Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci > Zdravlje kućnih ljubimaca

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2009., 00:30   #1
FeLV i FIV

zanima me sljedece...kod privremenog udomljivanja maca koje su najcesce nadene na cesti u losem stanju, postoji vjerojatnost da nose jedan od ovih virusa (koji nisu opasni za ljude!), a ja se jako bojim za svoju macu da se u takvim prilikama slucajno ne zarazi. pa me zanima kolika izoliranost je potrebna? moja maca nije agresivna, nebi se tukle, no znam da nebi smjele niti jesti iz iste posude...da li smije doci do obicnog kontakta? tipa njuskanja, djeljenja prostorije, kreveta...ako netko zna, molim da odgovori, jer je to velika stvar koja me brine i ponekad koči u privremenom udomljavanju napuštenih maca.
__________________
Prava Šapa
hlapichka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 01:10   #2
FiV nije opasan ako ti je mačka sterilizirana, jer se može prenijeti samo spolnim putem ili tučnjavom gdje s obje strane ima puno krvi (inače, prenosi se i s mačke na mlade, no ako životinja živi u dobrim uvjetima, može proživjeti solidan život bez komplikacija). FiV je ništa naspram FeLV-a. FeLV se može prenijeti i samim njuškanjem. Nije 100 posto da hoće, no velika je vjerojatnost. Ako razmišljaš o privremenom udomljavanju mace s ceste, a bojiš se da bi mogla biti nosioc, najbolje ju je dati testirati Elise testom. Je da košta kojih 220 kn, možda ponegdje i više, no gotov je za 10 minuta i pokriva oba virusa. Treba nazvati veta i reći da ju hoćeš testirati, jer taj test mora biti van frižidera neposredno prije testiranja najmanje pol sata. Orson ima FiV, pa se moji uredno druže s njim. Nema nikakve opasnosti.

Cjepivo protiv FiV-a ne postoji. Protiv leukemije postoji, no nije 100% učinkovito. Makar Lilivanili npr. ima 2 zdrave mačke koje uredno svake godine cijepi i 1 s FeLV-om, pa sasvim uredno žive. No, nek ti ona kaže više, ako te zanima.
__________________
mrzim lovce i neodgovorne roditelje svih vrsta, kao i one koji iz svoje vlastite bijede seru po poštenim ljudima
notrzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 01:33   #3
hm da al najcesce se to iznenadno udomljivanje desi noću, pogotovo dok nemam novaca, u tim kriznim situacijama mi je znaci najbolje da nepoznatu macu skroz izoliram od svoje? ovo za cjepivo sam cula, no nekako sam skepticna posto nije 100%, al opet, ocito funkcionira...zanima me kako se ostali privremeni udomitelji nose s time? zar se ne boje za svoje mace? jer sam vidla da ih dosta privremeno udomljuje mace i da su u kontaktu s njihovim macama.
__________________
Prava Šapa
hlapichka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 10:00   #4
Ajmo sad ovako. Prvenstveno - FeLV, FiV, ZiP (iliti FIP) i herpes su svi iz iste porodice virusa. Dakle, nema da je jedan zarazniji od drugog, zaboravi.

Zarazan je onoliko koliko je (zdravoj) mački snižen imunitet u određenom trenutku. Već samo cijepljenje protiv mačjih zaraznih bolesti, ako je redovito (dakle, svakih 12 mjeseci) jamči da je mačkin imunosustav aktivan, snažan i u pripravnosti, bez obzira da li je mačka cijepljena protiv leukoze. Takva mačka u pravilu može normalno živjeti pored bolesne (zaražene) i da se ne zarazi. Imam takvih primjera osobno koliko hoćeš i to sa sva tri gorenavedena tipa.

Ako su tvoje mace redovno cjepljene, odrasle, onda razmisli još i da ih pocijepiš leukozu (naravno da ih prije toga treba testirati da već ne nose u sebi virus) i takva je mačka u pravilu zaštićena pa nećeš imati brige niti straha od zaraze. Jedino protiv FIP-a nema cjepiva niti lijeka i on je u 100% slučajeva terminalan u ishodu. No imala sam FIP mačića koji je živio 8 mjeseci s mojim mačkama od kojih je jedna čak i FeLV pozitivna pa se nitko nije zarazio.

Napominjem da imunitet mački može srušiti čak i stres, sterilizacija, neka druga (bezazlena) bolest, no opet - ako je redovno cjepljena, zapravo je malen rizik od zaraze.

Jedino kad je FiP izuzetno zarazan je u slučaju kad se oboljeloj maci radi punkcija jer je onda izravno otvoren put virusu u okolinu. No, kako za FiP nema spasa niti lijeka, preporučam svakom tko dijagnosticira maci FiP da je odmah uspava jer sve ostalo je izuzetan rizik za okolinu, mučenje životinje bez svrhe i financijski iscrpljujuće.
__________________________________________________ ___
P.S. Samo da me se pogrešno ne shvati - ovo nije poziv na bezbrižnost i neodgovornost - samo lagana demistifikacija bauka zvanih FeLV, FiV, ZiP...
__________________
slobodni net za slobodni svijet!

Zadnje uređivanje LinaLena : 09.09.2009. at 10:18.
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 10:45   #5
LinaLena sve si rekla.
Hlapichka ako te strah za tvoju macu a nova dođe nenadano, kupaona je dobro rješenje za prvu ruku. I ustvari takva karantena je neophodna, dok se ne vidi što je s mačkom, i dok je vet ne pregleda. Ne samo zbog ovih bolesti, tu je i bezazlena mikrospora i sl.
Ja sam za to da se pod obavezno radi test na FeLv i Fiv kad dolazi nova maca u kuću. Iskustvo mi dokazalo. Bolje je znati da se možeš pripremiti.
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 14:31   #6
ma znam, ali testirati svaku macu koju nadem na cesti i privremeno udomim? u zadnja 2mj ih je 4 bilo. moja maca je sterilizirana, cjepljena protiv one 4 vrste zaraznih bolesti, jos je jedino trebam protiv FeLV-a cjepit sto isprva nisam jer sam bila skepticna posto nije siguran. mace stavljam u odvojene sobe od svoje mace, al opet sam cula price kak u toj sobi ostane slina ili nesto od te mace i onda se moja moze zarazit tjednima kasnije O.o jel to moguce?! ja zivim u nekom svom svetu di su sve druge mace potencijalni rizik za moju XD al zbilja im zelim pomoci i pomazem...al jebiga, strah me za svoju ljubav
__________________
Prava Šapa
hlapichka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 15:29   #7
Leukocell cjepivo štiti u 80 % slučajeva, a ja bi rekla da je to dobar postotak.
Nije mi jasno zašto ljudi kad već cijepe trovalentnim ne cijepe i ovim, znam da i sami veti često zaborave to cjepivo spomenuti vlasnicima.
Ušteda ili što nemam pojma...ali u konačnici se i ne isplati.
U idealnom svijetu testiranje na FeLv i Fiv kao i ova cijepljenja bi bila normalna stvar, nažalost daleko smo od idealnog.
Koliko znam virus Felva i FiIVa baš i nije toliko otporan da će se zadržati u prostoru tjednima (mislim da FIV izvan tijela brzo ugiba, a Felv se malo duže zadržava u vlažnom okruženju, ali ne tjednima, već satima). Uz pretpostavku da redovito čistiš. Peritonitis ili FiP je zeznut, ali ništa što domestos ne bi riješio.
Mačji kontakt je prvenstveni izvor zaraze, međusobno čišćenje,dojenje, okršaji, spolno.
Meni je i inače higijena mačjih wc-a i posuda važna, svatko jede iz svoje zdjelice, WC svako toliko izribam, a sad, ništa u životu nije 100% i ništa nije sigurno.
Tvoja maca i ovako može nešto nositi u sebi a da to ne pokazuje.
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 15:48   #8
Svoju macu si testirala na FeLV i FiV?

Jer, ako nisi, onda ne znaš ni da li ona može predstavljati potencijalnu opasnost za one koje doneseš doma u konačnici. Znam da ti je tvoja maca najvažnija, ali ne možeš živjeti u stalnom strahu od mogućih sranja - to opet nema smisla.

Testiraj svoju macu pa vidi hoćeš li je cijepiti naknadno ili ne.
__________________
slobodni net za slobodni svijet!
LinaLena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 17:34   #9
Otkad se to FIV prenosi u mačaka spolnim putem? Ili su to najnovija istraživanja pokazala?
Navedenim virusima je zajedničko otprilike jedino to što su svi virusi, a da spadaju svi u istu porodicu isto tako prvi put čujem.
Cjepivo protiv FIV-a postoji.
A da netko spomene nešto o protokolu cijepljenja, testiranju, ELISA vs. PCR testovi, ponavljanje testa u slučaju da je negativan, nakon koliko vremena, zašto, kako i slično?...
Odgovor na postavljeno pitanje u naslovu nije moguće dati jednoznačno, jer postoji previše faktora koje treba uzeti u obzir. Generalno, ako bih trebao dati savjet u takvoj konkretnoj situaciji, on bi glasio-nemoj, ako baš ne moraš. Ako baš moraš, onda je svakako potpuna izolacija najsigurnija metoda, jer je tu prekinuta druga karika Vogralikovog lanca, a to su putevi širenja bolesti.
Liječenje FIP-a nije nemoguće, kako se obično misli, doduše, ishod je gotovo uvijek fatalan i tu se zapravo samo radi o produženju života, a ne o izliječenju.
Postoji vakcina protiv FIP-a, ne klasična, nego intranazalna, koja zaštićuje do 75% mačaka u populaciji, od infekcije virulentnim sojem koronavirusa.
Već dugo nisam pisao na ovom forumu, ali me neke stvari iznova iznenađuju...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 22:53   #10
Dragi gospon veterinar, ti si jedini koji tvrdi da se ne prenosi spolnim putem. Svi vetovi s kojima sam ja ikad razgovarala tvrde suprotno. Al to je sad jako važno? Il je važnije da se ti pokažeš kao stručnjak a mi ostali koji želimo pomoći smo tupani? Kao i dosad? Ako si dobronamjeran, informiraj bez pljuvanja. I objasni kako spada, a nemoj se razbacivati terminima koji "normalni" ljudi ne razumiju. Oh, ti si iznenađen? Jako sam dirnuta.
__________________
mrzim lovce i neodgovorne roditelje svih vrsta, kao i one koji iz svoje vlastite bijede seru po poštenim ljudima
notrzan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 23:08   #11
Cjepivo protiv FIV-a postoji (navodno je upitno djelovanje?), ali ga nema u Hrv. barem koliko ja znam, a raspitivala sam se.
Vakcina protiv FIP-a isto nula bodova u Kroejša.
Što se tiče liječenja FIP-a, ne znam kakvog smisla ima produženje agonije. To je stvarno užasna bolest, bez nade u izliječenje, samo možda kratkoročno poboljšanje, a i to upitno.
Za ELISU se zna da se treba ponoviti, jer može pokazati lažno negativan test. Ali naši veti i nude samo ELISU.
Ne znam, moram priznati da veterinari kod nas, s kojima sam razgovarala i postavljala pitanja nakon što sam saznala da mi mačka ima FeLV i nisu bili od neke pomoći. Od komentara "uspavajte je", do "pa te bolesti ima svaka uličarka s ceste"...svašta sam čula, ali ništa stvarno konstruktivno. Najviše informacija sam dobila preko interneta nažalost, tu se naši domaći veti nisu iskazali.
Moja odluka je da budu u zajedničkom domu, bolesna i zdrave, moja odgovornost i moja krivnja na kraju krajeva.

Clearwater, već kad si se javio, da li imaš saznanja i iskustva sa Virbagen Omegom?
Ja sam svoju FeLv pozitivnu mačku vodila na terapiju Virbagenom, ali samo prvi krug od tri... Nažalost, preskupo mi je bilo, a i mački je dosta velik stres bio posjet vetu pa sam odustala.
Navodno pokazuje odlične rezultate kod leukemije (ako se ne krene prekasno sa terapijom) i panleukopenije.

Drago mi je da se na temi pojavio i neko stručan, i voljela bih da ova tema ostane aktivna, sa iskustvima i provjerenim informacijama.
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 09:03   #12
Quote:
notrzan kaže: Pogledaj post
Dragi gospon veterinar, ti si jedini koji tvrdi da se ne prenosi spolnim putem. Svi vetovi s kojima sam ja ikad razgovarala tvrde suprotno. Al to je sad jako važno? Il je važnije da se ti pokažeš kao stručnjak a mi ostali koji želimo pomoći smo tupani? Kao i dosad? Ako si dobronamjeran, informiraj bez pljuvanja. I objasni kako spada, a nemoj se razbacivati terminima koji "normalni" ljudi ne razumiju. Oh, ti si iznenađen? Jako sam dirnuta.
Ne, ja nisam jedini koji to tvrdi, niti sam ja to izmislio, za to postoje malo veći stručnjaci od mene.
Nemam ništa protiv pomaganja drugima, a i ti si očito dovoljno dugo na ovom forumu da znaš što sam i kako pisao, ali pomaganje u smislu pružanja netočnih informacija nije pomaganje, kolikogod bilo u dobroj namjeri. Jako mi je žao, ali zapažanja temeljena na vlastitim iskustvima laika, često puta nisu posve točna, tako da sam ja ipak skloniji vjerovati znanstveno potvrđenim činjenicama. Uostalom, onaj tko ima volju, naći će načina da dođe do ispravne informacije...
__________________
S cigaretom nisi sam
Ubi panis ibi patria
Clearwater is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 20:27   #13
vidim da ste ovdje dosta informirani, pa vas molim kad vodim mačke cijepiti protiv zaraznih bolesti-protiv čega se sve cijepe? da znam napomenuti vetu da nešto ne propustimo.
unaprijed hvala na odgovoru!
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2009., 21:54   #14
trovalentno cjepivo Felocell (rinotraheitis-calici-panleukopenija cjepivo)
i
Leukocell (FeLv tj mačja leukemija cjepivo), neka štiti u "samo" 80 % slučajeva, moja je topla preporuka.
+
bjesnoća (ali za to se savjetuj s vetom da li je potrebno, jer ako ne puštaš mačke van i ne živiš u nekom rizičnom području, mislim da nema potrebe za njim)
Lilivanili is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 23:52   #15
e sad ja imam pitanje koje sam postavila na jednom mjestu al me ignoriraju, pa cu pitat tu.
ja bi sterilizirala mace koje borave kod vinogradske bolnice. ima ih dosta. 20-tak. sterilizirala bi ih da se smanje novi okoti jer ne zive u dobrim uvjetima. tamo ih hrane sa ostacima od bolničke hrane, ali su sve "jadne" (loša dlaka, upaljene oci, mršave napuhanih trbuha...). posto zive u takvim uvjetima kakvima zive, postoji mogucnost da nose FeLV, a posto skupa zive, postoji mogucnost da je veliki broj zarazen. a FeLV poludi nakon zahvata kao sto je sterilizacija jer zivotinjama padne imunitet. pa se bojim da ne pougibaju. ima ko kakav savjet? dali se "isplati" sterilizirat ih?
__________________
Prava Šapa
hlapichka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 11:15   #16
Da. Jer se one svejedno i dalje kote, a ti mačići su redom zaraženi, a zaraza se samo širi dalje.
Pingvich is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2009., 13:17   #17
znam, al dali je "moralno" "ubiti" zenke radi spasa nerodenih macica?
__________________
Prava Šapa
hlapichka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2009., 18:52   #18
Quote:
Lilivanili kaže: Pogledaj post
trovalentno cjepivo Felocell (rinotraheitis-calici-panleukopenija cjepivo)
i
Leukocell (FeLv tj mačja leukemija cjepivo), neka štiti u "samo" 80 % slučajeva, moja je topla preporuka.
+
bjesnoća (ali za to se savjetuj s vetom da li je potrebno, jer ako ne puštaš mačke van i ne živiš u nekom rizičnom području, mislim da nema potrebe za njim)
puno hvala!!!
micek-jerry is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 14:30   #19
neznam jel ovo prava tema da pitam.
mojoj maci staroj 5 godina danas je dijagnosticiran FIV. samnom je 4 godine, nađena je ranjena sa otrpilike godine dana. znači bila je zaražena već prije
živi samo u stanu i nemam drugih životinja.
ima li tko kakav savjet osim da moram paziti na njeno zdravlje?
trenutno ima problema sa kožom, alergična je na nešto, ali da ćemo je testirati da viidmo na što.
znam da ne smije biti u doticaju sa drugim macama, dobro je što kad je bila kod moje mame na čuvanju je bila izolirana u kupaoni pa njeni mački nisu bili u kontaktu.
znam da treba jesti kvalitetno, sad je zbog alergije na Hills d/d i svaku večer dobije 2 cm VMP paste.
Šta još? ne mogu podnjeti pomisao da bi je mogla izgubiti zbog prehlade il tak nešto

hvala
Kikica123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 15:54   #20
FIV nije tolko strasan kao FeLV, vijek zivota je duzi a i bolest se blaze manifestira, i naravno teze je prenosiva (samo preko ugriza i spolnim putem).
osim odrzavanja imuniteta i malo cesce kontrole neznam sto bi ti jos savjetovala.
__________________
Prava Šapa
hlapichka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:14.