Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.05.2020., 12:28   #1
Teorija zavjere. Da li je tehnički moguća sa današnjim tehnologijom?

Koliko vidim po raznim medijima, trenutno je u opticaju teorija zavjere po kojoj je COVID-19 izrađen u laboratorijima i distribuiran po svijetu kako bi se natjeralo čovječanstvo na masovno cijepljenje, prilikom kojega bi se ljudi čipirali nano RF-ID kapsulama, te time omogućilo satelitsko praćenje svih tako čipiranih ljudi na svijetu.

Ono što me zanima, da li je moguć takav scenarij u stvarnosti sa postojećom tehnologijom?

Pitam. Jer koliko pratim tehnologiju:

- kapsulu malih dimenzija za "čipiranje" je moguće proizvesti,

- ali ako je poluaktivne RFID tehnologije bez ugrađene baterije, radi male veličine kapsula bimorala raditi na jako visokim frekvencijama i imati jako kratak odgovor (prijem impulsa čitača, punjenje kondenzatora napajanja i visokofrekventni odgovor - slanje ID koda), a okolno tkivo bi dosta apsorbiralo i oslabljivalo te jako visoke frekvencije. Sateliti su suviše udaljeni da nijihov radio snop mogao poluaktivnoj bezbaterijskoj RFID kapsuli dati dovoljno energije za odgovor kodom.

- ako je aktivne IOT teknologije s integriranom baterijom, opet radi male veličine, baterija bi bila ograničenog kapaciteta, kratkotrajna a nisam siguran da bi satelit u niskoj orbiti cca 150 km mogao primiti taj slabi signal čak i u slučaju direktne idealne vidljivosti.


Druga pretpostavka je da je tako malena kapsula premale veličine antene i premale količine energije da bi mogla zadovoljavajuće primati posojeće satelitske GPS signale, te imati informaciju o poziciji, a njen odašiljački signal koji odašilja isključivo ID broj trebala bi primiti bar tri specijalizirana satelita za praćenje (od pedesetak aktivnih u niskoj orbiti), da bi nadzorni sustav dobio i ID i poziciju.

Sveukupno - po mojoj procjeni, s trenutnom tehnologijim takav način praćenja implantiranom mikro-kapsulom i niskoorbitalnim satelitima - nije moguć.

Da li netko zna nešto više od mojih "brainstorming" spekulacija i hipoteza?
vitruvio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 13:38   #2
Da, nije moguc. Ali pretpostavka sredstva za ostvaranje cilja je pre cudnovata da bi bilo seriozno o tome opce razmisljati (sto je tipicno svojstvo tih fantazija, da ne kazem "teorija").

Postoje toliko lakse ostvarivih metoda za pracenje ljudi. Na primjer moja i tvoja vremenska aplikacija na mobu citaju lokalizaciju svaku minutu jer se ti podaci prodavaju, GPS/WLAN/Bluetooth-lokalizacija na mom mobu je zato uvijek iskljucena. Prvo, na primjer, bi pretpostavio da lokalizacija i dalje radi nego sto bi fantazirao da me zele cijepiti nano-kapsulama, jer onda vec imaju sve sto im treba, jos im ja dobrovoljno nosim lokalizator sobom i punim ga svaku vecer. Ili da je chip ugradjen u odjecu koju sam nedavno kupio, programiran/impregniran na moj identitet automaticno i nevidljivo za mene i za prodavacicu na kasi kad sam platio karticom, jer niko ne hoda gol okolo. Ili jos 100 mogucnosti lakse izvedivih nego cijepljenje nano-kapsulama.
C. F. Gauss is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 16:35   #3
Gdje bi točno bio taj tako malen čip? U cirkulaciji? Koliko malen? Kako bi taj hipotetski maleni čip točno preživio godine u mišićnom tkivu a da ga organizam ne dira? Tko kaže da bi covid cjepivo bilo obavezno? Zakej bi se cijepio čovjek koji nije u rizičnoj skupini uz to što i sam covid stvara imunitet? Tko bi točno proizveo takvo cjepivo s čipom a da bilo tko od nas ne može naći čip uz pomoć čak i običnog mikroskopa iz same doze cjepiivo? Kaj nije lakše pratiti mobitele?
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 16:39   #4
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Gdje bi točno bio taj tako malen čip? U cirkulaciji? Koliko malen? Kako bi taj hipotetski maleni čip točno preživio godine cirkulacije a da ti ne zapne u arteriolama i napravi tromb? Tko kaže da bi covid cjepivo bilo obavezno? Odakle ta ideja uopće? Tko bi točno proizveo takvo cjepivo a da bilo tko od nas ne može naći čip uz pomoć čak i običnog mikroskopa iz same doze cjepiva? Kaj nije lakše pratiti mobitele?
Mobitel možeš i ne moraš imat. Mobitel možeš bacit. Cjepivo da neće biti obvezno? Pa obvezna su cjepiva na bolesti koje su odavno istrijebljene, kako neće biti na ovu koja je zatvorila cijeli svijet
Ljubitelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 18:12   #5
Quote:
Ljubitelj kaže: Pogledaj post
Mobitel možeš i ne moraš imat. Mobitel možeš bacit. Cjepivo da neće biti obvezno? Pa obvezna su cjepiva na bolesti koje su odavno istrijebljene, kako neće biti na ovu koja je zatvorila cijeli svijet
Koja točno bolest je istrebljena i ako jest zašto je točno istrebljena? Nabio bi ti ja jedan polio pa da te vidim. Zašto bi točno covid bio obvezan i tko je ikada rekao da će biti obvezan ako ga bude? David Icke? Jel išta znaš o cjepivima (retoričko pitanje naravno, jasno je da nemaš dume). Možda da svratiš na alternativu...
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 18:56   #6
vitruvio, ti očito nemaš psa. Već neko vrijeme postoji zakonska obaveza čipiranja pasa. U slučaju da ti pas odluta ne možeš ga locirati ni pratiti.
Ali možeš pomoću ovoga. Imaš i objašnjenje kako radi.
https://www.svijet-medija.hr/art/gps...psamacke/90959
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 19:03   #7
Baš sam htjela reći.

Psi se čipiraju. Čip se vidi, nije velik ali vidi se, postoji, osjeti se pod prstima. Očitat ga se može s otprilike 5-10 cm. Baza za te čipove u koju se unose hrvatski psi je APSOLUTNI UŽAS. Ne ažurira se automatski, stvari iz baze nestaju, mi smo udomili psa koji je već bio čipiran, prebacili ga na sebe, cijepili i došli veterinaru nakon par mjeseci, kaže vet - piše u bazi da je pas umro prije jedno 2 tjedna. Ne, nismo bili kod veterinara prije 2 tjedna, nismo imali zašto. Baza je tako upisala Ima volontera iz Splita koji su po 20 pasa koje je njihova udruga preuzela na skrb prebacili na sebe, da bi poslije ispalo da su u bazi upisani na random ljude iz Đakova, Rovinja... Nekoliko puta

Mislim, ne želim da me netko čipira, fakat, ali čak i kad bi čipovi koji bi mogli biti toliko udaljeno očitavani postojali (a ne postoje), nisam baš sigurna da bi postojao mehanizam da nas se sve smisleno prati
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 19:24   #8
Ovisi od koga je tehnologija,ako je od reptila onda je moguće.Pitaj ove štovatelje aluminijskih pokrivala za glavu,oni ti budu otvorili oči.

S obzirom da sam ja odavno izabrao znanost,moje oči je više nemoguće otvoriti
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 22:54   #9
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
vitruvio, ti očito nemaš psa. Već neko vrijeme postoji zakonska obaveza čipiranja pasa. U slučaju da ti pas odluta ne možeš ga locirati ni pratiti.
Ali možeš pomoću ovoga. Imaš i objašnjenje kako radi.
https://www.svijet-medija.hr/art/gps...psamacke/90959
Nemam ni papigu, ni mačku a kamo li psa, a obožavam čisti kasik - njemačke ovčare. A nemam psa zato što - ne volim životinje zatvarati u krlletke, akvarije, a ni vezati ih, a morao bih ovdje u gradu... Da živim na selu, bila bi možda drugačija priča...

Da poznato mi je "čipiranje" pasa, znam kako radi RFID tehnologija, a znam
i kako rade ti GPS-GSM trackeri, nešto malo se razumijem u radio frekventnu tehniku. Lovci znaju koristiti i onaj GPS - PMR 466 (za EU) serije serije Alpha koji radi bez GSM infrastrukture, ali ima ograničen domet.
https://buy.garmin.com/hr-HR/HR/p/545326

No nisam bio 100% siguran da li ipak postoji nešto stvarno a za ljude, akcioni filmovi su nam posve poremetili percepciju ograničenja današnje stvarne tehnologije, u akcionim filmovima smo navikli da Mi6 , CIA, KGB ili MOSSAD može satelitski pratiti čipirani ručni sat, cipelu, implant u zubu ili tijelu, pa čak "nanočipove" nanesene sprejem na auto ili novčanice (serija NCIS LA) ili u laku za nokte, na cijelom svijetu - ne samo na otvorenom nego i u rudniku olova...
vitruvio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 23:06   #10
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Gdje bi točno bio taj tako malen čip? U cirkulaciji? Koliko malen? Kako bi taj hipotetski maleni čip točno preživio godine u mišićnom tkivu a da ga organizam ne dira? Tko kaže da bi covid cjepivo bilo obavezno? Zakej bi se cijepio čovjek koji nije u rizičnoj skupini uz to što i sam covid stvara imunitet? Tko bi točno proizveo takvo cjepivo s čipom a da bilo tko od nas ne može naći čip uz pomoć čak i običnog mikroskopa iz same doze cjepiivo? Kaj nije lakše pratiti mobitele?
Taj biološki problem reakcije tkiva na implatirano strano tijelao nisam ni razmatrao, jer zaista se u to ne razumijem i nije mi poznato da li je moguće spriječiti obrambeni sustav da se ne pobuni...
vitruvio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 23:17   #11
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Baš sam htjela reći.

Psi se čipiraju. Čip se vidi, nije velik ali vidi se, postoji, osjeti se pod prstima. Očitat ga se može s otprilike 5-10 cm. Baza za te čipove u koju se unose hrvatski psi je APSOLUTNI UŽAS. Ne ažurira se automatski, stvari iz baze nestaju, mi smo udomili psa koji je već bio čipiran, prebacili ga na sebe, cijepili i došli veterinaru nakon par mjeseci, kaže vet - piše u bazi da je pas umro prije jedno 2 tjedna. Ne, nismo bili kod veterinara prije 2 tjedna, nismo imali zašto. Baza je tako upisala Ima volontera iz Splita koji su po 20 pasa koje je njihova udruga preuzela na skrb prebacili na sebe, da bi poslije ispalo da su u bazi upisani na random ljude iz Đakova, Rovinja... Nekoliko puta

Mislim, ne želim da me netko čipira, fakat, ali čak i kad bi čipovi koji bi mogli biti toliko udaljeno očitavani postojali (a ne postoje), nisam baš sigurna da bi postojao mehanizam da nas se sve smisleno prati
Da, istina, ne postoji toliko savršen tehnički sustav koji hrvati ne bi mogli čistim nemarom i lijenosti totalno raz******.
vitruvio is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2020., 23:33   #12
Quote:
vitruvio kaže: Pogledaj post
No nisam bio 100% siguran da li ipak postoji nešto stvarno a za ljude, akcioni filmovi su nam posve poremetili percepciju ograničenja današnje stvarne tehnologije, u akcionim filmovima smo navikli da Mi6 , CIA, KGB ili MOSSAD može satelitski pratiti čipirani ručni sat, cipelu, implant u zubu ili tijelu, pa čak "nanočipove" nanesene sprejem na auto ili novčanice (serija NCIS LA) ili u laku za nokte, na cijelom svijetu - ne samo na otvorenom nego i u rudniku olova...
Filmovi su fikcija.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2020., 18:17   #13
Quote:
JAWS kaže: Pogledaj post
Ovisi od koga je tehnologija,ako je od reptila onda je moguće.Pitaj ove štovatelje aluminijskih pokrivala za glavu,oni ti budu otvorili oči.

S obzirom da sam ja odavno izabrao znanost,moje oči je više nemoguće otvoriti
Neću pitati zbunjene štovatelje aluminijskih pokrivala, već tebe jer si ti taj koji imaš otvorene oči.

Da čovjek ima igrađen aktivni radio predajnik u sinusnoj šupljini recimo na 1,2 GHz, da li bi aluminijsko pokrivalo za glavu otežalo ili onemogućilo njegov tracking uz pomoć ručnog radio goniometarskog uređaja?

Znanstveni pristup, jasno.

U SF filmu "Total recall" Švarci po preporuci privremeno omata glavu mokrim ručnikom dok ne izvuče RF "bug", kojega zli dečki prate uz pomoć ručnog detekcijskog tracking uređaja.

https://www.youtube.com/watch?v=mSiFXhrxE3Y
vitruvio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2020., 18:29   #14
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Filmovi su fikcija.
Da, znam, al su radi njih ljudi dobili lažne predodžbe o mogućnostima stvarnih tehnologija u stvarnim uvjetima.
vitruvio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2020., 19:20   #15
Quote:
vitruvio kaže: Pogledaj post
Da, znam, al su radi njih ljudi dobili lažne predodžbe o mogućnostima stvarnih tehnologija u stvarnim uvjetima.
Jeb'ga, to je već za psihologiju.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2020., 19:39   #16
Onaj tko nas želi pratiti će pronaći način...ljudi sami o sebi odaju "tajne" koristeći kartice za plaćanje,www,e-mail,gsm.razne forume.facebook,u gradovima sve više kamera,kamere po prometnicama,
__________________
SLOBODNI LJUDI SLOBODNI SAMO AKO SMIJU IMATI ORUŽJE DA BI ZAŠTITILI SVOJ ŽIVOT,
IMOVINU, SVOJE SUGRAĐANE I OBITELJI OD DRUGIH NASILNIH GRAĐANA
KAO I OD NEPOŠTENE VLASTI I DA SE OBRANE OD TIRANIJE VLADARA.
JAWS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2020., 01:10   #17
Quote:
vitruvio kaže: Pogledaj post
Taj biološki problem reakcije tkiva na implatirano strano tijelao nisam ni razmatrao, jer zaista se u to ne razumijem i nije mi poznato da li je moguće spriječiti obrambeni sustav da se ne pobuni...
netko nije pratio na nastavi biologije
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2020., 01:41   #18
Hm, da li je ovo onda hoax?

https://news.bitcoin.com/microsoft-c...rrency-system/

ili ovo

https://www.naturalblaze.com/2017/10...ng-humans.html
__________________
"Make up your mind. Is Death a friend? Then go joyfully to hunt with it, as I did. If it's an enemy, then fight it. But don't sag here like a wounded cow waiting for predators to finish it off. You are not prey, nor I! If we must die, let us die as wolves!”- Nighteyes
Baphomet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2020., 12:42   #19

Za temu "These Dutch Researchers Are Mining Cryptocurrencies With Body Heat" mislim da je u najboljem slučaju riječ o - provokativnom performanceu na bazi ideje body battery iz "Matrixa"

https://www.youtube.com/watch?v=IojqOMWTgv8

U brzoj kalkulaciji topline koju treba "izbaciti" klima uređajima iz prostorija s gomilama ljudi se računa ljudskim tijelom generiranih cca 100w po čovjeku, a za sjedenje i umjerenu aktivnost.

No površinska temperatura tijela je mala, pa je temperaturna razlika prema temperaturi prostorije isto tako mala, cca 20 stupnjeva celzijusovih, pa bi termopretvarač imao jako malu efikasnost. Na slici se vidi da su rebra hladila termopretvarača dosta malih dimenzija, a nemaju ni pomoćne ventilatore za povećanje efikasnosti.

Znači određenu termičku snagu tijela termoelement bi pretvarao u električnu, ali malu, vjerovatno znatno ispod 2%, s postojećom tehmologijom, te je navedenih 100% efikasnosti pretvaranja - 100w navodno postignute električne snage po tijelu (0,1 kW x 24 h = 2,4 kWh elekrtične energije dnevno) - izmišljotina koja je sastavni dio provokacije performansa.

Malih prenosna kuhala za kavu na drva koji proizvode električnu struju za punjenje mobitela na tržištu ima, ali je kod njih temperaturna razlika plamen - zrak puno veća pa su i efikasniji u pretvaranju.

I unatoč tome BioLite Camp Stove 2 je deklarirano na max 3w električne snage https://www.youtube.com/watch?v=I0DHC-tKqWA

Nešto je kod malih temperaturnih razlika efikasniji stirlingov stroj s mikrogeneratorom, no on nije upotrebljen u performanceu.
https://www.youtube.com/watch?v=zCGTNArwJ0s
https://www.youtube.com/watch?v=vGlDsFAOWXc

Znači - po mom mišljenju - proizvodna električne energije toplinom tijela je moguća - ali radi ograničenja tehnologije termopretvarača koji treže veću temperaturnu razliku - vrlo male snage i vrlo ograničene primjene.
vitruvio is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2020., 13:08   #20
Što se Microsofta tiče.

Čini mi se da je u Americi, za razliku od HR moguće patentirati i samu ideju. Bez razrade i izrade funkcionalnog prototipa.
vitruvio is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:36.