Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.11.2014., 18:25   #441
ima li netko problema sa šimširovim moljcem?

meni je ovo ljeto napao živicu, nisam odmah shvatila što je u pitanju, sada je već pojeden i suh dobar dio..

ima li smisla pokušavati mehanički suzbijati (skupljati zapredke i paliti ih) ili je najbolje odsjeći sve i spaliti?
dovoljno je da ostane par gusjenica negdje i opet ide nova runda napada na moju i sve živice u susjedstvu (a gotovo sve su požderane u dobrom dijelu)
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 08:33   #442
Imala sam problema ove godine s istim, kupila sam u apoteci prah Mospilan od Genere, cijena nekih 10 kn, mislim da se cijeli paket stavi u 10 l vode i sa time tretira, ja sam otprilike na vrh noža stavljala u 1 litru i sa time intenzivno tretirala (svaka 2-3 dana na početku, a kasnije 1 x tjedno i tako kroz nekih mjesec dana) i tako spasila šimšire, da sam malo kasnije reagirala dočekalo bi me isto stanje. Da, dovoljno je da ih par preživi i na proljeće kreću u akciju u još žešćem broju, obzirom da nema ni nekih pretjeranih minusa u temperaturi (bar zasad) ne bi bilo loše barem jednom pošpricati ili mehanički očistiti živicu. Ja ću na proljeće još jednom pošpricati za svaki slučaj - kao preventiva.
Na tvojem mjestu ja ne bih bacala ništa, meni se na djelu koji su dobro isisali, dakle bilo je suho - počelo obnavljati nakon mog tretiranja. Možda da to mehanički očistiš, malo pošpricaš, a na proljeće vidi stanje, šteta baciti, mislim da je kasno samo onda kad je biljka sasvim suha, dakle kad su je posve isisali, dok god ima živog djela može iz tog djela i potjerati nove snage.
zuccotto rico is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2014., 18:24   #443
hvala ti na savjetu!

poskidat ću paučine, teško će sad po ovoj vlazi biti očistiti svu zemlju okolo, ali sreća da je taj mospilan jak sistemik, pa će se otrovati i gusjenice koje se naknadno vrate.

probat ću sad poubijati što se ubit da , problem su sve živice u susjedstvu, imam osjećaj da će to biti borba s vjetrenjačama..
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 11:53   #444
Bok svima!

Planiram zasaditi lovor višnju. Nije toliko hladno na Jadranu (znam da ne voli mraz), ali znam da ne voli ni buru, a kod mene baš puše. Nije orkanska bura svaki dan, ali kad puše, bude konktreno.

Susjedi sade lovor višnju bez problema, ali na južnoj strani kuće, a nitko nema na sjevernoj (kuća štiti).

Imate li savjet, hoću li pogriješiti?
Mabrouka is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2015., 04:09   #445
Pozdrav ljudi pomagajte

Imamo lovor visnju koja je u losijem stanju.

Prvo sto bih htjela napraviti je uzeti mladice od nje i posaditi ih u loncanice, pa danas sutra kada malo narastu ovu postojecu pocupati i staviti tu novu, a ne znam da li se to moze tako. I ako moze na sta bih trebala paziti. Do koje visine ih mogu pustiti u loncanicama i koliko velike mogu biti te loncanice? A mogu li ih recimo posaditi na neko drugo mjesto direktno u zemlju pa onda vaditi i presaditi? Da li bi i tako uspjelo?

Drugo sto bih htjela je malo sakriti tu losu ogradu, tj bar one osusene dijelove, tako da posijem nekakvu penjacicu ispred pa da ona obraste preko tih osusenih dijelova. Ne znam da li mogu preko takve ograde ici jednogodisnje ili visegodisnje penjacice. Ne znam kako bi se onda obrezivala ograda? Mogu li to napraviti i kako? Ograda je visoka metar i pol pa bi trebala brzo rastucu penjacicu (ako je jednogodisnja) da mi stigne ovo ljeto prekriti te rupe. I trebala bi biti gusta. Gledala sam slak ali on mi se cini rijedak. A i bojim se da se previse ne zapetlja u ogradu pa tko ce to onda cupati. Ili grijesim.

I jos nesto... Ova ograda sto sada imamo ne raste odmah od zemlje (u stvari negdje i da) pa me zanima prilikom nove sadnje na sta trebam paziti da mi se ne dogodi da je pri zemlji golo stablo a listovi i pola metra iznad?
topkatarina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2015., 08:23   #446
Ima li netko ideju za mini zivicu na balkonui?

koja bi bila najbolja i gdje bi je mogao nabaviti? thnx
Jorgovani is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2015., 23:17   #447
Quote:
zuccotto rico kaže: Pogledaj post
Imala sam problema ove godine s istim, kupila sam u apoteci prah Mospilan od Genere, cijena nekih 10 kn, mislim da se cijeli paket stavi u 10 l vode i sa time tretira, ja sam otprilike na vrh noža stavljala u 1 litru i sa time intenzivno tretirala (svaka 2-3 dana na početku, a kasnije 1 x tjedno i tako kroz nekih mjesec dana) i tako spasila šimšire, da sam malo kasnije reagirala dočekalo bi me isto stanje.
Nama su isto napali živicu i sa živice se penju po fasadi nadam se da će "kemija" upaliti i da nećemo morati sve porezati.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2015., 16:34   #448
ja sam svoju živicu posjekla i iščupala..
ne želim toliko otrova po vrtu sipati, djeca mi trče posvuda, a nemam ni živaca ni vremena svako malo s gusjenicama se boriti. to se koti nenormalno
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 10:47   #449
Quote:
foresst kaže: Pogledaj post
ja sam svoju živicu posjekla i iščupala..
ne želim toliko otrova po vrtu sipati, djeca mi trče posvuda, a nemam ni živaca ni vremena svako malo s gusjenicama se boriti. to se koti nenormalno
ja simisirovog moljca zadnjih 3 godine svaki puta uspijem suzbit sa jednim spricanjem... i ove godine ga je napao moljac i nakon tretiranaj sve je nestalo al na svu srecu sam primjetila vrlo rano pa nije doslo do susenja biljke a frendici su se grmovi doslovno sasvim osusili u roku tjedan dana
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 13:09   #450
daš mi preparat na pp. moja najdraža je uspjela zaštititi se od zla ručnom metodom i doslovno fizičkom obranom. ali gledam susjeda, skoro se rasplakao nad spiralno uzgojenoj ljepotici staroj 40 godina i morao je uništiti i iskopati
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 13:11   #451
Može i meni pp sa nazivom preparata. Hvala.
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2015., 13:37   #452
Quote:
kanjar kaže: Pogledaj post
daš mi preparat na pp. moja najdraža je uspjela zaštititi se od zla ručnom metodom i doslovno fizičkom obranom. ali gledam susjeda, skoro se rasplakao nad spiralno uzgojenoj ljepotici staroj 40 godina i morao je uništiti i iskopati
uf

Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Može i meni pp sa nazivom preparata. Hvala.
ne znam ga napamet ali cu vam popodne kada se vratim kuci poslati poruke sa imenom preparata . stavit cu i ovdje na temu
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 08:52   #453
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
uf



ne znam ga napamet ali cu vam popodne kada se vratim kuci poslati poruke sa imenom preparata . stavit cu i ovdje na temu
javljam se nakon sto godina - i nemojte mi zamjerit sto sam zaboravila....uglavnom bacila sam pakiranje i ne znam kako se zove taj preparat za spricanje al uglavnom on se nalazi u malom paketicu (cca kao vanilin secer i jedna doza dostatna je za 5 litar mateijala za spricanje pa eto probajte tako trazt u poljoapotekama
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 12:06   #454
imam 40 metara živice i s godinama sve duže traje održavanje. glavni mi je problem otpaci koje ili treba posušit pa spalit ili malčirat. u zadnjih više godina isprobao sam sve i to je glavni problem.

ideja je slijedeća, prema putu napraviti drveni plot s vanjske strane gdje bi stupovi bili od knauf profila visine 3m - ubetonirani (poslije ih se napuni betonom.) s druge strane bi se napravio isto stup sa dijagonalom od tanjih profila tako da presjek tvori pravokutnik visine 3m. na vrhu bi se napravile šine isto od knauf profila po kojima bi se vozila kosilica s košarom i na taj način se riješava šišanje i malčiranje u jednom potezu (ili u dva zavisno o širini živice.) na isti način bi se na strani di nije plot napravile šine za koju bi se zakačila kosilica ali ovaj puta na boku (očito je da trebam kupit električnu) i na taj način bi se i bok ošišao u par poteza (10? 30cmx10=3m), jedino bi trebalo napravit neku sajlu koja bi povlačila kosilicu tako da nema opasnosti za mene.

mišljenja?

ps
znam da postoje malčeri ali za jedno vikend imanje to je bezveze investicija, čak dat 700 kuna za malčer je previše jer se koristi tri puta godišnje.

ima i elegantno riješnje za živice ali izgled preelegantno (tj. lomljivo)
https://www.youtube.com/watch?v=eP9QU9g4rXY
organiceko258 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 07:50   #455
Čempresi ili živica

Susjed je počeo graditi kuću do moje i bilo bi zgodno da između bude neka barijera,čisto radi privatnosti.
Interesira me što predlažete,sadnju čempresa ili živice?
Koji čempresi?
Naravno da što prije izrastu na nekih 2-3 m.
Radi se o kontinentalnoj HR,znaći neko meditransko bilje ne dolazi u obzir.
ribaricr is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2015., 23:04   #456
Quote:
ribaricr kaže: Pogledaj post
Susjed je počeo graditi kuću do moje i bilo bi zgodno da između bude neka barijera,čisto radi privatnosti.
Interesira me što predlažete,sadnju čempresa ili živice?
Koji čempresi?
Naravno da što prije izrastu na nekih 2-3 m.
Radi se o kontinentalnoj HR,znaći neko meditransko bilje ne dolazi u obzir.
živica, jeftinije. brže raste i manje podložno bolestima
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2015., 19:09   #457
Možda lovorvišnja ili tuja?
Las Legolas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 16:35   #458
Nekako bi puno radije čemprese,živica mi je preuobičajeno
ribaricr is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2015., 21:48   #459
Pa imaš četinjaču imena Cupressocyparis Leylandii, Spidi Gonzales u rastu i predivna. To je upravo to što tražiš.

Inače sam ponosni vlasnik pačempresa, tuja, tisa, vrbine ograde, lažne lozice, picea galuka, jupiterusa svih vrsta, šimšira, kaline, lovor višnje...nema čega nema...

Savjet ti je da ideš na ovaj Cupressocyparis Leylandii brzorastući, ili sporije rastom tise i tuje. Čempresi nisu dobri za takvu ulogu, jer odbace donje grane kroz godine i ograda više nije lijepa.
I naravno ovisi koliko novaca imaš, tu bi prednost imale tuje. Izuzev ako ne naletiš na kakve zgoditke kao što sam ja. Tise sam ulovila po 12 kn na nekoj rasprodaji. Inače su i po 150kn. Pačemprese po 4 kn.

Cupressocyparis Leylandii

https://www.google.hr/search?q=cupre...IViZEsCh2F2Ag2
__________________
http://www.index.hr/lajk/poster/151946/the-truth

“Bez obzira koliko si talentiran, inteligentan ili bogat, način na koji se odnosiš prema životinjama govori sve što treba znati o tebi.”
petra00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2015., 15:29   #460
Što mislite o klasičnoj živici (visina kad naraste cca 175 cm) od jele ili smreke, eventualno picee glauca conice?
Ima li to smisla. Vidio sam neke slike na netu i izgledaju lijepo, ali slika i stvarnost se znaju jako razlikovati.
miggyd1967 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.