Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2004., 03:18   #1
Kako se rijesiti ljutnje/srdzbe?

Nemojte dozvoliti da vas zavede prividna logicnost slijedecega:

Glad se rijesava hranom...
Umor se rijesava odmorom...
Slabost se rijesava jacanjem tj. treningom...

Ipak ponekad se ljutnje rijesim pivom.

Kako se rijesiti srdzbe, ono kad je covijek ljut na nekoga ili nesto?
Bolje receno koji je "zdrav" ili najbolji nacin rjesavanja srdzbe?

Eto htio sam da skupa pocnemo odmotavati klupko rjesavanja od ljutnje...
mladen_22 is offline  
Old 31.07.2004., 03:40   #2
bolje pivom nego ovakohttp://www.vecernji-list.hr/newsroom...56872/index.do
__________________
ako sam veslo sisala nisam brod progutala
nivle is offline  
Old 31.07.2004., 04:52   #3
Quote:
Bolje receno koji je "zdrav" ili najbolji nacin rjesavanja srdzbe?
Najbolji način za riješit se srčbe je ponašati se srdito. Svaka sublimacija, projekcija ili zamjena tog osjećaja nekim drugim osjećajem može samo štetiti; srčba se samo može gomilati.
A to nije zdravo.
Black Hawk Down is offline  
Old 31.07.2004., 05:24   #4
Black

Kuzim sto si htio reci, no nije uvijek primjenjivo. Zamisli da imas problema s nadredjenim na poslu. Ne bi bilo pametno direktno se srditi na njega (i kad to zasluzuje) dakle, prisiljen si sublimirati. Makar dok ne dodjes doma i otvoris pivu

Drugi oblik nezdravog rjesavanja srdzbe bio bi prezderavanje. Covijek osjeti zadovoljstinu i opustenost na kraju. No, na zalost i krivnju sto se je prezderao.

Srdzba izaziva unutrasnju napetost i nezadovoljstvo kojeg se nastojimo sto prije rijesiti...

Kreativne ideje?
mladen_22 is offline  
Old 31.07.2004., 12:47   #5
trčanjem ili nekom dr fizičkom aktivnošću. U srednjoj nisam mogla istrčat za dvojku, sada kada sam optimalno motivirana, nahranjena i hidrirana mogu i dva sata trčat
eena_ is offline  
Old 01.08.2004., 00:06   #6
Nemam baš neki savjet. Svatko to rješava na svoj način.
Na meni se baš srdžba i ljutnja ne vidi, ja baš ne pucam po šavovima tako lako.

Ali, zato, kada krene (dogodilo se 2-3 puta) stradavaju prekidači za svjetlo u kući. Ne znam zašto, ali tako mi je gušt mlatiti po njima, pucaju k'o od šale.

E, baš sam čudak.
GuardianAngel is offline  
Old 01.08.2004., 11:40   #7
analizom osjecaja.nakon nekog vremena odustanes i od srdzbe i od analize.
 
Old 01.08.2004., 12:12   #8
Re: Kako se rijesiti ljutnje/srdzbe?

Quote:
mladen_22 kaže:
Nemojte dozvoliti da vas zavede prividna logicnost slijedecega:

Glad se rijesava hranom...
Umor se rijesava odmorom...
Slabost se rijesava jacanjem tj. treningom...

Ipak ponekad se ljutnje rijesim pivom.

Kako se rijesiti srdzbe, ono kad je covijek ljut na nekoga ili nesto?
Bolje receno koji je "zdrav" ili najbolji nacin rjesavanja srdzbe?

Eto htio sam da skupa pocnemo odmotavati klupko rjesavanja od ljutnje...
Vrlo zanimljivo i korisno p'itanje. To i mene muci. Ne znam samo kako spada u ovaj dio foruma, no meni ne smeta.

Prema mojim saznanjima i iskustvima ima vise (tocnije receno mnogo) nacina, koje bi ja podijelio u dvije skupine:
1) Npr, kad se naljutis mozes se pogledati u ogledalo. Tada se moze desiti to da to se tvohja faca dok si ljut(a) toliko zgadi da odbacis ljutnju.
Mozes, kao sto je eena rekla, ici trcati ili u neku brzu setnju, mozes pjevati (to bas nije uvijek zgodno), istusirati se i slicne stvari.
Bolje da citiram nekoga tko to zna beskonacno mnogo bolje od mene:

Quote:
Quite a few people worry about anger, wondering what is the best way to control it when it comes on and tries to overwhelm them. The easiest way to control anger is this. The moment you become aware that anger is rising within you, just laugh very loudly. Or go to the bathroom and have a cool bath. You can also take a glass of cool water and relax in a cool place. The moment anger comes it is most helpful to leave the place where you are and go somewhere else. If with all these measures you still have not been able to control your anger, then stand in front of a mirror and examine your face. After seeing your appearance you will surely feel so much disgust that at once you will be able to control your anger.

One other thing you can do whenever anger comes is to inquire into the cause of this anger. Is it justified? Remember that if someone is going to be harmed in the process of your anger, you will be committing a sin, and that cannot possibly be good for you. To undertake all these methods will be quite difficult, but it is enough to remember not to let your tongue go into action immediately after you get angry and spill out a torrent of angry words. Take some time to think things over. In a number of ways anger weakens a person who is trying to undertake a spiritual practice. If you make some effort to control anger when it arises, these efforts will act to strengthen your body and purify your mind.
Nadam se da ovaj citat nalazite zanimljivim.
Ja bih jos dodao neke stvari. Kada se (nekontrolirano, što je najcesci slucaj) naljutimo, to je produkt toga što ne kontroliramo svoje osjećajno tijelo, svoje osjecaje,. Dakle, oni rade po svome i prave nam nevolje. Ljutnja je naravnoi jedan osjecaj.
Moglo bi se reci i da je ljutnja (da se zadrzim na njoj) i sljepilo (ili iluzija, na engleskom to kažu 'glamour').

Na najosnovnijoj razini sljepila se prevladavaju na sljedeći način: da ste ih svjesni, ali imate prema njima indiferentni stav, ne obazirete na njih pažnju.
Ako obraćate pozornost na nešto, na neki osjecaj -- npr. na nacin da silno zelite da sto prije nestane, ili se ljutite sami na sebe sto se ljutite .. na taj mu nacin dajete energiju. Jer neki osjecaj nije nista drugo nego specificni energetski 'oblik' u nasem osjecajnom tijelu. Ako mu ne poklanjate paznju, ono umire od neishranjenosti.
Dakle, svjesni ste osjecaja, ali imate indiferentan stav prema njemu.
E, ali to je malo teze postici jer su nam osjecajna tijela stvarno van kontrole (nekom vise, nekom manje). Tesko je postici i zato sto smo vecinom nesvjesni, ne znamo sto se zbiva u nama, tupi smo (toj tuposti uvelike doprinosi vrsta hrane koju jedemo i kolicina hrane koju jedemo).
Ako ipak uspijemo povecati svoju svjesnost (npr., ispravna meditacija je kljucni nacin za to), i biti indiferentni prema ljutnji, tada ona jednostavno odumire zbog nedostatka energije.

Ovo zadnje sto sam objasnjavao je jedan dugorocan proces, i tesko da se moze izvesti u nekoliko dana ili nekoliko mjeseci. Tocnije bi bilo da se to postize kroz citav zivot. A i ono sto stoji u citatu je u jednom svom aspektu takvo, to bi se i trebalo raditi stalno, a ne samo ponekad kad se naljutite.

Ako se tako radi, recimo kroz cijeli život, ljutnja bi mogla sasvim nestati iz vaseg zivota, mogao bi nestati taj energetski obrazac.

Sve je to u nasoj moci. Ovisi samo koliko imamo volje, koliko nam to smeta, i koliko napora smo spremni uloziti.

Za to da energija prati misli (nasu pozornost), što ezotericna znanost zna od svojih pocetaka, pocinje biti jasno i modernim znanstvenicima, npr. kroz pokuse s psihokinezom -- na temelju rezultata tih pokusa moze se doci do tog zakljucka.
goranbo is offline  
Old 01.08.2004., 12:36   #9
Quote:
Black Hawk Down kaže:
Najbolji način za riješit se srčbe je ponašati se srdito. Svaka sublimacija, projekcija ili zamjena tog osjećaja nekim drugim osjećajem može samo štetiti; srčba se samo može gomilati.
A to nije zdravo.
Da, potiskivati ljutnu nije u doslovnom smislu zdravo, štetno je za fizičko tijelo, a i štetno je ako ne ode u fizičko tijelo nego prema van pa kad vam se nakupi napravite neku glupost idodjete u crnu kroniku, ili nesto slicno.

Medjutim, ne bih se nas slozio da se treba ljutiti cim osjetite taj nagon, i prepustiti mu se.
To nikako ne bi bilo dobro, posebno ne kod onih cija osobnost ima izrazitu sklonost prema ljutnji, a takva je vecina.
Da svi tako rade, nastao bi jos veci pakao na zemlji.

U gornejm postu ja nisam govorio o potiskivanju, to je nesto drugo.
Potiskivanje moze kratkotrajno koristiti.
<ono o cemu sam j potpuna eliminacija ljutnje. (pise gore)
Dakle, to sto tvrdi BHD po meni nikako nije tocno, mogao bih to pobiti s jos par strana.
goranbo is offline  
Old 01.08.2004., 12:52   #10
Quote:
mladen_22 kaže:
Black

Kuzim sto si htio reci, no nije uvijek primjenjivo. Zamisli da imas problema s nadredjenim na poslu. Ne bi bilo pametno direktno se srditi na njega (i kad to zasluzuje) dakle, prisiljen si sublimirati. Makar dok ne dodjes doma i otvoris pivu

Drugi oblik nezdravog rjesavanja srdzbe bio bi prezderavanje. Covijek osjeti zadovoljstinu i opustenost na kraju. No, na zalost i krivnju sto se je prezderao.

Srdzba izaziva unutrasnju napetost i nezadovoljstvo kojeg se nastojimo sto prije rijesiti...

Kreativne ideje?
Ovo me podjetilo na pricu koju mi je ispricala jedna starija prijetaljica Slovenka.
Ja cu je ukratko pokusati prepricati: prije mnogo godina radila je u jednoj maloj (privatnoj?) firmi, odnosno radnoj okolini s jedno do deset zaposlenih, s 10 kolega.
Posao je bio dobar, medjutim sef im je bio prava katastrofa. To je bio jedan tiranin, koji je svoje probleme (mogli su to biti obiteljski problemi recimo, nije vazno), zestoko iskaljivao na svojim podcinjenima.
Dakle iskalčjicao se na njima, vikao i svasta.
To je bilo do te mjere da su neke njezine kolegice zbog takvog sefovog ponasanja morale piti sta ja znam zablete za zivce, imale zdravstvenih problema i slicno.
Tada je mojo prijateljici palo na pamet sljedece (nije to nigdje procitala, tada jos gotovo da nije bilo knjiga o ezoteriji, samopomoci, duhovnim tehnikama i slicno): palo joj je na pamet da na svaki moguci nacin izrazava ljubav tom ljutitom covjeku koji je bio njihov sef. Da radito u mislima, da ga voli, da izrazava tu ljubav na fizickoj razini, dakle ljubaznim rijecima itd. Dakle na svaki primjereni nacin da mu poklanja ljubav i voli ga (naravno, ne govorim ovdje o romanticnoj ljubavi). Da to pokazuje rraznim gestama, ali podrazumijevalo je to i odredjenu kontrolu nad psjecajima i obracanje paznje na svoje misli, pretpostavljam.

E, i u tome je ona ustrajala jako dugo, koliko se sjecam, mozda i vise od godinu dana, ili dvije godine, desetak mjeseci (ne sjecam se tocno a nije ni vazno za poantu priceŽ). Nakon tog nekog vremena, to sto je ona cinila pocelo je mijenjati tog njihovog sefa tiranina koji se praktici preobrazio, te su i dan danas dobri prijatelji i dopisuju se.
-----------------------------------------------------------------------------------

Poantu iz te price, koja je valjda ocita, izvucite sami.
Ja bih jos spomenuo kako je vazno opcenito spoznati kako je ljutnja jedna beskorisna stvar, da je to iluzija, i da je stetna stvar,
Dakle, ne postoje razlozi za ljutnju, mozda je to prekategoricka izjava i tesko shvatljiva izjava...
Ali, zar iste mnogo puta primijetili, da prebacimo se sad u praksu, koliko mnogo puta se naljutite i kasnije uvidite kako je to bilo potpuno nepotrebno, potpuno nepotrebna reakcija, neutemeljena u stvarnosti.

Druga je stvar da se nekad nesto slicno ljutnji moze svjesno, kontrolirano upotrijebiti, npr. pri odgoju djeteta. Ali o tome ovdje ne govorimo, i malo ljudi se svjesno naljuti, te se nemojte na taj nacin opravdavati, kada se po obicaju naljuitte.
Nemojte se ni okrivljavati, shvatite da je to siroko rasprostranjen problem, da se svi ljute (na ovaj ili onaj nacin, i bolje je da energiju usmjerite na prevladavanje tog problema.
goranbo is offline  
Old 01.08.2004., 13:14   #11
Quote:
goranbo kaže:
.
Tada je mojo prijateljici palo na pamet sljedece (nije to nigdje procitala, tada jos gotovo da nije bilo knjiga o ezoteriji, samopomoci, duhovnim tehnikama i slicno): palo joj je na pamet da na svaki moguci nacin izrazava ljubav tom ljutitom covjeku koji je bio njihov sef. Da radito u mislima, da ga voli, da izrazava tu ljubav na fizickoj razini, dakle ljubaznim rijecima itd. Dakle na svaki primjereni nacin da mu poklanja ljubav i voli ga (naravno, ne govorim ovdje o romanticnoj ljubavi). Da to pokazuje rraznim gestama, ali podrazumijevalo je to i odredjenu kontrolu nad psjecajima i obracanje paznje na svoje misli, pretpostavljam.

E, i u tome je ona ustrajala jako dugo, koliko se sjecam, mozda i vise od godinu dana, ili dvije godine, desetak mjeseci (ne sjecam se tocno a nije ni vazno za poantu priceŽ). Nakon tog nekog vremena, to sto je ona cinila pocelo je mijenjati tog njihovog sefa tiranina koji se praktici preobrazio, te su i dan danas dobri prijatelji i dopisuju se.
-----------------------------------------------------------------------------------
wow, bas me zanima kak joj se to dalo.trositi svoju energiju programirajuci u sebi lazan osjecaj ljubavi spram tog covjeka dok nije postao stvaran.nije ti palo napamet da su oni postali frendovi zbog toga kaj je ona samu sebe uvjerila da ga voli,pa je i njegove postupke s vremenom pocela tumaciti kao pozitivne.
 
Old 01.08.2004., 13:51   #12
Quote:
masterblaster kaže:
wow, bas me zanima kak joj se to dalo.trositi svoju energiju programirajuci u sebi lazan osjecaj ljubavi spram tog covjeka dok nije postao stvaran.nije ti palo napamet da su oni postali frendovi zbog toga kaj je ona samu sebe uvjerila da ga voli,pa je i njegove postupke s vremenom pocela tumaciti kao pozitivne.
LJubav nije osjecaj. Ona je svuda oko nas i u nama. Od ljubavi se sve i sastoji.
Dakle, to bi bio jedan od nacina repliciranja na tvoju repliku.
Voleći ga, ona se priblizila svojoj istinskoj prirodi i dodatno uskladila s dusom koja raspolaze beskonacnom energijom, doslovno i u svakom smislu.

Ovo sto pitas mi zaista nije palo na pamet.
Mislim da ona njegove postupke nije tumacila (ni kao pozativne ni kao negativne). Uzimala ih je takve kakvi jesu.
Mislim i da ga je usput, dok je radla ono sto je radila, volila ga, pokusala razumjeti i razumjela svog sefa. Nije ga opravavala ni okrivljavala.

Na kraju price se poboljsao cjelokupni odnos tog covjeka sa svojom radnom okolinom, ne samo sa njom. Odnosi su se poboljšali.
goranbo is offline  
Old 01.08.2004., 14:07   #13
Quote:
goranbo kaže:
LJubav nije osjecaj. Ona je svuda oko nas i u nama. Od ljubavi se sve i sastoji.
Dakle, to bi bio jedan od nacina repliciranja na tvoju repliku.
Voleći ga, ona se priblizila svojoj istinskoj prirodi i dodatno uskladila s dusom koja raspolaze beskonacnom energijom, doslovno i u svakom smislu.

Ovo sto pitas mi zaista nije palo na pamet.
Mislim da ona njegove postupke nije tumacila (ni kao pozativne ni kao negativne). Uzimala ih je takve kakvi jesu.
Mislim i da ga je usput, dok je radla ono sto je radila, volila ga, pokusala razumjeti i razumjela svog sefa. Nije ga opravavala ni okrivljavala.

Na kraju price se poboljsao cjelokupni odnos tog covjeka sa svojom radnom okolinom, ne samo sa njom. Odnosi su se poboljšali.
ljubav jest osjecaj; ako hoces da se slaze sa tvojom tvrdnjom, onda cu staviti da je ljubav,izmedu ostalog, osjecaj.


tvoja frendica je sefove postupke tumacila; ako ga je smatrala tiraninom - znaci da je njegove postupke tumacila negativno; rijec "tiranin" definitivno nije neutralna

a ovo zadnje je vjerojatno temeljeno opet na frendicinoj interpretaciji..

cuj, ja vjerujem u ljubav, u prozimanje, energiju,zivot,bit i sve, ali u prirodnom,spontanom obliku...
ova "tehnika" koju ti spominjes je ili manipulacija (ciji sam apsolutni protivnik) ili samoobmana
 
Old 01.08.2004., 15:17   #14
Quote:
masterblaster kaže:
ljubav jest osjecaj; ako hoces da se slaze sa tvojom tvrdnjom, onda cu staviti da je ljubav,izmedu ostalog, osjecaj.


tvoja frendica je sefove postupke tumacila; ako ga je smatrala tiraninom - znaci da je njegove postupke tumacila negativno; rijec "tiranin" definitivno nije neutralna

a ovo zadnje je vjerojatno temeljeno opet na frendicinoj interpretaciji..

cuj, ja vjerujem u ljubav, u prozimanje, energiju,zivot,bit i sve, ali u prirodnom,spontanom obliku...
ova "tehnika" koju ti spominjes je ili manipulacija (ciji sam apsolutni protivnik) ili samoobmana
Mišljenja su slobodna.
Po meni ljubav nije osjecaj. Ona je nesto sveobuhvatnije. Ljubav se, s druge strane, moze izrazavati kroz osjecajno tijelo, kao i kroz fizicko, kao i kroz mentalno.
Da bi se razumjelo (to sto je zena radila u prici) vjerojatno je potrebno imati ponesto iskustva glede toga. Ja mislim, uvjeren sam, da to nije bila samo ona povrsinska ljubaznost. Ona je odgovorila na poticaj svoje duse (koja je, recimo to tako, ljubav), stupila u vezu s njom, i volila ga iz dubine duše. Vjerojatno se to niej zaustavilo samo na njemu. (A nejmu je, ocito, s obzirom na ponasanje , ta ljubav bila potrebna).

Do zabune moze doci i glede sljedecih stvari: nesebicno djelovanje, i djeovanje bez vezanosti za rezultate svog djelovanja. Tko nije nista nikada tako radio (ne kazem da ti nisi), on to zaista ne moze razumjeti. (ako je bar malo dosdirnuo takvo djeovanje, moci ce nesto tako razumjeti) Znam gomilu ljudi koji jednostavno ne vjeruju da je nesebicno djelovanje moguce. (to je jedan aspekt, i moglo bi se mnogo raspravljati, slojevito je, ali ne bih o tome ovdje, to bi zavrijedilo poseban topic.)

Ja sam samo prepricao njezinu pricu, ne tznam je li ga smatrala tiraninom. Medjutim, ne znam kako da ti onjasnim da postoji ijedna visa razina.
Kada covjek ne opravdava ni ne okrivljuje npr. u ovom slucaju tudje postupke ili osobu koja ih radi. Jednostavno ih vidi takvima kakvima jesu, i postupke i osobu.
Premda ne opravdava takve postupke, razumije ih. Ljubav i mudrost su vrlo povezani.
Iz svega navedenog, to nije nikakva manipulacija. To je ovladavanje prvenstveno vlastitim emocionalnim tijelom.
Ako bas hoces, manuipulacija tim tijelom. Tako i treba biti, jer nismo mi emocionalno tijelo, ono je nase sredstvo, i ne treba ono vladati nama, vec obratno.

S druge strane, jedno je vjerovati u ideale, kao sto ti lijepo vjerujes i kao sto mnogi od nas vjeruju, a drugo je te ideale spusititi na fizicku razinu, sto je ta zena ucinila.
Mozda se moja prica (prepricavanje price) daje naslutiti da sve to sto je ona radila nije spontano.
A mozda i ljudi preveliki naglasak stavljaju na spontanost.
Ona je spontano dosla na ideju, da je to najbolje sto treba uciniti u tom trenutku, i tu je ideju (manje -vise?) spontano izvodila.
Mislim da je iluzija da ce nam se stvari desiti spontano. Spontano cemo se poboljsati, spontano se rijesiti ljutnje.
Malo sutra! -- za sve sto je vrijedno potrebno je uloziti napor.

Ja sa ovim zavrsavam raspravu na ovu temu (temu te price), ako nekome iz dosad navedenog nije jasno, nece mu biti jasno ni u dogledno vrijeme.
goranbo is offline  
Old 01.08.2004., 16:30   #15
Quote:
goranbo kaže:
Mišljenja su slobodna.
Po meni ljubav nije osjecaj. Ona je nesto sveobuhvatnije. Ljubav se, s druge strane, moze izrazavati kroz osjecajno tijelo, kao i kroz fizicko, kao i kroz mentalno.
vladati nama, vec obratno.
...
Ja sa ovim zavrsavam raspravu na ovu temu (temu te price), ako nekome iz dosad navedenog nije jasno, nece mu biti jasno ni u dogledno vrijeme.
bez uvrede, cim spominjes osjecajno,fizicko i mentalno tijelo, vidim da ti se misljenje bazira na necem sto bi bilo prikladno za duhovnost, a ne drustvene znanosti.
 
Old 01.08.2004., 16:44   #16
neda mi se pisati, pa samo vrlo kratko.
Ljubav nije (samo) osjećaj, ljubav je stanje i glagol.

A Goranbo-ova prijateljica je samo koristila jednostavnu kršćansku formulu, voli svog neprijatelja. Ne zbog mazohizma, i ne zbog neke lažne stvarnosti, nego zbog toga što se u svakome nalazi ista 'božanska iskra', i prijateljica je cijelo vrijeme obraćala njoj u njemu, i na kraju je uspijela (koliko toliko) probuditi.






P.S. meni se ljutnje najlakše riješiti uz pomoć neke fizičke aktivnosti, ili simuliranja fizičke aktivnosti (razne igrice, navođena vizualizacija, i sl.)
 
Old 01.08.2004., 18:13   #17
Quote:
masterblaster kaže:
bez uvrede, cim spominjes osjecajno,fizicko i mentalno tijelo, vidim da ti se misljenje bazira na necem sto bi bilo prikladno za duhovnost, a ne drustvene znanosti.
Nipošto se ne slazem s tobom posto znam kao cinjenicu da je sastavni dio covjeka osobnost, a ta osobnost se sastoji od tih tijela. Tako da mi se misljenje bazira na stvarnosti, ja bih rekao.
Zašto bih to prešućivao u raspravi o nekom životnom problemu, kako ja prvenstveno promatram probleme, a ne kao sociološke, psihološke i slično. Jedino ispravno ga je promatrati kao zivotni problem, cjelovito.

A ako ti ne mozes jos uvijek svariti pojam emocionalno ili mentalno tijelo, mozes ih samo zamijeniti s pojmovima osjecaji (osjecajni obrasci) i misli (misaoni obrasci) i to ce biti zadovoljavajuce.

Ovaj tvoj komentar je jednostavno proizvod tvoje uvjetovanosti i predrasuda, i kao takav nevažan. (Da ne govorim sad koji su kako najnovija psiholoska i druga znanstvena istrazivanja koja daju naslutiti postojaje tih tijela, da ne obrazlazem u tancine dokaze da ta tijela postoje bas kao i fizicko. )

Ti, kao, ne zelis sa mnom raspravljati jer su mi pogledi siroki, a sto bih ja tek treba onda reci na moju raspravu s tobom ciji su pogledi uski.

I nadalje, ne znam stvarno, vec sam prije p0isao o tome sto je duhovnost zaista, to jest sto ja mislim da je, zar mislis da drustvene znanosti ne bi trebale biti duhovne?? Ili da politika, ekonomija, obrazovanje, kultura ne bi trebale biti duhovne??

Naravno da bi. Spominjanje tih tijela prije bi se moglo svrstati u ezotericno znanje, ezotericno zato sto jos nije poznato vecini, medjutim uskoro će takvim postati odnosno postaje egzotericno, svidjalo se to kome ili ne.
goranbo is offline  
Old 01.08.2004., 18:14   #18
Tocno je. Nas odnos prema vlastitoj srdzbi je izuzetno vazan za nas same.

Nerijetko se nasa ljutnja (na nekoga ili nesto) pretvori u auto-destruktivno ponasanje a da toga nismo ni svijesni.

Kao da sami sebe kaznjavamo sto nismo u mogucnosti bolje kontolirati situaciju ili osobu koja nas ljuti ili nanosi nepravdu.

Prezderati se, napiti se...su klasicni oblici auto destrukcije. Pa mozda i zapaliti cigaretu kad smo ljuti. Svo troje nas oslobadjaju napetosti ali nisu zdravi za nas same.

A nepravda je svuda oko nas:

Susjed koji nam steti...
Politicari koji nas pljackaju i lazu...
Sef ili suradnik koji minira nas uspijeh...
Nemogucnost da zaradimo za pristojan zivot...
Prijatelj koji to nije....
Osjecaj samoce, bespomocnosti....
Trka za prestizom koja nas cini da se osjecamo jadno i beskorisno...
Sve brzi i brzi zivot...
Dezinformiranost....

Kako biti vise imun i manje pogodjen svakodnevnim zivotom?
Kako oprostiti ljudima koji su nam nanijeli ili nanose bol?
Pitanje oprosta ( u van crkvenom smislu, vec cisto zivotnom smislu), da li oprostiti? Ili oprost u stvari znaci biti magarcem i dozvoliti da nas neko iskoristava....

Masa je pitanja kroz koje svi prolazemo u nasim dnevnim zivotima. Ne ocekujem konacne odgovore , samo razmijenjujem misljenje s vama...
mladen_22 is offline  
Old 01.08.2004., 18:39   #19
Quote:
goranbo kaže:

A ako ti ne mozes jos uvijek svariti pojam emocionalno ili mentalno tijelo, mozes ih samo zamijeniti s pojmovima osjecaji (osjecajni obrasci) i misli (misaoni obrasci) i to ce biti zadovoljavajuce.

Ovaj tvoj komentar je jednostavno proizvod tvoje uvjetovanosti i predrasuda, i kao takav nevažan. (Da ne govorim sad koji su kako najnovija psiholoska i druga znanstvena istrazivanja koja daju naslutiti postojaje tih tijela, da ne obrazlazem u tancine dokaze da ta tijela postoje bas kao i fizicko. )

Ti, kao, ne zelis sa mnom raspravljati jer su mi pogledi siroki, a sto bih ja tek treba onda reci na moju raspravu s tobom ciji su pogledi uski.
pojmove emocionalno,mentalno i fizicko tijelo mogu "svariti" jer sam upoznata sa njihovim znacenjem i nekim tehnikama za njihovo balansiranje.
upucivanjem na duhovnost i ukazivanjem na cinjenicu da se ovdje radi o drustvenim znanostima htjela sam reci da sam ovdje ocekivala odgovore psihologa,sociologa i slicno odn.ljudi kojih to zanima ili se time bave. da je decko htio duhovni savjet,vjerojatno bi to stavio na religiju,duhovnost (ili us ) .

svaka tema se moze sagledati iz vise perspektiva.biti u mogucnosti razumjeti temu i na duhovan i na znanstven nacin - to je siri pogled. u tom smislu i tvoj pogled je uzak.

nisam nigdje rekla da se ne zelim raspravljati s tobom; ta sam si naveo da zavrsavas raspravu na ovu temu.
moja greska je sto sam cijeloj temi pristupila neozbiljno i dala jedan duhoviti, a ne duhovan post.

ajde da pustimo mladena_22 ili tko je vec otvorio ovu temu da dobije svoje odgovore.

zivili!
 
Old 01.08.2004., 18:48   #20
Quote:
masterblaster kaže:
analizom osjecaja.nakon nekog vremena odustanes i od srdzbe i od analize.
ovo je duhovito, ali kada čovjeku kažeš da je najpametnije ignorirati nešto, ne može te shvatiti ako je uzrujan zbog toga. Analiziranjem se iscrpi i na kraju sam zaključi da je najpametnije to ignorirati. U počpetku, ignoriranje bi bilo više samoobmana.
eena_ is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:49.