Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2014., 10:57   #501
razlika između doživotnog i dosmrtnog je u sljedećem:
doživotno je, kada se prepišu nekretnine i nemaš pravo na njih sve dok je supotpisnik i davatelj nekretnina živ, znači do njegove smrti.
dosmrtni ugovor se tretira kao kupoprodajni ugovor; ti meni svoje usluge ja tebi za to svoje nekretnine s razlokom da se odmah po potpisu možeš upisati u gruntovnom kao vlasnik nekretnine i to je ugovor koji nitko još nikada nije pobio.
kalipoa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2014., 20:59   #502
Quote:
Toblerona kaže: Pogledaj post
I kad se radi o prvom nasljednom redu ? kao što je tu slučaj.
Nisam baš sigurna da se plaća.
e pa ja sam siguran da se plaća.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2014., 21:35   #503
Kad bračni par nema djecu a ima zajedničku imovinu, i želi se osigurati da u slučaju smrti jednog supružnika drugi nasljeđuje svu zajednički stečenu imovinu. Znači da nitko drugi ne može imati udjela u toj imovini.

Na koji način je to najpametnije napraviti, ugovorom o doživotnom uzdržavanje ili testamentom?
Kod javnog bilježnika je savjetovano da se radi testament, jer nema smisla raditi ugovor o doživotnom između supružnika.
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 12:33   #504
Ocuh i ugovor o dozivotnom uzdrzavanju

Prijateljica je prije 3 godine sklopila ugovor o dozivotnom uzdrzavanju sa svojim ocuhom gdje je izjavio da svu svoju imovinu ostavlja mojoj prijateljici.

Ocuh je preminuo prije tjedan dana i sada se ceka ostavinska. Ocuh je iza sebe ostavio kucu, auto, plovilo i nesto novaca na racunima. Od nasljednika ima dva brata i sestru koji se non stop prijete mojoj prijateljici posto su doznali za ugovor o uzdrzavanju.
Zanima me da li braca i sestra ocuha mogu opovrgnuti taj ugovor? Hvala
violet123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2014., 13:36   #505
Prijateljice ne treba cekat ostavinsku...

Treba otići sa tim ugovorom i smrtnim listom u gruntovnicu i zatraziti upis vlasništva te kuće na sebe. Isto tako na banku po novce, policiju za auto-...

Nema zašto čekat ostavinsku, treba to što prije prepisati na sebe...ostavinska će se ionako obustaviti jer postoji ugovor o doživotnom.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 19:31   #506
Koliko dođe solemnizacija ugovora o dosmrtnom uzdržavanju kod javnog bilježnika?

Hvala!
__________________
Čekaj me i ja ću doći, samo me čekaj dugo. Čekaj me i kad žute kiše noći ispune tugom...
Nicole_Lilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2014., 20:05   #507
Quote:
Nicole_Lilly kaže: Pogledaj post
Koliko dođe solemnizacija ugovora o dosmrtnom uzdržavanju kod javnog bilježnika?

Hvala!
Uobičajeno se radi na sudu i košta sada 600 kn.
Vidi na svom općinskom sudu koliko bi čekala ročište. Moj susjed je to obavio za deset dana.
Još jednom, oprez! Kod ugovora o dosmrtnom uzdržavanju svi plaćaju porez na promet nekretnina.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 15:20   #508
dozivotno uzdrzavanje

Da li je negdje moguce provjeriti da li postoji ugovor o dozivotnom uzdrzavanju
Naime , moja majka je okrenula moju sestru skroz protiv mene, ucjenjuje nas i rekla je da ce kucu ( koju sam sam napravio za sve na na maminom zemljistu) ostaviti onome ko bude najvise oko nje. S obzirom da je sestra ostavila svoju kcerku mami i meni na uzdrzavanje, kcerka se polakomila za svim tim i pocela tjerati mene i moju obitelj van.
Htio bih samo provjeriti da li vec postoji takav neki ugovor jer ipak mislim da ce mama najlosije proci u svemu. Da li je to moguce saznati
ja001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.04.2014., 21:33   #509
Pogledati u ZK da li je izvršena zabilježba postojanja takvog ugovora...
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2014., 22:44   #510
Quote:
kiss me kaže: Pogledaj post
Isti podaci kao i u zemljišno-knjižnom izvatku.
Može li malo konkretnije? Sutkinja mi je vratila ugovor na nadopunu uz savjet da se obratim pravniku.
Commodore64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2014., 11:11   #511
brojevi katastarskih čestica i katastarska općina...a može i broj zk.ul. i drugi podaci, ako postoje u izvatku (kultura i površina zemljišta)
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 10:43   #512
Quote:
kalipoa kaže: Pogledaj post
razlika između doživotnog i dosmrtnog je u sljedećem:
doživotno je, kada se prepišu nekretnine i nemaš pravo na njih sve dok je supotpisnik i davatelj nekretnina živ, znači do njegove smrti.
dosmrtni ugovor se tretira kao kupoprodajni ugovor; ti meni svoje usluge ja tebi za to svoje nekretnine s razlokom da se odmah po potpisu možeš upisati u gruntovnom kao vlasnik nekretnine i to je ugovor koji nitko još nikada nije pobio.

e je. meni. tj., mojem mužu. baka mu je ostavila stan. kojega su mu oduzeli na temelju "vjerojatnosti" temeljem izjave sina (mužev stric) koji živi 45 godina u inozemstvu. koji se nije brinuo o baki, što se tiče svega, ne samo financija. osim što je tvrdio da je baki prije cca 20 godina dao novac da taj isti stan kupi, naveo je sve moguće banke u kojima je kao, isplatio novac. nikada nitko nije našao pisani trag o tome. jedini svjedok u njegovu korist je umro, a taj je baku redovito posjećivao i uzimao joj lovu za nekakve fantomske članarine udruženja koje ona nije nikada posjećivala. epilog-stan nemamo, ispada da smo se htjeli okoristiti starom ženom, izgubili para i para na odvjetnike, izgubili prvo i drugo stupanjsku. a sada bi naš odvjetnik išao na viši sud. a mi bi najradijie kupili kamp kućicu, a stan neka si zabiju u .... lp.
__________________
J'en ai marre de vos bonnes manières, c'est trop pour moi, moi je mange avec les mains et je suis comme ça...
bubamara1205 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2014., 12:51   #513
Vi ste imali dosmrtni ugovor i bili vec upisani u zk kao vlasnici??
Daj malo detalja o tome.

Ja sam nedavno pitala biljeznika za savjet, rekao mi je da je najsigurniji ugovor o dozivotnom, koji se ugovara nekako da se plati neki postotak vrijednosti nekretnine, ne znam kako se to tocno zove.

Sent from my SM-G350 using Tapatalk
Mirotta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 07:04   #514
Quote:
File kaže: Pogledaj post
brojevi katastarskih čestica i katastarska općina...a može i broj zk.ul. i drugi podaci, ako postoje u izvatku (kultura i površina zemljišta)
Naveo sam broj katastarske čestice i katastarsku općinu, te kvadraturu i opis stana i adresu, ali to nije bilo dovoljno. To su sve podaci koji stoje i u zk. ul. Jedino nedostaju broj poduloška, zk.ul. i broj zadnjeg dnevnika, ali to je sve vidljivo u priloženom Izvatku. No, dobro, možda treba biti navedeno i u ugovoru?

Samo još jedno pitanje: ja sam u zemljišnoknjižnom odjelu dobio "Izvadak iz knjige položenih ugovora". To je dokument koji mi treba za ovaj ugovor?
Commodore64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 10:17   #515
Naravno da nije dovoljan podatak, pa broj poduloška ako je riječ o KPU je najbitniji.
Da, IZVADAK iz KPU ti je glavni i mjerodavni dokument.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2014., 22:38   #516
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Naravno da nije dovoljan podatak, pa broj poduloška ako je riječ o KPU je najbitniji.
Da, IZVADAK iz KPU ti je glavni i mjerodavni dokument.
Ok, thnx. Imam još dvije nepoznanice:
1) Jedan poznanik mi je danas skrenuo pozornost da je možda potrebno naglasiti da je jedna te ista osoba ako ima prebavilište na jednoj, a nekretnina koja se navodi u ugovoru je na drugoj adresi tj. ne živi na adresi koja je predmet ugovora.
2) Da li sud u Zagrebu solemnizira ugovor ako nekretnina nije na području Zagreba, već se ista nalazi, recimo, u Slavoniji?
Commodore64 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2014., 22:58   #517
Imam pitanje da li je ugovor o dosmrtnom ili dozivotnom uzdrzavanju moguc izmedju supruznika?

Ako je jedna strana nezaposlena i ne zna kad ce poceti raditi da li je moguce u ugovoru navesti neke druge stvari i nacine kako bi ta osoba skrbila a da nije samo financijske prirode? Jer bojim se da jednog dana na temelju toga ne bi neki isli pobijati ugovor.Koje stvari su moguce navesti?

Negdje na temi sam procitla da se ugovor o dozivotnom uzdrzavanju moze pobiti da li je to istina?

Ako neko boluje od ptsp-a da li on moze potpisati taj ugovor da ostavlja nekretninu? Osoba je najnormalnije pri sebi i najnormalnije funkcionira da ne bi druga strana na temelju toga pobijala ugovor.

Da li se oba ugovora mogu sklopiti kod javnog biljeznika.
vanessa1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2014., 17:26   #518
Ne želim otvarati novu temu, moram vam ispričati svoju situaciju. Naime u mojoj obitelji je jako puno staraca koji nemaju svoje potomke (tatin stric i strina koji imaju preko 80 godina, tetka), Oni imaju stan koji su htjeli meni ostaviti ako ih dohranim. U početku se to učinilo divno ali kad malo bolje razmislim mislim da je to prevelik posao. To uključuje da moram njima biti 24 sata na raspolaganju, moram im kuhati, vodati na preglede, čistiti (nije meni to ništa problem raditi, da se razumijemo ali kako bih to uskladila sa poslom danas-sutra sa djecom, bi li moj muž kada se udam pristao na to jer stan nije baš veliki, a mi bi kao trebali s njima živjeti). Prastric je dobar ali prastrina je čangrizava, emocionalno nestabilna (ima OKP, bolesno čista po 5 puta briše jednu policu ). Meni moji kažu da se maknem od toga (savršeno ih poznaju) jer će mi to samo živce pojesti. Ja prije svega cijenim svoj mir, briga me za materijalno. Nekako imam osjećaj da nas mlade ti starci ucjenjuju sa svojom imovinom (ono dat ću ti ako ćeš me trpiti, kad se samo sjetim da su moji htjeli taj stan otkupiti od njih prije par godina, oni imaju kuću na selu, nisu htjeli). Iznenadili su me tim pitanjem pa sam pristala, ali sada se premišljam, smatram da bi bilo bolje da stan ostave nekome drugome ili da ga prodaju i plate si tim novcima dom. Kako se na fin način izvući iz toga? Kako se vi snalazite koji se pristali na to?
jumelle is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2014., 20:13   #519
Pitanje:
Koliki je sveukupni trošak izrade ugovora o dosmrtnom uzdržavanju (to je kada se automatski ja upisujem u gruntovnicu, jel tako?)?

Znači trošak odvjetnika i javnog bilježnika.

Ne znam dali mijenja na cijeni, no radi se tipičan ugovor sa dodanim stavkama kako bi se obje strane osigurale.
Dobila sam cifru koju obiteljska odvjetnica traži, no zanima me kakvi su inace "cjenici" za tako nešto..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2014., 20:23   #520
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Pitanje:
Koliki je sveukupni trošak izrade ugovora o dosmrtnom uzdržavanju (to je kada se automatski ja upisujem u gruntovnicu, jel tako?)?

Znači trošak odvjetnika i javnog bilježnika.

Ne znam dali mijenja na cijeni, no radi se tipičan ugovor sa dodanim stavkama kako bi se obje strane osigurale.
Dobila sam cifru koju obiteljska odvjetnica traži, no zanima me kakvi su inace "cjenici" za tako nešto..
Ima tko kakvu informaciju..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:23.