Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.11.2011., 17:47   #1101
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
123 je bila R brigada. Tu je maska zaboravio spomenuti da nije dosla komplet brigada nego manji dio iste. Dosli su na teritorij koji ne poznaju a rasulo je vec pocelo. Iza ledja su imali rijeku Bosnu. Prelazili su malom skelom, velicine da je na nju mogao stati mozda osrednji kamion.

Pokusaj se staviti u ulogu tih ljudi, ja ih mogu razumjeti.
Zapravo ja nisam bas tako dobro upucen kao ti..Pretpostavljao jesam da je to bio samo dio brigade..oprostite zbog nepreciznosti..
Kruzile su razne price..Navodno su presli da bi izvrsili napad na B.Samac,koji je ionako bio prazan,kao i srpska sela ispred njega-Milosevac ,Crkvina..Dalje kaze prica, da su od gradacacana zahtijevali da se ukljuce,da bar fingiraju napad sa svoje strane.Ovi to nisu htjeli "jer njih nitko ne dira", pa su se onda i pozezani povukli..
Ja ipak mislim da je do povlacenja doslo jer su Srbi istovremeno presjekli nas koridor od Garevca prema Gradaccu..Taj nas koridor je tu ,prema mojoj procjeni bio sirok 3-4 km,s jedne strane srpsko selo Gajevi,a s druge Skugric...A jedina nasa vojska koja je tu polozaje drzala bila je neka jedinica ok 40 -tak ljudi na poljoprivrednom dobru Filomena..Inace,tu je sve ravnica,nema prirodnih zapreka,cak ni naselja,pa vjerujem da su spoobniji srpski vojnici i dok je njihov koridor bio presjecen prelazili s jedne na drugu stranu.

Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
Na ABG, na listi gubitaka piše da se radilo o J-22 Orao i da je pilot kapetan Bogosav Lukić poginuo. Događaj je od 28.06.1992. Odžak/Modriča
Moguce..Ja sa sigurnoscu mogu tvrditi ono sto sam vidio..a to je da iz aviona nije iskocio..S druge strane,jel mislis da bi "JNA" objavljivala i priznavala da im Rusi lete..pa cak i godinama poslije na forumima..
Mozes li provjeriti je li jos koji avion oboren na podrucju Modrica-Jakes -Odzak..?Pitam jer su nastojali avionima srusiti most na Bosni izmedju Modrice i Jakesa-Odzaka ,a nasa PZO ih je s protuavionskim mitraljezima cekala na modrickom mlinu,i s druge strane na brdu u Jakesu,i hvalili su se da su barem jednog oborili
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2011., 22:35   #1102
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
123 je bila R brigada. Tu je maska zaboravio spomenuti da nije dosla komplet brigada nego manji dio iste. Dosli su na teritorij koji ne poznaju a rasulo je vec pocelo. Iza ledja su imali rijeku Bosnu. Prelazili su malom skelom, velicine da je na nju mogao stati mozda osrednji kamion.

Pokusaj se staviti u ulogu tih ljudi, ja ih mogu razumjeti.
i ja ih razumjem absolutno, prepostavljam da uz sve poteskoce teren bio bez utrvdjene crte bojisnice? Primjetio sam da kada je rijec o recimo Modrici brzo pocinje prica u stilu

“123 Brigada se povlaci bez ispaljenog metka“ a ne ulazi se uopce u detalje i pod kojim

okolnostima 123 Brigada stize na teren, ovaj slucaj je nazalost cesto opisan kao

napustanje crte obrane bez zapovijedi a nekad se govori o povlacenju po striktnoj zapovijedi

iz GS HV-a. Do sada nisam bio upoznat u neke detalje u vezi Modrice, a u knjizi J. Zovka je opisan i ovaj slucaj povlacenje 123 Brigade. Sto se tice Modrice, sada se pomalo sastaje “mozaik“, kaoticnog stanja.

Pozdrav Maska, de ako moze reci nesto o vlaku bez voznog reda sad si naceo di je sletio vlakac sa pruge kakav je to bio vlakac ?
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 08:32   #1103
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Zapravo ja nisam bas tako dobro upucen kao ti..Pretpostavljao jesam da je to bio samo dio brigade..oprostite zbog nepreciznosti..
Kruzile su razne price..Navodno su presli da bi izvrsili napad na B.Samac,koji je ionako bio prazan,kao i srpska sela ispred njega-Milosevac ,Crkvina..Dalje kaze prica, da su od gradacacana zahtijevali da se ukljuce,da bar fingiraju napad sa svoje strane.Ovi to nisu htjeli "jer njih nitko ne dira", pa su se onda i pozezani povukli..
Ja ipak mislim da je do povlacenja doslo jer su Srbi istovremeno presjekli nas koridor od Garevca prema Gradaccu..Taj nas koridor je tu ,prema mojoj procjeni bio sirok 3-4 km,s jedne strane srpsko selo Gajevi,a s druge Skugric...A jedina nasa vojska koja je tu polozaje drzala bila je neka jedinica ok 40 -tak ljudi na poljoprivrednom dobru Filomena..Inace,tu je sve ravnica,nema prirodnih zapreka,cak ni naselja,pa vjerujem da su spoobniji srpski vojnici i dok je njihov koridor bio presjecen prelazili s jedne na drugu stranu.



Moguce..Ja sa sigurnoscu mogu tvrditi ono sto sam vidio..a to je da iz aviona nije iskocio..S druge strane,jel mislis da bi "JNA" objavljivala i priznavala da im Rusi lete..pa cak i godinama poslije na forumima..
Mozes li provjeriti je li jos koji avion oboren na podrucju Modrica-Jakes -Odzak..?Pitam jer su nastojali avionima srusiti most na Bosni izmedju Modrice i Jakesa-Odzaka ,a nasa PZO ih je s protuavionskim mitraljezima cekala na modrickom mlinu,i s druge strane na brdu u Jakesu,i hvalili su se da su barem jednog oborili
http://www.avijacijabezgranica.com/jrvudesi.html

Možeš pogledati na gornjem linku; 11.06. NJ-21 al piše samo posavina

A što se tiče Rusa, sve je moguće. Reka si u jednom od postova da su izvukli mrtvog pilota Rusa pa pretpostavljam da imaš neke dokaze za to..? Rusi su letili u raznim ratnim zrakoplovstvima u raznim ratovima pa nevidim zašto nebi i u JNA. Srbi kažu da su letjeli i u HRZ-u..
žerac76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 16:09   #1104
Quote:
Dervencan kaže: Pogledaj post

Pozdrav Maska, de ako moze reci nesto o vlaku bez voznog reda sad si naceo di je sletio vlakac sa pruge kakav je to bio vlakac ?
Pa pouceni iskustvom iz B.Samca gdje je jedan dio srpskih formacija usao teretnim vlakom u grad,modricani su digli u zrak prugu izmedju Modrice i Vranjaka(srpsko selo u pravcu Doboja)
Cudi me kako to Srbi nisu skuzili i uletili u klopku odlicno postavljenu..Oni u udolini ,u ravnici,nasi na brdu iznad njih..Ne bih spekulirao koliko ih je taj dan poginulo ,ali dosta,dosta...To se desilo 3. ili 4. 05. 1992.
Moram naglasiti da je Modrica sa okolnim selima bila od pocetka u teskom polozaju...Srbi u gradu,u naseljima gdje su vecina dobro naoruzani,vojska (JHA) u svim okolnim srpskim selima..Branitelji slabo naoruzani,drzava BiH ne funkcionira,slaba organizacija..Plus sto su nam par tjedana prije poginuli vodja otpora i njegova desna ruka,pri kupovini i isprobavanju rucnih protutenkovskih mina u S.Brodu..
Od pocetka napada,03.05. do dolaska dijelova 3A krajem svibnja,koji su ih istjerali iz grada,u Modrici samoj su se vodile teske ulicne borbe,a i sva okolna hrvatska i muslimanska sela su bila zestoko napadana.
Mislim da je jedan podatak vrlo interesantan..Na brzinu sam prebrojao.. prema podacima iz jedne knjige,u ta dva nepuna mjeseca borbi na modrickoj opcini poginulo je 150 branitelja s opcine Modrica..Tako da su sve tvrdnje o nesuprostavljanu ,i pominjanje minkenskih i inih bojni bespredmetni i neukusni..Tu jos onda dolaze gubici na derventsko- brodskom i gradacackom ratistu..

Quote:
žerac76 kaže: Pogledaj post
http://www.avijacijabezgranica.com/jrvudesi.html

Možeš pogledati na gornjem linku; 11.06. NJ-21 al piše samo posavina

A što se tiče Rusa, sve je moguće. Reka si u jednom od postova da su izvukli mrtvog pilota Rusa pa pretpostavljam da imaš neke dokaze za to..? Rusi su letili u raznim ratnim zrakoplovstvima u raznim ratovima pa nevidim zašto nebi i u JNA. Srbi kažu da su letjeli i u HRZ-u..
Nemam dokaze Samo pricam ono sto su meni pricali oni koji su bili upuceniji--Ako su oni lagali mene,i ja lazem vas
Vjerujem da bi nam kolega SB nesto vise o avionu i pilotu mogao reci
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2011., 23:18   #1105
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Mislim da je jedan podatak vrlo interesantan..Na brzinu sam prebrojao.. prema podacima iz jedne knjige,u ta dva nepuna mjeseca borbi na modrickoj opcini poginulo je 150 branitelja s opcine Modrica..Tako da su sve tvrdnje o nesuprostavljanu ,i pominjanje minkenskih i inih bojni bespredmetni i neukusni..Tu jos onda dolaze gubici na derventsko- brodskom i gradacackom ratistu..

jest upravo to sto kazes, ne ukusno krajnije odvratno, nebi nikada omalozavao
zrtvu sa bilo kojeg ratista na kojem su ginuli hrvatski sinovi, ali sta ces uvijek
je bilo i bit ce pljuvatora.
Dervencan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 13:13   #1106
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Vjerujem da bi nam kolega SB nesto vise o avionu i pilotu mogao reci
Avion (dijelovi aviona) su i danas vidljivi u rijeci Bosni, na području sela Novo Selo (Balegovac). O pilotu nemam podataka osim sto je dostupno na netu. Bilo je još pogođenih aviona na tom području, ali nisu pali na područje pod našom kontrolom, tako da o njima nebih mogao niti govoriti. Pogledajte na ABG datume izgubljenih aviona te se dijelovi događanja mogu djelimično povezati.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 13:20   #1107
Quote:
Maska kaže: Pogledaj post
Plus sto su nam par tjedana prije poginuli vodja otpora i njegova desna ruka,pri kupovini i isprobavanju rucnih protutenkovskih mina u S.Brodu..
Šimo i Milko. Poginuli su na skelskom prijelazu u Svilaju, na HR strani. Bio sam zajedno sa njima i čekali skelu, ali sam prešao skelom prije jer na skelu nije moglo stati više od dva automobila. Kad sam izlazio sa skele na BiH stranu, odjeknula je detonacija. Sutradan, na mjestu njihove pogibije sam vidio komad kralježka i deformiran okvir od škorpiona.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 17:50   #1108
sb323ar- imaš li video zapisa sa šamačko-oraškog ratišta?
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 17:57   #1109
Quote:
jeti2 kaže: Pogledaj post
sb323ar- imaš li video zapisa sa šamačko-oraškog ratišta?
Šamac imam. Imam i materijal gdje Tihića ispituju. Video je rađen u propagandne svrhe. Orašje imam nešto, većinom materijal od moje brigade te ono što ima na netu.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 21:06   #1110
DA imam i ja taj gdje Tihića ispituju i članove SDA..! Čista srpska propaganda gdje su oni nevini i ugrožavaju ih drugi..
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2011., 22:28   #1111
@Jetti,

Prema tvojim upisima mogu pretpostaviti s kojeg si područja. Poznavao sam jako dobro zapovjednika brigade s tog područja, čak smo jedno kratko vrijeme bili i na crti na tom dijelu, sanitet nam je bio stalno na tom području. Osobno sam imao i intervencije pri njihovim probijanjima crte u selu, na glavnom pravcu.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 01:42   #1112
Misliš li na zapovjednika 104 br ili 106 br??
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 08:23   #1113
Quote:
jeti2 kaže: Pogledaj post
Misliš li na zapovjednika 104 br ili 106 br??
104, Ilija M. Kad smo dolje došli, imali smo okršaje na Gajevima i Vranici. Jedno vrijeme smo bili smješteni u školi. Poslije smo premješteni u Bukovu Gredu i Oštru Luku.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 10:34   #1114
Može li netko detaljno opisati pad Šamca? Dosada sam našao samo podatke da su se srbi "ušetali". Ali kako, točno što se zbilo? I jeli istina da su ga na neko vrijeme napustili?
__________________
Ništa.
Aurgelmir is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 10:52   #1115
Quote:
Aurgelmir kaže: Pogledaj post
Može li netko detaljno opisati pad Šamca? Dosada sam našao samo podatke da su se srbi "ušetali". Ali kako, točno što se zbilo? I jeli istina da su ga na neko vrijeme napustili?
Pad Šamca se dogodio polovinom travnja 92. Sjećam se kad je na područje Odžaka došao "milicijski" golf iz Šamca, u njemu je mislim bio neki od HDZ funkcionera iz Šamca. Bio je u milicijskoj uniformi(možda bi Jeti mogao znati o kome je riječ, ja se ne mogu sjetiti imena).

On je prebjegao na teritorij Odžaka. Prema njegovim tvrdnjama, JNA i lokalci su preuzeli sve glavne zgrade i punktove, bez borbe. Borbe takoreći nije niti bilo jer zvanično rata nije ni bilo.

To je što se tiče samog grada, već dalje Grebnice i druga mjesta je druga priča.

Znam da smo mi iz Odžaka bili dignuti (cca 30 ljudi, iz dva sela Odžačke općine), te smo sa par kombi vozila izašli i preuzeli komunikaciju na području "Struke" a koje je bilo od izuzetnog značenja jer je preko tog područja planirano forsiranje rijeke Bosne i spajanje sa snagama iz srpskih sela D.Dubica i N.Grad.

Na tom području im je nakon dan dva ubijen lokalni vođa (glavni) iz D.Dubice, te isti dan zarobljen lokalni vođa (glavni) iz sela N.Grad.

Za tvrdnju "napustili", i ja sam slušao različite priče ... u strahu su velike oči.
To bi jedino mogao reći neko sa suprotne strane, ako bi htio voditi korektnu diskusiju.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 13:22   #1116
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Avion (dijelovi aviona) su i danas vidljivi u rijeci Bosni, na području sela Novo Selo (Balegovac). O pilotu nemam podataka osim sto je dostupno na netu. Bilo je još pogođenih aviona na tom području, ali nisu pali na područje pod našom kontrolom, tako da o njima nebih mogao niti govoriti. Pogledajte na ABG datume izgubljenih aviona te se dijelovi događanja mogu djelimično povezati.
Evo,ovo potvrdjuje i rijeci moga izvora ,da je avion pao na odzacku stranu u rijeku,a ne u selo Crkvinu kako Srbi navode..
Zasto onda da istom izvoru ne vjerujem da je unutra Rus bio?

Nego,pade mi na pamet jos nesto..Citao sam ovdje na temi "12 beba".
Tema jest zalosna,a jos je zalosnije sto su Srbi djecu zrtvovali.
Na istoj ovoj temi je netko od Srba postavio post o nekom pilotu koji je odlikovan jer je mnogo ranjenika,(cini mi se da bi rijec o par stotina) prebacio na lijecenje u Srbiju..A boce s kisikom nisu mogli prebaciti..?

Naravno,danas u BL postoji spomenik bebama,a na zalost koliko su uspjeli u lazi govori cinjenica da Ameri imaju namjeru snimati film o toj temi..To sam nedavno negdje procitao.

Bosanski Samac se malo ili nikako branio sto nije ni cudo,kad se uzme u obzir da su okolo prakticki srpska sela (izuzevsi odzacku stranu preko rijeke Bosne),ne znam kakav je nacionalni sastav samog grada bio,ali mislim da je tu malo Hrvata bilo,a dio muslimanskog stanovnistva organiziran u 4 odred TO je bio na srpskoj strani.

Zalosno je da je zbog zlocina u B. Samcu samo par godina odlezao Simo Zaric..Odmah na pocetku okupacije su u gradu ubili 15 Hrvata i jednog Muslimana ..Godinama se nije znalo gdje su ukopani ,dok prije par godina netkom nije proradila savjest i dojavio policiji da je pokraj ceste u srpskom selu Crkvina zabio drveni stap u zemlju na mjestu gdje je grobnica.
Pazi,grobnica u selu,svi sute...Pa kakvi su to ljudi? Siguran sam da su i svi za tu grobnicu znali.
Zalosno je da su im pripala prelijepa i prije rata prebogata hrvatska sela u okolici ..Sad je to hrpa porusenih i popaljenih praznih kuca iako tu ratnih djelovanja prakticki nije bilo..
Zalosno je da su selo Grebnice podijelili na dva dijela,odnosno dio koji su uspjeli okupirati je ostao u "RS"

Ako se nekad nadjete u blizini ,na putu prema granicnom prijelazu Samac, skrenite desno na onom raskrizju kod OMV crpke..Nakon ca 3. kilometra uci cete u hrvatsko selo Grebnice,pa poslije Domaljevac..Kao da ste u drugi svijet dosli...Sela uredna,cista,kuce obnovljene,ceste dobre,trava okolo osisana,susta suprotnost onome ste se moze vidjeti prolazeci kroz srpska sela koja rat prakticki dotakeo nije..
Maska is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 13:32   #1117
zašto ljudi još uvijek miješaju formacijjski, brigade hv-, od kojih nikad ni jedna nije u komplet sastavu bila na posavskom ratzištu, sa borbenim i taktičkim grupama dragovoljaca iz tih brigada koji nisu formirali posebne postrojbe nego su djelovali kao opisane grupe matičnih brigada?
ni u jednom trenutku borbi za bosansku posavinu nije bilo u jednom trenutku više od par stotina dragovoljaca iz hv-a.

N
Quote:
ego,pade mi na pamet jos nesto..Citao sam ovdje na temi "12 beba".
Tema jest zalosna,a jos je zalosnije sto su Srbi djecu zrtvovali.
Na istoj ovoj temi je netko od Srba postavio post o nekom pilotu koji je odlikovan jer je mnogo ranjenika,(cini mi se da bi rijec o par stotina) prebacio na lijecenje u Srbiju..A boce s kisikom nisu mogli prebaciti..?
točno. da su ih htjeli spasiti mogli su.
oni su rađe, izazvali smrt te djece da bi mogli dalje motivirati vojsku za napad kao i za stvaranje novih mitova, nego što su tu djecu htjeli spasiti, a mogli su.
za smrt te djece su odgovorni isključivo srbi.
bkvljgm is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 15:07   #1118
Quote:
bkvljgm kaže: Pogledaj post
zašto ljudi još uvijek miješaju formacijjski, brigade hv-, od kojih nikad ni jedna nije u komplet sastavu bila na posavskom ratzištu, sa borbenim i taktičkim grupama dragovoljaca iz tih brigada koji nisu formirali posebne postrojbe nego su djelovali kao opisane grupe matičnih brigada? ni u jednom trenutku borbi za bosansku posavinu nije bilo u jednom trenutku više od par stotina dragovoljaca iz hv-a.
Miješaju zato što ne znaju. Gore spomenuta 123br je naprimjer došla u sastavu ojačane satnije, znači niti bojna formacijski a kamoli brigada.

Puno je tu neznanja bilo, HV kad dođe npr. u Garevac (ili bilo gdje drugo na tom području), smatrani su kao božanstvo, iako možda velika većina u HR nije niti vidjela neprijatelja a kamoli učestvovala u uličnim borbama u kakve su bili ubačeni.

Govorim iz osobnog iskustva, iz rata u zapadnoj Slavoniji. Mnogi od mojih suboraca i prijatelja nisu niti vidjeli neprijatelja.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 15:18   #1119
Quote:
104, Ilija M. Kad smo dolje došli, imali smo okršaje na Gajevima i Vranici. Jedno vrijeme smo bili smješteni u školi. Poslije smo premješteni u Bukovu Gredu i Oštru Luku.
da da Ilija Majić ,
kad smo kod zapovjednika evo i ostalih iz 104 br
1:Marko Božanović
2:Ilija Majić
3:Miroslav Anđić
4:Rošić Marko (Role)
106 br
1.Đuro Matuzović
2.Ivo Oršolić

Quote:
Pad Šamca se dogodio polovinom travnja 92. Sjećam se kad je na područje Odžaka došao "milicijski" golf iz Šamca, u njemu je mislim bio neki od HDZ funkcionera iz Šamca. Bio je u milicijskoj uniformi(možda bi Jeti mogao znati o kome je riječ, ja se ne mogu sjetiti imena)
Mislim da se radi o Marku Božanoviću!
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2011., 15:37   #1120
Quote:
Može li netko detaljno opisati pad Šamca? Dosada sam našao samo podatke da su se srbi "ušetali". Ali kako, točno što se zbilo?
Pogledaj moje ranije postove..
Evo ipak nešto ukratko:
Formiranje 4. odreda kao tobože formacija koja će braniti Šamac od napada ZENGI iz R.Hrvatske čiju glavninu činili su srbi iz nekolicinu odanih muslimana.Hrvati su istupili iz ove formacije čim su spoznali koje su zadaće ovog odreda. Poslije ovih dešavanja u Hrvatskim selima se formiraju krizni štabovi i dežurstva po selima onda iz ovih štabova se stvara zajedničko zapovjedništvo svih Hrvatski sela općine Šamac, i formiraju rezervni sastav policije i njih naoružava sa dugim cijevima.Ovaj sastav policije kontrolira ulaze u Hrvatska sela a dio se uključuje u zajedničko dežuranje i na mostu prema Hrvatskoj zajedno sa srbima, sve do napada na Šamac iz pravca sela Crkvine to jest 4.odreda pridodate dobrovoljcima iz Srbije. Šamac je za nekoliko sati te noći bio osvojen od ove postrojbe jer i nije bilo značajnijih snaga otpora, hrvati koji su živjeli u Šamcu već su neko vrijeme odlazili u druga sela na spavanje jer su očekivali ovaj napad..

Quote:
I jeli istina da su ga na neko vrijeme napustili?
Jest prije sukoba su napustili!
jeti2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:01.