Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Eno i ino

Eno i ino (Bez)Alkoholna pića - Ne očekujte Mladena Grdovića na stolu

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.08.2008., 13:55   #61
Quote:
Špranja kaže: Pogledaj post
Ima li tko recept za liker od badema (poželjno - s vlastitim iskustvom u pravljenju )?
Guglanjem (liker od badema; amaretto) sam dobila hrpu recepata za razne slastice ili jela u kojima se taj liker koristi kao sastojak, ali recept za sam liker nisam našla...
Evo recept za amaretto, ali se pravi od koštica marelica, a ne badema.

Uzeti 40 cijelih koštica od marelica, pa ih razbi i usitni čekićem. mogu se i zamrznuti, pa razbiti čekićem u krpi, da ne lete na sve strane. Istresi ih u staklenku i preli sa rakijom, da budu pokrivene. Zatvori i ostavi na suncu mjesec dana. Nakon toga, zakuhaj 1,25 dcl vode sa 15 dkg šećera. Rakiju procijedi kroz filter papir, uli prohlađenu vodu sa šećerom i dobro promućkaj. Uliti u boce i ostaviti mjesec dana na tamnom mjestu.
Toliko od mene.
__________________
"Dodje vakat, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati"

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2008., 14:14   #62
Nije to baš "to", ali hvala, svejedno. Ako ne dobijem traženi recept, pokušat ću s tucanim bademima napraviti prema tvom receptu...možda još uz dodatak nekog začina... Malo klinčića bi možda išlo uz badem? Oraščić? Cimet?...
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2008., 08:59   #63
Ali liker amaretto se stvarno radi od mareličinih koštica koliko god to nevjerojatno zvučalo...
Amalia is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 02:01   #64
Da, malo sam još guglala na siteovima na engleskom, ispada da naziv amaretto nose likeri koji mogu imati razne okuse, iako je najtipičniji okus badema... Baza likera je napravljena s košticama marelice, a onda se mogu dodavati razni okusi, između ostalog i okus badema.
Ima i nekih recepata, ali svi koje sam našla sadrže rečenicu "...a onda dodajte esenciju badema..."

Inače, obećan mi je recept za "potpuno" domaći (bez esencije) liker od badema, ali u njega, navodno, idu gorki bademi. Zna li tko gdje ih mogu kupiti?
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 02:15   #65
gorki bademi

Evo, još malo google-poduke za sve koji to nisu(smo) znali: gorki badem je zapravo naziv za sjemenku marelice (koja se nalazi unutar njene koštice)!

Evo odakle zapravo cijela ta zbrka i zbunjenost kako to da se liker od badema radi od koštica marelice!?!
http://www.google.hr/url?sa=t&source...yjUu6qnu0f1Vog
__________________
Danas nema Drugoga kao izrabljivača koji nas tjera na rad i iskorištava. Danas sami sebe samovoljno izrabljujemo i pritom vjerujemo da se ostvarujemo. Danas se ostvarujemo na smrt. Optimiziramo se na smrt. U tom kontekstu nikakav otpor ni pobuna, nikakva revolucija nisu mogući.
Byung-Chul Han - filozof, kulturni teoretičar
Špranja is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2008., 20:37   #66
Quote:
Amalia kaže: Pogledaj post
Ali liker amaretto se stvarno radi od mareličinih koštica koliko god to nevjerojatno zvučalo...
To je istina. Koštica marelice ima ukus gorkog badema i otuda miris amaretta. Piće napravljeno od badema se naziva liker od badema. Postoji recept gdje se liker pravi od pomiješanih bademovih i breskvinih koštica.
__________________
"Dodje vakat, kada pametan zašuti, budala progovori, a fukara se obogati"

(Ivo Andrić)
marijaxxl is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2008., 13:27   #67
iman prijatelja koji radi liker od gorkih badema, stvarno je fin. mogu ga pitat za recept. ne pijem cesto likere, ali ovaj je stvarno fin
__________________
kuvanje i kuzinavanje
njasa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2008., 15:33   #68
a recetoš za krushkovac?
ja sam ga tek sad otkril.. i bogami kaj je fin
al smeta mi jačina alkohola.. moze se to malo smanjit a da se okus ne izgubi?
pic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2008., 20:47   #69
Quote:
njasa kaže: Pogledaj post
iman prijatelja koji radi liker od gorkih badema, stvarno je fin. mogu ga pitat za recept. ne pijem cesto likere, ali ovaj je stvarno fin
AJDE PLS DA MI NAĐEŠ TAJ RECEPT OD GORKIH BADEMA AKO NIJE PROBLEM.... HVALA
JA BI GA PROBALA NAPRAVIT!
happyone is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2009., 10:00   #70
Evo malo da obnovimo temu! Spremam se raditi, svake godine sve više rakije je u igri. Ove godine 4l...
Deanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2009., 16:44   #71
Recept

Upravo sam završio orahovaču, pa da vam preporučim moj način spravljanja ovoga pića.
Zelene orahe, 40 komada veličine veće šljive, oprati, čačkalicom izbosti ili iseći na četvrtine (ja sam uradio ovo zadnje), slagati u bocu sa širokim otvorom (2,5-3 l) i svaki red pokriti šećerom da prođe i između oraha i sve tako dok se orasi ne potroše. Staviti na sunčano mesto, prekriti i svaki dan drvenom kutlačom polako promešati.
Nakon 40 dana na suncu odliti tekućinu koja se stvorila, cca 1 litar, procediti i dodati 1 litar rakije lozovače.
isokol is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2009., 20:05   #72
ja upravo ubrala drenjine,sad ću ih oprati staviti 2 kg u lozovaču s 2 kg.šećera i rastoćiti nakon 30 dana.Prošle godine je bio odličan.
teacher best is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2009., 07:35   #73
Obozavam taj liker i obozavam jesti drenjine iz likera
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2009., 00:01   #74
Quote:
Gandalfa kaže: Pogledaj post
Podsjetio me liker od oraha na ovaj od višnje. Mmmmm,mljac, ali kako ide recept nisam baš sigurna. Znam da idu rakija, višnje i šećer ali ne znam mjere, pomagajte bar otprilike. Treba li kakve arome?
omjer visnje/secer 1/1 jedan limun izrezan na cetvrtine, 1 sipka vanilije. ostaviti na suncu 2 mjeseca, procijediti i mjesati sok s rakijom prema zelji. ako je previse jak moze se dodati malo prokuhane vode.

zivjeli / long life
__________________
more svud oko nas
porporela is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 21:45   #75
Hm, imam jedan recet po kojem ide 11 oraha, litra rakije, meda i limuna pa me interesira koliko bih to likera trebala dobiti?onak otprilike?Jer litra mi je premalo
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 21:47   #76
ovisi koliko šećera i meda ide prema tom receptu. šećer i med se rastope, svakako dobiješ više od litre za litru rakije. teško mi je reći koliko, ja nisam svoje mjerila...
__________________
Tko uvijek govori istinu, taj sebi može priuštiti loše pamćenje. (Theodor Heuss)
Smrt fašizmu! (by McOzy)
Kladi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 21:56   #77
Eh problem je to kaj se moram opet raspitati kolko meda i limuna ide (šećer neide) ..al dobro ..mislim da ću napraviti onda duplo pa da ispadne barem 4 litre
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 01:01   #78
evo ovaj sa zelenim orasima kao u postu iznad al na kraju se još utoči pola litre svjetlog meda.

http://www.coolinarika.com/recept/do...d-oraha-i-meda

40 kom mladih zelenih oraha ( tek počeli da rastu)
šećer (toliko da se između redova prekriju orasi)
1 l domaće lozove rakije
500 gr. svijetlog bagremovog meda
čista tegla zahvatnine 3l

U teglu se posipa šećera debljine 1 cm, koliko da se prekrije dno.Zatim se poređaju zeleni oraščići jedan do drugog, a iznad opet šećer u sloju od 1cm, i sve tako dok se u tegli ne utroše oraščići. Gornji sloj završava šećerom.
Poklopi se tegla, dobro zatvori i stavi vani na sunce da odstoji 40 dana. Povremeno se promiješa sa drvenom žlicom, da bi se šećeru pomoglo brze istopiti.
Nakon 40 dana, u teglu se dolije 1l domaće lozovače, dobro se promiješa, zatvori i stavi vani na toplo( ovog puta nemora stajati na izravnom suncu).
Kad se šećer skroz istopi, tečnost se iz tegle procijedi niz sitno cijedilo i doda mu se bagremov med ( ili bilo koji lagani svijetli med) i dobro izmješa u jednoličnu masu.
Sipa se u flaše i ostavi na tamnom i hladnom mjestu.



sa kuharice
http://www.kuharica.hr/recepti/napit...kovi/-101.html

1 l lozove rakije 40%
60 dag šećera
16 mladih zelenih oraha
1 limun
1 grančica rude

" U litru rakije dodati mlade orahe prerezane na pola. Dodati šećer, grančicu rude i limun na pola. Mješavinu držati u staklenki sa širim otvorom. Otvor prekriti gazom i na njega postaviti tanjurić. Držati na suncu 40 dana. Procijediti i razliti u boce. "


30 zelenih oraha
1 l šljivovice
1/2 kg šećera
1/4 l vode
1 naranča
štapić vanilije
4 klinčića
1/2 dag cimetove kore

" Orahe naberemo početkom lipnja ili srpnja, operemo ih i narežemo na komadiće ili listiće (da nam ne pocrne prsti, radimo u gumenim rukavicama). Orahe stavimo u široku staklenku, prelijemo šljivovicom te u vodi kuhanim šećerom. Dodamo sok i tanko narezanu narančinu koru i ostale začine. Staklenku dobro zatvorimo i ostavimo 4-5 tjedana na sunčanom prozoru. Procijedimo kroz krpu i ulijemo u manje boce. Dobro začepimo i spremimo u polegnutom položaju na hladno mjesto. Liker možemo upotrijebiti nakon godinu dana. "

0.5 kg oraha
1 l alkohola
3 dag cimeta
3 dag klinčica
0.75 kg šećera
0.75 l vode

" Orasi se operu, obrišu, razrežu na komadiće i stave zajedno s začinima u alkohol. Sve se dobro zatvori i ostavi da stoji mjesec dana. šećer se ukuha sa vodom i kad je sirup čist i gust, izmiješa se sa alkoholom. Liker se zatvori u boce i pusti da odleži 21 dan. "

Zadnje uređivanje ursamajor : 22.05.2010. at 01:07.
ursamajor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2010., 07:28   #79
Joj ja sam prije dvi god pravila i ispo mi je mrak,predobar...Al ne zapisa recept
Pitacu susjede,jer sam radila po njenom receptu,samo sto je ona stavila da stoje 40 dana u mraku u podrumu a moj je bio na suncu,ali smo se slozili svi da je moj bolji....
A i od visni sam pravila i isto je bio mrak....
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2010., 13:11   #80
sad vidim u predzadnjem postu u jednom receptu da se stavlja lozovača a u drugom šljivovica ..koja je zapravo bolja rakija onda?

negdje sam pročitala da je lozovača, al s obzirom da to još nisam radila, nemam pojma

e i ak neko ima recept za višnjevac bilo bi super ..znam da je off, al neda mi se otvarat temu samo radi jednog recepta ..
__________________
Album slika
sunčica_zg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:32.