, dlakavo, crno tijelo muha sjajnih
U mnoštvu što na smrad zujeći je sjelo,

Mrk zaton; E, šator, pare ozarene,
Ledena koplja, bijeli kralji, štitast trepet:
I, grimiz, krv iz usta, smiješak usne lijepe,
Od kajanja kivne ili zanesene;

U, kruzi, božanski srh zelenih mora,
Mir pašnjaka punih stoke i mir bora
Alkemijom utrt u čela široka;

O, čudesna reskost ponajzadnje Trube,
Šutnja gdje se Zviježđa i anđeli gube:
- O, Omega, modri trak Njegova Oka!


(Arthur Rimbaud)
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 14:45   #188
1 - zeleno, ponekad plavo
2 - crveno
3 - žuto
4 - žuto (tamnija od 3)
5 - smeđe
6 - ružičasto
7 - tamna (nešto između crne i modre)
8 - zlatna
9 - crno

Za abecedu nemam vremena...uglavnom ovako ja zamišljam brojeve (u bojama).Jel tako svi...ili ipak ima nas izuzetaka? Meni je i kod brojeva, slova, riječi...Sve ima neku svoju boju.Zake je to tak? Postoji koje psiho-objašnjenje?
pahulja8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 23:10   #189
Ajde de ne mogu vjerovati koliko vas ima, nisam do sad naišla na nekog tko vidi slova i brojeve u boje i poslagane u određenom obliku u prostoru. Mislila sam da to svatko može, ali da se to ljudima neda hehe. Nisam znala za sinesteziju. Nisam se nikad ni pitala jel to ima neko ime, jer mi je to cijeli život bilo najnormalnija stvar.
leedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 23:13   #190
A-crno
B-plavo
C-narančasto
D-sivozeleno
E-zeleno
F-bijelosivo
G-jako tamnoplavo
H-sivosmeđe
I-bijelo
J-žuto itd.

Riječi su mi uglanom one boje kakve je slovo s kojim počinje, Iako MIR crveno bijelo cro.

oo -5 zeleno, 5-10 zeleno smeđe, 11-15 bijelo 15-19 nema boju, 20-29 crveno, 30-39 zeleno, 40-49 plavo itd.
leedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 23:15   #191
Sve štrebajuće predmete u školi sam mogla naučiti jedino da si različitim bojama podvučem naslove i podnaslove, zato da kad dobijem pitanje prvo se sjetim u koji naslov to spada, pa u koji podnaslov i onda znam, inače nema šanse.
leedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 01:05   #192
Quote:
cvitanero kaže: Pogledaj post
Imali li netko prostornu sinesteziju? Recimo svaki dan u tjednu ima mi određeno mjesto,boju,oblik,uzorak-i tako sve u nijansama. Ne samo to nego i mjeseci i cijeli moj život se odvija kao na nekoj traci. Glazbeni tonovi također,brojevi i abeceda isto...
Da.
Pisali smo o tome prije par stranica/mjeseci
Topološki konstrukt sa "putovima" čiji se pravci mijenjaju pod 90° na lijevo i na desno (naizmjenično) na svaku potenciju ^10 (a nekad i "nagib")

Evo nešto sam bzvz. nacrtao u Paint-u.

Brojevi:
http://img819.imageshack.us/img819/2131/synf.jpg
Znači na svakoj 10^n potenciji, mijenja se pravac ili nagib (uvijek blago prema gore, zatim slijedi poravnjavanje)
Nije proporcionalno (ni u mojoj glavi, ni na crtežu, jer ne bi stalo)


Dani u tjednu:
http://img406.imageshack.us/img406/3139/syn2.jpg
E ovo je zeznuto. Pokušao sam da prikažem što bolje. Dani u tjednu su u mene definitivno poslagani u nekakvoj "kružnici", ali je deformirana (nije euklidski prostor).
Npr, znam da mi radni dan počinje leđima okrenutim ka "sjeveru" i da su prva 3 dana podjednaka. Četvrtkom sam već u fazi skretanja, a petak se odvija okrenut prema "istoku" i djelimično prema "sjeveru" . Tako je i subota, ili skroz u drugom smjeru u odnosu na prve radne dane, ili već dolazi pod kut od 90 stupnjeva. Nedjelja je definitivno pod 90° i to je znak da uskoro dolazi radni dan.
*unknown* is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 08:36   #193
Stvarno je teško za riječima objasniti takve stvari. Meni su mjeseci recimo u elipsi izduženoj u okomici, a ja u sredini te elipse, pa kad gledam sve mjesece siječanj je dolje lijevo meni iza leđa a prosinac golre lijevo odvojen od siječnja sa velikom prazninom, ali kad je prosinac kao sad i kad ga zamišljam izbliza onda se siječan odmah nastavlja na njega bez praznine.
leedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 17:56   #194
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Otvaram ovu temu potaknuta nedavnim razgovorm s prijateljicom kojeg je započela riječima "Nemoj misliti da sam luda, ali..."

Inače sam potpuno vizualni tip, fotografsko pamćenje i sve to, a imam i tu pomalo nastranu osobinu da slova "vidim u bojama". Malo teško za objasniti; dakle, kad pročitam neku riječ, najviše mi u sjećanju ostane prvo slovo, i to štampano, i u boji. Svako slovo ima svoju boju: "A" je svijetloplavo, "C" je crveno, "I" je bijelo, "M" je tamnoplavo, "E" je žuto itd. I na taj način sam otkad znam za sebe doživljavala slova i pamtila pojmove.

Naučila sam čitati užasno rano, s 2 godine, i to uz pomoć jedne slikovnice sa slovima; come to think of it, jako puno slova "zamišljam" upravo u boji u kojoj su prikazana u toj slikovnici.

Dečko nema takve "nastrane" vizualizacije slova, ali on je, pak, muzičar, i kaže da skale vizualizira u bojama.

Pitanje za stručnjake: zašto? Jesam li normalna, Lastane?
(zanemarimo činjenicu da netko tko u 2 ujutro otvara topik na Psihologiji po defaultu nije normalan. )

Pitanja za laike: događa li se to i vama? Sa slovima, muzikom, ili nečim trećim? Kako to tumačite?

I, naravno, koje su boje vaša slova?
I meni slova imaju boje, tek sam nedavno saznala da se to zove sinestezija...
Nije to ludost, neki čak npr. osjete određeni miris kad vide određenu riječ...
Meni je A crveno, M plavo, N zeleno, broj 1 je bijeli... to mi je jednostavno tako i ne mogu zamisliti drukčije. Mislim, mogu zamisliti drukčije, ali mi se odmah čini nekako pogrešno...
Mnogi mi ne vjeruju, kažu da izmišljam al istina je

Uostalom, sinestezija ti može pomoći da bolje pamtiš!
Samo to nemoj gledati kao nešto frikovsko, nego posebno...
__________________
“Nije ljubav ono što vrti svijet. Ljubav je ono zbog čega vrijedi izdržati vrtnju.”Franklin P. Jones
liesel is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 20:08   #195
Wink

Quote:
*unknown* kaže: Pogledaj post
Da.
Pisali smo o tome prije par stranica/mjeseci
Topološki konstrukt sa "putovima" čiji se pravci mijenjaju pod 90° na lijevo i na desno (naizmjenično) na svaku potenciju ^10 (a nekad i "nagib")

Evo nešto sam bzvz. nacrtao u Paint-u.

Brojevi:
http://img819.imageshack.us/img819/2131/synf.jpg
Znači na svakoj 10^n potenciji, mijenja se pravac ili nagib (uvijek blago prema gore, zatim slijedi poravnjavanje)
Nije proporcionalno (ni u mojoj glavi, ni na crtežu, jer ne bi stalo)


Dani u tjednu:
http://img406.imageshack.us/img406/3139/syn2.jpg
E ovo je zeznuto. Pokušao sam da prikažem što bolje. Dani u tjednu su u mene definitivno poslagani u nekakvoj "kružnici", ali je deformirana (nije euklidski prostor).
Npr, znam da mi radni dan počinje leđima okrenutim ka "sjeveru" i da su prva 3 dana podjednaka. Četvrtkom sam već u fazi skretanja, a petak se odvija okrenut prema "istoku" i djelimično prema "sjeveru" . Tako je i subota, ili skroz u drugom smjeru u odnosu na prve radne dane, ili već dolazi pod kut od 90 stupnjeva. Nedjelja je definitivno pod 90° i to je znak da uskoro dolazi radni dan.
NEMOGU VJEROVAT! Kod mene su dani u tjednu skoro indentični s tvojima a brojke totalno iste!!!
cvitanero is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 21:45   #196
Sinestezija je fora! Meni su u boji dani, brojevi, slova, strane svijeta i smjerovi lijevo / desno, dok gore dolje, za čudo nisu xD. Kod mene se boje doduše ograničavaju manje više samo na prvih 10brojeva. Tako mi je 1 plavo a 2 zeleno, dok mi se 12 nekak "prelijeva" iz plavog u zeleno,... Čudno mi je doduše kod slova što mi ih je većina u istančanim nijansama smeđe. Kj ja znam, a je zelen, l je žut itd, ali b je onak, srednje smeđ, e je tamno smeđ dok je f blijedo smeđ xD
Outmind is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2010., 23:07   #197
Quote:
cvitanero kaže: Pogledaj post
NEMOGU VJEROVAT! Kod mene su dani u tjednu skoro indentični s tvojima a brojke totalno iste!!!
Bit će da su nam mozgovi na istoj valnoj duljini, ili imaju sličan način rada



Pokušat ću da nacrtam i izgled mjeseci u godini. I meni je godina "elipsasta" ali :
- elipsa je dosta veća nego nekakav omot kao kod leedee (ne kruži oko mene, već ja pratim njenu putanju, koja je veličine neke vratolomije u luna-parku)
- elipsa (ili kružnica) je zapravo razlomljena, ako se skoncentriram na "detaljan" izgled.

Recimo, od siječnja do svibnja se spuštam ravno nizbrdo (kao Kostelići lol), zatim u lipnju zaokret prema desno (u ravnici), onda su srpanj i kol. u produžetku (znači u ravnom polju, pod 90° u odnosu na početnu putanju), a kraj kolovoza već donosi još jedno skretanje u desno i blagi pad.
U rujnu smo već pod 180° u odnosu na skijašku stazu iz siječnja, i u blagom padu. Ostatak mjeseci do prosinca je u nekakvoj nizini i dalje u istom pravcu.
Novogodišnja noć () je još jedan zaokret u desno, i blagi uspon ali sam nekakvim čudom opet na vrhu "skijaške staze"

To bi bilo to apropo glede prostorne sinestezije

Eh da, još jedno pitanje (ne znam da li baš spada pod temu, ali eto).
Ima li prostorna sinestezija ikakve veze sa načinom na koji pamtimo prostor ? (bilo koji prostor, otvoreni ili zatvoreni, gdje smo makar jednom bili, i koji smo pospremili u sjećanje uz propratne referentne točke: orijentacija, odnos na druge prostore i sl.).


Za ostale oblike sinestezije ne mogu ništa reći, osim da me pojedine riječi (možda ne više od 10 ukupno) mogu asocirati na druge "pojave" : osvijetljenost ili bolje rečeno osunčanost te riječi, tvar od koje je riječ napravljena (ma koliko smiješno izgledalo). Brijem da je to povezano s uvjetima pod kojim sam te riječi prvi put čuo kao mali.
*unknown* is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 17:28   #198
E a jel netko od vas recimo to tako "zakinut na nekom drugom planu? Ja recimo oduvijek crtam, slikam i imam super snalaženje u prostoru itd, al da me boguješ ne pamtim lica ljudi i ne prepoznajem ih npr. na fotografijama, čak ni ljude koje poznam. Daš mi dvije različite fotografije istog čovjeka ja se u većini slučajeva ne bi mogla zaklet jesu isti ili samo dva čovjeka koja sliče. To me malo živcira.
leedee is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2010., 23:44   #199
Quote:
leedee kaže: Pogledaj post
E a jel netko od vas recimo to tako "zakinut na nekom drugom planu? Ja recimo oduvijek crtam, slikam i imam super snalaženje u prostoru itd, al da me boguješ ne pamtim lica ljudi i ne prepoznajem ih npr. na fotografijama, čak ni ljude koje poznam. Daš mi dvije različite fotografije istog čovjeka ja se u većini slučajeva ne bi mogla zaklet jesu isti ili samo dva čovjeka koja sliče. To me malo živcira.
Pft, ja crtam poput petogodišnjeg djeteta i nemam sluha
Čini mi se da to nema previše veze.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2010., 16:11   #200
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Pft, ja crtam poput petogodišnjeg djeteta i nemam sluha
Čini mi se da to nema previše veze.
Ja sam tu negdje u sredini što se tiče crtanja,pjevanja,matematike,stranih jezika-niti talent-niti antitalent.
Jedino mi je prostorno zapažanje iznenađujuće dobro za jednu prosječnu plavušu
Recimo znalo mi se događat da sam bila negdje perije 15 god,jedanput prošla-u nekom nepoznatom gradu-da bi dan danas znala put. Tome se moj dragi i dan danas čudi.
Nedostatak je to što sam kao mala jako gutala slova,zato jer sam ih u brzini več napisala u svojoj glavi,tj.automatski su bile napisane pa sam ih samo bacala na papir,znala sam od 5 zadataka ne vidit jedan i takve stvari su mi se događale dok se nisam skulirala i uskladila sama sa sobom.
Sad dali je to zbog sinestezije il nije-nemam pojma.
neke grane matematike su mi jako dobro išle,sječam se trigonometrije-mogla sam danima rješavat zadatke.
cvitanero is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:40.