Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2014., 23:35   #1
Sakrament ispovijedi - povijesno i teološko utemeljenje

S obzirom da sam ja reko u jednom postu da se ispovijedam samo Bogu te po katolickoj nauci receno mi je da ako se ne ispovijedam sveceniku ne zelim primiti Bozju milost ....znaci po tome ja kao da se nisam ispovijedao i idem u pakao.....

e sada.....ako je tako s obzirom da se katolici vole hvaliti da su oni prva,jedina i prva crkva onda oni moraju odgovarati za mozda i miljarde vjernika tijekom 7 stoljeca koji su otisli u propast jer ispovijed sveceniku nije bila od prvog stoljeca nego tek od 7.

"Od 7. stoljeća irski misionari, potaknuti primjerom istočnih monaha, u kontinentalnu Europu uvode praksu »privatne« pokore, koja nije zahtjevala javno vršenje pokorničkih djela. Od tada se ovaj sakrament, kako na Istoku, tako i na Zapadu, vrši tajno između pokornika i svećenika. Takav se oblik sakramenta pomirenja u Katoličkoj i Pravoslavnoj Crkvi u glavnim crtama održao i do danas. Svećenik nema posredničku ulogu u odnosu na Boga, već samo u odnosu na Crkvu, kojoj je Krist povjerio vršiti njegova otajstva."


volio bih cuti kvalitetan odgovor da li ovi koji su zivjeli prvih 7 stoljeca a ispovijedali su se samo Bogu a ne sveceniku svi otisli u pakao jer katolicki nauk tako kaze.....





DODATAK:
Postovi su izdvojeni iz već postojeće teme.

Ovdje raspravljamo, s povijesnog i teološkog aspekta o sakramentu ispovijedi, utemeljenju prakse ispovijedi svećeniku, te njenoj valjanosti u odnosu na ispovijed samo Bogu.

Zadnje uređivanje Meadow : 23.03.2014. at 15:31. Reason: dodatak
DISM is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 15:06   #2
Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
S obzirom da sam ja reko u jednom postu da se ispovijedam samo Bogu te po katolickoj nauci receno mi je da ako se ne ispovijedam sveceniku ne zelim primiti Bozju milost ....znaci po tome ja kao da se nisam ispovijedao i idem u pakao.....

e sada.....ako je tako s obzirom da se katolici vole hvaliti da su oni prva,jedina i prva crkva onda oni moraju odgovarati za mozda i miljarde vjernika tijekom 7 stoljeca koji su otisli u propast jer ispovijed sveceniku nije bila od prvog stoljeca nego tek od 7.

"Od 7. stoljeća irski misionari, potaknuti primjerom istočnih monaha, u kontinentalnu Europu uvode praksu »privatne« pokore, koja nije zahtjevala javno vršenje pokorničkih djela. Od tada se ovaj sakrament, kako na Istoku, tako i na Zapadu, vrši tajno između pokornika i svećenika. Takav se oblik sakramenta pomirenja u Katoličkoj i Pravoslavnoj Crkvi u glavnim crtama održao i do danas. Svećenik nema posredničku ulogu u odnosu na Boga, već samo u odnosu na Crkvu, kojoj je Krist povjerio vršiti njegova otajstva."


volio bih cuti kvalitetan odgovor da li ovi koji su zivjeli prvih 7 stoljeca a ispovijedali su se samo Bogu a ne sveceniku svi otisli u pakao jer katolicki nauk tako kaze.....


"cudno" da nitko od katolika nije odgovorio na ovo ....zapravo najlakse je ne odgovoriti jer bi se svaki odgovor kosio sa njihovom svetom knjigom- katekizmom
DISM is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 15:28   #3
Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
S obzirom da sam ja reko u jednom postu da se ispovijedam samo Bogu te po katolickoj nauci receno mi je da ako se ne ispovijedam sveceniku ne zelim primiti Bozju milost ....znaci po tome ja kao da se nisam ispovijedao i idem u pakao.....
Ako misliš na mene, iz mojih riječi ne slijedi da ideš u pakao. Maksimalno se iz njih može dobiti da je tada situacija vrlo opasna (po pitanju vječnog spasenja), ali ne i da je pakao neizbježan.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
e sada.....ako je tako s obzirom da se katolici vole hvaliti da su oni prva,jedina i prva crkva onda oni moraju odgovarati za mozda i miljarde vjernika tijekom 7 stoljeca koji su otisli u propast jer ispovijed sveceniku nije bila od prvog stoljeca nego tek od 7.
Ovaj podatak nije točan. Sv. Ambrozije npr. govori o vlasti odrješenja grijeha koju je Krist dao svojim apostolima, a koja se onda prenosi na svećeničku službu (De poentientia II.2.12). Sv. Pacijan, biskup Barcelone, kaže da jedino Bog može oprostiti grijehe, ali da to radi preko svojih svećenika (Ep. I ad Sympron., 6 in P.L., XIII, 1057). Slične stvari govore i sv. Augustin, sv. Ćiril Aleksandrijski, sv. Ivan Zlatousti i sv. Atanazije. Zanimljivo je da su svi oni živjeli prije 7. stoljeća.

Mogu se navesti i crkveni oci iz prva dva stoljeća koji govore o ispovijedi grijeha (biskupu, svećeniku, zajednici) i pokori, npr. sv. Klement Rimski, sv. Ignacije Antiohijski, sv. Polikarp.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
"Od 7. stoljeća irski misionari, potaknuti primjerom istočnih monaha, u kontinentalnu Europu uvode praksu »privatne« pokore, koja nije zahtjevala javno vršenje pokorničkih djela. Od tada se ovaj sakrament, kako na Istoku, tako i na Zapadu, vrši tajno između pokornika i svećenika. Takav se oblik sakramenta pomirenja u Katoličkoj i Pravoslavnoj Crkvi u glavnim crtama održao i do danas. Svećenik nema posredničku ulogu u odnosu na Boga, već samo u odnosu na Crkvu, kojoj je Krist povjerio vršiti njegova otajstva."
Odakle je ovaj citat?
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 21:21   #4
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ako misliš na mene, iz mojih riječi ne slijedi da ideš u pakao. Maksimalno se iz njih može dobiti da je tada situacija vrlo opasna (po pitanju vječnog spasenja), ali ne i da je pakao neizbježan.


Ovaj podatak nije točan. Sv. Ambrozije npr. govori o vlasti odrješenja grijeha koju je Krist dao svojim apostolima, a koja se onda prenosi na svećeničku službu (De poentientia II.2.12). Sv. Pacijan, biskup Barcelone, kaže da jedino Bog može oprostiti grijehe, ali da to radi preko svojih svećenika (Ep. I ad Sympron., 6 in P.L., XIII, 1057). Slične stvari govore i sv. Augustin, sv. Ćiril Aleksandrijski, sv. Ivan Zlatousti i sv. Atanazije. Zanimljivo je da su svi oni živjeli prije 7. stoljeća.

Mogu se navesti i crkveni oci iz prva dva stoljeća koji govore o ispovijedi grijeha (biskupu, svećeniku, zajednici) i pokori, npr. sv. Klement Rimski, sv. Ignacije Antiohijski, sv. Polikarp.


Odakle je ovaj citat?
Praksa pomirenja se mijenjala kroz stoljeća. Ako je Objava završila smrću posljednjeg apostola, a apostoli nisu nikoga ispovijedali, nije ni Isus, čemu kompliciranje? Ovi crkveni oci se ne slažu s praksom apostolske zajednice, prema tome, riječ je o njihovom privatnom mišljenju neobvezujućem za ikoga. Ako je netko sagriješio protiv brata, ispovijeda se bratu prema kojem je sagriješio i ispravlja pogrešku, ako je sagriješio prema Bogu, ispovijeda se Bogu. Prvi kršćani su imali 2 ili 3 sakramenta. Ispovijed kao sakrament apostoli nisu ni ustanovili niti prakticirali, a ljudske izmišljotine stavljati u isti rang s Božjom Objavom i tu laž naučavati kao istinu je grijeh protiv Duha Svetoga.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2014., 23:39   #5
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ako misliš na mene, iz mojih riječi ne slijedi da ideš u pakao. Maksimalno se iz njih može dobiti da je tada situacija vrlo opasna (po pitanju vječnog spasenja), ali ne i da je pakao neizbježan.


Ovaj podatak nije točan. Sv. Ambrozije npr. govori o vlasti odrješenja grijeha koju je Krist dao svojim apostolima, a koja se onda prenosi na svećeničku službu (De poentientia II.2.12). Sv. Pacijan, biskup Barcelone, kaže da jedino Bog može oprostiti grijehe, ali da to radi preko svojih svećenika (Ep. I ad Sympron., 6 in P.L., XIII, 1057). Slične stvari govore i sv. Augustin, sv. Ćiril Aleksandrijski, sv. Ivan Zlatousti i sv. Atanazije. Zanimljivo je da su svi oni živjeli prije 7. stoljeća.

Mogu se navesti i crkveni oci iz prva dva stoljeća koji govore o ispovijedi grijeha (biskupu, svećeniku, zajednici) i pokori, npr. sv. Klement Rimski, sv. Ignacije Antiohijski, sv. Polikarp.


Odakle je ovaj citat?
s interneta, odakle bi bio? isto kao i tvoj, pretpostavljam da nisi zivio prije nego vadimo stvari iz interneta naravno ne na jednom stranici tj. s komentara na forumu....

druga stvar opet ne odgovorena najbitnija je ta da ispovijed nije bila od 0. godine znaci od ISusa.....neka je bila cak i od 200. godine npr. ne mora biti od 7. stoljeca...to bi takoder znacilo da su se prvih 200 godina krivo ispovijedali ljudi....a ako opet uzmemo ono da se vi pozivate da je katolicka crkva prva od pocetka ISusa onda je katolicka crkva odgovorna za 2 stoljeca krivog ispovijedanja.....i sad nis ne kuzim mogo bi pojednostavit....znaci na kraju ako se ja ne ispovijedam citav zivot sveceniku nego samo Bogu, sto ce biti samnom, da li mogu ocekivati raj ili pakao? nema treceg...molim te odgovori mi na ovo pitanje posebno....ako idem u pakao to bi znacilo da u pakao idu svi ovi koji se prvih par stoljeca krivo ispovijedaju...a ako idem u Raj onda se to kosi s ovim vasim da svecenik ispovijeda grijehe.....naravno nigdje nisam vidio da su apostoli vrsili ispovijedi...potrudi se , objasni mi slabo sam upucen , samo cisto logicki razmisljam
DISM is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 13:28   #6
Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
s interneta, odakle bi bio? isto kao i tvoj, pretpostavljam da nisi zivio prije nego vadimo stvari iz interneta naravno ne na jednom stranici tj. s komentara na forumu....
Da, ali mene zanima tko je to rekao. Možeš li barem navesti link na stranicu odakle si preuzeo taj citat?

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
druga stvar opet ne odgovorena najbitnija je ta da ispovijed nije bila od 0. godine znaci od ISusa.....neka je bila cak i od 200. godine npr. ne mora biti od 7. stoljeca...
Idemo korak po korak. Prvi korak je bio ispraviti krivi podatak o 7. stoljeću kojeg si iznio.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
to bi takoder znacilo da su se prvih 200 godina krivo ispovijedali ljudi....a ako opet uzmemo ono da se vi pozivate da je katolicka crkva prva od pocetka ISusa onda je katolicka crkva odgovorna za 2 stoljeca krivog ispovijedanja.....
I to je krivi podatak. Ispovijed je bila od samog početka. Krist je sam ustanovio sakrament pomirenja. Svojoj Crkvi je dao vlast da u Njegovo ime odrješuje ljude od grijeha, odnosno sam Bog djeluje po zahvatu Crkve koja po biskupu i njegovim prezbiterima (svećenicima) u ime Isusa Krista daje oproštenje grijeha i određuje način zadovoljštine. Sjetimo se par citata iz Evanđelja:

A ja tebi kažem: Ti si Petar - Stijena, i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju, i Vrata pakla neće je nadvladati. Tebi ću dati ključeve kraljevstva nebeskog, pa što god svežeš na zemlji, bit će svezano i na nebesima, a što god razriješiš na zemlji, bit će razriješeno i na nebesima. (Mt 16,18-19)

Zaista kažem vam: što god svežete na zemlji, bit će svezano i na nebesima, i što god razriješite na zemlji, bit će razriješeno i na nebesima. (Mt 18,18)

Zatim im ponovno reče: "Mir vama! Kao što je mene poslao Otac, tako i ja šaljem vas." Poslije tih riječi dahne u njih i reče im: "Primite Duha Svetoga! Kojima oprostite grijehe, oprošteni su im; kojima zadržite, zadržani su im." (Iv 20,21-23)

Meni se ove riječi čine vrlo jasnim (no ako bude trebalo, mogu ih ukratko i komentirati). One pokazuju da je Krist svojim apostolima predao određenu vlast (ili moć) u pogledu opraštanja grijeha. A da bi se ta vlast (oproštenja i zadržavanja, svezivanja i razrješivanja) mogla izvršiti očito je potrebno da oni koji imaju tu vlast saznaju za grijehe, pa da prosude treba li ih oprostiti (razriješiti) ili zadržati (svezati). A to nije ništa drugo nego ispovijed.

Naravno, konkretni oblik kako je Crkva vršila ovu vlast dobivenu od Boga se kroz povijest mnogo mijenjao. U početku je bila česta javna pokora za izrazito teške grijehe, a koju je određivao biskup po priznanju grijeha. U nekim područjima se ovoj 'kanonskoj pokori' pripuštalo samo jednom u životu. Kasnije, u 7. stoljeću su irski misionari počeli primjenjivati "privatnu" praksu pokore, koja se mogla ponavljati više puta...

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
i sad nis ne kuzim mogo bi pojednostavit....znaci na kraju ako se ja ne ispovijedam citav zivot sveceniku nego samo Bogu, sto ce biti samnom, da li mogu ocekivati raj ili pakao? nema treceg...
Tako je, u konačnici nema trećeg, ali ja ti ne mogu konkretno reći gdje ćeš ti završiti. To prepuštam Bogu koji jedini pozna sve tajne tvog srca i savjesti.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
molim te odgovori mi na ovo pitanje posebno....ako idem u pakao to bi znacilo da u pakao idu svi ovi koji se prvih par stoljeca krivo ispovijedaju...
Ne mora biti, jer su oni možda djelovali tako u stanju nesavladivog neznanja (a ti npr. nisi). S druge strane, nisu se ljudi u prvim stoljećima općenito krivo ispovijedali.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
a ako idem u Raj onda se to kosi s ovim vasim da svecenik ispovijeda grijehe....
Ne nužno, jer ja nigdje nisam rekao da je apsolutno nužno ispovjediti grijehe svećeniku kako bi se čovjek spasio, već sam rekao da je to redovni način dobivanja oproštenja za počinjene smrtne grijehe. U nekim situacijama dostaju i određeni izvanredni načini.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
.naravno nigdje nisam vidio da su apostoli vrsili ispovijedi...potrudi se , objasni mi slabo sam upucen , samo cisto logicki razmisljam
Ni ja nisam to vidio, prije 2000 godina me još nije ni bilo.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 13:35   #7
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Praksa pomirenja se mijenjala kroz stoljeća. Ako je Objava završila smrću posljednjeg apostola, a apostoli nisu nikoga ispovijedali, nije ni Isus, čemu kompliciranje? Ovi crkveni oci se ne slažu s praksom apostolske zajednice, prema tome, riječ je o njihovom privatnom mišljenju neobvezujućem za ikoga.
Kako znaš da apostoli i Isus nisu nikoga ispovijedali?

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ako je netko sagriješio protiv brata, ispovijeda se bratu prema kojem je sagriješio i ispravlja pogrešku, ako je sagriješio prema Bogu, ispovijeda se Bogu. Prvi kršćani su imali 2 ili 3 sakramenta. Ispovijed kao sakrament apostoli nisu ni ustanovili niti prakticirali, a ljudske izmišljotine stavljati u isti rang s Božjom Objavom i tu laž naučavati kao istinu je grijeh protiv Duha Svetoga.
Apostoli nisu ni mogli ustanoviti sakrament pomirenja, to je učinio sam Isus. Vlast opraštati grijehe podijelio je Petru i drugim apostolima, a oni kasnije svojim nasljednicima i suradnicima, i tako dalje sve do današnjeg dana.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 14:21   #8
http://dubrava.ofs.hr/files/2011/03/...ISPOVIJED3.pdf


wikipedija i jos na nekoliko stranica svugdje pise ovo..nigdje drugdje ne mogu nacin od kada se prakticira ispovijed sveceniku osim sto katolicka crkva bez dokaza govori da je od pocetka.....
velis da u oni zivjeli u stanju nesavladivog znanja- za to ne znanje je onda odgovorna katolicka crkva jer prije nitko nije mogao citati Bibliju jer su ju imali samo katolici.....

da zakljucimo jos jednom ispovijed postoji tek od 7. stoljecu svecenicima

petar stijena....
grcka rijec za stijenu je "petra" ime Petar je "petros" sto znaci mali kamen a Isus je rekao na ovoj stijeni( na Isusu) je temelj..

1.pet- 2:4,5 pristupite k njemu, Kamenu zivomu sto ga, istina, ljudi odbacise....da li Petar ovdje govori o sebi ili Isusu?

1.Kor 10:4,5 govori da je Isus jedini temelj i da nema drugoa.....
Efezanima 2:20- nazidani na pravom temelju a zaglavni je kamen sam Isus Krist....


kad si vec otisao offtopic
DISM is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 14:41   #9
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Kako znaš da apostoli i Isus nisu nikoga ispovijedali?


Apostoli nisu ni mogli ustanoviti sakrament pomirenja, to je učinio sam Isus. Vlast opraštati grijehe podijelio je Petru i drugim apostolima, a oni kasnije svojim nasljednicima i suradnicima, i tako dalje sve do današnjeg dana.
A kako ti znaš da jesu?
To je tvoje tumačenje da je Isus ustanovio taj sakrament jer ga apostolska zajednica nije prakticirala.
Nigdje ne vidim da je uvođenjem pojedinačne ispovijedi Bog ukinuo ispovijedanje bratu čovjeku kojemu je nanijeta šteta ili izravno Njemu i da je ovo prvo učinio nepravovaljanim, a pojedinačnu ispovijed pravovaljanom i jedino ispravnom (osim u izvanrednim okolnostima).
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 14:47   #10
Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
http://dubrava.ofs.hr/files/2011/03/...ISPOVIJED3.pdf


wikipedija i jos na nekoliko stranica svugdje pise ovo..nigdje drugdje ne mogu nacin od kada se prakticira ispovijed sveceniku osim sto katolicka crkva bez dokaza govori da je od pocetka.....
velis da u oni zivjeli u stanju nesavladivog znanja- za to ne znanje je onda odgovorna katolicka crkva jer prije nitko nije mogao citati Bibliju jer su ju imali samo katolici.....

da zakljucimo jos jednom ispovijed postoji tek od 7. stoljecu svecenicima

petar stijena....
grcka rijec za stijenu je "petra" ime Petar je "petros" sto znaci mali kamen a Isus je rekao na ovoj stijeni( na Isusu) je temelj..

1.pet- 2:4,5 pristupite k njemu, Kamenu zivomu sto ga, istina, ljudi odbacise....da li Petar ovdje govori o sebi ili Isusu?

1.Kor 10:4,5 govori da je Isus jedini temelj i da nema drugoa.....
Efezanima 2:20- nazidani na pravom temelju a zaglavni je kamen sam Isus Krist....


kad si vec otisao offtopic
Dio s Petrom Stijenom se može tumačiti i na taj način u smislu prihvaćanja Apostolskog vjerovanja, a ne birokratskog pripadanja nekoj religijskoj organizaciji. Crkvu koja je utemeljena na dvanaestorici apostola, a to je nebirokratska Crkva sastavljena od pripadnika raznih kršćanskih denominacija ili onih koji ne pripadaju nijednoj, a povjerovali su u Krista i njegovo evanđelje.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 15:18   #11
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Dio s Petrom Stijenom se može tumačiti i na taj način u smislu prihvaćanja Apostolskog vjerovanja, a ne birokratskog pripadanja nekoj religijskoj organizaciji. Crkvu koja je utemeljena na dvanaestorici apostola, a to je nebirokratska Crkva sastavljena od pripadnika raznih kršćanskih denominacija ili onih koji ne pripadaju nijednoj, a povjerovali su u Krista i njegovo evanđelje.
Kristovo evanđelje. Super. Evo jednog citata.

U evanđelju po Mateju 5,27-30 Isus kaže:
"Čuli ste da je rečeno: Ne čini preljuba! A ja vam kažem: Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu. Ako te desno oko sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo bude bačeno u pakao. Ako te desnica tvoja sablažnjava, odsijeci je i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo ode u pakao."

Kako se ovo može tumačiti?

Zadnje uređivanje Tut-tut : 23.03.2014. at 15:27.
Tut-tut is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 17:04   #12
Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
wikipedija i jos na nekoliko stranica svugdje pise ovo..nigdje drugdje ne mogu nacin od kada se prakticira ispovijed sveceniku osim sto katolicka crkva bez dokaza govori da je od pocetka.....
U prilog toga što govori KC navodi i biblijske citate, npr. one koje sam naveo u jednom od prethodnih postova.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
velis da u oni zivjeli u stanju nesavladivog znanja- za to ne znanje je onda odgovorna katolicka crkva jer prije nitko nije mogao citati Bibliju jer su ju imali samo katolici.....
Ne velim da su svi kršćani u prvim stoljećima živjeli u nesavladivom neznanju, već da su neki mogli tako živjeti. Tada Biblije kakvu imamo danas nije ni bilo, sve tamo do kraja 4. i početka 5 stoljeća kada se biblijski kanon NZ-a eksplicitnije odredio. Ali i prije toga su kršćani imali biblijske knjige koje su čitali u svojim zajednicama, pogotovo na liturgijskim okupljanjima.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
da zakljucimo jos jednom ispovijed postoji tek od 7. stoljecu svecenicima
Ne mogu to zaključiti. Naveo sam već više crkvenih otaca koji su živjeli puno prije 7. stoljeća, a govorili su o ispovijedi grijeha svećenicima.

Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
petar stijena....
grcka rijec za stijenu je "petra" ime Petar je "petros" sto znaci mali kamen a Isus je rekao na ovoj stijeni( na Isusu) je temelj..
Isus je pri prvom susretu Šimunu (Petru) dao ime Kefa (Iv 1,42), što na aramejskom jeziku, na kojem je Isus govorio i rekao ove riječi Petru, znači "stijena". Grčki je prijevod te riječi "petra", ali nastavak za muški rod je pretvara u "petros" (ipak je Šimun bio muškog roda), iz čega se izvodi ime Petar. Čak i iz konteksta tog biblijskog citata, kada malo proučiš kako je složen (tko kome o čemu govori...), jasno je da Isus govori o Petru kao o stijeni na kojoj će sagraditi svoju Crkvu.

Inače, na aramejskom se mali kamen kaže "evna", a velika i čvrsta stijena se kaže "kefa".
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)

Zadnje uređivanje danijel12 : 23.03.2014. at 17:30.
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 17:29   #13
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
A kako ti znaš da jesu?
Kada ti odgovoriš na moje pitanje, onda ću ja na tvoje. Valja se držati nekog reda.

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Nigdje ne vidim da je uvođenjem pojedinačne ispovijedi Bog ukinuo ispovijedanje bratu čovjeku kojemu je nanijeta šteta ili izravno Njemu i da je ovo prvo učinio nepravovaljanim, a pojedinačnu ispovijed pravovaljanom i jedino ispravnom (osim u izvanrednim okolnostima).
Nije ukinuto ispovijedanje (traženje oprosta) izravno Bogu niti bratu čovjeku kojemu je nanesena šteta. No to nisu sakramenti. Nadalje, ti možda ne vidiš, ali ja vidim promatrajući Božju Objavu sadržanu u Pismu i Predaji, a vjerodostojno tumačenu od strane Učiteljstva Katoličke Crkve, upravo to da je sakrament pomirenja jedini (redovni) način dobivanja oproštenja za počinjene smrtne grijehe nakon primljenog krštenja.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 18:11   #14
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
U prilog toga što govori KC navodi i biblijske citate, npr. one koje sam naveo u jednom od prethodnih postova.


Ne velim da su svi kršćani u prvim stoljećima živjeli u nesavladivom neznanju, već da su neki mogli tako živjeti. Tada Biblije kakvu imamo danas nije ni bilo, sve tamo do kraja 4. i početka 5 stoljeća kada se biblijski kanon NZ-a eksplicitnije odredio. Ali i prije toga su kršćani imali biblijske knjige koje su čitali u svojim zajednicama, pogotovo na liturgijskim okupljanjima.


Ne mogu to zaključiti. Naveo sam već više crkvenih otaca koji su živjeli puno prije 7. stoljeća, a govorili su o ispovijedi grijeha svećenicima.


Isus je pri prvom susretu Šimunu (Petru) dao ime Kefa (Iv 1,42), što na aramejskom jeziku, na kojem je Isus govorio i rekao ove riječi Petru, znači "stijena". Grčki je prijevod te riječi "petra", ali nastavak za muški rod je pretvara u "petros" (ipak je Šimun bio muškog roda), iz čega se izvodi ime Petar. Čak i iz konteksta tog biblijskog citata, kada malo proučiš kako je složen (tko kome o čemu govori...), jasno je da Isus govori o Petru kao o stijeni na kojoj će sagraditi svoju Crkvu.

Inače, na aramejskom se mali kamen kaže "evna", a velika i čvrsta stijena se kaže "kefa".


ako nije problem sada ti meni linkaj gdje si to procitao pa cemo vidjet sta cemo dalje
DISM is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 18:59   #15
Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
ako nije problem sada ti meni linkaj gdje si to procitao pa cemo vidjet sta cemo dalje
Ako misliš na ovo o Petru i stijeni, između ostalog to sam pročitao npr. ovdje i ovdje.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 19:14   #16
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ako misliš na ovo o Petru i stijeni, između ostalog to sam pročitao npr. ovdje i ovdje.

ne nego od kada se prakticira ispovijed od kojeg stoljeca....spominjao si crkvene oce , mene zanima da mi zaljepis link od kada se prakticira ispovijed sveceniku kao sto sam ja tebi zalijepio da je od 7. stoljeca
DISM is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 20:47   #17
Quote:
Tut-tut kaže: Pogledaj post
Kristovo evanđelje. Super. Evo jednog citata.

U evanđelju po Mateju 5,27-30 Isus kaže:
"Čuli ste da je rečeno: Ne čini preljuba! A ja vam kažem: Tko god s požudom pogleda ženu, već je s njome učinio preljub u srcu. Ako te desno oko sablažnjava, iskopaj ga i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo bude bačeno u pakao. Ako te desnica tvoja sablažnjava, odsijeci je i baci od sebe. Ta bolje je da ti propadne jedan od udova, nego da ti cijelo tijelo ode u pakao."

Kako se ovo može tumačiti?
Tu bi nam trebao forumaš koji zna novozavjetni grčki, da nam kaže kako to glasi u izvorniku. Moje tumačenje bi bilo da je kod preljuba riječ o muškarcu ili ženi koji su u vezi ili braku, pa "šaraju" okolo.
A ovo s udovima mislim da nijedan kršćanin ne shvaća doslovno, inače bi svi bili bogalji bez ruku, nogu i one stvari.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 21:01   #18
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Kada ti odgovoriš na moje pitanje, onda ću ja na tvoje. Valja se držati nekog reda.


Nije ukinuto ispovijedanje (traženje oprosta) izravno Bogu niti bratu čovjeku kojemu je nanesena šteta. No to nisu sakramenti. Nadalje, ti možda ne vidiš, ali ja vidim promatrajući Božju Objavu sadržanu u Pismu i Predaji, a vjerodostojno tumačenu od strane Učiteljstva Katoličke Crkve, upravo to da je sakrament pomirenja jedini (redovni) način dobivanja oproštenja za počinjene smrtne grijehe nakon primljenog krštenja.
Imamo praksu rane kršćanske zajednice sadržane u čitavom Novom Zavjetu, a imamo saznanja iz povijesti, arheologije itd. Ako sve kršćanske Crkve tvrde da je Objava završila smrću posljednjeg apostola, što tu još treba dodati? Stavljati ljudske izmišljotine u rang s Božjom Objavom i iznad nje je u nebo vapijući grijeh. Posebno kada se od toga napravi unosan biznis.
konjokradica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 23:01   #19
Quote:
DISM kaže: Pogledaj post
ne nego od kada se prakticira ispovijed od kojeg stoljeca....spominjao si crkvene oce , mene zanima da mi zaljepis link od kada se prakticira ispovijed sveceniku kao sto sam ja tebi zalijepio da je od 7. stoljeca
Kao prvo, na linku kojeg si zalijepio uopće se ne kaže da se ispovijed grijeha svećeniku počela prakticirati od 7. stoljeća, već da se tada počela prakticirati "privatna pokora" koja nije zahtijevala javno vršenje pokorničkih djela. Naglasak se premjestio s javne pokore na privatnu, te je predviđeno ponavljanje ove prakse, za razliku od prijašnjih stoljeća kada su grešnici rijetko (u nekim krajevima jednom u životu) pripuštani "redu pokornika". To sve ne govori da se ispovijed grijeha svećeniku baš tada počela prakticirati.

Inače, na onom linku kojeg si naveo govori se i o biblijskom utemeljenju sakramenta ispovijedi, i to u Isusovim riječima u Mk 2,10; Lk 7,48; Iv 20,21-23 i Mt 16,19. Ova zadnja dva biblijska citata sam već navodio, i jasno je da ukoliko su apostoli trebali nekome otpustiti ili zadržati grijehe morali su prvo te grijehe čuti, a to nije ništa drugo nego ispovijed grijeha službeniku Crkve.

Na ovom linku možeš vidjeti citate iz spisa crkvenih otaca (daleko prije 7. stoljeća) koji govore o ispovijedi i pokorničkoj praksi, pa i o ispovijedi grijeha svećeniku. Tako npr. Origen u 3. stoljeću kaže:

"[A final method of forgiveness], albeit hard and laborious [is] the remission of sins through penance, when the sinner . . . does not shrink from declaring his sin to a priest of the Lord and from seeking medicine, after the manner of him who say, ‘I said, "To the Lord I will accuse myself of my iniquity"’" (Homilies on Leviticus 2:4).

Dakle, Origen navodi oproštenje grijeha kroz pokoru, kada grešnik očituje svoje grijehe svećeniku. Sveti Ciprijan govori slično, poziva grešnike da ispovijede svoje grijehe svećeniku dok to još mogu ovdje na zemlji:

I beseech you, brethren, let everyone who has sinned confess his sin while he is still in this world, while his confession is still admissible, while the satisfaction and remission made through the priests are still pleasing before the Lord" (The Lapsed 29)
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)

Zadnje uređivanje danijel12 : 23.03.2014. at 23:25.
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2014., 23:07   #20
Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Imamo praksu rane kršćanske zajednice sadržane u čitavom Novom Zavjetu, a imamo saznanja iz povijesti, arheologije itd.
A neki od nas imaju i Svetu predaju.

Quote:
konjokradica kaže: Pogledaj post
Ako sve kršćanske Crkve tvrde da je Objava završila smrću posljednjeg apostola, što tu još treba dodati? Stavljati ljudske izmišljotine u rang s Božjom Objavom i iznad nje je u nebo vapijući grijeh. Posebno kada se od toga napravi unosan biznis.
To je tvoje shvaćanje, ali KC npr. drži da iako je objava dovršena, ipak nije sva potpuno izrečena, te da je na kršćanskoj vjeri da postupno kroz vjekove dosegne sav domašaj objave.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:53.