Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2013., 22:05   #521
Čisto kao pomoć onima koji se tek planiraju odvažiti u avanturu pečenja kruha . no knead bread je zamišljen kao vrlo vlažno tijesto s malo kvasca, malo većom količinom soli nego je uobičajeno, koje se mora dizati od 12 do 18 sati. Kada se ppogleda količina vode koja se dodaje za to tijesto, veća je nego je uobičajeno za tradicionalni kruh.
Eksperimentiranjem i isprobavanjem raznih vrsta brašna, došla sam do zaključka da se dobiva fantastičan rezultat i s manjom količinom vlage od one iz minimalistovog recepta, da se može peći i s većom količinom kvasca ako se nekome žuri - ono što se ne može mijenjati je pečenje u vrućoj zdjeli.
Meni je bilo zamorno boriti se sa smjesom koja mi je bježala na sve strane i količina soli je jednostavno bila previše za moj ukus, ja volim vrlo malo slani, čak i neslani toskanski kruh, pa sam kruh počela mijesiti mikserom (običnim ručnim) uz max 75% vlage (ovisi o godišnjem dobu). DOk je prosječno u mojim receptima oko 700 ml vode na kilogram brašna, po originalnom receptu to je količina vode za 800 grama brašna. Omjeri koje koristim kao rezultat daju smjesu kojom nije problem manipulirati. Svakako preporučam pokušati kruh s minimalnom količinom kvasca, rezultat opravdava dugotrajno dizanje.

Ne želim reći da su moji recepti bolji od no-knead originalnog recepta, već naglasiti da je pečenje u poklopljenoj zdjeli to što daje dobar rezultat čak i za neke tradicionalne tipove kruha. Količina vlage po originalnom no-knead receptu za neke tamne vrste kruha, integralno ili raženo brašno, jednostavno nije dobro rješenje, daje kruh s prevelikim postotkom vlage koji je skoro pa ljepljiv iznutra i vrlo lako se ukiseli.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2013., 22:44   #522
donata tnx
ifigenija takodjer taj pripravak za kruh stoji gdje i brasna ili?

panorama,mujsapujsa lijepi kruhici
__________________
Pas je jedino biće na svijetu koje te voli više od samoga sebe
OOOOOOO is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 01:33   #523
Ja sam isto došla do tog da mi je najbolje oko 7 dl vode na kilo brašna,sol neznatno smanjim jer volim slani kruh
toskanski neslani me ubijao pri posjetama
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 10:20   #524
Evo upravo ispekao kruh.
Nema ostataka brasna unutra.
Moj recept koji je modifikacija originalnog,ustvari recept mog orijatelja.
Dakle, 850 grama glatkog brasna, pola male zlice suhog kvasca, dvije male zlice soli, 700 ml vode. 40 minuta peci poklopljeno i 10 minuta otklopljeno.
Nema greske
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 11:16   #525
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Moj recept koji je modifikacija originalnog,ustvari recept mog orijatelja.
Dakle, 850 grama glatkog brasna, pola male zlice suhog kvasca, dvije male zlice soli, 700 ml vode.
modifikacija originalnog je samo utoliko što su poduplane količine, dakle, nema modifikacije
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 13:01   #526
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
modifikacija originalnog je samo utoliko što su poduplane količine, dakle, nema modifikacije
Naravno da ima modifikacije.
Ide manje soli, ne stavlja se u nikakvu krpu na dodatno dizanje, ne zagrijava se posuda za pecenje .
Dakle ovo je brza i jednostavnija varijanta koja daje odlicne rezultate
pinzgauer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 16:58   #527
Quote:
Donata kaže: Pogledaj post
Čisto kao pomoć onima koji se tek planiraju odvažiti u avanturu pečenja kruha . no knead bread je zamišljen kao vrlo vlažno tijesto s malo kvasca, malo većom količinom soli nego je uobičajeno, koje se mora dizati od 12 do 18 sati. Kada se ppogleda količina vode koja se dodaje za to tijesto, veća je nego je uobičajeno za tradicionalni kruh.
Eksperimentiranjem i isprobavanjem raznih vrsta brašna, došla sam do zaključka da se dobiva fantastičan rezultat i s manjom količinom vlage od one iz minimalistovog recepta, da se može peći i s većom količinom kvasca ako se nekome žuri - ono što se ne može mijenjati je pečenje u vrućoj zdjeli.
Meni je bilo zamorno boriti se sa smjesom koja mi je bježala na sve strane i količina soli je jednostavno bila previše za moj ukus, ja volim vrlo malo slani, čak i neslani toskanski kruh, pa sam kruh počela mijesiti mikserom (običnim ručnim) uz max 75% vlage (ovisi o godišnjem dobu). DOk je prosječno u mojim receptima oko 700 ml vode na kilogram brašna, po originalnom receptu to je količina vode za 800 grama brašna. Omjeri koje koristim kao rezultat daju smjesu kojom nije problem manipulirati. Svakako preporučam pokušati kruh s minimalnom količinom kvasca, rezultat opravdava dugotrajno dizanje.

Ne želim reći da su moji recepti bolji od no-knead originalnog recepta, već naglasiti da je pečenje u poklopljenoj zdjeli to što daje dobar rezultat čak i za neke tradicionalne tipove kruha. Količina vlage po originalnom no-knead receptu za neke tamne vrste kruha, integralno ili raženo brašno, jednostavno nije dobro rješenje, daje kruh s prevelikim postotkom vlage koji je skoro pa ljepljiv iznutra i vrlo lako se ukiseli.
Zato sam i ja brzo odustala od no-kneada. Zaključila sam da mi se kiseli po ljetnoj vrućini upravo zbog te vlage jer sam uvijek radila dosta raženi kruh i to s domaćim pravim raženim brašnom mljevenim na kamenu. Počela sam iščitavati temu od početka pa vidim da se o tome pisalo i na mislim 5. stranici. Mujsa, to je to kvarenje o kojem sam pisala.
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 22:53   #528
Nisam nigdje vidjela/zapazila na temi. Da li se kruh pečete sa/bez uključenog ventilatora?
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2013., 22:57   #529
ako ga pečeš sa poklopcem,ne treba ti
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 03:09   #530
Quote:
manc kaže: Pogledaj post
Nisam nigdje vidjela/zapazila na temi. Da li se kruh pečete sa/bez uključenog ventilatora?
Uvijek bez. Ventilator isušuje kruh.
Pellaprat is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 09:51   #531
Hvala na odgovorima

Sad kad sam sa navukla na ovaj topic, imam još jedno pitanje.
Zna li netko recept za kukuruzni kruh sa razenim brašnom? To je nekad moja baka Medjimurka pekla. Hruh bude slatkast i jeko zbijen, sa debelom korom
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 09:56   #532
Quote:
manc kaže: Pogledaj post
Nisam nigdje vidjela/zapazila na temi. Da li se kruh pečete sa/bez uključenog ventilatora?
kod mene je uključen, trebaju ti visoke temperature za pečenje u zdjeli, a kada otklopiš zdjelu, ventilaciju možeš isključiti ili u mom slučaju preseliti na slastičarski program. Obzirom da su moje smjese za kruh uglavnom vlažnije od tradicionalnih recepata, ventiliranje u zadnjih 15 minuta nimalo ne isuši kruh (korica mu je formirana već u prvih pola sata unutar zdjele), već naprotiv, dobije prekrasnu boju.
Donata is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 12:04   #533
Eksperiment

Tartine metod sa malo kvasca, bez kiselog predtijesta

600 gr brasna (500 bijelog neizbjeljenog, 100 integralong)
10 gr soli
77% vode
2 gr kvasca

Ukupno vrijeme dizanja 6 h



Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 12:10   #534
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
Tartine metod sa malo kvasca, bez kiselog predtijesta
Divan ti je
tweetee is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 12:14   #535
Quote:
Justin Thyme kaže: Pogledaj post
Tartine metod sa malo kvasca, bez kiselog predtijesta

600 gr brasna (500 bijelog neizbjeljenog, 100 integralong)
10 gr soli
77% vode
2 gr kvasca

Ukupno vrijeme dizanja 6 h
kruh ti njami
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 13:33   #536
Quote:
OOOOOOO kaže: Pogledaj post
donata tnx
ifigenija takodjer taj pripravak za kruh stoji gdje i brasna ili?

panorama,mujsapujsa lijepi kruhici
U Lidlu u koji ja idem stoji kraj oblatni.
karlos100 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 14:48   #537
tweete i mujsa hvala. Kruh je dobar, malo sladji od ovih zadnjih, a i jednostavniji je
Justin Thyme is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 15:38   #538
Justine, krasan kruh!

Ja sam jučer pekla kruh s kefirom, bez kvasca i oduševljena sam.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 17:37   #539
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Justine, krasan kruh!

Ja sam jučer pekla kruh s kefirom, bez kvasca i oduševljena sam.
Daj nabaci recept. Radim doma svoj kefir pa bi rad probal...
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2013., 18:11   #540
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Daj nabaci recept. Radim doma svoj kefir pa bi rad probal...
I ja radim svoj kefir.
Ovaj kruh ni ne uspijeva s kupovnim kefirom.

Recept je iz Mrvice, str.73 - http://www.mrvica.hr/magazin1/
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:25.