Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2015., 09:55   #1821
Fotovoltaici su za zaostale i primitivne ekonomije i to je Hrvatska na vrijeme uočila i krenula u izgradnju Plomina 3 na krute ugljikovodike. Sad s nestrpljenjem očekujemo rezultate istraživanja NASA-inih sondi sa Saturnovih mjeseca i prvi kontejner hi-tech ćumura iz svemira.....
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 10:17   #1822
Quote:
maki83_ kaže: Pogledaj post
ravna krovišta trgovačkih centara diljem RH,a ima ih tisuće...su idealana za instaliranje solarnih panela...takve površine jednostavno traže instalaciju solarnih panela,i država bi te centre trebala prisiliti na takve investicije(pa da makar budu energetski samodostatni).
Slažem se da bi instalacija solara vjerovatno bila dobra stvar na ravnim krovovima trgovačkih centara (pa da i od trgovačkih centara bude neke koristi) ali objasni mi zašto bi država trebala prisiljavati nekoga na nešto?

Što se tiče posebnog poreza na solarnu energiju, od države kao što je naša može se očekivati tako nešto. Obavezno uz desnicu na srcu kada svira himna. To bi vjerovatno bio prvi porez na proizvodnju i stvaranje nečega. Ako im već treba novaca bilo bi bolje da dodatnim nametima oporezuju proizvodnju (ili potrošnju) energije iz neobnovljivih izvora, makar je najbolje riješenje da smanje potrošnju novca i odustanu od dodatnog oporezivanja.
__________________
Песков: «Смена власти в Киеве не является целью спецоперации»
Правильно. Цель - смена власти в Москве.
Deere is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 10:24   #1823
Quote:
laser kaže: Pogledaj post
More ti si malo duže u tome ,dali je ovo stvarno početak revolucije neovisnosti o hepu ?
Prvo da ti objasnim šta je s ovim Tesla baterijama.
To su baterije koje ne zadovoljavaju C ratining za superautomobile,hibride,golf vozila,viljuškare.ali to za obnovljive izvore i kučnu mrežu nema veze jer je limitiran C to jest kako sam vidija limitirane su na 2000 W peak 3300W
ali uz tu cijenu i po tesli DC-AC inverter not included.To je totalno beskorisno za 2 klasu baterija iz tvornice.za te novce ekvivalent kupiš http://www.ev-power.eu/Winston-40Ah-...0Ah.html?cur=1 7 komada prvoklasnih baterija sa 3C pražnjenjem 2590€ (ali to je jadno za kučnu upotrebu)
Ali ti moraš riješiti punjać ili MPPT koji radi sa life baterijama,inverter
ali trenutno voltaža 350 – 450 volt je prevelika i ne postoji kompatibilan uređaj na zemlji koji ima toliku ulaznu voltažu a tako malu snagu.to jest ima invertera off-grid sa 350-450 V ali im je izlaz 200 i više kwh.

postoje hibridi sa već ugrađenim life/lipo baterijama ali to su jednostavno preskupe igračke.
da je uz ove baterije ponudija ulaz solara 400-500V i da imaju ugrađen DC/AC inverter tada bi to bila druga stvar.inverter ovih karakteristika bi on masovno mogao dobiti po cijeni od 100-120$ od generičjih tvrtki iz tajwana made in China.ili 500 $ brand tvrtki.
Ali ovo sve u svemu je dobar pokušaj ali s ovom voltažom ne znam kakva mu je budučnost.teško je pobijediti standard 12/24/48/ V
ja uvijek biram 24/48V
more is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2015., 07:34   #1824
Quote:
Pittcock kaže: Pogledaj post
A mogu li se solarni paneli koristiti i kao zamjena za crijep?
ima i takvih rješenja samo su još uvijek dosta skupa, nema potrebe za tim kad su i ova sa naknadnim ugradnjama standardiziranih panela ok.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 09:14   #1825
Velika prijevara sa solarnim pločama - građani ostali bez 100 milijuna eura


Iako su na ime naknade za obnovljive izvore energije, koju svaki potrošač plaća u okviru svog mjesečnog računa za struju, građani od 2007. do 2013. državi uplatili 100 milijuna eura, krajem 2013. donesena je odluka da se ta naknada poveća čak sedam puta. Petnaestak mjeseci kasnije može se zaključiti da ni takvo poskupljenje nije riješilo probleme i afere s otkupom struje koja se proizvodi uz pomoć sunca i vjetra.

Država je, naime, kroz postupanje nadležne agencije imena Hrvatski operater tržišta električne energije (HROTE) zauzela stajalište da neće otkupljivati svu struju proizvedenu iz obnovljivih izbora energije, već će otkup ograničiti na kvote koje određuje i kojim upravlja HROTE.

Dio investitora u solarne i vjetroelektrane požalio se Hrvatskoj energetskoj regulatornoj agenciji na postupke HROTE-a u utvrđivanju kvota i njihovom raspolaganju, optužujući operatera za netransparentnost i odugovlačenje u rješavanju zahtjeva za otkup struje.

“Slobodnoj” su, tako, poznati primjeri tvrtki koje dvije godine čekaju na rješenje o otkupu električne energije nakon što su izgradile elektrane i priključile se na mrežu.

Poznati su nam i primjeri tvrtki koje su prijavile preko 200 elektrana za sustav otkupa električne energije, da bi zatim te tvrtke pola godine bezuspješno čekale na odgovor HROTE-a makar za jednu od prijavljenih elektrana!?

Trenutno više od 200 solarnih elektrana čeka odgovor HROTE-a mogu li računati na otkup struje od države.

Postupajući po pritužbama ogorčenih ulagača, HERA je nedavno izvršila inspekciju u HROTE-u i utvrdila utemeljenost prigovora.

Utvrđene nepravilnosti, ali...

- Postupke pokrenute povodom zahtjeva za sklapanjem ugovora o otkupu podnesenih tijekom 2013., HROTE je provodio ne primjenjujući pravila postupanja i rješavanja propisana Zakonom o općem upravnom postupku - stoji u nalazu HERE o provedenoj inspekciji u HROTE-u. Tu se operater poziva na transparentnije upravljanje novcem za otkup struje iz OIE i to je uglavnom sve što država čini po tom pitanju.

No, u žižu interesa pitanje proizvodnje struje iz obnovljivih izvora energije pokušavaju vratiti Čačićevi Reformisti, svojim prijedlogom da se kućanstvima omogući proizvodnja električne energije iz sunca bez ograničavajućih kvota. Kako nam je potvrdio saborski zastupnik Petar Baranović, jedan od motiva za inicijativu Reformista upravo je kaos pri otkupu struje iz komercijalnih elektrana.

- Očito je došlo do zastoja u razvijanju komercijalnih elektrana na energiju sunca. Ako bi prošao naš prijedlog, taj zastoj bi se odblokirao, proizvodnja iz OIE dobila bi novu snagu, razvilo bi se poduzetništvo i novac koji sada stoji u bankama stavio u investicije - optimističan je Baranović.

Po sadašnjem zakonodavstvu kućanstva ne mogu instalirati nekomercijalnu solarnu elektranu, jer ne mogu ući u podjelu kvota koje određuje HROTE.

- Mi smo u pripadajućem prijedlogu Zakona o građanskoj energiji iz sunčanih energana detaljno razradili kako bi se takve energane razvijale bez ograničavanja kvotama koje sada imamo za obnovljive izvore energije - navodi saborski zastupnik Reformista.

Svjedočimo, najblaže rečeno, prilično čudnoj situaciji sa ulaganjima u obnovljive izvore energije. Postoji preuzeta obveza države o dostizanju 14 posto godišnje potrošnje energije iz OIE do 2020., a trenutno smo na svega četiri posto. Postoji i prikupljeni novac iz naknade za OIE koja je trenutno 3,5 lipe po potrošenom kilovatsatu, i poduzetničke ideje, i tržište, i ekološka korist. No, sve to očito nije dovoljno da se tržište razvije i osigura jeftinija i čišća energija za kućanstva i industriju.

Mini elektrana za 8000 eura

Prijedlog Reformista nije usmjeren prema komercijalnim elektranama, već uvodi kategoriju potrošač-proizvođač. To znači da bi svaki potrošač struje mogao u svome domaćinstvu ili proizvodnom pogonu montirati solarnu elektranu snage koja mu je već instalirana za kućanstvo.

- Procjenujemo da bi se oprema za takve elektrane mogla kupiti i montirati za 8000 eura. Takva investicija vratila bi se kroz desetogodišnje razdoblje te ostvarila dodatna zarada kroz prodaju viškova električne energije HEP-u. Nezaobilazna je i korist za gospodarstvo, jer bi se u proizvodnji i održavanju opreme za takve elektrane moglo zaposliti oko 1500 ljudi - napominje Petar Baranović.

izvor: http://slobodnadalmacija.hr/Hrvatska...2/Default.aspx
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2015., 10:28   #1826
Kod nas se, naravno, od svega napravi kaos i zloupotreba. Čak i susjedna Italija, ne baš poznata po "pravnoj državi" uspjela je instalirati više od milijun fotonaponskih krovnih sustava a da velikih afera nije došlo.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2015., 16:03   #1827
Poz ekipa..

Novi sam u svemu i htio bih postaviti solarni set na kuću. Zanima me ako postavim 4 ploče cca 1000W , 2-3kW inverter i 520Ah baterije, koliko bi trajale baterije ako je oblačno vrijeme recimo 3-4 dana. Koliko zapravo te baterije traju kad su napunjene ako bi koristio sljedeće uređaje:

-hladnjak ( 230kwh/annum)
-hidropak cca 600W ( povremeno paljenje nekoliko puta dnevno)
-potopna pumpa 750W ( palila bi se na sat vremena svaki 3-4 dan)
-tv 300W cca 3h dnevno
- mali usisavač 600W (2 tjedno cca 1h)
-sušilo za kosu 900W ( 3 tjedno cca 20min)
-rasvjeta sveukupno 250W cca 4h dnevno
-sitni potrošači, brijaći aparat, laptop, mob itd 2h dnevno
- ugradbvena pećnica 1300W ( 2-3 tjedno cca 1h)

Još jedna stvar me zanima, koliko dugo se puni jedna solarna baterija od 260Ah na agregatu i na struji iz mreže ?

Molim za savjet, hvala
SinKeun is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 10:11   #1828
čemu TV od 300w,kada možeš slobodno uzest TV za 50w na 100cm dijagonale.
maki83_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 14:28   #1829
Quote:
SinKeun kaže: Pogledaj post
Poz ekipa..

Novi sam u svemu i htio bih postaviti solarni set na kuću. Zanima me ako postavim 4 ploče cca 1000W , 2-3kW inverter i 520Ah baterije, koliko bi trajale baterije ako je oblačno vrijeme recimo 3-4 dana. Koliko zapravo te baterije traju kad su napunjene ako bi koristio sljedeće uređaje:

-hladnjak ( 230kwh/annum)
-hidropak cca 600W ( povremeno paljenje nekoliko puta dnevno)
-potopna pumpa 750W ( palila bi se na sat vremena svaki 3-4 dan)
-tv 300W cca 3h dnevno
- mali usisavač 600W (2 tjedno cca 1h)
-sušilo za kosu 900W ( 3 tjedno cca 20min)
-rasvjeta sveukupno 250W cca 4h dnevno
-sitni potrošači, brijaći aparat, laptop, mob itd 2h dnevno
- ugradbvena pećnica 1300W ( 2-3 tjedno cca 1h)

Još jedna stvar me zanima, koliko dugo se puni jedna solarna baterija od 260Ah na agregatu i na struji iz mreže ?

Molim za savjet, hvala
Ja planiram obnoviti jednu staru kuću, ali pošto nemam papire ne mogu dobiti priključak struje. Pošto bi to bila vikendica za preko ljeta za 1-3 osobe, najbolje je koristiti sunčeve panele.
Evo jedne dobre stranice:
http://www.e-telum.com/izbjegnite-pl...olarni-sistem/


p.s.

Inače se može smanjiti potražnja za strujom tako da štednjak bude skroz plinski. A topla voda na termosifonski sistem sunčevih kolektora.
krena is online now  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2015., 16:17   #1830
Quote:
SinKeun kaže: Pogledaj post
Poz ekipa..

Novi sam u svemu i htio bih postaviti solarni set na kuću. Zanima me ako postavim 4 ploče cca 1000W , 2-3kW inverter i 520Ah baterije, koliko bi trajale baterije ako je oblačno vrijeme recimo 3-4 dana. Koliko zapravo te baterije traju kad su napunjene ako bi koristio sljedeće uređaje:

-hladnjak ( 230kwh/annum)
-hidropak cca 600W ( povremeno paljenje nekoliko puta dnevno)
-potopna pumpa 750W ( palila bi se na sat vremena svaki 3-4 dan)
-tv 300W cca 3h dnevno
- mali usisavač 600W (2 tjedno cca 1h)
-sušilo za kosu 900W ( 3 tjedno cca 20min)
-rasvjeta sveukupno 250W cca 4h dnevno
-sitni potrošači, brijaći aparat, laptop, mob itd 2h dnevno
- ugradbvena pećnica 1300W ( 2-3 tjedno cca 1h)

Još jedna stvar me zanima, koliko dugo se puni jedna solarna baterija od 260Ah na agregatu i na struji iz mreže ?

Molim za savjet, hvala
više mi se ne ponavlja po 100-ti put ponavljati

1 kwp solarnih panela proizvedenih u tvornici i s istinitoj deklaraciji ili da imaju TUW certifikat

1 kwp solara ljeti proizvede 5-6 kwh el.energije prosječno
1 kwp solara zimi proizvede 1-2 kwh el.energije prosječno


520Ah baterije
520 a baterije na 12 volti ako su trakciske imaju
520 x 13= 6760 6760 x 0,8 = 5,4 kwh realno 3 kwh u nevolji 5 kwh

520 a baterije na 24 volti ako su trakciske imaju
520 x 25= 13000 13000 x 0,8 = 10 kwh realno 6 kwh u nevolji 10 kwh
pohranjene el.energije

s tim ako izvučeš ovu nevolju s dobrim brendiranim baterijama to možeš ućiniti 300-900 puta a s no name baterijama većinom do 300 puta

litiske možeš to ućiniti i 2000 puta +-
more is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 13:12   #1831
ok. hvala

tko ima iskustva s agregatom i punjenjem baterija. Koliko se pune baterije ?
Koristio bih agregat za neke velike potrošače pa dok agregat radi ohmah bi punjač punio baterije. Naravno sve to vrijedi za vrijeme oblačnih dana.

Još jedna stvar , zanimaju me kablovi i kako ih najbolje spojiti, koja debljina itd(može neki link)

Uglavnom za početak dal li valja kupiti ?
260Ah, 500W ploče, regulator 30A i inverter od 3kw pa kasnije nadograđivao sistem, ako bi to tako sve zajedno funkcioniralo.
SinKeun is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 13:33   #1832
Quote:
SinKeun kaže: Pogledaj post
ok. hvala

tko ima iskustva s agregatom i punjenjem baterija. Koliko se pune baterije ?
Koristio bih agregat za neke velike potrošače pa dok agregat radi ohmah bi punjač punio baterije. Naravno sve to vrijedi za vrijeme oblačnih dana.

Još jedna stvar , zanimaju me kablovi i kako ih najbolje spojiti, koja debljina itd(može neki link)

Uglavnom za početak dal li valja kupiti ?
260Ah, 500W ploče, regulator 30A i inverter od 3kw pa kasnije nadograđivao sistem, ako bi to tako sve zajedno funkcioniralo.
inverter 3000W i ne sanjaj ispod 48v napon sistema pogotovo baterija.
debljina kablova se računa nema univerzalnog odgovora.

recimo tvoj sistem 260 ah 12 v 500W solara bi max punilo baterije sa 40-42 a,ali to baterija od 260 ah ne bi mogla izdržati dugo,u biti bi se pregrijavala i baterija bi sama smanjivala struju tako da paneli bi morali raditi ispod kapaciteta.drastično bi se smanjio životni vijek baterije.
da je to trakciska vrhunska baterija struja punjena bi bila s tom strujom moguća.Ali to uopće nema smisla raspravljati jer svaki proizvođać je dužan dati podatke o punjenju i max strujom punjena.
a izvlaćiti inverterom 3000W iz baterije 260 ah iznosi astronomskih 250A duže od 20-30 sekundi svaka baterija je mrtva osim starter baterija.ali one se ne smiju prazniti ispod oko 90-95% kapaciteta.
druga stvar kineski inverter od 3000W(čim ovdje pitaš sigurno misliš na kineski) u održavanju napona troši oko 50W to jest 1,2 kwh dnevnoa 500 W panela zimi proizvedu 0,5 kwh u 10-setak dana baterije su prazne same od sebe.
more is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 15:53   #1833
ok, ajmo ovako da skratimo priču.

Planiram izdvojiti do 10.000kn za sistem.

Koje komponente su najbolje ? Ne bih volio da mi nešta pregori, pa da pljunem opet par tisuća kuna. Spreman sam za inverter dati koliko treba samo da imam makar 2-3kW.

Šta se preporuča ?

Da li može inverter od 2000W ili 1500W davati struju 0/24 sata u hladnjak od recimo 260kwh godišnje i dok on radi treba mi povremeno 600W za hidropak i 300W za rusku pumpu, ali to je povremeno i na dan ne rade duže od 2 sata sveukupno. Ostali potrošači su TV par sati dnevno, nekoliko žarulja, punjenje laptopa i mob.
SinKeun is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.06.2015., 22:12   #1834
Quote:
SinKeun kaže: Pogledaj post
ok, ajmo ovako da skratimo priču.

Planiram izdvojiti do 10.000kn za sistem.

Koje komponente su najbolje ? Ne bih volio da mi nešta pregori, pa da pljunem opet par tisuća kuna. Spreman sam za inverter dati koliko treba samo da imam makar 2-3kW.

Šta se preporuča ?

Da li može inverter od 2000W ili 1500W davati struju 0/24 sata u hladnjak od recimo 260kwh godišnje i dok on radi treba mi povremeno 600W za hidropak i 300W za rusku pumpu, ali to je povremeno i na dan ne rade duže od 2 sata sveukupno. Ostali potrošači su TV par sati dnevno, nekoliko žarulja, punjenje laptopa i mob.
može a 10000 kn je dovoljno za kučište pravog invertera
recimo hibrid
http://www.mg-solar-shop.de/Wechselr...it-SRC-20.html
a čisti off grid za normalne kuće
http://www.solarshop.net/product_inf...ops_id=1&ref=2

najeftinija kineska zamjena(ali je bučan do zla boga,kad čitaš 3kw to prevedi 1,5 kw)
http://www.ebay.com/itm/3200W-4kva-4...item25879da973
ovi su svi dobri manje više ne poznajem sve iz iskustva
http://sunelec.com/inverters/inverte...erter-chargers

i šta ispadne od svega za 10000 kn si osuđen na jeftine no name kineske uređaje,i platiš misu u crkvi da ti traje 1-2 godine
more is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 14:43   #1835
Thumbs up

nisi baš dobar savjetnik
znam i ja da postoje dobre stvari i znam koliko kostaju. Zasto kazes da prepolovim snagu invertera ako pise max 4 znaci 2kw. Koliko sam citao na netu oduzima se postotak na plocama, kablovima, baterijama i sadd inverteru...nema mi to smisla.
SinKeun is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2015., 19:21   #1836
Quote:
SinKeun kaže: Pogledaj post
nisi baš dobar savjetnik
znam i ja da postoje dobre stvari i znam koliko kostaju. Zasto kazes da prepolovim snagu invertera ako pise max 4 znaci 2kw. Koliko sam citao na netu oduzima se postotak na plocama, kablovima, baterijama i sadd inverteru...nema mi to smisla.
zato šta imam te invertere i nema teoretske šanse da inverter od 3000W uopće isporući i 10 sekundi 3000 w a na 1500-2000W cvili ko da ga kolješ.nema šanse da bi izdržao 1-2 sata s tim opterećenjem.Ali ja sam napravija relejima sklop da mi se nikada ne mogu ukljućiti veliki potrošači odjednom zajedno.
SMA je i za mene malo preskup ali da mi je kuća bez struje to jest da mi je 100% off grid samo on bi dolazio u obzir.ili neki s ove liste recimo i ovaj s liste kinez
http://www.cleanenergyreviews.info/b...nverter-review

Živiti ili raditi izvan el.mreže znači da ste odgovorni za sve svoje energetske potrebe tojest morate sami proizvoditi,distributirati i pohranitii svaki vaš kilovat-sat el. energije. Jedan dio tog sistema je pretvaranje istosmjerne el.energiju baterije u AC energije za uporabu u standardnim uređajima. Ova pretvorba se izvodi s pretvaračem DC-AC zvanim inverter.Inverter mora biti proizveden masivno,sa pasivnim hlađenjem i s projektiranim životnim vijekom od 100000-250000 sati rada. to jest svaki dio u njemu mora biti s tim životnim vijekom.i naravno mora biti u visoku učinkovitoj topologiji izrađen ili vrhunski HF ili u budučnosti TL.
imaš jedan mosfet istih karakteristika jedan košta 1$ a drugi 10$ a isti proizvođać,budi siguran da je među njim razlika.
more is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 17:42   #1837
kolega more,

bilo je najava da bi u ST moglo ić postavljanje energetskih panela na krovište igrališta u poljudu i na bazene. čak su za bazene spominjali i nekakvo dogrijavanje vode. osim pustih obećanja i nekakvih igrokaza obećanja i plesova na kiši,jeli se bar malo odmaklo u tome svemu. ili će Grgur prije pročitat libar do kraja?
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 19:13   #1838
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
kolega more,

bilo je najava da bi u ST moglo ić postavljanje energetskih panela na krovište igrališta u poljudu i na bazene. čak su za bazene spominjali i nekakvo dogrijavanje vode. osim pustih obećanja i nekakvih igrokaza obećanja i plesova na kiši,jeli se bar malo odmaklo u tome svemu. ili će Grgur prije pročitat libar do kraja?
Grgur će pročitat libar
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 19:27   #1839
Prije jedno 10 godina jednom gradu u D, došli su do procjene da im fali trajno cca 4,5MWh. Centralu na plin za vršno opterećenje,ili štedne žarulje. Podilili su nekoliko desetaka tisuća komada,pod uvketom da donesu onu od 100W. Na kraju su bili debelo u plusu. Znamo da su te štedne opasne ako puknu. Ali danas postoje i one LED. Pa mi nije jasno zašto te LED solarne kobinacije ka i na Murteru ne postavljaju. Radi ih i Končar,koliko mi je poznato.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2015., 21:10   #1840
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
Pa mi nije jasno zašto te LED solarne kobinacije ka i na Murteru ne postavljaju. Radi ih i Končar,koliko mi je poznato.
ovaj traktor https://www.youtube.com/watch?v=UGr2ESQXFyE u 1 dan ko od šale preore 100-200 + ha zemlje i posije za još 1/2 dan tih 200 ha sa pšenicom.
to je jadnog prinosa 1000 tona pšenice. šta je dosta za osnovno prehraniti 7100 ljudi a u africi ljudi umiru od gladi.a jedan EU poljoprivrednik sa par dana svoga rada može spasiti 7000 ljudi od smrti ili 21000 djece.
cifre sam izbacija na brzinu a ovaj stroj vjerovatno može čudo toga preorati,baš me zanimalo koliko to čudo ore, svjetski rekord 24 sata 321 ha.
ovo čudo obradi 2000 ha to jest donese 12000-18000.i ti se pitaš nije mi jasno.nije nikome jasno,više se popije vrijednosti vode iz boce od 1/2 litre u EU i usa nego cijela afrika pojede hrane.više se baci energetske vrijednosti hrane u EU nego šta bi bilo dosta za sve gladne u svijetu.
__________________
Životu nemožeš dodati ni jedan dan, ali danu više života možeš
more is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:08.