Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Pogledaj rezultate ankete: Koje žarulje su vam bolje?
Sa žarnom niti, svjetlost od novih je smeće 254 68.83%
Bez žarne niti, napokon imamo "energo-eko" žarulje 115 31.17%
Glasovatelji: 369. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2010., 13:36   #81
Danas osim nekoliko halogenki imam sve štedne žarulje u (relativno velikom) stanu.

Potrošnja struje mi se drastično smanjila (za 50%), tako da se se sve višestruko isplatile već nakon nekoliko godina...

Ja zadovoljan.
daz is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 17:29   #82
;)

za one koji znaju pomalo engleski,, nek si pročitaju ovaj članak,, a opet tu je i "guglov" prevoditelj pa može i to pomoći ..
azzaman77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2010., 19:11   #83
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Samo osvrt, ja tebe razumijem da te nervira neispravna terminologija, ali nećeš ništa postići sa ovakvim upisima osim što "zagađuješ" raspravu. Da, znam, ovdje se priča o zaštiti okoliša, ali nadam se da si svjestan da se pojam ekologija utkao u sve pore života kao sinonim za zaštitu okoliša, počevši od državnih institucija do dnevnih novina. Ne slažem se s time, ali tako je kako je.
Ali mene to nije briga. I nastavit ću s takvom edukacijom, štoviše, potičem i ostale da upozore.
Nije se to toliko utisnulo koliko misliš. Ima nade.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 22:25   #84
Mislim da veći dio cijene predstavlja elektronika, a manji cijev - gla čuda, mijenjaš ih zajedno. Uz to na dimer možeš zaboravit. To su jedine zamjerke koje imam.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2010., 22:27   #85
postoje i dimmable,, ali po paprenoj cijeni
azzaman77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.11.2010., 12:58   #86
Princip štedne žarulje je već odavno poznat u neonskoj i fluo rasvjeti, međutim tek ovakvom kompaktnom izvedbom ova rasveta postaje komercijalnija i primjenjivija u kućanstvima.

Problem svih plinskih rasvjetnih tijela je treperenje frekvencijom 100 HZ (zasvijetli samo dijelom poluperiode), tj gasi se prolaskom kroz nulu. Čitanje u takvim uvjetima zamara oči. Efekt se može umanjiti tako da se uključe dvije žarulje na dvije različite faze (ne prolaze kroz nulu u isto vrijeme), međutim najčešće instalacije u kućama nisu tome prilagođene.

Drugi problem je to što ustvari ne svijetli plin nego fluorescentni premaz na cijevi. Prolaskom struje kroz plin stvara se štetno UV zračenje koje onda pobuđuje fluorescentni premaz koji svijetli. Dok je premaz nov UV zračenje je neznatno, međutim premaz se vremenom troši, opada intenzitet svjetla, a raste UV zračenje...

ima tu još dosta problema sa ovim žaruljama ali o tome drugi put
__________________
Truba
Zajebanković is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 16:48   #87
Sve u svemu, obične žarulje se čine boljima.
Problemi kod štedljivih žarulja:
Boja svjetlosti: Gadna
Osvjetljenost: Potrebno je 1-4minuta da se žarulja zagrije i dobije puna osvjetljenost, te zbog toga ne valjaju za prostorije u kojima se boravi samo kratko, tipa podrum, tavan, WC ili kad je svjetlo odmah potrebno, tipa požarne stepenice itd...
Ušteda energije: Štedne žarulje manje griju, tako da se u tim prostorijama onda više grije na klasičan način, pa je ušteda energije relativna, ovisno gdje se živi. Taj efekt čak prouzrokuje da je u toplim zemljama veća ušteda, dok je u hladnijim manja... Osim toga, troše dosta energije pri paljenu (50 puta više nego kad normalno gore).
Temperatura: Trebale bi se rabiti na temperaturama od 20-30°C , znači ne treba ih se koristiti napr. vani.
dimmer: Obične štedne žarulje se ne mogu koristiti sa dimmerom.
Okoliš: Ne smije ih se bacati u obično smeće, nego u poseban otpad. To u će u HR činiti samo rijetki. Osim žive, ima i drugih problematičnih tvari.
Titranje: Smeta, i umara
Nastavi niz
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 17:37   #88
Cijena: jedna kvalitetna štedna košta bar 100 kuna (ona koja se brzo pali, nema treperenja), dok jedna kvalitetna sa žarnom niti košta cca 5 kn.

Nedavno čuh da se izbacuju toplomjeri sa živom zbog otrovnosti žive. Sa druge strane nameću nam uvođenje žarulja sa živom!
Ko tu koga ?
Koliko za života kupite toplomjera, a koliko bi ste kupili štednih žarulja? U jednosobnom stanu treba bar 4 žarulje.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 18:44   #89
Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Sve u svemu, obične žarulje se čine boljima.
Problemi kod štedljivih žarulja:
Boja svjetlosti: Gadna
Postoje štedne žarulje koje nemaju gadno svjetlo. Dapače, danas su gotovo sve takve, a onih plavičastih gotovo više i nema.

Quote:
Osvjetljenost: Potrebno je 1-4minuta da se žarulja zagrije i dobije puna osvjetljenost, te zbog toga ne valjaju za prostorije u kojima se boravi samo kratko, tipa podrum, tavan, WC ili kad je svjetlo odmah potrebno, tipa požarne stepenice itd...
Problem starih štednih žarulja. Novima treba niti minuta. Za očekivati je da će vrijeme nastupanja punog intenziteta ubuduće opadati.

Quote:
Ušteda energije: Štedne žarulje manje griju, tako da se u tim prostorijama onda više grije na klasičan način, pa je ušteda energije relativna, ovisno gdje se živi. Taj efekt čak prouzrokuje da je u toplim zemljama veća ušteda, dok je u hladnijim manja...
Žarulje sa žarnom niti imaju zanemarivu ulogu u grijanju prostorije, osim ako ne živiš u velikoj bačvi ili si squatter u teretnom liftu.

Quote:
Osim toga, troše dosta energije pri paljenu (50 puta više nego kad normalno gore).
Paljenje traje otprilike jednu sekundu, dakle nevažno.

Quote:
Temperatura: Trebale bi se rabiti na temperaturama od 20-30°C , znači ne treba ih se koristiti napr. vani.
Postoje sklopovi koji im omogućavaju rad u zimskim uvjetima, ali baš se i ne koriste vani. Namijenjene su uglavnom zatvorenim prostorima.

Quote:
dimmer: Obične štedne žarulje se ne mogu koristiti sa dimmerom.
Potenciometar u rasvjetne svrhe nisam koristio od početka devedesetih. Ne treba mi i njegov nedostatak zaista ne smatram nečim što bi trebalo zabrinjavati većinu ljudi koja nikad nije ni koristila potenciometar.

Quote:
Okoliš: Ne smije ih se bacati u obično smeće, nego u poseban otpad. To u će u HR činiti samo rijetki. Osim žive, ima i drugih problematičnih tvari.
Otkada je debilnost stanovništva bila problem? Ljudi će naučiti ako kreneš metodom mrkve i batine. S jedne strane obrazovanje i kampanje, s druge strane kazne za nepoštivanje zakona.
Osim toga, neće se ni stvarati toliko otpada, jer štedne žarulje dulje traju same po sebi, a ionako traju sve dulje (kvalitetnima padaju cijene).

Quote:
Titranje: Smeta, i umara
Stare da. Nove ne titraju. Osim ako ne kupuješ jeftino smeće koje ne traje dulje od obične jeftine žarulje sa žarnom niti.




Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Cijena: jedna kvalitetna štedna košta bar 100 kuna (ona koja se brzo pali, nema treperenja), dok jedna kvalitetna sa žarnom niti košta cca 5 kn.

Nedavno čuh da se izbacuju toplomjeri sa živom zbog otrovnosti žive. Sa druge strane nameću nam uvođenje žarulja sa živom!
Ko tu koga ?
Koliko za života kupite toplomjera, a koliko bi ste kupili štednih žarulja? U jednosobnom stanu treba bar 4 žarulje.
Kvalitetne žarulje sa žarnom niti ne koštaju "cca 5 kn". Provjeri, iznenadit ćeš se.
A kvalitetnih štednih ima za 50 kn. Ne znam gdje si vidio te od 100 kn. Tako je bilo možda u doba kada se otvorio Pevec i kada su bile senzacija.

Toplomjeri sa živom se izbacuju zato što sadrže redovima veličine veće količine tog metala, a stanovništvo s njima postupa ekstremno traljavo.
U štednim žaruljama su mikroskopske kapi žive (u životu ih nisam vidio), te njena para, a u toplomjeru bi odokativno rekao da postoji više od grama. Često se razbijaju i ljudima metal pada u parket, a glupi kakvi uglavnom jesu, ne smatraju to opasnošću. Naravno, to ih ne sprječava da briju na "zdrav život" i kupuju knjige o samopomoći i jedu "organsku hranu".
Količina žive koja dospije u okoliš iz toplomjera je planina u odnosu na živu koja dolazi i koja će dolaziti iz štednih žarulja.

Nemoj me krivo shvatiti, puno više volim živine toplomjere.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 09.11.2010. at 18:52.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 19:20   #90
Jedan kolge mi je prije nekih prije cirka 1,5 - 2 godine spomenio da je kupio štednu od 100 kn i da je razlika u kvaliteti očigledna.
S 5 kn mislim na ove vulgaris kućne. Mislim da nisam baš puno pogriješio.

Kad već oftopičarim sa toplomjerima, ovi elektronički imaju elektroniku koja postaje e-otpad, a i baterije treba mijenjat. Sad, kad se sve zbroji i oduzme, pitanje je koji je bolji.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 19:25   #91
Quote:
Zajebanković kaže: Pogledaj post

Problem svih plinskih rasvjetnih tijela je treperenje frekvencijom 100 HZ (zasvijetli samo dijelom poluperiode), tj gasi se prolaskom kroz nulu. Čitanje u takvim uvjetima zamara oči. Efekt se može umanjiti tako da se uključe dvije žarulje na dvije različite faze (ne prolaze kroz nulu u isto vrijeme), međutim najčešće instalacije u kućama nisu tome prilagođene.
Davna povijest iz vremena elektromagnetskih prigušnica.... Elektronički balast daje van nekih 40 kHz ili više, zaboravi titranje....
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 19:25   #92
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Postoje štedne žarulje koje nemaju gadno svjetlo. Dapače, danas su gotovo sve takve, a onih plavičastih gotovo više i nema.
Postoje manje i više gadne, no ja nisam nišao na žarulje iste boje svjetlosti kao kod običnih.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Problem starih štednih žarulja. Novima treba niti minuta. Za očekivati je da će vrijeme nastupanja punog intenziteta ubuduće opadati.
Sad je 1-4min. Ako želiš bolje, onda je i skuplje. http://www.lrc.rpi.edu/programs/NLPI.../SR_SB_CFL.pdf

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Žarulje sa žarnom niti imaju zanemarivu ulogu u grijanju prostorije, osim ako ne živiš u velikoj bačvi ili si squatter u teretnom liftu.
http://www.nrc-cnrc.gc.ca/obj/irc/do.../nrcc50874.pdf

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Paljenje traje otprilike jednu sekundu, dakle nevažno.
OK, relativno nevažno, no taj se efekt često ne uračunava kod poređenja potrošnje.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Postoje sklopovi koji im omogućavaju rad u zimskim uvjetima, ali baš se i ne koriste vani. Namijenjene su uglavnom zatvorenim prostorima.
Postoje sklopovi, no to opet tu žarulju ne čini praktičnom. Znači moraš nabavljati dodatne zajebancije da bi imao svjetlo ispred kuće....

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Potenciometar u rasvjetne svrhe nisam koristio od početka devedesetih. Ne treba mi i njegov nedostatak zaista ne smatram nečim što bi trebalo zabrinjavati većinu ljudi koja nikad nije ni koristila potenciometar.
Tebi nije bitno, nekima jeste. No slažem se da nije odlučujući faktor. Ipak je mana, a ja sam samo nabrajao mane...

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Otkada je debilnost stanovništva bila problem? Ljudi će naučiti ako kreneš metodom mrkve i batine. S jedne strane obrazovanje i kampanje, s druge strane kazne za nepoštivanje zakona.
Osim toga, neće se ni stvarati toliko otpada, jer štedne žarulje dulje traju same po sebi, a ionako traju sve dulje (kvalitetnima padaju cijene).
Sorry, ali gdje ti živiš. Iskreno koliko će ljudi u HR vraćati te žarulje u trgovine gdje su ih kupili? Osim toga, nisam znao da su u EU predviđene kazne za ne vraćanje žarulja u trgovine... Pored toga, u EU su samo proizvođači zaduženi za odlaganje tih žarulja, ne i prodavači. Tako da je potreban prijevoz žarulja natrag u tvornice ili posebne centre za to.
osim toga, proizvodnja jedne štedljive žarulje troši deset puta više energije nego proizvodnja obične žarulje. Na kraju je opet isplativija štedljiva, no nije baš sve tako bajno kako se prikazuje...

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Stare da. Nove ne titraju. Osim ako ne kupuješ jeftino smeće koje ne traje dulje od obične jeftine žarulje sa žarnom niti.
To je istina, njihovo titranje se više ne primjećuje, no opet trebaš kupiti skuplju žarulju. Ja osobno žarulje ne isprobavam u trgovini pa ne znam jel titraju ili ne.

Dalje, štedljive žarulje emitiraju diskontinuirani spektar svjetlosti (za razliku od običnih žarulja ili dnevnog svjetla), tako da boje i predmeti osvjetljeni tom žaruljom drukčije izgledaju.
__________________
Malo nas je al smo govna!
kernie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 20:13   #93
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Cijena: jedna kvalitetna štedna košta bar 100 kuna (ona koja se brzo pali, nema treperenja), dok jedna kvalitetna sa žarnom niti košta cca 5 kn.

Nedavno čuh da se izbacuju toplomjeri sa živom zbog otrovnosti žive. Sa druge strane nameću nam uvođenje žarulja sa živom!
Ko tu koga ?
Koliko za života kupite toplomjera, a koliko bi ste kupili štednih žarulja? U jednosobnom stanu treba bar 4 žarulje.
Halo, halo
Zivine zarulje, malo morgen - uglavnom vanjska rasvjeta.
Za dom su dobre; zarulje sa inertnim plinom. Kod mene je u cijelom domu, u lusteru 5 x 9W - 6000 cd intenzitet svjetlosti, u obliku svijeca mozete naruciti koji hocete oblik.
Zivine zarulje su opasne i one su skoro vec proslost.
Kvalitetnih zarulja sa zarnom niti u Hrvatskoj nema i uskoro su i one proslost.
Ova sa inertnim plinom oponasa svjetlo srednje oblacnog dana i sve domace zivotinje ukljucujuci i ptice odlicn na nju reagiraju.

Pitanje: gdje si ti isao skolu, tj. jeste li imali kemiju i fiziku, ili mi se malo cini da pojma nemas. Bez ljutnje, svjetiljke sainertnim plinom od9 W daje snagu sijalice sa zarnom niti od 45 W - pa lijepo izracunaj i ne pilje u oci onom odvratnom zutom svjetloscu.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 20:26   #94
Zarulja sa zarnom niti vecinu energije trosi na grijanje jer gori zarna nit koja isijava svjetlost.
Kod stedne zarulje na inertni plin isijava svjetlos dok gori.
Dakle, u pitanju su 2 sasvim razlicita nacina dobijanja svjetlosti.
Stedne zarulje su ekoloske zarulje, stede energiju i dobija se puno prirodnija svjetlost.
Vanjska javna rasvjeta u cijelom svijetu je sa lampama koje su odozgo pokrivene ili tako naprvljene da rasipaju svjetlo ispod sebe, a ne okolo i gore, dabi se svjetlom manje zagadjivao okolis.
Zasto zagadjivao? Zato sto mnogim nocni pticama i sisavcima takvo svjetlo smeta i utice cak i na vegetaciju bilja koje okolo raste. Ometa se redovito opadanjej lisca i produzava se vegetacija vec postojeceg.
Ali, o tom po tom.
I po anketi se vidi da ljudi ne razmisljaju o svakdnevnim stvarima.
Slizim is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2010., 22:36   #95
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Jedan kolge mi je prije nekih prije cirka 1,5 - 2 godine spomenio da je kupio štednu od 100 kn i da je razlika u kvaliteti očigledna.
S 5 kn mislim na ove vulgaris kućne. Mislim da nisam baš puno pogriješio.

Kad već oftopičarim sa toplomjerima, ovi elektronički imaju elektroniku koja postaje e-otpad, a i baterije treba mijenjat. Sad, kad se sve zbroji i oduzme, pitanje je koji je bolji.
U životu nisam naišao na štednu žarulju od 100 kuna.
Obične žarulje od 5 kn su smeće.



Quote:
kernie kaže: Pogledaj post
Postoje manje i više gadne, no ja nisam nišao na žarulje iste boje svjetlosti kao kod običnih.
Ima ih i TEŽ. Odavno ima običnih fluorescentnih, pa tako i kompaktnih s tim premazima. Naravno da im spektri nisu kontinuirani, ali svjetlost im je toplo-bijela.

Quote:
Sad je 1-4min. Ako želiš bolje, onda je i skuplje. http://www.lrc.rpi.edu/programs/NLPI.../SR_SB_CFL.pdf
Imam ja jednu TEŽ-ovu koja za nekih pola minute bliješti skoro punim intenzitetom. Kad se tek upali onda je žućkasta. Koštala je oko 35 kn.

Zar stvarno očekuješ da ću čitati PDF od 50 stranica da bih vidio tobožnji dokaz da obične žarulje pomažu u grijanju stanova?
Valjda bih to znao, jer se zimi smrzavam i grijem laptopom i žaruljom.

Quote:
OK, relativno nevažno, no taj se efekt često ne uračunava kod poređenja potrošnje.
Ne uračunava se jer nije važan za potrošnju. Mnogi uređaji prilikom paljenja imaju šiljak u snazi, pa se to uzima u obzir jedino ako se gleda utjecaj na mrežu, itd....

Quote:
Postoje sklopovi, no to opet tu žarulju ne čini praktičnom. Znači moraš nabavljati dodatne zajebancije da bi imao svjetlo ispred kuće....
Valjda postoje žarulje s već ugrađenim sklopovima. Ako i ne postoje, napravit će se jer će biti nužne. I vatra je bila bezvezna, pa danas imamo termoelektrane u kojima kontrolirano gori. Tehnologija se razvija i u skladu s potrebama.

Quote:
Sorry, ali gdje ti živiš. Iskreno koliko će ljudi u HR vraćati te žarulje u trgovine gdje su ih kupili? Osim toga, nisam znao da su u EU predviđene kazne za ne vraćanje žarulja u trgovine... Pored toga, u EU su samo proizvođači zaduženi za odlaganje tih žarulja, ne i prodavači. Tako da je potreban prijevoz žarulja natrag u tvornice ili posebne centre za to.
osim toga, proizvodnja jedne štedljive žarulje troši deset puta više energije nego proizvodnja obične žarulje. Na kraju je opet isplativija štedljiva, no nije baš sve tako bajno kako se prikazuje...
Zašto bi ih vraćali u trgovinu? To je plan kao i s običnom reciklažom. Posebni spremnici.
Nitko ne govori da su savršene. Svjestan sam nedostataka, ali štedljivije su. I energetski i ekonomski.

Quote:
To je istina, njihovo titranje se više ne primjećuje, no opet trebaš kupiti skuplju žarulju. Ja osobno žarulje ne isprobavam u trgovini pa ne znam jel titraju ili ne.
Nije skuplja. Dulje traje, pa se isplati. Dugoročno je jeftinija, a to ogromnoj većini ljudi ipak najvažnije.

Quote:
Dalje, štedljive žarulje emitiraju diskontinuirani spektar svjetlosti (za razliku od običnih žarulja ili dnevnog svjetla), tako da boje i predmeti osvjetljeni tom žaruljom drukčije izgledaju.
Može se namjestiti odabiranjem premaza. Ne znam gdje živiš (ne tražim te tu informaciju) da ih ne možeš nabaviti, ali odavno postoje fluorescentne cijevi i kompaktne žarulje pod kojima boje izgledaju posve normalno. Isijavaju toplu bijelu svjetlost.
Gle, ako ih proizvodi jedan TEŽ (opet ja) onda ih zaista ima.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 07:34   #96
@kernie, pretjeruješ. Većina tvojih primjedbi bi bila na mjestu prije 6-7 godina, ali današnje štedne su dobre, zaista ne vidim čemu "križarski pohod" protiv štednih. Ja sam zadnjih 5-6 godina isključivo na štednima i nemam problema o kojima govoriš. Koristim ih i vani u vrtu, i u prostorima gdje mi brzo treba svjetlo (u kupaoni imam štednu koja ima neko pretpaljenje, oko 2 sek je vrlo slabog sjaja i onda zasja gotovo punim intenzitetom), u ostalim prostorima im treba cca 30ak sek. do punog sjaja, generalno imam puno više svjetla (zbog manjeg grijanja mogu u plafonjeru staviti tri 23W žarulje što mi u prostoriju donese dan zbog čega sam i prebacio cijelu kuću na štedne) itd.

Pod nedostatke stavljam cijenu (50ak kn za kvalitetne) i laž o 6+ godina trajanja (nijedna mi nije trajala dulje od 3 god.).
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 08:21   #97
Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Halo, halo
Zivine zarulje, malo morgen - uglavnom vanjska rasvjeta.
Za dom su dobre; zarulje sa inertnim plinom. Kod mene je u cijelom domu, u lusteru 5 x 9W - 6000 cd intenzitet svjetlosti, u obliku svijeca mozete naruciti koji hocete oblik.
Zivine zarulje su opasne i one su skoro vec proslost.
Mene ne zanima intenzitet svjetlosti, nego temperatura boje.

Quote:
Kvalitetnih zarulja sa zarnom niti u Hrvatskoj nema i uskoro su i one proslost.
Ova sa inertnim plinom oponasa svjetlo srednje oblacnog dana i sve domace zivotinje ukljucujuci i ptice odlicn na nju reagiraju.
Daj mi molim te objasni ovu gornju glupost koju si izjavio, pošto koristim isključivo žarulje sa žarnom niti cijeli život.

Quote:
Pitanje: gdje si ti isao skolu, tj. jeste li imali kemiju i fiziku, ili mi se malo cini da pojma nemas. Bez ljutnje, svjetiljke sainertnim plinom od9 W daje snagu sijalice sa zarnom niti od 45 W - pa lijepo izracunaj i ne pilje u oci onom odvratnom zutom svjetloscu.


A gdje si ti išao u školu? Snaga je snaga. Dakle ako ona daje 9 W, onda sigurno ne daje snagu klasične žarulje od 45 W, nego eventualno daje isto osvjetljenje. I ta "odvratna žuta svjetlost" koju ti spominješ je prirodna boja svjetlosti koja najviše odgovara ljudskom oku. To što ti iz nekog djetinjastog hira nazivaš istu "odvratnom", samo govori o tvojoj objektivnosti.

Quote:
Slizim kaže: Pogledaj post
Zarulja sa zarnom niti vecinu energije trosi na grijanje jer gori zarna nit koja isijava svjetlost.
Kod stedne zarulje na inertni plin isijava svjetlos dok gori.
Dakle, u pitanju su 2 sasvim razlicita nacina dobijanja svjetlosti.
Stedne zarulje su ekoloske zarulje, stede energiju i dobija se puno prirodnija svjetlost.
Endiminione, reagiraj na "ekološke žarulje" . Ne, ne dobija se prirodna svjetlost, ne znam zašto stalno ponavljaš neistine.

Quote:
Vanjska javna rasvjeta u cijelom svijetu je sa lampama koje su odozgo pokrivene ili tako naprvljene da rasipaju svjetlo ispod sebe, a ne okolo i gore, dabi se svjetlom manje zagadjivao okolis.
A kako je kod nas? Evo, sve gradske lampe su uperene u nebo sa klasičnom žaruljom i konusnim usmjerivačem, da bi se što više zagadilo.
I kod nas je ista stvar, prema dolje su usmjerene, a ove priče kako se vani manje zagađuje okoliš ne znam kome pričaš? Pogledaj ovu kartu:

http://astronomy2009.ie/_Media/europe_night.jpeg

I dobro pogledaj gdje ima najmanje svjetlosnog zagađenja.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Nije skuplja. Dulje traje, pa se isplati. Dugoročno je jeftinija, a to ogromnoj većini ljudi ipak najvažnije.
Pa imaš klasičnih žarulja koje rade već preko 100 godina.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 09:09   #98
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa imaš klasičnih žarulja koje rade već preko 100 godina.
Ovdje se priča o prosječnom vijeku trajanja, a on kod štednih zaista jeste veći.


I ne znam odakle podatak o štednim od od 100 kn. Ja sam u lokalnoj trgovini našao kvalitetne Philipsove (ekvivalent 100, 75 i 60 W) za cca 35 kn. Daju lijepo žuto svjetlo, a ne ono plavo od kojeg boli glava.
Mr. NiceGuy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 10:08   #99
Quote:
Mr. NiceGuy kaže: Pogledaj post
Ovdje se priča o prosječnom vijeku trajanja, a on kod štednih zaista jeste veći.
Neka je i veći. Štedna žarulja evo iz tvog primjer dođe 35 kn. Za te novce kupiš 14 klasičnih žarulja. Neka klasična žarulja prosječno traje 1000 sati. To ti je 14 000 sati. Sumnjam da štedna toliko traje.
Imaš podatak na TEŽ-ovim stranicama npr. da smanjenje napona od samo 6% kod klasičnih žarulja, povećava trajnost dvostruko.

Quote:
I ne znam odakle podatak o štednim od od 100 kn. Ja sam u lokalnoj trgovini našao kvalitetne Philipsove (ekvivalent 100, 75 i 60 W) za cca 35 kn. Daju lijepo žuto svjetlo, a ne ono plavo od kojeg boli glava.
Još nisam vidio štednu žarulju koja daje onako toplu boju kao klasična žarulja.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2010., 10:34   #100
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Neka je i veći. Štedna žarulja evo iz tvog primjer dođe 35 kn. Za te novce kupiš 14 klasičnih žarulja. Neka klasična žarulja prosječno traje 1000 sati. To ti je 14 000 sati. Sumnjam da štedna toliko traje.
Imaš podatak na TEŽ-ovim stranicama npr. da smanjenje napona od samo 6% kod klasičnih žarulja, povećava trajnost dvostruko.
Prema specifikacijama, trajnost štedne žarulje je oko 10000 sati, mi ćemo uzeti da je 8000. Znači cca 15 kn razlike u korist "običnih" (pod uvjetom da svaka odradi punih 1000). Koliko će energije požderati obične u odnosu na štednu u tih 8000 sati?
Znam da nisi spomenuo potrošnju, ali nema smisla pričati o cijeni žarulje ako se neće uzeti u obzir njena rentabilnost.

Quote:
Još nisam vidio štednu žarulju koja daje onako toplu boju kao klasična žarulja.
Ni ja, ali neke su im se sasvim pristojno približile.
Mr. NiceGuy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:13.