Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2021., 23:45   #1
Prije 41 godinu umro je drug Tito

Na današnji dan, 4. svibnja 1980. godine, preminuo je Josip Broz Tito, jugoslovenski revolucionar i državnik, koji je uživao velik ugled u svijetu, no bio je i izložen brojnim kritikama zbog autoritarnog upravljanja državom.
Za većinu, Tito je bio ‘benevolentni diktator,’ koji je kao vođa Partizana doveo do oslobođenja Jugoslavije od okupacije fašističkih snaga, povratio teritorij Dalmacije koji je nacistička Neovisna Država Hrvatska prepustila Italiji, te pripojio Hrvatskoj Rijeku i Istru.

Iako je Titov režim bio puno ‘blaži’ u proganjanju neistomišljenika od drugih zemalja istočnog bloka, brojni disidenti završili su u zatvorima ili su bili likvidirani zbog svojih stavova.

Tito je preminuo 4. svibnja 1980. godine, prije točno 41 godinu, a njegov sprovod održan je 8. svibnja. Prema broju šefova država i vlada s obje strane željezne zavjese koji su prisustvovali ceremoniji, radi se o najvećem državničkom sprovodu u povijesti. Među ožalošćenima bila su četiri kralja, 31 predsjednik države, šest kraljevskih prinčeva, 22 predsjednika vlada i 47 ministara vanjskih poslova.
Titovu pogrebu u Beogradu godine nazočilo je više od 200 visokih dužnosnika, šefova država ili vlada i visokih izaslanstava iz čak 127 zemalja svijeta.

po meni nakon Titove smrti sve se može svesti pod jedno - "poslije mene potop"

Što je ostalo od Titove ostavštine - jednom riječju - ništa. - ni Jugoslavija, ni socijalizam, gospodarstvo se urušilo, pokret nesvrstanih postoji ali to je jad i bijeda

Vaša razmišljanja
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Old 03.05.2021., 23:50   #2
prikinija mi je partiju basketa. mate me je zvala da dođen kući. sićan se da san pomislija di je mora baš u nedilju umrit.
Tensor is offline  
Old 04.05.2021., 12:20   #3
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
po meni nakon Titove smrti sve se može svesti pod jedno - "poslije mene potop"

Što je ostalo od Titove ostavštine - jednom riječju - ništa.
Kad na loš način napraviš nešto loše onda to ima ograničeno trajanje.
Ako napraviš kuću od blata svjestan si da neće preživjeti kišu osim ako ju stalno održavaš. Kad prestaneš održavati --> potop.
Italian stallion is offline  
Old 04.05.2021., 12:34   #4
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Na današnji dan, 4. svibnja 1980. godine, preminuo je Josip Broz Tito, jugoslovenski revolucionar i državnik, koji je uživao velik ugled u svijetu, no bio je i izložen brojnim kritikama zbog autoritarnog upravljanja državom.
Za većinu, Tito je bio ‘benevolentni diktator,’ koji je kao vođa Partizana doveo do oslobođenja Jugoslavije od okupacije fašističkih snaga, povratio teritorij Dalmacije koji je nacistička Neovisna Država Hrvatska prepustila Italiji, te pripojio Hrvatskoj Rijeku i Istru.

Iako je Titov režim bio puno ‘blaži’ u proganjanju neistomišljenika od drugih zemalja istočnog bloka, brojni disidenti završili su u zatvorima ili su bili likvidirani zbog svojih stavova.

Tito je preminuo 4. svibnja 1980. godine, prije točno 41 godinu, a njegov sprovod održan je 8. svibnja. Prema broju šefova država i vlada s obje strane željezne zavjese koji su prisustvovali ceremoniji, radi se o najvećem državničkom sprovodu u povijesti. Među ožalošćenima bila su četiri kralja, 31 predsjednik države, šest kraljevskih prinčeva, 22 predsjednika vlada i 47 ministara vanjskih poslova.
Titovu pogrebu u Beogradu godine nazočilo je više od 200 visokih dužnosnika, šefova država ili vlada i visokih izaslanstava iz čak 127 zemalja svijeta.

po meni nakon Titove smrti sve se može svesti pod jedno - "poslije mene potop"

Što je ostalo od Titove ostavštine - jednom riječju - ništa. - ni Jugoslavija, ni socijalizam, gospodarstvo se urušilo, pokret nesvrstanih postoji ali to je jad i bijeda

Vaša razmišljanja
Tito je bio izraziti pozitivac u NORu i jednako izraziti negativac u Jugoslaviji. Prije svega, zamjeram mu loš izbor jogurta u bivšoj državi. Kao i činjenicu da je branio pjevanje pjesme Pod brajde.
Neću dalje nabrajati što sve zamjeram, poduži je to popis. Ali ću istaknuti ono što mnogi zamjeraju, a ja ne zamjeram. To je Goli otok. Goli otok bio je partijska kaznionica, s nama to nije imalo veze.
p.s. Tito nije bio "jugoslovenski revolucionar", bio je "jugoslavenski revelucionar", država se zvala Jugoslavija, ne Jugoslovija
Tratin20 is offline  
Old 04.05.2021., 12:58   #5
kamo sriće da je poživio još 88 godina.
aleale is offline  
Old 04.05.2021., 16:49   #6
Quote:
Tensor kaže: Pogledaj post
prikinija mi je partiju basketa. mate me je zvala da dođen kući. sićan se da san pomislija di je mora baš u nedilju umrit.
A ja se taman vratio s pecanja, upeco sam 31 bjelku.
Da sam znao kakve me vijesti čekaju doma, osto bih dok ne bi upeco 88 bjelki za druga Tita...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Old 04.05.2021., 16:59   #7
Quote:
Tratin20 kaže: Pogledaj post
Tito je bio izraziti pozitivac u NORu i jednako izraziti negativac u Jugoslaviji. Prije svega, zamjeram mu loš izbor jogurta u bivšoj državi. Kao i činjenicu da je branio pjevanje pjesme Pod brajde.
Neću dalje nabrajati što sve zamjeram, poduži je to popis. Ali ću istaknuti ono što mnogi zamjeraju, a ja ne zamjeram. To je Goli otok. Goli otok bio je partijska kaznionica, s nama to nije imalo veze.
p.s. Tito nije bio "jugoslovenski revolucionar", bio je "jugoslavenski revelucionar", država se zvala Jugoslavija, ne Jugoslovija
Vidim da si štokavac a ne štakavac. Nisi jedini
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Old 04.05.2021., 20:18   #8
Tito je bio velik čovjek i lider, ali, mada je znao sa čime vlada i upravlja, podcijenio je karakter ovdašnjih plemena koje je nastojao i na kraći rok uspio ujediniti.
Znači, bio je velik čovjek sa manjkavom dugoročnom vizijom.

Kada pogledamo njegov životni put, bio je toliko izniman da uopće ne čudi što toliko ljudi smatra da nije bio sa ovih prostora.
Ali kako je bio odavde, može ostati kao vječna inspiracija.
Od Titovog političkog sustava i planova nije ostalo ništa, ali se on kao pojedinac nikad neće zaboraviti.
Tomislav B is offline  
Old 04.05.2021., 20:23   #9
Nije znao postaviti kvalitetne temelje, pa se zato sve vrlo brzo urušilo.
O brojnim zločinima i načinu njegovog uspona kroz KP ovaj put neću.
Kexx is online now  
Old 04.05.2021., 20:31   #10
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Nije znao postaviti kvalitetne temelje, pa se zato sve vrlo brzo urušilo.
O brojnim zločinima i načinu njegovog uspona kroz KP ovaj put neću.
sva sreća pa ti znaš kak postaviti kvalitetne temelje za 6 do 8 rogova u vreći
zakaj si još anoniman na forumu?
Pa takav pametan bi napravio čuda
i nemaš više 6 do 8 rogova u vreći nego samo nekoliko regija u Hrvatskoj
to čas posla riješiš

i to sve uz ljubav,svjetlost, energija
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Old 04.05.2021., 20:50   #11
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
sva sreća pa ti znaš kak postaviti kvalitetne temelje za 6 do 8 rogova u vreći
zakaj si još anoniman na forumu?
Pa takav pametan bi napravio čuda
i nemaš više 6 do 8 rogova u vreći nego samo nekoliko regija u Hrvatskoj
to čas posla riješiš

i to sve uz ljubav,svjetlost, energija
Netko se našao pogođen
Kexx is online now  
Old 04.05.2021., 21:09   #12
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Netko se našao pogođen
uopće nisam pogođena

ono, a da daš što su trebali biti dobri temelji?
U zatečenoj situaciji po završetku WW2?
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Old 04.05.2021., 21:18   #13
Quote:
Na današnji dan, prije 41 godinu, umro je Josip Broz Tito.

Danas desnica u Hrvatskoj napadom na Tita i druge simbole antifašizma i socijalističke Jugoslavije želi u potpunosti diskreditirati SFRJ, uključujući i njezine pozitivne tekovine, kao što su radnička prava, društvena jednakost i sigurnost, javno obrazovanje i zdravstvo, ekonomska demokracija (samoupravljanje) itd. U trenutku kada su nam realne plaće po kupovnoj moći (prema istraživanju dr. Josipa Tice s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu) za 27% niže nego 1978, jasno je zašto oni koji žele zadržati status quo toliko napadaju povijest. Borba za povijest tu zapravo predstavlja borbu za sadašnjost i budućnost.

Radnička fronta nipošto nema idolatrijski odnos prema Titu ili SFRJ. Iako itekako cijenimo pozitivne tekovine jugoslavenskog socijalizma (osim već rečenoga – npr. i industrijalizacija, brz ekonomski rast i razvoj do 1980, ženska prava itd.), smatramo da SFRJ itekako treba kritizirati i s lijeva: zbog partijske autokracije, nedovoljne slobode govora i političkog organiziranja, političkih zatvorenika itd.

Što se tiče samoga Tita, RF smatra da kult ličnosti nikako nije primjeren progresivnoj politici, no nesumnjivo stoji da je Tito bio na čelu borbe protiv fašističkih okupatora u ratu, čovjek koji je vrlo vješto balansirao između kapitalističkog Zapada i staljinističkog Istoka, vođa Nesvrstanih i kao takav prepoznat u čitavom svijetu.

Ne možemo se složiti s ekstremističkim floskulama o „jednom od najvećih zločinaca“. Nedvojbeno je da je nakon Drugog svjetskog rata, kao i drugdje u Evropi (npr. u Francuskoj), došlo do osvetničkog ubijanja fašista i kolaboracionista, no fašiste, pa makar ubijene bez suđenja, ne možemo nikako smatrati „nevinim žrtvama“, a brojevi koje ekstremisti iznose nikako ne odgovaraju stvarnosti (nijedan desničarski „žrtvoslov“ nije dosad uspio poimence nabrojati više od 20.000 imena svih ubijenih fašista, i u bitkama i na stratištima, u zadnjim mjesecima rata 1945. – a to je, podsjećamo, manje čak i samo od broja ubijene djece u samo jednom fašističkom logoru, Jasenovcu).
https://www.facebook.com/RadnickaFro...2786520755814/
aleale is offline  
Old 04.05.2021., 21:19   #14
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
bio je i izložen brojnim kritikama zbog autoritarnog upravljanja državom
Covijek je vodio jednu varijantu socijalisticke revolucije, koja se razvila u neku soft verziju socijalizma, ali definitivno se radilo o socijalizmu, autoritarnom, ne-demokratskom sistemu, koji je nanio puno zla i stete, kostao brojne ljude zivota, zdravlja i imovine.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Iako je Titov režim bio puno ‘blaži’ u proganjanju neistomišljenika
Sjecam se neke price da su strajkali rudari pa je Tito naredio neka poplave rudnik... To je brutalno.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
po meni nakon Titove smrti sve se može svesti pod jedno - "poslije mene potop"
Tito se nije potrudio napraviti sistem koji ce se odrzati, nije odredio nasljednika ili sistem koji ce ga nasljediti, nego je zivio kao neka verzija komunistickog kralja, s vilama po cijeloj zemlji, u drustvu drzavnika i filmskih zvjezdi, uz debele cigare, bijele uniforme i posebna odjela.

Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Što je ostalo od Titove ostavštine - jednom riječju - ništa.
Jedino za sto mu mozemo biti zahvalni je da nas je spasio padanja u bratski zagrljaj socijalistickog bloka, odnosno da je spasio dio zarobljenih na kraju rata time sto ih nije poslao u SSSR.

Bila je dobra obnova nakon rata, ali dopustio je totalni ekonomski raspad sistema i pokazo veliki nedostatak vizije za napredak dalje.
Adelholzener is offline  
Old 04.05.2021., 21:24   #15
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Tito je bio velik čovjek i lider, ali, mada je znao sa čime vlada i upravlja, podcijenio je karakter ovdašnjih plemena koje je nastojao i na kraći rok uspio ujediniti.
Nije Tito ujedinio narode koji su bili u SFRJ. Svi su vec bili u sastavu Kraljevine SHS, odnosno ekspanzija se desila nakon 1918te, kad je Srbija progutala daleko vise teritorija i stanovnistva nego sto je bila u stanju apsorbirati.
Kohezija tih naroda je bila ne nula nego negativna, sto se vidjelo u drugom svjetskom ratu i na kraju raspadom Jugoslavije.
Adelholzener is offline  
Old 04.05.2021., 21:28   #16
nije odredio nasljednika?
Pa pobogu nismo bili kraljevina
a i nije baš da je zadnjih deset godina života on upravljao jugom

i sustav je mogao funkcionirati da ljudi nisu - pohlepni

jedino kaj ti vidiš je da on bio bonvivan?
sa vilama po cijeloj zemlji
ma da, on je samo šetkarao od vile do vile
On ih je vjerojatno najmanje koristio

Što je bilo - njegovo?
I ono što je jedna od njegovih žena imala privatno vlasništvo - vlastito - vilu kod Samobora je ekipa shebala jednog od sinova i mislim da više ni to nije u privatnomvlasništvu
U društvu državnika?
Kaj je u tome loše? S kim se trebao družiti?

raspad je počeo ne zbog sustava nego zbog - pohlepnih i gramzivih ljudi
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Old 04.05.2021., 21:28   #17
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Covijek je vodio jednu varijantu socijalisticke revolucije, koja se razvila u neku soft verziju socijalizma, ali definitivno se radilo o socijalizmu, autoritarnom, ne-demokratskom sistemu, koji je nanio puno zla i stete, kostao brojne ljude zivota, zdravlja i imovine.
fašiste (domaće izdajice su također uračunate) je koka bez milosti

Quote:
Tito se nije potrudio napraviti sistem koji ce se odrzati, nije odredio nasljednika ili sistem koji ce ga nasljediti, nego je zivio kao neka verzija komunistickog kralja, s vilama po cijeloj zemlji, u drustvu drzavnika i filmskih zvjezdi, uz debele cigare, bijele uniforme i posebna odjela.
podsjeti nas usput šta je od vila i svega šta je koristio prinio na dicu?

dok je krivousta lopina osigurala pra pra pra pra unučad
aleale is offline  
Old 04.05.2021., 21:31   #18
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Kaj je u tome loše? S kim se trebao družiti?

raspad je počeo ne zbog sustava nego zbog - pohlepnih i gramzivih ljudi
Raspad je počeo zbog socijalizma. Socijalizam nigdje nije funkcionirao i baš svugdje je doživio slom-bankrot-urušavanje.

Da nije bilo zapada, bankrotirali bi 60ih i glumili bi sirotinjske klošare kao ostatak istočnog bloka
SkyShark is offline  
Old 04.05.2021., 21:34   #19
Quote:
SkyShark kaže: Pogledaj post
Raspad je počeo zbog socijalizma. Socijalizam nigdje nije funkcionirao i baš svugdje je doživio slom-bankrot-urušavanje.

Da nije bilo zapada, bankrotirali bi 60ih i glumili bi sirotinjske klošare kao ostatak istočnog bloka

tvoje mišljenje
moje je da socijalizam može funkcionirati
samo za to ljudi moraju biti - svjesni i ne gramzivi lopovi
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is online now  
Old 04.05.2021., 21:35   #20
Quote:
SkyShark kaže: Pogledaj post
Raspad je počeo zbog socijalizma. Socijalizam nigdje nije funkcionirao i baš svugdje je doživio slom-bankrot-urušavanje.

Da nije bilo zapada, bankrotirali bi 60ih i glumili bi sirotinjske klošare kao ostatak istočnog bloka
Da, problem socijalizma je da prije ili kasnije nestane tuđeg novca.
__________________
"All models are wrong, some are useful." George E.P. Box

Nisam dosljedan. Kada se promjeni podatak na temelju kojega donosim zaključak, ja ga mjenjam.
glosa is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.