Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2009., 17:11   #21
Quote:
Tetrera kaže: Pogledaj post
Dobro,ali nije jednostavno reči svome ljubimmcu zbogom i utopiti ga neznamgdje zato što ima osmoze.Po meni brod sa osmozom nije isto kao i čovjek sa rakom pluča.
tehnički isto , samo nije isto moralno , liječimo i beznadne slučajeve , samo zato jer se radi o živom biću , materijalne stvari je suludo spašavati iz beznadnih slučajeva
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 17:35   #22
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
tehnički isto , samo nije isto moralno , liječimo i beznadne slučajeve , samo zato jer se radi o živom biću , materijalne stvari je suludo spašavati iz beznadnih slučajeva
OK.
Poštujem tvoje mišljenje.
Žao mi je što nečeš više sudjelovati .Idemo dalje,svi oni koji se žele boriti sa osmozom naprijed ostali stoj. Čao belo!!!
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 20:40   #23
Otkrivanje osmoze na vrijeme

Kako prepoznati osmozu?
Mjehurići su najčešći upozoravajući znakovi. Veličina im varira od veličine glavice
pribadače do veličine dlana. Provjerite ima li u njima vode, a ako je tekućina opora
kiselkastog mirisa i masna ili ljepljiva - u tome je slučaju najvjerojatnije riječ o osmozi.
Ostali su znakovi upozorenja zvjezdaste pukotine koje se mogu pojaviti na mjestima
gdje je gelcoat lomljiv. Obično nastaju zbog jakog naprezanja ili udarca, a mogu
omogućiti vodi da uđe u laminat. I sitne rupice u gelcoatu smanjuju kvalitetu i
nepropusnost. Stršeća vlakna koja prodiru ili se vide kroz gelcoat kritična su mjesta kroz
koja se voda može uvući u trup. I nanošenje gelcoata u neodgovarajućim uvjetima može
prouzročiti loše rezultate otvrdnuća i rezultirati poroznošću koja može omogućiti
prodiranje vode.
http://www.tetrera.hr/images/stories...u-gelcoutu.jpg
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 21:30   #24
Ne mogu se složiti sa mazgovom, jednostavno zato jer znam iz osobnog iskustva, a i sa njemačkog foruma www.boote-forum.de da su dečki na E-zaljevu kupili za sitnu lovu oronule i na prvi pogled nikakve brodice, i uz relativno malo uloženog novca ali uz puno osobnog rada napravili prave ploveće ljepotane....već na samom bateau forumu ima kompletna sanacija jednog glisera ( aquasport) pri ćemu je odstranjena sva jezgra i krmeno zrcalo i renoviran....

Dok sam vozio GB vidio sam taj potrošački mentalitet, kupi i baci....uđe u Mc Špek i tek je zakoračio na parking već je bacio smeće na njega....po tome bi sve one Chris Craft koje vidim u Woodenboat restaurirane trebalo spalit na lomaći? Pametna nacija ne uništava svoje kulturno dobro u obliku plovila uobičajena za sredinu pa makar ona bila od plastike, a kamoli od drva!

Dapaće zadivljuje me broj seminara i škola za poduku samograditelja u jednoj naciji koja je izrazito potrošačkog mentaliteta, gdje uče nove naraštaje starim tehnikama i prenose znanje kako parenjem savijat puno drvo u oblik rebra priručnim sredstvima....kada na drvu koristit modernu tehnologiju kako bi ga se sačuvalo za buduće generacije....divim im se kako entuzijasti od skoro ničega naprave nove ljepotane kako ploveće tako i automobile....baš ću pomalo skanirat neke restauracije iz časopisa Woodenboat, kao i samogradnje prema planovima kupljenima od istih....

Ima već 2 godine da imam pretplatu na taj dvomjesečnik....i nije mi žao niti jednog od 40tak dolara godišnje pretplate....a ameri su po pomorskoj tradiciji pxxxx dim prema nama!!!!!!
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2009., 21:41   #25
Ovako več možemo dalje u borbu protiv osmoze.
Sa nestrpljenjem čekam tvoje slike iz časopisa Woodenboat,kao i savjete na engleskom.
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 00:46   #26
Kad si toliko zainteresiran evo ti link gdje imaš neke kompletne starije brojeve u pdf formatu online za besplatni pregled..... zadivit će te mnoštvo ponuda kao i cijene materijala....a o seminrima brodogradnje da ne pričam....
http://www.woodenboat.com/wbmag/digital_issue.html
__________________
W213 220d ....
Actros1841 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 19:18   #27
Zahvaljujem za Link na Woodenboat sigurno ima interesantnih tema.

Kod saniranja trupa napadnutog osmozom prisutnost i količina vlage u trupu važan je faktor.Trup treba očistiti i dobro osušiti.Koliko je meni poznato postotak vlage u trupu prije nanošenja epoxsida nesmije biti veči od 10%.
Dali tko ima tu iskustva.
Za mjerenje postotka vlažnosti trupa postoje mjerni instrumenti.Meni je poznat analogni mjerač vlažnost firme TRAMEX "Skiper Plus"
http://www.tetrera.hr/images/stories/skipperplus2.jpg
Dali tko ima iskustva sa ovim instrumentom ili mu je poznat neki drugi.
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 19:28   #28
[QUOTE=Tetrera;18202023]Ovim želim otvoriti temu "Osmoza i sanacija trupa"te pozivam sve zainteresirane da se uključe u komentare savjete i iznesu vlastita iskustva

Citam gore VLASTITA ISKUSTVA.
Ali tipicno za cijeli forum,imas ovo na ovoj stranici,imas ono na onoj,slika tu,slika tamo,to mogu i sam naci.
Znaci vlastita iskustva, TKO JE SANIRAO OSMOZU naprijed,ostali stoj.
Farymann is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 19:54   #29
Na ovu temu gledam tako da nikad nisi najpametniji i uvjek ima netko tko ima više iskustva,ili novih saznanja.Nažalost dešava se da se osmoze saniraju i više puta u kratkom vremenu zbog različitih propusta na istom plovilu .
Ja želim biti konstuktivan na ovu temu i tražim ljude koji sa svojim iskustvom mogu obogatiti kvalitetu ove teme.
Što se pripreme i čiščenje trupa tiče, mislim da smo tu jedni od najboljih u Hrvatskoj.Ujedno smo i generalni zastupnici firme IBIX za Hrvatsku
http://www.tetrera.hr

Zadnje uređivanje Tetrera : 18.01.2009. at 20:02.
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 20:38   #30
i cijelu si temu pokrenuo da bi se reklamirao i to na mala vrata , kao iznosite iskustva a ona ću vam pomoći
MOJA iskustva sanacija usrano napravljanog korita broda od poliesterske smole uz sav trud znanje i angažiranje nikad nije isplativo ispao , drugim riječima drži vodu dok majstori odu , a onda bude jebiga
sad kad su karte otkrivene možemo pričat o osmozi
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 20:44   #31
Zahvaljujem za Link na Woodenboat sigurno ima interesantnih tema.

Kod saniranja trupa napadnutog osmozom prisutnost i količina vlage u trupu važan je faktor.Trup treba očistiti i dobro osušiti.Koliko je meni poznato postotak vlage u trupu prije nanošenja epoxsida nesmije biti veči od 10%.
Dali tko ima tu iskustva.
Za mjerenje postotka vlažnosti trupa postoje mjerni instrumenti.Meni je poznat analogni mjerač vlažnost firme TRAMEX "Skiper Plus"
http://www.tetrera.hr/images/stories/skipperplus2.jpg

Dali tko ima iskustva sa ovim instrumentom ili mu je poznat neki drugi.
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 20:49   #32
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
i cijelu si temu pokrenuo da bi se reklamirao i to na mala vrata , kao iznosite iskustva a ona ću vam pomoći
MOJA iskustva sanacija usrano napravljanog korita broda od poliesterske smole uz sav trud znanje i angažiranje nikad nije isplativo ispao , drugim riječima drži vodu dok majstori odu , a onda bude jebiga
sad kad su karte otkrivene možemo pričat o osmozi
vjerojatno nisi imao IBIX-a
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 20:56   #33
Kod saniranja trupa napadnutog osmozom prisutnost i količina vlage u trupu važan je faktor.Trup treba očistiti i dobro osušiti.Koliko je meni poznato postotak vlage u trupu prije nanošenja epoxsida nesmije biti veči od 10%.
Dali tko ima tu iskustva.
Za mjerenje postotka vlažnosti trupa postoje mjerni instrumenti.Meni je poznat analogni mjerač vlažnost firme TRAMEX "Skiper Plus"

Dali tko ima iskustva sa ovim instrumentom ili mu je poznat neki drugi.
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:00   #34
Da ja radim sa Skiperom i sa Sovereigin ,Skiper ima dvije skale za GRP gledaš komparativnu.ako je moguće i manje od 10 % 3 bi bilo idealno.
Inaće IBIX ti je vrlo zanimljiv,ali nije li se jedan vrlo brzo raspao na srednjem jadranu???
mali2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:02   #35
moš ti imat što oš , al sanacija ne ide i sad mudruj koliko hoćeš o mjeračima vlage i od toga pravi nauku, možda i naleti neki naivac , pa evo posla na proljeće , sanirani dio i to tih milimetar dva još i drži , a ono ispod polako i sigurno odlazi jer do tamo sanacija nije ni dohvatila , to ti je kao da truloj kući promjeniš žbuku i ka malo injektiraš , neš ti meni sanacije
jel okrećeš koritu naopako , je da nebi , jel znaš što je kapilarna napetost , zašto bi se epoksid uvlačio u sitne pukotine i to prema gore , namažeš , premažeš i brod i vlasnika , prodaš dobru priču i idemo dalje
i što je još zanimljivije iskoristiš forum za svoju reklamu
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:10   #36
Quote:
mali2 kaže: Pogledaj post
Da ja radim sa Skiperom i sa Sovereigin ,Skiper ima dvije skale za GRP gledaš komparativnu.ako je moguće i manje od 10 % 3 bi bilo idealno.
Inaće IBIX ti je vrlo zanimljiv,ali nije li se jedan vrlo brzo raspao na srednjem jadranu???
Nisam ovo shvatio o raspadanju.Misliš na IBIX-a ili na sanirani brod.
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:18   #37
IBIX
mali2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:24   #38
IBIX ima garanciju od 15 godina.Tu se nema što raspasti.Pritisak je max 8 Bar.
Molimte gdje si to čuo.
Koji instrument od gore navedenih bi preporučio za mjerenje vlage

Hvala
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:28   #39
Javit ću ti sutra sve detalje (Kremik znam da nije kupljen kod tebe) ali imaju jako puno problema
Sovereigin je ipak nešto kvalitetniji,ali Skipper je sasvim OK
mali2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2009., 21:32   #40
Quote:
mali2 kaže: Pogledaj post
Javit ću ti sutra sve detalje (Kremik znam da nije kupljen kod tebe) ali imaju jako puno problema
Sovereigin je ipak nešto kvalitetniji,ali Skipper je sasvim OK
Vjerojatno im je kompresor zaribao,kojeg treba održavati!?


Puno hvala do sutra

Zadnje uređivanje Tetrera : 18.01.2009. at 21:41.
Tetrera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:46.