Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2015., 18:15   #41
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Nema preživjelih dinosaura u dubinama. Kako bi dubokomorski dinosaur disao?
Može biti da nema, može biti da ima. Dok ne uhvate nekog ne znamo.
Ima zato na manjim dubinama. I u đunaglama.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 18:19   #42
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Da smo na njihovom mjestu, i mi bismo se skrivali.
Reci to onima u nekadašnjioj Hirošimi. Nisu ni ljudi u današnje vrijeme u zavidnom položaju.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 12:03   #43
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
To i kažem. I ja sam slučajno ovu info otkio mada je starija vjest. Mislim se, moguče je onda, naumpade mi, da je i poneka vrsta dinosaura još negdje živa. Možda u Look Nessu. Samo se krije.
Nije nemoguće da je poneki dinosaur negdje živ u nekoj džungli, ali je toliko nevjerojatno da je šansa ravna nuli. Šansa da takva vrsta postoji u škotskom jezeru je pak čista nula.

Mašta radi svašta, ali stvarnost je ipak malo dosadnija. Postoje mnogi razlozi zbog kojih su moderni dinosauri nevjerojatni.

Pojedina vrsta zahtijeva određeni broj jedinki koje imaju određenu genetsku raznolikost. Određeni broj jedinki zahtijeva i dovoljno hrane i prostor za život. Resursi su ograničeni i okoliš jednostavno ne dozvoljava veći broj vrsta koje si konkuriraju. Nije slučajnost da tamo gdje žive slonovi nema drugih vrsta iste veličine i sličnog načina života. Sam popis vrsta koje žive po afričkim savanama i džunglama ti automatski govori koje su ekološke niše zauzete (sve). Osim toga, velike životinje se ne sakrivaju, one se klate na sve strane u potrazi za velikom količinom hrane. Ostavljaju iza sebe tragove i velike hrpe izmeta. Ogromna jaja (ako su veliki dinosauri), leševi umrlih primjeraka, poneka nefosilizirana kljova/rog/kost. Apsolutno je nemoguće da bi postojao neki dinosaur veći od nosoroga, a da su jedni trag o njemu rekla-kazala.

Kada je u pitanju neka manja životinja, hipotetski je moguće da ostane sakriven do nedavno. Na kraju krajeva, i okapi je otkriven tek u moderno doba. Međutim, linija koja potječe iz vremena dinosaura ne može ostati na samo jednoj vrsti. To je jako puno vremena i vrste se odvajaju i granaju u redove i porodice. Iako je okapi otkriven tek nedavno, postoje njegovi rođaci, žirafe, kao i velik broj fosilnih bližih i daljnjih rođaka. Neki sakriveni dinosaur bi trebao izroditi određeni broj sestrinskih vrsta od kojih bi barem neke trebale biti uočene, kao živuće ili kao fosili koji se iznenađujuće pojavljuju u nedavnim slojevima skupa sa modernim sisavcima.

Koju god da smo vrstu nedavno otkrili, sisavac, reptil ili ptica, postoje bliži i daljnji rođaci na istom otoku ili gdje god da se nalazi.

Vodeni dinosaur u škotskim jezerima je apsolutno nemoguć. Osim što i za njega vrijede gore navedeni problemi, treba još uzeti u obzir da su dotična jezera ostaci ledenjaka i da nisu starija od 10.000. godina. Neki morski dinosaur nije mogao tamo završiti, a slatkovodni također nije imao otkuda, obzirom da je područje bilo pokriveno sa više km leda ne tako davno. Čak i da to ignoriramo, opet je pitanje kako te životinje žive, kako održavaju genetsku raznolikost sa tako malim brojem jedinki, kako to da se ne vide kad idu po zrak, i zašto bi se uopće skrivale? To velike životinje ne rade. Uzmimo na primjer kitove, koji bi trebali živjeti na sličan način. Da li je njih problem primijetiti? Zašto bi onda bio problem vidjeti sličnu mrcinu u jezeru?
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 12:26   #44
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Impresioniran filmom Jurski svijet otvaram temu. Nisam uopće upućen u prirodne znanosti, pa bih molio nekoga tko jest objasniti mi je li teoretski moguće oživjeti dinosaure ili neke kasnije izumrle (mamuti) životinjske vrste...
Problem s kloniranjem je što ti treba cijeli, neoštećeni genom. Obzirom da su ljudi veliki, a genom jako mali, mi nemamo sposobnost osigurati taj uvjet, unatoč tehnologiji. Iz tog razloga, da bi klonirali neku modernu životinju, npr. ovcu, potreban je veliki broj pokušaja i propalih fetusa, prije nego se posreći primjerak čija su oštećenja dovoljno mala da ta klonirana ovca ne bude puna defekata. A genom živuće životinje je "najsvježiji" mogući i čak ni to ne garantira kloniranje bez problema.

Situacija se drastično komplicira sa leševima davno umrlih životinja čiji genomi su dodatno oštećeni. Na ovoj razini jednostavno nije moguće klonirati mamuta, na primjer. Bit će potrebno još dugo razvijati tehnologiju, pročitati DNA mamuta iz raznih fragmenata da bi se dobio jedan kompletni, i onda to nekako sastaviti.

Do tada se problem pokušava zaobići na način da se mamut pokuša "konstruirati" na način da u genom najbližeg rođaka slona postupno ubacuju mamutove gene, npr. onaj koji je odgovoran za crvenu dlaku ili duge kljove.

Dinosauri su pak potpuno van ikakvih mogućnosti jer nijedna DNA nije mogla preživjeti, niti u jantaru niti u fosilu. Doduše i njih će se možda moći rekonstruirati, bio je nedavno pokus gdje su baratali s genomom pilića koji je onda razvio zubatu njušku umjesto kljuna. Mnogi geni su i dan-danas sačuvani u pticama, jednom kada naše znanje i tehnologija ojača, bit će moguće istaknuti primitivne osobine u ptica. Mnogi geni dinosaura postoje i dalje u pticama, jedino što se ti geni reguliraju i ispoljavaju na drugačiji način, i ptica razvije kljun umjesto zubate njuške. Igranjem sa regulacijom gena je moguće te gene ispoljiti na drugačiji način, sličnije dinosaurima.

Doduše, to i dalje neće biti pravi dinosaur, već neki cirkuski primjerak.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 12:31   #45
Danas se bez problema moze klonirati dinosaur. Jednostavno klonirate bilo koju pticu. A Jack Horner radi na projektu modifikacije pticjih embrija tako da odrasle jedinke vise slice neletecim dinosaurima(zubi umjesto kljuna, klasican kostani rep i prednji udovi umjesto krila)
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 18:44   #46
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Nije nemoguće da je poneki dinosaur negdje živ u nekoj džungli, ali je toliko nevjerojatno da je šansa ravna nuli. Šansa da takva vrsta postoji u škotskom jezeru je pak čista nula.

Mašta radi svašta, ali stvarnost je ipak malo dosadnija. Postoje mnogi razlozi zbog kojih su moderni dinosauri nevjerojatni.


Vodeni dinosaur u škotskim jezerima je apsolutno nemoguć. Osim što i za njega vrijede gore navedeni problemi, treba još uzeti u obzir da su dotična jezera ostaci ledenjaka i da nisu starija od 10.000. godina. Neki morski dinosaur nije mogao tamo završiti, a slatkovodni također nije imao otkuda, obzirom da je područje bilo pokriveno sa više km leda ne tako davno. Čak i da to ignoriramo, opet je pitanje kako te životinje žive, kako održavaju genetsku raznolikost sa tako malim brojem jedinki, kako to da se ne vide kad idu po zrak, i zašto bi se uopće skrivale? To velike životinje ne rade. Uzmimo na primjer kitove, koji bi trebali živjeti na sličan način. Da li je njih problem primijetiti? Zašto bi onda bio problem vidjeti sličnu mrcinu u jezeru?
Nije nemoguče ali je šansa ravna nuli. To mi nije logično, nasmijem se iz šale. Ajde dobro. Kažeš zašto bi se uopće skrivali.
Pa može biti više razloga. Možda žive u velikim dubinama. Možda su imali u daljoj prošlosti opasne susrete sa najopasnijom životinjom na zemlji, sa čovjekom. Možda su naravi poput pantera. Znamo i kako se rijetko viđaju krakeni. Tek nedavno su na kameri zabilježeni neke životinje u moru koje izgledaju kao crni alijeni ili neke izgleda kao neke prozirne cijevi.
Što se tiče vodenog nepoznatog stvorenja u jezeru kojeg zovu Nessi i sličnih čuo sam u emisiji na rubu znanosti jednu zanimljivu informaciju.
To jezero u škockoj je povezano sa morem pa je moguče da to biče, koje se smatra iz porodice izumrlih saura, a za koje ja kažem da ne mora niti biti saur nego jednostavno može biti neko dosad nepoznato stvorenje vodeno. E taj Nessi vjerojatno živi u okeanu i samo povremeno u određenom mjesecu i danima navrati u jezero Loch ness. To je razlog
zašto se ne uspijeva uloviti.
Takođe da napomenem da neke životinje mogu živjeti mnogo dugo, kao naprimjer kornjača. Zašto onda ne bi bilo moguče da neki zaostali saur
živi čak i bez potomstva nekih tisuču godina ili više.
A krije se, barem ovi vodeni, u ogromnim okeanskim prostranstvima.
Što se tiče kopnenih dinosaura, ne trebna zaboraviti
da postoje afričke i amazonske šume. amazonska šuma se prostire na
oko devet država. Ne zaboravimo i neotkrivene špilje koje mogu biti ogromne, velike kilometrima i nedostupne gdje mogu
neometano živjeti neki preživjeli dinosaur biljojedi, ribojedi a da toga nismo niti svjesni.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 20:11   #47
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Nije nemoguče ali je šansa ravna nuli. To mi nije logično, nasmijem se iz šale. Ajde dobro. Kažeš zašto bi se uopće skrivali.
Pa može biti više razloga. Možda žive u velikim dubinama. Možda su imali u daljoj prošlosti opasne susrete sa najopasnijom životinjom na zemlji, sa čovjekom. Možda su naravi poput pantera. Znamo i kako se rijetko viđaju krakeni. Tek nedavno su na kameri zabilježeni neke životinje u moru koje izgledaju kao crni alijeni ili neke izgleda kao neke prozirne cijevi.
Što se tiče vodenog nepoznatog stvorenja u jezeru kojeg zovu Nessi i sličnih čuo sam u emisiji na rubu znanosti jednu zanimljivu informaciju.
To jezero u škockoj je povezano sa morem pa je moguče da to biče, koje se smatra iz porodice izumrlih saura, a za koje ja kažem da ne mora niti biti saur nego jednostavno može biti neko dosad nepoznato stvorenje vodeno. E taj Nessi vjerojatno živi u okeanu i samo povremeno u određenom mjesecu i danima navrati u jezero Loch ness. To je razlog
zašto se ne uspijeva uloviti.
Takođe da napomenem da neke životinje mogu živjeti mnogo dugo, kao naprimjer kornjača. Zašto onda ne bi bilo moguče da neki zaostali saur
živi čak i bez potomstva nekih tisuču godina ili više.
A krije se, barem ovi vodeni, u ogromnim okeanskim prostranstvima.
Što se tiče kopnenih dinosaura, ne trebna zaboraviti
da postoje afričke i amazonske šume. amazonska šuma se prostire na
oko devet država. Ne zaboravimo i neotkrivene špilje koje mogu biti ogromne, velike kilometrima i nedostupne gdje mogu
neometano živjeti neki preživjeli dinosaur biljojedi, ribojedi a da toga nismo niti svjesni.
U potpunosti se slažem sa tvrdnjama
Rhubin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 20:34   #48
Ajmo da nesto i naucite - svi ti plesiosauri sto se navodno vidjaju po skotskom jezerima ili svjetskim morima nisu dinosauri. Dinosauri su, izuzevsi neke vrte ptica poput pingvina, iskljucivo kopnene životinje i nemaju nikakve veze sa plesiosaurima, izuzevsi mozebiti dalekog zajednickog pretka.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2015., 23:52   #49
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Nije nemoguče ali je šansa ravna nuli. To mi nije logično, nasmijem se iz šale. Ajde dobro. Kažeš zašto bi se uopće skrivali.
Lapsus mali, šansa ravna skoro nuli

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Pa može biti više razloga. Možda žive u velikim dubinama.
Kako dišu onda? Moraju se redovito dizati na površinu. Imamo primjer ulješure koja pohađa velike dubine, živi u moru i opet znamo za nju.

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Možda su imali u daljoj prošlosti opasne susrete sa najopasnijom životinjom na zemlji, sa čovjekom.
Takoreći sve životinje imaju opasne susrete s čovjekom pa se ne skrivaju. Zamisli jednog snimatelja BBCja koji ode u Amazonu, smjesti se na drvo i snima tri mjeseca sakriven. Kako dinosaur zna da se mora skrivati od kamere, a sva ostala živina ne?

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Možda su naravi poput pantera.
Možda, no za pantere znamo, nije im pomogla narav da ostanu skrivene, osim toga pantere imaju na desetke vrsti bližih i daljnjih rođaka zbog kojih ne bi bilo neočekivano naći novu vrstu velike mačke.

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Znamo i kako se rijetko viđaju krakeni.
Nadam se da pod ovim misliš na divovske lignje. Koje opet nisu tako velike. I one imaju veliki broj vrsti rođaka zbog kojih ne bi bilo neočekivano naći novu, veću vrstu lignje. I tu smo saznali za njih indirektno, ulješure su imale ožiljke od pipaka na sebi.

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Tek nedavno su na kameri zabilježeni neke životinje u moru koje izgledaju kao crni alijeni ili neke izgleda kao neke prozirne cijevi.
To su dubokomorski beskralježnjaci, koji oduvijek žive u dubokom moru i dišu na škrge. Tih vrsti ne poznamo ni blizu sve, ali to je neusporedivo sa morskim dinosaurom ili kojim god reptilom. On mora ići gore po zrak.

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Što se tiče vodenog nepoznatog stvorenja u jezeru kojeg zovu Nessi i sličnih čuo sam u emisiji na rubu znanosti jednu zanimljivu informaciju.
To jezero u škockoj je povezano sa morem pa je moguče da to biče, koje se smatra iz porodice izumrlih saura, a za koje ja kažem da ne mora niti biti saur nego jednostavno može biti neko dosad nepoznato stvorenje vodeno. E taj Nessi vjerojatno živi u okeanu i samo povremeno u određenom mjesecu i danima navrati u jezero Loch ness. To je razlog zašto se ne uspijeva uloviti.
Neću sad ulaziti u to postoji li taj podvodni kanal ili ne, već jednostavno konstatiram da je nevjerojatno da bi se takvo biće služilo podvodnim špiljama, isto kao što to ne rade kitovi. Osim toga, time si samo premjestio problem iz jezera u more; zašto ga u moru ne viđamo? Mora disati i dolaziti po zrak.

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Takođe da napomenem da neke životinje mogu živjeti mnogo dugo, kao naprimjer kornjača. Zašto onda ne bi bilo moguče da neki zaostali saur
živi čak i bez potomstva nekih tisuču godina ili više.
Ovakav skok sa 100 na 1000 godina moraš opravdati nekim primjerom iz stvarnog svijeta, inače je to čista mašta.

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
A krije se, barem ovi vodeni, u ogromnim okeanskim prostranstvima.
Opet, kako dišu? Imaš veliki broj vrsta kitova, za koje znamo. Zašto se oni ne skrivaju, a toliko zla im napravili ljudi?

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Što se tiče kopnenih dinosaura, ne trebna zaboraviti
da postoje afričke i amazonske šume. amazonska šuma se prostire na
oko devet država.
Koliko velikog zamišljaš tog amazonskog dinosaura? Pazi da veliko tijelo nije prilagođeno gustoj prašumi. Kako to da smo otkrili i anakonde, jaguare, tapire i tisuće i tisuće amazonskih vrsta, a baš tvog hipotetskog dinosaura nismo? Kako to da nigdje nema nikakve srodne i sestrinske vrste, ni živih ni fosilnih? Od doba dinosaura do sada su se morali razgranati, baš kao što su se ptice i sisavci razgranali.

Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Ne zaboravimo i neotkrivene špilje koje mogu biti ogromne, velike kilometrima i nedostupne gdje mogu
neometano živjeti neki preživjeli dinosaur biljojedi, ribojedi a da toga nismo niti svjesni.
Koje biljke bi taj dinosaur jeo u spilji? Jesi ikad bio u spilji? Jesi možda vidio travu i drveće? Znaš koliko bilja slon mora pojesti na dan? Riba ima samo do određene dubine, i to ne u prevelikom broju. I one moraju jesti.
Neka ti čovječja ribica bude primjer koliko rijetke i male životinje podržava ekološka niša špilje.

Bit će da si se oduševljavao Julesom Vernom kao klinac. I ja sam, da budem iskren. Ali fantazija je fantazija.
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:03   #50
Quote:
bolid74 kaže: Pogledaj post
Lapsus mali, šansa ravna skoro nuli



Kako dišu onda? Moraju se redovito dizati na površinu. Imamo primjer ulješure koja pohađa velike dubine, živi u moru i opet znamo za nju.



Takoreći sve životinje imaju opasne susrete s čovjekom pa se ne skrivaju. Zamisli jednog snimatelja BBCja koji ode u Amazonu, smjesti se na drvo i snima tri mjeseca sakriven. Kako dinosaur zna da se mora skrivati od kamere, a sva ostala živina ne?



Možda, no za pantere znamo, nije im pomogla narav da ostanu skrivene, osim toga pantere imaju na desetke vrsti bližih i daljnjih rođaka zbog kojih ne bi bilo neočekivano naći novu vrstu velike mačke.



Nadam se da pod ovim misliš na divovske lignje. Koje opet nisu tako velike. I one imaju veliki broj vrsti rođaka zbog kojih ne bi bilo neočekivano naći novu, veću vrstu lignje. I tu smo saznali za njih indirektno, ulješure su imale ožiljke od pipaka na sebi.



To su dubokomorski beskralježnjaci, koji oduvijek žive u dubokom moru i dišu na škrge. Tih vrsti ne poznamo ni blizu sve, ali to je neusporedivo sa morskim dinosaurom ili kojim god reptilom. On mora ići gore po zrak.



Neću sad ulaziti u to postoji li taj podvodni kanal ili ne, već jednostavno konstatiram da je nevjerojatno da bi se takvo biće služilo podvodnim špiljama, isto kao što to ne rade kitovi. Osim toga, time si samo premjestio problem iz jezera u more; zašto ga u moru ne viđamo? Mora disati i dolaziti po zrak.



Ovakav skok sa 100 na 1000 godina moraš opravdati nekim primjerom iz stvarnog svijeta, inače je to čista mašta.



Opet, kako dišu? Imaš veliki broj vrsta kitova, za koje znamo. Zašto se oni ne skrivaju, a toliko zla im napravili ljudi?



Koliko velikog zamišljaš tog amazonskog dinosaura? Pazi da veliko tijelo nije prilagođeno gustoj prašumi. Kako to da smo otkrili i anakonde, jaguare, tapire i tisuće i tisuće amazonskih vrsta, a baš tvog hipotetskog dinosaura nismo? Kako to da nigdje nema nikakve srodne i sestrinske vrste, ni živih ni fosilnih? Od doba dinosaura do sada su se morali razgranati, baš kao što su se ptice i sisavci razgranali.



Koje biljke bi taj dinosaur jeo u spilji? Jesi ikad bio u spilji? Jesi možda vidio travu i drveće? Znaš koliko bilja slon mora pojesti na dan? Riba ima samo do određene dubine, i to ne u prevelikom broju. I one moraju jesti.
Neka ti čovječja ribica bude primjer koliko rijetke i male životinje podržava ekološka niša špilje.

Bit će da si se oduševljavao Julesom Vernom kao klinac. I ja sam, da budem iskren. Ali fantazija je fantazija.
Čuj, moguče je da si dosta toga upravu, moguče je i to da je ovo što ja mislim točno, sve je moguče. Lijepo je istraživati i treba ostaviti dosije x o ovim životinjama otvoren.

Kitove viđamo zato što ih ima zaista mnogo. Oni su gospodari okeana.
To je njihov dom, njihov svijet.
Velika je razlika između kitova i neke vrste koji su pripadnici izumrli, nestali, pa je toj vrsti teže osvajati teritorij zbog drugih dominantnijih vrsta. Tako da njoj ostane samo neki kutovi.

Primjer da životinja može živjeti neobično mnogo godina. Eto u Bibliji spomenuto je da su ljudi nekada živjeli do 900 godina. Metuzalem.
Ne znam, nisam siguran. Koliko uopšte živi jedan kit ili morska kornjača ili zvijezda, spužva?

Kako dišu, pa zašto ne bi mogli poput riba neki plesiosauri disati pod vodom. Kao da današnji znanstvenici znaju sve o njima.
I zašto kažu da je 85% oceana neistraženo?

Što se tiče kopnenih tajanstvenih životinja, pa imaju očevidci koji tvrde da su viđali životinju. Čak imaju i imena za njih.
Ne mora biti dinosaur, može biti nešto drugo a nepoznato.
Samo kopneni dinosaur mislim da ne postoji, ali kopneno vodeni da.

Ja ne znam sve to objasniti. Postoje životinje koje se nisu vidjele sve do nedavno pa su neki uspjeli snimiti neke od njih. Kao Neuhvatljiva kraljevska čita, snimljena 1975. Pa Okapi, pa patuljasti slon,

Evo da citiram Artura klarka "Okapi je živ dokaz da se ne može tek tako prijeći preko priča domorodaca o neobičnim zvijerima u džungli. Njihove izjave o nekoj vrsti žirafe koja obitava u šumama godinama nisu shvaćali ozbiljno sve dotle dok se nije pojavio okapi da ih potvrdi."

Neke špilje nisu samo špilje. Nedavno je pronađena špilja tamo negdje u indoneziji u kojoj je bio biljni svijet, đungla i svijetlost ali je ulaz bio skriven. Špilje su čudesne i mogu biti povezane sa izvorima vode, tako se do ribe dolazi, mogu biti povezane sa šumom.

Žil Vern nije fantazija. Mnogo toga što je opisao u svojim romanima danas je stvarnost, podmornice, avioni, letovi u svemir itd.

Kažem, možeš biti u pravu ili ne. Treba još istraživati. Naravno ne mora biti da je uistinu opstala neka vrsta dinosaura na kopnu, vjerovatno nije,
Ali u vodenom svijetu ne bi se okladio da ih nema.
Rekoh, dosije o njima ne treba zatvoriti.
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:13   #51
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
(...) neke vrste koji su pripadnici izumrli, nestali, pa je toj vrsti teže osvajati teritorij zbog drugih dominantnijih vrsta. Tako da njoj ostane samo neki kutovi.

Naravno da im je teško osvajat teritorij, jer su mrtvi. :klap:

Quote:
Primjer da životinja može živjeti neobično mnogo godina. Eto u Bibliji spomenuto je da su ljudi nekada živjeli do 900 godina. Metuzalem.
Ne znam, nisam siguran. Koliko uopšte živi jedan kit ili morska kornjača ili zvijezda, spužva?

Biblija je, kao što znamo, superiorna znanosti.
Ipak tako piše u bibliji.

Malo o duljini života organizama: https://en.wikipedia.org/wiki/List_o...ving_organisms

Quote:
Kako dišu, pa zašto ne bi mogli poput riba neki plesiosauri disati pod vodom. Kao da današnji znanstvenici znaju sve o njima.
Jer dišu plućima, nemaju škrge.

Quote:
Što se tiče kopnenih tajanstvenih životinja, pa imaju očevidci koji tvrde da su viđali životinju. Čak imaju i imena za njih.

Mogu se ja napušit i nalizat LSD-a pa vidit čupakabru, čut boje i jest mirise.

Quote:
Žil Vern nije fantazija. Mnogo toga što je opisao u svojim romanima danas je stvarnost, podmornice, avioni, letovi u svemir itd.
To što su neki dijelovi realistični, ne znači da je sve.


Lijepo ti je bolid sve objasnio.
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:19   #52
Quote:
morskigolub kaže: Pogledaj post
Kitove viđamo zato što ih ima zaista mnogo. Oni su gospodari okeana.
To je njihov dom, njihov svijet.
Velika je razlika između kitova i neke vrste koji su pripadnici izumrli, nestali, pa je toj vrsti teže osvajati teritorij zbog drugih dominantnijih vrsta. Tako da njoj ostane samo neki kutovi.
Interesantno stila 'kako je moguće da su morske divlje diniće zamijenili miroljubivi kitovi' jer bi kao trebalo bit obrnuto? Sad su kitovi gospodari okeana, ronioci s njima plivaju u moru, a kitovi tek ponekad prevrnu neki brod i ne kako bi se nahranili ljudima. Ako vratimo diniće u mora, više neće bit ni kitova, ni brodova, a na koncu ni kupača jer ajkula postaće smjeh naspram dinića.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:24   #53
Opet... dinosauri nisu nikad zivjeli u moru.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:26   #54
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Opet... dinosauri nisu nikad zivjeli u moru.
To ti misliš.

Ljudi ih nikad nisu susreli al kakti sve znaju pa i gdje su sve obitavali, jelte, vobra znanost.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:29   #55
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
To ti misliš.
ne, to ja znam. Kao i paleontolozi u zadnjih 100+ godina.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:32   #56
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
To ti misliš.

Strašno, dajte se malo informirajte prije nego počnete raspravljat.
Nije ni čudno da dolazite do takvih zaključaka kad ne razumijete tematiku.

Wikipedija je dobar početak: https://en.wikipedia.org/wiki/Dinosaur
(barem uvodni dio)
__________________
"Ne može se razumom uvjeriti ljude da se odreknu stavova koje nisu razumom stekli."

"Toliko sam propao u zivotu da sam odlucio otvoriti temu na forum.hr-u o tome" - n00e
CelMar is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 12:33   #57
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
ne, to ja znam. Kao i paleontolozi u zadnjih 100+ godina.
A pa što odma ne kažeš je pojam 100 godina unazad. Sad je jasnije naspram onih par miliona godina prije.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 13:14   #58
Rekoh, ne znam. Ja vjerujem da plesiosaur neki može biti opstao, neki
miroljubivi ribojed, travojed slične naravi kao kit.

Ko zna. Možda ti dinosauri nisu bili toliko opasni kako ih filmovi pokazuju.
Možda su kao i svake životinje samo branili svoj teritorij i hranu hvatali.
A ne ubijali iz sporta kao čovjek. Puno ih je bilo biljojeda.
Oni jesu bili naoružani zubima, ali morali su jer su i njihovi kolege
imale isto oružije. Dobro nisu bili sveci, ali ne mora biti da su bili kao godzila.
Pored njih onda nijedna druga mirnija vrsta ne bi opstala.

Znanost je još djete, slijepo od rođenja. Znanost i uđbenici moraju često
koristiti riječi nismo sigurni, to ne možemo objasniti i slično.

Nemaju škrge plesiosauri. Kao i danas živuči Selakant
morskigolub is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 13:19   #59
Quote:
Velociraptor kaže: Pogledaj post
Opet... dinosauri nisu nikad zivjeli u moru.
Pustimo sad te tehnikalije
Šira javnost definira dinosaura kao bilo kojeg izumrlog gmaza većeg od medvjeda, nemojmo sad cjepidlačiti
bolid74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2015., 13:42   #60
tim gore, jer dinosauri nisu ni gmazovi
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:52.