Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2014., 09:30   #161
Evo meni se sviđa Njemačka, čiji mi se sustav obrazovanja, čini puno bolji nego naš. Što je nosorog rekla, ovdje se svi trpaju u isti koš, dok ih tamo dijele u 5. razredu. Nisam sigurna, ali mislim da je također kod njih moguće ' šetati', tj. ako si u realki odličan imaš šansu da pređeš u gimnazija, a isto tako, ako ovdje popustiš, seliš natrag u realku. Meni je to odlično jer potiče djecu da se trude i od malena ih uči da se sami moraju izboriti za sebe i općenito im pokazuje da u životu uvijek mogu birati.... Što kod nas u oš nije baš slučaj... Isto tako, djeca koja nisu baš nadarena za učenje u grund schule (najniži stupanj) mogu po tom programu lakše naći sebe i biti uspješniji te tako izgraditi samopouzdanje. Možda ih upravo to novoizgrađeno samopouzdanje nagna da teže ka boljem pa upišu realku....
sweetheart 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 10:00   #162
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i da se naglaskom na vaznost obrazovanja, djecu gura iz skola na ulicu
sorry, ali ovo što si napisala nema nikakvog smisla.
kvalitetno obrazovanje čini upravo suprotno: miče djecu s ulice, daje im mogućnost izbora, daje im mogućnost da naprave nešto sa svojim životom.

dakle, problem u rh nije to što se važnost obrazovanja prenaglašava, nego upravo suprotno: obrazovanje se omalovažava i umanjuje se njegovo značenje.
a ono što je neki nikako ne mogu shvatiti jest da učenje nije "bubetanje"

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
je, a u taj postotak visoko obrazovanih, barem u kanadi, VB, skandinavija, ulazi i povelik komad dovoljno pametnih balkanaca koji su iz svoji maticnih zemalja otisli
moguće, ali to potvrđuje ono što čitavo vrijeme govorim: u nekim zemljama se znanje i obrazovanje cijene, bez obzira radi li se o domicilnom ili doseljenom stanovništvu.
da se stručnjaci kod nas cijene, ostali bi ovdje. očito idu tamo gdje ih cijene više.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 10:04   #163
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
sto se tice ponasanja gimnazijanaca, hmmmmm....dakle iz pete, koja ima cca 500 ucenika, ima vise problematicnih nego u svim strukovnim zajedno
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
je, je, notorna je činjenica da među učenicima 5. gimnazije ima puno više klinaca problematičnog ponašanja nego među učenicima trogodišnjih strukovnih škola
ovo je bila ironija
vezano uz tvoju tvrdnju da se naglaskom na važnost obrazovanja djecu gura iz škole na ulicu
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 10:59   #164
Quote:
simple mind kaže: Pogledaj post
dakle, problem u rh nije to što se važnost obrazovanja prenaglašava, nego upravo suprotno: obrazovanje se omalovažava i umanjuje se njegovo značenje.
a ono što je neki nikako ne mogu shvatiti jest da učenje nije "bubetanje"
Prenaglašava se obrazovanje u smislu papirologije, svugdje se gleda koji papir imaš, a ne što i koliko znaš, pa se opet može reći kako je obrazovanje poniženo.

Zadnje uređivanje tisi : 02.10.2014. at 11:04. Reason: popravak citata
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 12:13   #165
Quote:
MAJAMAMA kaže: Pogledaj post
Vidiš, uopće nisi shvatila što želim reći...

[B]Možda se neće sjećati detalja, ali će ustanoviti da svijet ima postanak koji se može izvesti zaključkom, onom posebnom logikom svakog predmeta bavljenja... Bitan je postupak, ne sam sadržaj, ono što mnogima nedostaje danas.

Pitala sam za stručnost jer mnogi ne vide da nije za svakoga svaka tema, a svakamo bi se pačali... Bez poznavanja osnova sustava, bez imalo namjere da sustav upoznaju i onda iznutra pokušaju djelovati ili s razumijevanjem dati prijedloge za poboljšanje ovoga što imamo, a ne davanjem nekih vilinskih svjetova na razmatranje.
Nije pitanje djetetovog ucenja bas neka egzaktna znanost.Valjda ljudi mogu dati komentar kad su i sami prosli kroz taj sustav kao ucenici.

Doduse onog trena kad se puno nestrucnih ljudi pocne mjesat u taj isti sustav o kojem pricas,to samo znaci da je sustav taj koji je podbacio.

U ovoj nasoj situacij sreca da ikog zanima ista.

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
najveca zabluda generacije nasih roditelja (i baka i djedova) je bila da salju djecu u skolu, kako se ne bi morali muciti kao i oni (u prevodu, dobro uci i upisi faks, pa ces imati lijep uredski posao, neces se morati muciti u "fuj fuj zanatu" ili nedaj boze na poljoprivredi)

a jbg, niti su sva djeca za uredske poslove niti tih poslova ima dovoljno.
uz to, tj sve vecu stopu nezaposlenosti, potplacnosti VSS-a, meni je sasvim razumljivo da danasnji klinci ne cijene obrazovanje. ne treba im se nista posebno objasnjavati, jebote, djeca vide da su VSS roditelji nezaposleni ili potplaceni.
Ma nije to problem samo "nas"... evo i Njemci ulazi miljune da prikazu obrtnike i srodna zanimanja kao nesto korisno i lijepo.

Veci je problem kod nas sta je najveci doseg roditelja bio prijetit "ili ces ucit ili ces motikom po kanalu",bez da odvoji vremena sa djetetom i uci... jer na kraju krajeva ne zna tj zaboravio to isto gradivo.. a i ako ga zna preumoran je i ocekuje da ce profesor biti taj koji ce sve.





Quote:
nerjetko dobijem izvjesce skole da dijete nema radne navike (uz hrpu problmaticnih ponasanja koja pokazuje).
i zaista, dijete nema naviku bubetanja cinjenica. nema naviku doci doma i napisati zadacu, procitati lektiru, dodatno nesto citati.
medju tim klinaca ima onih koji zgubidane pred kompom/tvom ili na ulici, al isto tako, medju njima se nadje klinaca koji vole sastaviti rastaviti taj isti komp, kuze se u mehaniku automobila (ok meni mogu svasta prodati pod znanje o mehanici, al ta djeca najcesce i imaju nekog svog sa kojim to rade, nekoga koga gledaju dok popravlja auto u radionici)....
Pa i nemaju radne navike kad nemaju motivaciju...

http://www.jutarnji.hr/dogovorili-se...zadace/999460/

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...baviti-u-skoli

Primjer motivacije... pokazes djetetu kako,das zadacu... Ako djete ne uspije u skoli napravit mora kuci... ili ce sljedeci dan ostat nadoknadno u skoli dok ne napravi tu istu.





Quote:
i zato mislim da ne bi trebalo sa smjeravanjem cekati do 15godine, nego poceti ranije.
i/ili barem smanjiti satnicu povijesti, zemljopisa, knjizevnosti, biologije (btw, ja se sjecam da smo mi masu toga kroz gimnaziju samo ponavljali, pa mi se cini logicnim da se vecina toga pocne uciti tek u gmnaziji)
a fizika, kemija, tehnicki....to treba biti iskljucivo prakticna anstava u OS.
(popracena sa par teorijskih naputaka, al defitnitivno drukcije od ovoga danas)
Zemljopis je poprilicno lagan predmet.. bilo bi dobro kad bi se mogao on implementirat u neki drugi predmet.

Djecu ne zanimaju knjige toliko,niti ce ih citat tada nego varat kad dodje prigoda,niti oni steknu naviku citanja...


Knjizevnost bi mogla biti samostalan predmet.Rusit dijete zato jer ne cita lektiru iz hrvatskog je nekako neukusno (bezobzira sta rijetko se dogadja da dijete zna perfektno gradivo a ne procita lektiru).

I taj isti predmet tj te lektire su koristene krivo.Mislim da i tu ima mjesta za trazit motivaciju.


Dobar primjer povezivanja predmeta bi bio citanje npr Svena Hassela za lektiru prije nego se obradi 2. svjetski rat.
Zasto taj pisac npr?

Pa zato jer knjige su ko filmovi... tjerat djete da cita dosadnu knjigu je poput tjeranje djetete da gleda dosadan film...Ustvari odraslu osobu ces tesko natjerat da pogleda dosadan film a kako onda natjerat djete da procita dosadnu knjigu? Dapace tesko je cak pogledat neki film koji je dobar ako ti ne svidja zanr taj tren.

Cilj bi trebao biti stavit zanrove i motive koje djecu zanima i fascinira.. i tako da steknu naviku citanja... a Sven je recimo dobar primjer.Istovremeno bi djeca dobila motivaciju ucit gradivo iz povijesti taj tren.Jer nije isto citat o tisucama ljudi koji se bore i dobit osjecaj za to kroz knjigu.

Za ovo ostalo nisam siguran sta bi bilo dobro.

Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
staviš dijete pred tv i ono pasivno upije nešto riječi i fraza na engleskom, razumije nešto, što je daleko od znanja. provjeriti po testovima "use of english" za certifikate koji vrijede vani. jezik treba učiti sustavno.
Naravno... ali mislio sam na motivaciju i pasivno ucenje.

Vidio sam generaciju prosjecne djece cija ocijena iz nekog stranog jezika je ovisila o tome da li imaju kod kuce pokemone na njemackom ili ne.. da li slusaju stranu glazbu ili ne...

I pricam za osnovnu dominatno..

Zadnje uređivanje Praznih Ruku : 17.09.2014. at 13:08.
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 13:51   #166
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Nije pitanje djetetovog ucenja bas neka egzaktna znanost.Valjda ljudi mogu dati komentar kad su i sami prosli kroz taj sustav kao ucenici.

Doduse onog trena kad se puno nestrucnih ljudi pocne mjesat u taj isti sustav o kojem pricas,to samo znaci da je sustav taj koji je podbacio.

U ovoj nasoj situacij sreca da ikog zanima ista.
Ma ne, nastavnici sve znaju, oni su najpametniji i bogovi, učenici i roditelji su obični smrtnici, i imaju samo slušati nastavnike, a obrazovni sustav je savršen.

Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Veci je problem kod nas sta je najveci doseg roditelja bio prijetit "ili ces ucit ili ces motikom po kanalu",bez da odvoji vremena sa djetetom i uci... jer na kraju krajeva ne zna tj zaboravio to isto gradivo.. a i ako ga zna preumoran je i ocekuje da ce profesor biti taj koji ce sve.
Koju će pičku materinu djeca 5-7 sati u školi svaki dan ako su roditelji dužni još učiti s djecom i/ili plaćati instrukcije?
Kad sam ja išao u školu, glavna izjava nastavnika je bila "vi ne radite dovoljno", a na roditeljskom je glavna izjava bila "morate više raditi sa svojom djecom". Na upit sličan u prvom odlomku nastavnica nije znala kakav odgovor dati(da isključimo komunikaciju, nije bio formuliran tako).




Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
http://www.jutarnji.hr/dogovorili-se...zadace/999460/

http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvat...baviti-u-skoli

Primjer motivacije... pokazes djetetu kako,das zadacu... Ako djete ne uspije u skoli napravit mora kuci... ili ce sljedeci dan ostat nadoknadno u skoli dok ne napravi tu istu.

Prije par mjeseci čitao sam članak u novinama, gdje je nekoliko stručnjaka reklo kako treba rasteretiti gradivo i učenike kako bi svi imali jednake šanse, jer prema procjeni oko 40 % školskih obveza odrade roditelji za učenike.





]
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 14:20   #167
I dalje se zalažem za njemačko razdvajanje djece jer se sad u petom razredu jako vidi kako je teško onima koji su klapali i u razrednoj nastavi i samo će im postajati teže i dosadnije, a mi smo prisiljeni držati mediokritetnu nastavu za otprilike nikoga...
__________________
"Da se Fažola uda ... e to je već za čestitati (ali i sramota)"
Afrika paprika is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2014., 09:36   #168
Nisam toliko protiv razdvajanja ako se odradi pažljivo i kako treba.

Ne slažem se da djecu treba dijeliti po načelu ima 5, gimnazija, ima 4 strukovna, 2-3,obrtnička.

Možda nije loše da se ljude grupira po načelu, dobar u matematici i fizici, ide u matematički razred, dobar u društvenim znanostima gdje će se više učiti jezik, povijest, zemljopis i sl. Na kraju ostanu oni koji nisu dobri u ničemu posebno, ti će do kraja osnovne učiti osnove svega navedenog, ali u srednjoj onda će vjerojatno biti budući obrtnici, što ne mora biti nužno loše.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 12:58   #169
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Nisam toliko protiv razdvajanja ako se odradi pažljivo i kako treba.

Ne slažem se da djecu treba dijeliti po načelu ima 5, gimnazija, ima 4 strukovna, 2-3,obrtnička.

Možda nije loše da se ljude grupira po načelu, dobar u matematici i fizici, ide u matematički razred, dobar u društvenim znanostima gdje će se više učiti jezik, povijest, zemljopis i sl. Na kraju ostanu oni koji nisu dobri u ničemu posebno, ti će do kraja osnovne učiti osnove svega navedenog, ali u srednjoj onda će vjerojatno biti budući obrtnici, što ne mora biti nužno loše.
S jedne strane - Deja vu, podsjeća na Šuvara.

S druge strane - malo je roditelja koji su spremni prihvatiti stvarnu (ne)sposobnost vlastite djece a i takav sustav školovanja.
dr.Bojler is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2014., 13:54   #170
Ljudi prihvaćaju i ovakav nakaradan obrazovni sustav, prihvatiti će kakav god da jest, jer drugog izbora nemaju, i ne znaju za bolje, radije se onda potruditi da bude što bolji.

Što se tiče roditelja i prihvaćanje njihove nesposobnosti, ili nesposobnsti njegovog djeteta, razumljivo je da to nitko ne voli čuti.

Nisam se školovao za vrijeme Šuvara (ako sam tada uopće i postojao), tako da ne znam koliko je deja vu ili ne.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2014., 20:27   #171
Dok god je jedna informatika izborni predmet, nemamo o cemu pricati. Staviti povijest, zemljopis ispred informatike, u 2014 godini... I to jos u suprotnu smjenu, u najvecoj gradskoj skoli, tako da onih 25% djaka putnika u startu izvisi, a drugih 25% ne moze dolaziti jer ima glazbenu skolu i dr u tom terminu... Mislim da samm dovoljno rekla.

E, ali to bi zahtijevalo takav rad u ministarstvu, mozda i agenciji, da nitko nikad nece po tom ni zagrebat.

Pa tako moj petas, ponedjeljkom, odmah u glavu- ima 8!!! nastavnih sati... Ko to dozvoljava...
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 15:16   #172
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post
Dok god je jedna informatika izborni predmet, nemamo o cemu pricati. Staviti povijest, zemljopis ispred informatike, u 2014 godini... I to jos u suprotnu smjenu, u najvecoj gradskoj skoli, tako da onih 25% djaka putnika u startu izvisi, a drugih 25% ne moze dolaziti jer ima glazbenu skolu i dr u tom terminu... Mislim da samm dovoljno rekla.

E, ali to bi zahtijevalo takav rad u ministarstvu, mozda i agenciji, da nitko nikad nece po tom ni zagrebat.

Pa tako moj petas, ponedjeljkom, odmah u glavu- ima 8!!! nastavnih sati... Ko to dozvoljava...
Ma, ima tu svega i svačega što bi se dalo urediti samo je pitanje imamo li ljude koji su to u stanju sprovesti.

Evo, mene je danas razljutila informacija koju mi je kćer (6. r.) donijela iz škole. Navodno, nastavnik glazbenog je rekao kako učenike koji nemaju sintisajzer slijedi jedinica iz glazbenog odgoja. Ista ta kćer ide i u 5. razred glazbene škole pa je, po meni, ta obaveza za nju (posebice uz način na koji ih uče svirati) čisto onečišćenje dosad stečenog znanja jer, sve što oni sviraju ona može odsvirati i na svom instrumentu (gitari).

I, što sad? Pokorit se "obvezi" ili otići do škole u nadi da nekom možeš ukazati na zablude i nepotrebna kompliciranja.
dr.Bojler is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 15:37   #173
Quote:
RIB kaže: Pogledaj post

Pa tako moj petas, ponedjeljkom, odmah u glavu- ima 8!!! nastavnih sati... Ko to dozvoljava...
Mi sve nesto na osam... 8 sati ponedjeljkom, 8kg na ledjima... Dobro da ne moze bit 8 testova u tjednu. Al moze 4. Pa su to nastavnici lijepo iskoristili, i to nekoliko puta u godini...
Ma koji nemar. Juce razrednik kaze da nema slobodnih dana do bozica. Ok. A onda dodjem doma, otvorim kalendar rada skole- ups, neradno oko 8.10. Pa sad tko je neobavijesten, razrednik, informaticar, pedagog??? Ravnatelj koji ne gleda web skole??? Nekima je to bitno, i koristile bi nam tocne informacije...

O kakvoj mi reformi pricamo, kad nisu u stanju u sustavu dati samo tocnu informaciju. Gdje bi isti ti prihvatili promjene...

Zadnje uređivanje tisi : 02.10.2014. at 11:05. Reason: popravak citata
RIB is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 17:26   #174
Quote:
dr.Bojler kaže: Pogledaj post
Evo, mene je danas razljutila informacija koju mi je kćer (6. r.) donijela iz škole. Navodno, nastavnik glazbenog je rekao kako učenike koji nemaju sintisajzer slijedi jedinica iz glazbenog odgoja. Ista ta kćer ide i u 5. razred glazbene škole pa je, po meni, ta obaveza za nju (posebice uz način na koji ih uče svirati) čisto onečišćenje dosad stečenog znanja jer, sve što oni sviraju ona može odsvirati i na svom instrumentu (gitari).

I, što sad? Pokorit se "obvezi" ili otići do škole u nadi da nekom možeš ukazati na zablude i nepotrebna kompliciranja.

garant je mala krivo shvatila. iako postoji mogućnost da si želi sintić pa ga pokušava dobiti zaobilaznim putem. školovani glazbenici ga cijene manje nego plastičnu blok flautu.

ovo mi je prvi glas da se svira u šestom razredu (i moja je šestaš). neke škole u petom osnovne uče sviranje na blok flauti, a učenik može izabrati to svirati na melodici. na žalost, naša spada u one gdje se ne svira.
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2014., 22:32   #175
Quote:
pikuli kaže: Pogledaj post
garant je mala krivo shvatila. iako postoji mogućnost da si želi sintić pa ga pokušava dobiti zaobilaznim putem. školovani glazbenici ga cijene manje nego plastičnu blok flautu.

ovo mi je prvi glas da se svira u šestom razredu (i moja je šestaš). neke škole u petom osnovne uče sviranje na blok flauti, a učenik može izabrati to svirati na melodici. na žalost, naša spada u one gdje se ne svira.
Moguće. I tako je za 2 dana roditeljski pa ću provjeriti.

Blok flautu (i to drvenu) već ima pa taj sintić neće dobiti ni pod razno. A ako škola (nastavnik) doista traže nešto tako, čut će me.
dr.Bojler is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 00:54   #176
Prase malo, pokušavala me smuvati.

Danas mi je rekla kako može i gitara i melodika.
dr.Bojler is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2014., 18:50   #177
djeca ko djeca
pikuli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 16:27   #178
Meni se sviđa kako su u Srbiji organizirali besplatnu pomoć iz engleskog jezika.
http://www.juznevesti.com/Drushtvo/B...leskog.sr.html
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 17:06   #179
Quote:
Čarobna njiva kaže: Pogledaj post
Meni se sviđa kako su u Srbiji organizirali besplatnu pomoć iz engleskog jezika.
http://www.juznevesti.com/Drushtvo/B...leskog.sr.html
To je hvale vrijedno. Ima toga i kod nas sporadično, a u sustavu postoji staln pomoć u učenju u svim školama, a zove se dopunska nastava. Na tu nastavu učenici ne moraju dolaziti ako ne žele, nitko ih na to ne može prisiliti. I uglavnom ne dolaze, osim prije ispita. Tu roditelji trebaju pogurati dijete, dogovoriti se s njim da redovito dolazi ako koji predmet ne uspijeva savladati. Obično mi na dopunsku dođu učenici koji su bili bolesni kad se obrađivao neki dio gradiva, no oni koji bi trebali dolaziti jer imaju poteškoća usprkos tomu što su bili na nastavi, rijetko kada dolaze. Česti su i slučajevi kad dijete ne prati nastavu, ne želi pisati domaće zadaće niti učiti, a rado bi da im se na dopunskoj sve ulije lijevkom u glavu.
Imam ove godine slučaj s jednim sedmim razredom u kojem je pet učenika dobilo jedinicu iz ispita. Mada nemam u zaduženju dopunsku za sedmaše (nego dopunsku za petaše i dodatnu za sedmaše), ponudila sam im da mi se jave kad nauče osnovno (pitanja na koja odgovaraju subjekt, atribut, priložne oznake... jer to ne mogu naučiti umjesto njih, a ni s njima ako ne žele slušati ni sudjelovati) pa da im onda objasnim što im nije jasno. Dosad, samo se jedan učenik javio i s njim sam odradila dva sata nakon čega je dobio visoku četvorku.

Ima djece kojima roditelji plaćaju škole stranih jezika godinama, a imaju bijednu dvojku ili trojku iz stranoga jezika. Neki su od tih roditelja ogorčeni, pitaju se kako je to moguće. Moguće je: ni škola stranih jezika ne daje garancije ako dijete ne želi učiti nego vegetira na satima u školi stranih jezika. Sama činjenica što je ondje ništa ne jamči. Tako je i u redovnoj i svakoj nastavi.
Mora postojati volja.
buditedobro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 20:10   #180
^

Meni je stvarno očajno kad čujem kako neko dijete pada razrede u osnovnoj školi, kad cujem kako dobiva jedinice ili cujem od roditeljima da nece da uci. Ali to su djeca od manje obrazovanih roditelja i nisu kriva sto im roditelji ne mogu nista pokazati. Izvrsni ucenici su oni kojima roditelji ili brace i sestre mogu pokazati kod kuce zadatke iz matematike,kemije,koji imaju napisane lektire od starije brace i sestara (ja mislim da je to pozivitno,ali neki djeca su stvarno nesretni pa nemaju nikoga da im pomogne).
Čarobna njiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:01.