Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.09.2007., 22:30   #1
Žarulje

Na internetskim stranicama Hrvatske elektroprivrede dd postoje i stranice Operatora distribucijskog sustava doo i lokalnih Elektri, na kojima se mogu naći razne korisne upute za namjernika, potrošača i kogagod.

Na jednom dijelu postoji priča i o štednim žaruljama, razložnosti njihove ugradnje, itd.
Međutim, nema podataka o samim proizvodima - štednim žaruljama,
u smislu tehničkih podataka, te lokacijama i mogućnostima nabavke određenog tipa.

Što mene ustvari zanima?
Pa naletjeh u tgovačkom centru (vjerovali ili ne - ne drže ih u svim megacentrima) na policu sa štednim žaruljama, uzeh ih par, te doma ušarafih. Tek nakon nekog vremena zagrijavanja (oko 1/2 min) žarulja svijetli u punom sjaju, i (ako ne lažu) troši 5 puta manje energije. Hajde super.

Na spomenutim stranicama Elektre ne navedoše da svjetlo štedne žarulje s temperaturom boje 2700 K ne stvara istu boju bijelog svjetla kao svjetlo običnih žarulja s wolframovom niti s temperaturom boje 2500 K. Iz tehničkih knjiga se ne da zaključiti kolika je razlika u boji između svjetla temperature boje 2500 K i 2700 K. A po mojem gledanju ipak postoji razlika. Na žalost, po mojoj mjeri na gore (lošije).

Pitanja :
- da li i tko proizvodi štedne žarulje s temperaturom boje 2500 K ?
- da li i gdje takvih žarulja uopće ima kod nas za kupiti ?
- kakva su vaša iskustva i mišljenja o upotrebi štednih žarulja ?
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 23:23   #2
Teško ćeš naći da ti štedna žarulja ima istu temperaturu boje kao sa žarnom niti. Međutim, postoje i kvalitetnije od ovih po bau centrima. To je npr. Philips i Osram. Ja sam ih izbacio iz upotrebe jer jednostavno nedaju takvu (zamjensku) svjetlosnu jakost kakvim ih deklariraju. Osram ti je u Preradovićevoj. Mislim da je broj 22 ili tu negdje. Ako si u Zagrebu...
amater_total is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2007., 23:46   #3
Quote:
amater_total kaže: Pogledaj post
Teško ćeš naći da ti štedna žarulja ima istu temperaturu boje kao sa žarnom niti. Međutim, postoje i kvalitetnije od ovih po bau centrima. To je npr. Philips i Osram. Ja sam ih izbacio iz upotrebe jer jednostavno nedaju takvu (zamjensku) svjetlosnu jakost kakvim ih deklariraju. Osram ti je u Preradovićevoj. Mislim da je broj 22 ili tu negdje. Ako si u Zagrebu...
Jesam, u Agramu, tu odmah iza vugleca.

Zahvaljujem na informacijama.

Mislim da je i kod mene sličan slučaj posrijedi. Naime, na štednoj žarulji stoji deklaracija da je snaga njenih 20 W ekvivalentna po luxima snazi žarulje sa žarnom niti od 100 W. Po toj osnovi je odabrah.
No na terenu su stvari drugačije nego na deklaraciji, bar od oka.

Moguće je da ne daju deklariranu osvjetljenost pa da im boja izgleda žućkastija i slabija.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 02:54   #4
Prosurfao sam malo po netu u svezi štednih žarulja, i naišao na solidan broj linkova koji puno toga ovdje predpostavljeno dvojbenoga pojašnjavaju.

Ima i ovdje tema na podforumu "Prirodne znanosti" naziva Zračenje štednih žarulja .

Na njoj su objašnjeni neki popratni efekti sa štednim žaruljama.
I u njoj je dat link na file pdf-formata naziva "Električna rasvjeta" .

U zadnje spomenutom je dodatno objašnjen efekt slabije ili drugačije osvijetljenosti predmeta od svjetla štedne žarulje u odnosu na osvijetljenost predmeta od svjetla obične standardne žarulje sa žarnom niti.

Izvor štednoenergetskih informacija postoji na stranicama projekta
Poticanje Energetske efikasnosti u Hrvatskoj - UNDP .

I još dopuna za objašnjenje Temperature boje (K) kod štednih žarulja :
T = 2.400 - 3.000 K (ozn. W - topli ton)
T = 6.100 - 6.700 K (ozn. C - hladni ton)

Pronađene marke štednih žarulja : - Philips, Osram, Sunato (domaća!), Phocos, ...
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 15:01   #5
TEŽ (Tvornica električnih žarulja) Zagreb pravi štedne.

Ja sam cijeli stan osvijetlio štednim sijalicama (19 komada). Budući da mi je svjetlo (odokativnom metodom) onih žućih prežuta, a onih bijelih prebijela, radio sam kombinaciju. Dvije žute+jedna bijela (imam po tri grla na svakoj plafonjerci), i čini mi se da sam dobio gotovo istu svjetlost sijalica sa Volframom.

TEŽ-ovim nisam zadovoljan, jer su već poslije mjesec dana korištenja počele da crne pri dnu tubusa, tako da sam na novoj lokaciji gdje sam ih postavio, stavio Philips (3*14W, cca 3*75W).
hollowdo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 23:42   #6
Ja sam izbacil sve štedne žarulje iz kuće. Ne daju mi zadovoljavajuće svjetlo za bilo kakav rad. Ma koliko svjetlost bila jaka, nema kontrasta te je teško čitati ili raditi bilo kakav precizniji posel.
Osvjetljavaju dvorište jer rade nekoliko sati besprekidno. No nisu ni blizu halogenom reflektoru od 150W.
E da, sve koje imam su Osramove, a ne neki jeftini poluproizvod.
Osobno, najviše volim halogene žarulje: jest da griju, no svjetlost i boje su najbolje (meni).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2008., 22:11   #7
Hajdemo štreberi, znalci, banalci, komunalci, ... (whatever)nalci!
Trebam vašu pomoć, u informacijama.

Evo me opet s pitanjem iz područja štednih žarulja.

Jedna mi štedna žarulja ugrađena u stanu (TEŽ) pokazuje čudno ponašanje.
Kad se isključi svjetlo, ona periodički u razmaku od otprilike 1-2 minute na kratko bljesne kao kakav fleš na fotoaparatu. Gledam je i pitam se onako laički "koji ti je?", a ona opet nenajavljeno bljesne. Znam iz uputa proizvođača štednih žarulja da one nisu predviđene za prečesto uključivanje i isključivanje u toku radnog dana, da im se onda vijek skraćuje. Odvrnem je iz grla i pogledam je sa svih strana (laički, dakako), ništa ne ukazuje na njen premor, palež ili (pred)stanje off.

Pokušavam promisliti (da, znam, treba imati i čime, neki će reći), no kao laiku na području elektrotehnike mi ništa smisleno ne pada na pamet. Sjetim se da su mi na stanu prije puno petoljetki instalacije radili kojekakvi "indijanci", pa mi padne na pamet provjeriti stanje napona u grlu u kojem je bila ušarafljena žarulja. Jasno, iako je na prekidaču isključeno svjetlo, tinjalica ispitivača za struju mi pokazuje stanje napona i to na navojnom dijelu grla, što će reći da mi prekidači uopće ne prekidaju fazu nego nulu. Ma famozno, indijanilo se na instalacijama sve u 16! Druga stvar, na grlu stalno imam neprekinutu fazu! Treće, kroz štednu žarulju dakle u stanju rada teče struja u kontra smjeru a ne u normalnom!

Opisano je samo uvod da bi se bolje razumjelo sljedeće što me zanima;

1. Kako je moguće da štedna žarulja uopće bljeska kad joj je jedan strujni vod (nula) prekinut?
2. Je li njeno bljeskanje možda pokazatelj skorog kraja njena "životnoga" vijeka?
3. Je li i koliko štednim žaruljama šteti zamijenjenost faza na priključnom grlu?
4. Je li i koliko na štedne žarulje ima utjecaja priključenost na neprekinutu fazu, kao iz navedenog primjera?
5. Je li to bljeskanje nekakav neizostavni izboj zbog postojanja statičkog naboja ili je žarulja već stradala?
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 08:50   #8
Da nemaš tinjalicu u sklopki na zidu? Mislim na onu za lociranje šaltera po noći, koja bi trebala svijetliti kad je žarulja ugašena.
Ako imaš, isključi ju, jer ti je to uzrok bljeskanja.

Tinjalice - lokatore možeš primijeniti samo na žaruljama sa žarnom niti ili transformatorom, a nikako na sijalicama (izvorima svjetlosti izbijanjem - fluo ili štedne).
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 09:23   #9
1. štednu kad jednom upališ gasiš ju kad ideš spavati, jer nije "zdravo" za žarulju
2. običnu pališ/gasiš prema potrebi
3. obična košta 3 kune, a štedna 10 x više!
4. e, sada još i temperatura boje?!

I gdje je tu ušteda
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 09:45   #10
Te žarulje su prevara!
Ja sam stavio po cijeloj kući philips, one 100w 66,00 kn komad, pa računao za koliko će se otplatiti...
Prva je pregorjela nakon tjedan dana?!?!? (kuća sa novim instalacijama, sve ok) i to u kuhinji. Nije ni radila 10 sati ukupno.
Druga je pregorjela nakon 2-3 mjeseca i to u kupaoni gdje nemamo ni navike gasiti svjetlo, dakle radila je po 6-7 sati dnevno bez gašenja i paljenja.
U trgovini kažu da priznaju garanciju do 7 dana. A ovi u philipsu, njih ne jebe ništa ni pola posto. Ja reko pa na kutiji lijepo piše garancija 5 godina !!!
Nije se ni uloženi novac vratio a već dvije riknule, što sada ????
Alenko V6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 12:26   #11
Quote:
Alenko V6 kaže: Pogledaj post
Te žarulje su prevara!
Ja sam stavio po cijeloj kući philips, one 100w 66,00 kn komad, pa računao za koliko će se otplatiti...
Prva je pregorjela nakon tjedan dana?!?!? (kuća sa novim instalacijama, sve ok) i to u kuhinji. Nije ni radila 10 sati ukupno.
Druga je pregorjela nakon 2-3 mjeseca i to u kupaoni gdje nemamo ni navike gasiti svjetlo, dakle radila je po 6-7 sati dnevno bez gašenja i paljenja.
U trgovini kažu da priznaju garanciju do 7 dana. A ovi u philipsu, njih ne jebe ništa ni pola posto. Ja reko pa na kutiji lijepo piše garancija 5 godina !!!
Nije se ni uloženi novac vratio a već dvije riknule, što sada ????
i ja sam u OBI-u kupio samo jednu da probam, i crknula je nakon mjesec...
i mislim da pise garancija 7 godina
vwfan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 12:27   #12
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
1. Kako je moguće da štedna žarulja uopće bljeska kad joj je jedan strujni vod (nula) prekinut?
2. Je li njeno bljeskanje možda pokazatelj skorog kraja njena "životnoga" vijeka?
3. Je li i koliko štednim žaruljama šteti zamijenjenost faza na priključnom grlu?
4. Je li i koliko na štedne žarulje ima utjecaja priključenost na neprekinutu fazu, kao iz navedenog primjera?
5. Je li to bljeskanje nekakav neizostavni izboj zbog postojanja statičkog naboja ili je žarulja već stradala?
u samom grlu zamjeni polaritet, sumnjam da su toliko zglajzali i da prekidač prekida nulu, ukoliko su ti prekidači u seriji (na jednom gasiš na drugom pališ i obrnuto)može kod nekih štednih izazvat probleme titranja, nadalje , zemlja (žuto-zelena) je istovjetna nuli i moguće da žarulja preko "nje" dobiva, ukoliko je ipak i na prekidaču napravljeno da prekida nulu , može se riješiti u kutiji poviše prekidača, u svakom slučaju rješivo

štedna žarulja ipak "štedi"ma koliko god mi pričali o tome, to što ljudi imaju loša iskustva u pojedinačnim slučajevima ili pak su očekivanja da ugradnjom"štednih"neće trošit struju to je druga stvar
palim ih i gasim po potrebi i sto puta na dan , manje pregaraju od žarnih, istina manje daju svjetla od žarnih , stoga dodaš još koju i i dalje troše manje
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 16:22   #13
Quote:
Alenko V6 kaže: Pogledaj post
Te žarulje su prevara!
Ja sam stavio po cijeloj kući philips, one 100w 66,00 kn komad, pa računao za koliko će se otplatiti...
Prva je pregorjela nakon tjedan dana?!?!? (kuća sa novim instalacijama, sve ok) i to u kuhinji. Nije ni radila 10 sati ukupno.
Druga je pregorjela nakon 2-3 mjeseca i to u kupaoni gdje nemamo ni navike gasiti svjetlo, dakle radila je po 6-7 sati dnevno bez gašenja i paljenja.
U trgovini kažu da priznaju garanciju do 7 dana. A ovi u philipsu, njih ne jebe ništa ni pola posto. Ja reko pa na kutiji lijepo piše garancija 5 godina !!!
Nije se ni uloženi novac vratio a već dvije riknule, što sada ????
Nebi se složio sa tobom da su štedne žarulje prevara, samo treba znati što kupiti i gdje se smije staviti.
Napravio si nekoliko grešaka, (ne kažem da štedne nemaju svojih mana).
Nikako ih stavljati u vlažne prostore kao kupaonica (ja sam napravio istu grešku i jedna philipsica mi je riknula u roku mjesec dana dok je ista takva druga potrajala 4godine u hodniku.
Isprva sa kupovao samo Osram a svoju prvu štednu sam kupio u Zagrebu 98 godine i tada je koštala 135kuna (Osram) i potrajala je do 2007 godine, tako da imam dosta iskustva s a štednim.
Izbjegavajte no name štedne žarulje i sve one koje su napravljene u kini (p. r. c ( Public of Republic China ) ili made in China) to se odnosi i na Philips koji isto ima žarulje proizvedene tamo, uostalom pogledajte na svakoj žarulji što piše (ne na kutiji, na žarulji).
Razlog: elektronika koju kinezi ugrađuju u žarulje je katastrofa. Kladim se da su tvoje iz kine.
Meni se osram (made in Germany) pokazao najtrajniji i najkvalitetniji, elektronika u sijalicama im je super, apsolutni pobjednik.
Po mogućnosti ih stavljati na mjesta na kojima će dugo raditi bez prestanka jer im smeta često paljenje i gašenje.
Nikako ih ugrađivati u zatvorene kugle i prostore u kojima su bez ventilacije jer
se tako pojačano griju.
mdj300B is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 16:23   #14
Quote:
mazgov kaže: Pogledaj post
...štedna žarulja ipak "štedi"ma koliko god mi pričali o tome,.......
Što, struju, ali mene zanima moja lova, a tu nema uštede!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 17:35   #15
Mi smo u zgradi nesto razgovarali da u stubiste stavimo stedne zarulje...ali mi se skroz mota po glavi taj podatak da ih nije dobro svako malo paliti i gasiti...Jeli to uopce mudar potez i dobra ideja?
Inace u stanu sam promjenila sve zarulje u stedne i sad u novom obracunskom razdoblju sam dobila uplatnice sa nizom ratom za platiti struju...Nekih 15%...
__________________
Teta mi kaze: Ne filozofiraj! (Lovre, 5 godina, klinac iz naselja na putu iz vrtica )http://maca.hr/
Bastet is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 17:35   #16
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Što, struju, ali mene zanima moja lova, a tu nema uštede!
sve zavisi što ste očekivali od štednoh žarulja,ukoliko u vašoj nastambi imate tri - četiri žarulje na žarnu nit i još pritom štedljivo koristite , a potom ugradite štedne s sličnom rasvjetnom moći, ušteda je stvarno minimalna možda 300-400 vati dnevno, što je desetak kuna mjesečno, ali i niko i ne govori o enormno drastičnim uštedama po jedinici rasvjete, radi se o desetcima tisuća rasvjetnih mjesta, što je malte ne jedna omanja elektrana

Zadnje uređivanje mazgov : 28.07.2008. at 22:16.
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 20:49   #17
Quote:
Shwake kaže: Pogledaj post
Hajdemo štreberi, znalci, banalci, komunalci, ... (whatever)nalci!
Trebam vašu pomoć, u informacijama.

Evo me opet s pitanjem iz područja štednih žarulja.

?
ima još jedno objašnjenje zakaj ti na navoju grla radi ispitivač...
vrlo vjerovatno nemaš simetrični priključak struje...
to si lako provjeriš bilo gdje na nuli na bilo kojoj priključnici...
a štedna može samo za flešati, ako fakat imaš neku tinjalicu na prekidaču.....
exAzriel is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 20:55   #18
Quote:
Alenko V6 kaže: Pogledaj post
Druga je pregorjela nakon 2-3 mjeseca i to u kupaoni gdje nemamo ni navike gasiti svjetlo, dakle radila je po 6-7 sati dnevno bez gašenja i paljenja.
Zašto držite 6-7 sati upaljeno svjetlo u kupaoni?
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 21:51   #19
funny, i meni je dan pregorio philips, prva i jedina u životu! nikad prije nisam vidio da stedna pregori.

citao sam neke testove, najkvalitetnije i najeftinije (!!!)su one iz ikea-e.
puna mi ih kuća, u 4 godine nijedna pregorjela nije a ukapcam i iskapcam.
__________________
Luta on tako, izgubljen i pomracen i ne cuje kako sve jos od davnih vremena odjekuju Nebo-planinom starceve rijeci: - Tko ti ga je to obecao? Ti ni ne znas sto je Legen-grad!
ruler is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2008., 22:22   #20
Quote:
ruler kaže: Pogledaj post
puna mi ih kuća, u 4 godine nijedna pregorjela nije a ukapcam i iskapcam.
točno tako , sa štednom se može postupati isto kao s žaruljom s žarnom niti , ukoliko je dobra je dobra ili se pak desi da odma pregori
pri ugradnji stotinu štedni , desi se da odma ne radi nekoliko , potom u prvih par dana "crkne"još par , a potom ostale šljakaju godinama
s toga, pri kupnji jedne ili dvije , može se baš naletjeti na te loše izrađene, peh
mazgov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:02.