Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 15:32   #1
Programi razvoja i izgradnje daljinski upravljanih ronilica u Hrvatskoj

Zanimljiv program,pokrenut relativno nedavno na više lokacija, pa me zanima mišljenje forumaša o dometima i realizaciji istih.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 22:19   #2
Kolko vidim ,nitko ni slova.Ok pošteno.
Ili konspiracija ili obilato nepoznavanje materije.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 23:35   #3
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Kolko vidim ,nitko ni slova.Ok pošteno.
Ili konspiracija ili obilato nepoznavanje materije.
Znam da se jedan zavod s FERa u suradnji s BI bacio na to polje. Znam da su kupili jednu ronilicu (ili više kasnije?) koju su koristili za potragu za onim aviončićem koji se srušio u Jadnan prije godinu-dvije. Odonda ? Ne znam, treba pitat na zavodu.
tadeusk is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 23:40   #4
Quote:
pp5d6 kaže: Pogledaj post
Kolko vidim ,nitko ni slova.Ok pošteno.
Ili konspiracija ili obilato nepoznavanje materije.
Istina nisu daljinski upravljane ali su modernizirane.

Ono što znam a imam ga doma u tiskanom izdanju iz 2010, bilo je ovo http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvats...podmornica.asp

Quote:
u skladu s odlukom ministra obrane i zapovijeđu načelnika Glavnog stožera, potpuno modernizirane. "Modernizacijom ronilice napravljen je veliki korak - povećao se njezin doseg, a novi navigacijski uređaj daje upravljaču kompletan pregled plovidbe", zaključio je natporučnik Kontri, a brigadir Županić je dodao da se, osim borbenih namjena, ronilice mogu rabiti i u civilne svrhe, primjerice za pretraživanje dna u slučaju nesreća, što ih čini i višenamjenskima. Ukratko, ronilice su modernizirane i spremne za uporabu, a zahvaljujući kvalitetnoj obuci vjerujemo da će spremni biti i ronitelji koji će upravljati tim podvodnim plovilima
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 23:54   #5
Ajde budem ja....
Ima desetak godina da koristim povremeno jedan ROV od frenda koji je vise hobisticki premda je napravljen za 100 m
radili smo pokuse sa njime cak i za podvodno RFId oznacavanje na 125 kHz stvar je prezentirana 2002. INA-Agipu
ali oznacavanje za produktovode u Jadranu nije realizirano. Snimljeni podaci su bili alfanumericki sa oznaka, dubina, azimut te digitalni MJPEG video.
Bilo je malo zafrkancije sa hermetizacijom tako da je jednom prilikom kontroler po serijskom protokolu poceo "bestimat" shvatili smo sto je u pitanju ali za njega je bilo prekasno :-)

Prosle godine dobio sam na poklon zgodno kuciste za 75 m koje prima SONY camcorder mini DV i slicne kamere
te dva razlicita podvodna el skutera 12V kao naruceno za gradnju nesto malo vecega i sofistciranijega bez kabla....
samo prije nego se to pusti treba rjesiti malo inercijske navigacije i vektorski sustav lokacije a da ne bude par
sto k USD u dim

Ono sto sam vidio da su radili na FERu u ZG su uglavnom igracke....

Da ima ozbiljne off shore industrije bilo bi i spomena vrijednog lokalnog razvoja, ovako ...

Koga zanima ima jedna korisna grupa ovdje:
http://groups.yahoo.com/group/robotrov/

A konspiracija neka ostane tamo di je.....

Zadnje uređivanje 9aplus : 03.10.2012. at 00:03.
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 00:17   #6
Usput na temu razvoja i okruzenja za to.... Tada prije desetak godina ova firma je tek pocinjala
http://www.maridan.atlas-elektronik.com/

Poceli su sa arheologijom, cim je prvi prototip nasao prvu olupinu, drzava je odrijesila
kesu sa 15 M eura. Nakon toga dogodio se zgodan ugovor sa De Beers-om trebalo
je traziti lokacije za kamencice po africkom shelfu tamo to vade oni mamut dredgeri....
Ostalo je sada vec povijest....
Mogucnost da se tako nesto desi u r'vatistanu jednaka je nabavci EF za HRZ :-)

PS Atlas ih je kupio tek kada su postali mange....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 14:52   #7
Nije li pomoću jedne takve ronilice ovo ljeto otkrivena olupina nekog broda u široj okolici Dubrovnika? Sjećam se jednog članka, ali sam zaboravio detalje.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 14:58   #8
Bio je USA brod i njihova ronilica.
an_02 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 15:05   #9
Ah šteta...

A što je s ovim projektom bilo na kraju?
http://www.dubrovniknet.hr/novost.php?page=9&id=5451
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:19   #10
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Ah šteta...

A što je s ovim projektom bilo na kraju?
http://www.dubrovniknet.hr/novost.php?page=9&id=5451
Institut RB je napravio prototip i stvar funkcionira.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 17:29   #11
Quote:
Hollow Point kaže: Pogledaj post
Nije li pomoću jedne takve ronilice ovo ljeto otkrivena olupina nekog broda u široj okolici Dubrovnika? Sjećam se jednog članka, ali sam zaboravio detalje.
Ovakvom ,odnosno sličnom, je HRM-ov protuminski brod Korčula 2008. godine na početku kolovoza mjeseca, najprije locirao sonarom a zatim ROV Sea Benthos i identificirao školski avion firme Inter Cocpit Piper PA 44-180 Seminole sa dva člana posade.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 20:44   #12
Fino neka.... mi smo nekada eksperimentirali sa overhauser magnetometrom koji je
puno jeftiniji nego protonski..... pa je stoga prihvatljiv za AUV platformu....
9aplus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 22:17   #13
Ne samo to.Jedna ozbiljna i organizirana ekipa od 2009. godine ulaže velike napore u izgradnju podmornice oblika raže.Imaju problema ,ali ne sumnjam da će ih uspjeti riješiti.Pomoći će i drugi , ima ih u Hrvatskoj još koji znaju.
pp5d6 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:59.