Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.12.2003., 21:35   #1
Question Skidanje+Postavljanje plocica

Trebamo u stanu s poda i zidova hodnika i kuhinje skinuti stare plocice i postaviti nove. Stare su toliko ocajno bile postavljene (a i kvaliteta im je valjda "jaca") da su na nekim mjestima otpale.

Na sto treba paziti kod skidanja plocica? (s obzirom da nismo nesto pri parama, a i moj stari je "uradi-sam" nastrojen te ima nekog iskustva u tome, ovu fazu cemo raditi sami)

Kako treba uopce pripremiti podlogu da bi majstor mogao doci i postaviti plocice?

Koliko rezerve treba uzeti (tocni izracun povrsine je 9.95m2)?

Znam da ove sve odgovore mogu saznati i tako da pitam majstora, ali iz iskustva - bolje je kad se raspitam unaprijed i naucim gradivo.

Hvala unaprijed
Lei is offline  
Old 22.12.2003., 22:31   #2
Uzmeš macu i razbijaš.
Vodi računa da će biti ola la prašine pa zatvori vrata.
Ne trebaš posebno paziti jer zid ionako moraš pripremiti tj. ogletati (valjda se tako kaže)
Oš i to sam raditi? Mislim da je bolje da radi majstor, štajaznam, ako nemaš iskustva u tome, bolje da daš koju kunu više i da ti zidovi budu ravni.

Mi smo nedavno postavljali pločice, 20 ojra po kvadratu ali je u cijenu ulazilo i salivanje deeebele podloge. Ispalo je
__________________
Dreams
Tija is offline  
Old 23.12.2003., 08:45   #3
Quote:
Tija kaže:
Ne trebaš posebno paziti jer zid ionako moraš pripremiti tj. ogletati (valjda se tako kaže)
Oš i to sam raditi? Mislim da je bolje da radi majstor, štajaznam, ako nemaš iskustva u tome, bolje da daš koju kunu više i da ti zidovi budu ravni.
Vjerojatno cemo to isto sami. Ja necu nis - to ce bolja polovica i moj stari. Ja cu kuhati kave i trcati po pive
Lei is offline  
Old 23.12.2003., 09:15   #4
Sori, mislila sam da si muško
__________________
Dreams
Tija is offline  
Old 24.12.2003., 08:11   #5
Posto su plocice u ocajnom stanju, kako i sama kazes, nece ih biti problem skinuti. Za to vam treba cekic (ne macola) i neko dlijeto, najbolje ono za drvo, sirine 2-3 cm. Plocice skidajte tako da ih dlijetom odbijate od zida. Obavezno koristite zaštitne naočale! Tada pozovite majstora da pregleda zidove.
__________________
Svi ljudi znaju sve
BILJEŽNIK is offline  
Old 24.12.2003., 08:26   #6
Samo udri :)

Samo skidanje ploćica ne bi trebalo biti problem. Ja sam neki dan konačno dobila ključeve novog stana i prvo što smo napravili je da smo skinuli pločice u kuhinji (nove novcate) jer su bile ooooooodvratne.

Prvo je stari ludio jer kako će skinuti nove ploćice, uništit će zid.....

Skinuo ih je u roku 15 minuta Doduše bilo je dosta buke i prašine ali nije bilo tako strašno.

E sad kad skidaš pločice važno je znati kakva ti je žbuka ispod pločica jer ako je korišteno vapno (a što se u žbuci u prostorijama gdje ima dosta vlage obično koristilo) onda bi mogla imati rupe po zidovima (jer ćeš uz pločice i ljepilo skinuti i komade žbuke) ali to ćete ionako zagletovati kasnije a za to stvarno treba strpljenja i pedanterije

Dakle, samo naprijed i sretno
sassy1 is offline  
Old 10.01.2004., 22:12   #7
Plocice skinute. Jedna rijec - stemalica
Lei is offline  
Old 12.01.2004., 10:55   #8
Skidanje pločica najbrže se obavlja s čekić-bušilicom, pogotovo podnih pločica položenih na cement...zidne ionako najčešće same otpadaju..
Problem je kod postavljanja novih da majstori računaju posao po višestruko većim cijenama nego što ploćice uopće koštaju...a uopće ih nije problem postaviti...uz uvjet da imate alat za rezanje pločica i samo malo smisla za te stvari, jer je danas ponuda svega potrebnoga za to u trgovinama odlična.....
champ is offline  
Old 12.01.2004., 11:04   #9
Quote:
champ kaže:
Skidanje pločica najbrže se obavlja s čekić-bušilicom, pogotovo podnih pločica položenih na cement...zidne ionako najčešće same otpadaju..
To je stemalica, zar ne? Izgleda kao velika busilica, na vrhu ima veliki nastavak koji ide "gore-dole" i izbija sve sto mu je na putu?

Dusu dalo za skidanje podnih, iskopavanje cijevi i prokopavanje bilo kakvih rupa Zidne su isle lagano, jedino sto je ljepilo ostalo cvrsto na zidu pa smo i njega napali stemalicom.

Quote:
Problem je kod postavljanja novih da majstori računaju posao po višestruko većim cijenama nego što ploćice uopće koštaju...
60 kn/m2.
Lei is offline  
Old 12.01.2004., 11:23   #10
Ja sam prošle godine malo više toga morao popločiti (na pr. pod i zidovi u vikendici)...nabavio jeftine pločice (29 kn/m2), pa mi je bilo bez veze da majstor bude duplo skuplji od materijala. Sam sam sve postavio, izravnao podloge...za veće pločice treba ostavljati veće fuge, i ispalo je super.....
champ is offline  
Old 12.01.2004., 13:03   #11
Ma pretpostavljam da to nije problem, ali uz sve sto moramo napraviti u stanu (a useljavamo krajem mjeseca), jednostavno zelim nekome drugome dati nek se zeza s tim
Lei is offline  
Old 26.01.2004., 17:06   #12
ako bas nemas iskustva u tome, najbolje uzmi majstora. Na kraju ce ti biti i jeftinije i brze. To je dobrom majstoru cas posla obzirom da imas samo 10+ kvadrata. A i imas koga za ako posao ne valja
daba41 is offline  
Old 27.01.2004., 09:16   #13
Plocice bi trebale biti gotove danas (jucer su postavljene, danas idu fuge). Radi majstor, nemamo se vremena natezati s tim jer se ovaj tjedan selimo i pokusavamo vec danima ugurati sve stvari u kutije
Lei is offline  
Old 29.01.2004., 11:04   #14
narode..

Apropo te bušilice/štemalice i skidanja pločica...

Pročitala sam na reklamnom letku BauHausa da se tamo može i iznajmiti alat. Tko zna, možda se i ta bušilicoštemalica može iznajmiti. Zna li netko nešto o tome????
Pa da pločice barem sama skinem, ipak je ušteda.

Čini mi se da će to biti moja varijanta kad ću mijenjati pločice. Ne izgleda mi komplicirano. Udri po njima, pa skupi šutu u one tvrde vrećice i izneseš van. A majstor onda samo zaračunava ravnanje zidova i stavljanje novih.

A eto mi i prilika za žešći aerobik i rješavanje nagomilanog stresa/bijesa/muke. Opleti po pločicama Dea, sagni se, kupi, trpaj, nosi gore dole.. Idealno za dovođenje tijela i psihe u formu u rano proljeće

A možda će me i majstori onda ozbiljnije shvaćati i gledati nakon toga, a ne da me pokušavaju preveslati sam zato što sam žemsko.

Da, već "vidim" sliku: Ja onak prašnjava i zamuljana, sa macolom koja mi se ljulja na boku, naočalama kaj me čuvaju od šplitera (Bilježniku hvala na savjetu) velim: Eto majstore, pločice sam skinula, sad je dalje na vama. I nemojte slučajno sfušati (sa najslađim osmjehom br 14 na licu).
deatwin is offline  
Old 29.01.2004., 11:38   #15
deatwin... ako budes sama isla stemati uzmi si neku manju stemalicu. Ova koju imamo mi (kupljena u Metrou za nekih 300tinjak kn) je odlicno odradila posao, ali je i decke umarala jer je jako teska.

Mi smo sami stemali i onda betonirali pod i zagletali zidove. Usput smo i struju prepravili tako da nam pase.

Majstoru smo dali da stavi plocice i to je bilo dobro iz vise razloga: posao je napravljen jako dobro i precizno, mi nismo na to izgubili vrijeme i najvaznije - po stanu se nije moglo hodati dan i pol tako da smo se odmorili od radova i iskoristili vrijeme za pakiranje stvari

Plocice izgledaju super

BTW, jedno pitanje za znalce: fuge su se osusile (plocice su stavljane u ponedjeljak, fuge u utorak ujutro dakle sad je proslo oko dva dana). Da li smijem oprati pod bez da nanesem neku stetu ili da pustim jos malo? Imam osjecaj da je ostao lagani sivi sloj prljavstine iza majstora (isto kao i na parketima, parkete sam oprala ), pa bi ja to prebrisala mokrom krpom. Jel smijem?
Lei is offline  
Old 29.01.2004., 11:50   #16
Požuri se sa pranjem, jer će ti se jako zasušiti masa za fugiranje....Smiješ s mokrom krpom, samo nemoj baš po fugama jako namakati, nego okolo toga....
champ is offline  
Old 29.01.2004., 12:49   #17
Ma ja imam dojam da su oni to sve oprali, samo sto je krpa bila prljava - kad je sunce onda se tocno vidi kako su rukom brisali
Lei is offline  
Old 22.02.2004., 11:37   #18
Quote:
Lei kaže:
To je stemalica, zar ne? Izgleda kao velika busilica, na vrhu ima veliki nastavak koji ide "gore-dole" i izbija sve sto mu je na putu?
Ovo je najbolje pojašnjenje za neki alat u zadnjih par mjeseci.
__________________
Čovjek bez prošlosti i prijatelja nije čovjek.
FANCY is offline  
Old 04.03.2004., 22:48   #19
Ako može malo u vezi cijene postavljanja pločica?:

dogovorili s majstorom €8 po kvadratu. Nije baš nešto povoljno, ali, kao, on je super. Ajd ok! Onda mi prilikom razgledavanja kaže i 6 eura po metru cokla. Jel to malo ono "jebe lud zbunjenog"? Ili je ok?, jel imate iskustva?
iwoa is offline  
Old 05.03.2004., 08:35   #20
Cijena zbilja ide posebno za cokle posebno za m2. Nas je doslo 60 kn/m2, a za cokle se vise ne sjecam

S tim ide posebno cijena ako su cokli gotovi ili ih on sam pili iz plocica.
Lei is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.