Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.03.2014., 03:59   #61
Quote:
P.M. kaže: Pogledaj post
Treće, pa Srbija je tu... i nestabilna BiH.
Evo Srbija sve trči da napadne Hrvatsku
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 04:02   #62
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Kako je moguće da jedna država "pred bankrotom" naručuje borbene zrakoplove, a onda im "super bogata Hrvatska" šalje kanadere u pomoć po ljeti za gašenje požara?!
Dobro pitanje. Ne bi me čudilo da je u pitanju ucj... ovaj... htio sam reći partnerski prijedlog da se kupe novi avioni u zamjenu za američke kredite ili povoljniji aranžman s MMF-om ili štogod slično.
GaelGarciaBernal is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 12:24   #63
Quote:
GaelGarciaBernal kaže: Pogledaj post
Evo Srbija sve trči da napadne Hrvatsku
Ispij ti kavu.
__________________
Kažu "Sad smo u NATO-u". - Bili smo i u JNA.
P.M. is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 12:56   #64
IMHO, Hrvatskoj je dosta ovih 12 Migova 21 koje bi sada imala (da nisu zapeli u Ukrajini) za mirnodopske potrebe, a trošiti novce (koje nemamo) na "modernije" lovce uopće nema smisla - jer što možemo napraviti sa 6-12 Gripena (koji su po meni najoptimalniji i najlogičniji izbor ako bi se išlo u nabavku) ako dodje do bilo kakvog sukoba? Bolje onda držati ove Migove za patroliranje...
Za bilo kakvu respektabilnu flotu trebaju bar 2 eskadrile jakih lovaca 4. generacije ili 5. generacije. No, oni bi koštali preko 2 mlrd € u najboljem slučaju.
Umjesto toga bolje ulagati u jaki PZO, sustave tipa ruski s-300, američki patriot pac-2, ili izraelski Arrow-2 - koji bi koštali bar 5x manje (2 baterije dometa cca 150 km), a nitko u regiji ne bi mogao ni primirisati hrvatski (ni bosanski) zračni prostor, čak ni sa eskadrilom stealth lovaca.
__________________
...
dax is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 13:58   #65
Ratnim zrakoplovstvom se ne može smatrat 14 zrakoplova. To je smiješan broj koji se ne može suprostavit nikakvom ozbiljnom suparniku u ratnoj situaciji.

Sad izdvajat milijune za tucet aviona koji ruku na srce od 1995 nisu bili potrebni za ništa osim za počasnu pratnju papinog aviona... nisu niti uspjeli presrest onog jadnika u ultrasporoj Cessni koji je letio od Austrije do Hrvatske prije nekolko godina.

Bolje prestat mlatit mrtvog magarca i uložit pare u neku solidnu PZO jer veliko ratno zrakoplovstvo više nikad nećemo imat.
__________________
. .
Leecher is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 14:06   #66
Quote:
Leecher kaže: Pogledaj post
Ratnim zrakoplovstvom se ne može smatrat 14 zrakoplova. To je smiješan broj koji se ne može suprostavit nikakvom ozbiljnom suparniku u ratnoj situaciji.

Sad izdvajat milijune za tucet aviona koji ruku na srce od 1995 nisu bili potrebni za ništa osim za počasnu pratnju papinog aviona... nisu niti uspjeli presrest onog jadnika u ultrasporoj Cessni koji je letio od Austrije do Hrvatske prije nekolko godina.

Bolje prestat mlatit mrtvog magarca i uložit pare u neku solidnu PZO jer veliko ratno zrakoplovstvo više nikad nećemo imat.
Meni je i ovo vrlo logicno.
Koliko bi dosao jedan dobar sustav PZOa koji bi zadovoljio potrebe Hrvatske da pokrije teren.....

Koliko je to u odnosu na kupnje avionasto se prica.....

Imaju li tu kakve cifre....i koji su sustavi najefikasniji......??????
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 14:19   #67
- Dobar PZO da pokrije cijelu RH uopće nije jeftiniji od eskadrile nadzvučnih zrakoplova.
- PZO ne može zamijeniti zrakoplovstvo niti obratno, u miru nikako, a u ratu je najbolja sinergija jednog i drugog.

Imati jednu eskadrilu u slučaju rata možda jest malo, ali:

- postoji baza pilota, tehničara, struke,... pa se onda može u slučaju potrebe (ako postane očite do se stvari ne odvijaju dobro u Europi/susjedstvu) u nekom kratkom-srednjem razdoblju nabaviti dodatne zrakoplove, obučiti nove pilote,... Ako nema nikakvog zrakoplovstva onda je to puno teže ili nemoguće. 90ih smo relativno brzo ustrojili ratno zrakoplovstvo. Zašto? Zato jer smo imali ljude koji su prešli iz JNA.
- dovoljna je i ta jedna eskadrila za kontrolu zračnog prostora u miru, a to smo dužni prema NATOu raditi, mi ili netko drugi umjesto nas.
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 14:29   #68
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
- Dobar PZO da pokrije cijelu RH uopće nije jeftiniji od eskadrile nadzvučnih zrakoplova.
- PZO ne može zamijeniti zrakoplovstvo niti obratno, u miru nikako, a u ratu je najbolja sinergija jednog i drugog.

Imati jednu eskadrilu u slučaju rata možda jest malo, ali:

- postoji baza pilota, tehničara, struke,... pa se onda može u slučaju potrebe (ako postane očite do se stvari ne odvijaju dobro u Europi/susjedstvu) u nekom kratkom-srednjem razdoblju nabaviti dodatne zrakoplove, obučiti nove pilote,... Ako nema nikakvog zrakoplovstva onda je to puno teže ili nemoguće. 90ih smo relativno brzo ustrojili ratno zrakoplovstvo. Zašto? Zato jer smo imali ljude koji su prešli iz JNA.
- dovoljna je i ta jedna eskadrila za kontrolu zračnog prostora u miru, a to smo dužni prema NATOu raditi, mi ili netko drugi umjesto nas.
Kad ovo sve gledas vidis da tu nema ni strategije ni ciljeva....
Iskreno kojem je biseru palo napamet da ukine vojni rok.
To je prva stvar koja je ludost......ovo je divlje podrucje i neznas sta nosi sutra,pa bar da se smanjilo na 3 miseca al da odes i naucis osnove.....

Drugo,naglo se ponasamo kao da smo Keribi ili Jamaica.....piva,koktel i lambada.....a do jucer se ginilo i rusilo....


Ovo oko aviona mi je i shvatljivo da neznaju rjesit pogotovo kad treba dobra para za to......a da ne pricam da bi nastavio modernizaciju M84 tenkova i da je to mogla bit jedna od izvoznih stvari, pa i za nase OS jedan dio....


Al mi se pravimo pametni pa sta Bog da......i svima na ustima Ukrajina
a niko da vidi sta znaci drzava bez vojske......i kada si dao svoju snagu u zamjenu za neke qur...e sporazume...evo im sad neka masu sa ugovorima......
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 14:45   #69
Upravo tako, a mnogi zaboravljaju da je NATO upravo to, ugovor, te vezano uz taj ugovor birokrati i nekoliko zgrada:

North Atlantic Treaty Organization - Organizacija Sjevernoatlantskog ugovora

Danas je, sutra nije,... pa se ti uzdaj isključivo u NATO
many-m is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 14:49   #70
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
Upravo tako, a mnogi zaboravljaju da je NATO upravo to, ugovor, te vezano uz taj ugovor birokrati i nekoliko zgrada:

North Atlantic Treaty Organization - Organizacija Sjevernoatlantskog ugovora

Danas je, sutra nije,... pa se ti uzdaj isključivo u NATO
Kako pise u Sv.Pismu: Cuvaj se i cuvat cu te......
Jedna davna recenica pa sve govori.....samo neznamo citat....
do iduce pizdarije.....pa ce bit puno upita i bjesa....
(nedaj Boze)

Ima jedna jako dobra izjava dida od ovog kokotica iz SJ.Koreje,kaze:
Kada si jak i mocan uvik si u pravu pa i kada nisi, kada si slab i nemocan kada si i u pravu,neces moci biti u pravu.......

Kakav god bio u to neulazim,sa ovim je rekao sve.......
Jasno je da drzava nema love i da nije jednostavno ukucat par milijardi u neko zeljezo,
al zrno po zrno......pametnim planiranjem mozes imati barem nuzno potrebno,a za vise
kako bude......
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 15:05   #71
Bez obzira na to da li smo u NATO ,Hrvatska triba pod svaku cijenu
zadrzati RZ u obliku mlaznjaka.
Novci ce se naci,ne dize se to na kredit na 12 miseci vec na nekoliko godina(decenija?)
Ako ostanemo bez vlastite kontrole zracnog prostora placacemo drugima za taj
servis.
U slucaju bilo kakve agresije na RH ili izbijanje oruzani sukoba npr. u BiH Hrvatska ostaje bez zrakoplovstva i mora se oslanjati na kopnene snage.Dok aktivacija potpore ostali partnera iz NATO moze trajati predugo i vise je nego upitno.
U takvom scenariju bilo kakvi mlaznjak da se nadje u sustavu HV-a dobro bi dosao.Zato se ne smije postavljati pitanje da li je HRZ potrebno jer svakom normalnome je jasno da jeste.
__________________
Dalmacijo Zagoru ti ljubim
zagoraforever is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 15:09   #72
Quote:
many-m kaže: Pogledaj post
- Dobar PZO da pokrije cijelu RH uopće nije jeftiniji od eskadrile nadzvučnih zrakoplova.
- PZO ne može zamijeniti zrakoplovstvo niti obratno, u miru nikako, a u ratu je najbolja sinergija jednog i drugog.

Imati jednu eskadrilu u slučaju rata možda jest malo, ali:

- postoji baza pilota, tehničara, struke,... pa se onda može u slučaju potrebe (ako postane očite do se stvari ne odvijaju dobro u Europi/susjedstvu) u nekom kratkom-srednjem razdoblju nabaviti dodatne zrakoplove, obučiti nove pilote,... Ako nema nikakvog zrakoplovstva onda je to puno teže ili nemoguće. 90ih smo relativno brzo ustrojili ratno zrakoplovstvo. Zašto? Zato jer smo imali ljude koji su prešli iz JNA.
- dovoljna je i ta jedna eskadrila za kontrolu zračnog prostora u miru, a to smo dužni prema NATOu raditi, mi ili netko drugi umjesto nas.
O tome se radi skolovanje pilota,tehnicara,osoblja,operatora.....ostaje nam baza ostaje nam strucni kadar.Ali ocito da je nekome u interesu da se to unisti.Zato RH se ne smije odreci RZ ni pod koju cijenu.!!!!!
__________________
Dalmacijo Zagoru ti ljubim
zagoraforever is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 15:14   #73
Quote:
zagoraforever kaže: Pogledaj post
O tome se radi skolovanje pilota,tehnicara,osoblja,operatora.....ostaje nam baza ostaje nam strucni kadar.Ali ocito da je nekome u interesu da se to unisti.Zato RH se ne smije odreci RZ ni pod koju cijenu.!!!!!
Bojim se da to nadilazi HR mogucnosti i odluke....
jer da bi jedan Kotromanovic koji zna sta to znaci nista ne napravio po pitanju toga......

Ocito je dosta ugovor,bar neko misli!!!!
Zasto ,neznam.

Pazi koji biser je pusti da propadnu na Plesu one MI24 letece topovnjace....
onakih da imas 10 pa super,a ne da trule.....
Cudno totalno........a bojim se da nema veze sa pamecu...
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 15:22   #74
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Bojim se da to nadilazi HR mogucnosti i odluke....
jer da bi jedan Kotromanovic koji zna sta to znaci nista ne napravio po pitanju toga......

Ocito je dosta ugovor,bar neko misli!!!!
Zasto ,neznam.

Pazi koji biser je pusti da propadnu na Plesu one MI24 letece topovnjace....
onakih da imas 10 pa super,a ne da trule.....
Cudno totalno........a bojim se da nema veze sa pamecu...
Da preciziram,nije nikome izvana u interesu da se unisti HRZ vec iznutra.
Imali smo mi ponude Fantome i F-16 ,naravno nije dzabe ali dalo bi se realizirati.
Vec neko iznutra RH pokusaje da slomi borbenu moc HV-a u svim segmentima.
Od HRZ priko MB pa do HRM.
Kupujemo Patrie bez naoruzanja,nemamo ispravne brodove,postojece PBR se prepustaje da propadnu,tenkovi se ne odrzavaju,unistava se PZO pod izgovorom koji je vise nego smijesan,,,,,.....moga bi nastaviti ali bojim se da bi pocea plakat.
Imamo sve uvjete da stvorimo malu ,ali dobro uvjezbanu i opremljenu vojsku.Koja bi bila i te kako faktor sigurnosti u ovom dijelu europe.I sve sami unistavamo.
__________________
Dalmacijo Zagoru ti ljubim
zagoraforever is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 15:25   #75
Quote:
zagoraforever kaže: Pogledaj post
Da preciziram,nije nikome izvana u interesu da se unisti HRZ vec iznutra.
Imali smo mi ponude Fantome i F-16 ,naravno nije dzabe ali dalo bi se realizirati.
Vec neko iznutra RH pokusaje da slomi borbenu moc HV-a u svim segmentima.
Od HRZ priko MB pa do HRM.
Kupujemo Patrie bez naoruzanja,nemamo ispravne brodove,postojece PBR se prepustaje da propadnu,tenkovi se ne odrzavaju,unistava se PZO pod izgovorom koji je vise nego smijesan,,,,,.....moga bi nastaviti ali bojim se da bi pocea plakat.
Imamo sve uvjete da stvorimo malu ,ali dobro uvjezbanu i opremljenu vojsku.Koja bi bila i te kako faktor sigurnosti u ovom dijelu europe.I sve sami unistavamo.
E pa sjajno........kad je tako.
Bar smo sami krivi...
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 15:54   #76
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
E pa sjajno........kad je tako.
Bar smo sami krivi...
Da sami smo krivi barem ja tako mislim.
Imali smo kadar,ljude koji su imali viziju i volju za rad.
Imali smo respektabilna materijalna sredstava,zastarjela ali ipak imalo se nesto.
84-orke nismo modernizirali a mogli smo.Brodove smo upropastili nista novo nismo gradili.Danas smo u situaciji da sam zavidan na Albaniju sta se tice brodova.Pustili smo da nam propadnu MIL MI 24 cistokrvni borbeni helikopter,nismo bili u stanju da sacuvamo barem 4 za ne daj Boze.
Na Patria-ama se stedi na naoruzanju sminkamo sa nekin strojnicama koji ne mogu ni Ladu Nivu zaustaviti ako se ona blindira.Isto sa MIG-ovima dosli smo do toga da ostajemo ,kako izgleda trenutacno,bez mlazne komponente HRZ...
__________________
Dalmacijo Zagoru ti ljubim
zagoraforever is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 16:00   #77
Quote:
zagoraforever kaže: Pogledaj post
Da sami smo krivi barem ja tako mislim.
Imali smo kadar,ljude koji su imali viziju i volju za rad.
Imali smo respektabilna materijalna sredstava,zastarjela ali ipak imalo se nesto.
84-orke nismo modernizirali a mogli smo.Brodove smo upropastili nista novo nismo gradili.Danas smo u situaciji da sam zavidan na Albaniju sta se tice brodova.Pustili smo da nam propadnu MIL MI 24 cistokrvni borbeni helikopter,nismo bili u stanju da sacuvamo barem 4 za ne daj Boze.
Na Patria-ama se stedi na naoruzanju sminkamo sa nekin strojnicama koji ne mogu ni Ladu Nivu zaustaviti ako se ona blindira.Isto sa MIG-ovima dosli smo do toga da ostajemo ,kako izgleda trenutacno,bez mlazne komponente HRZ...
Kako je krenilo,i ovo ce nam biti nedostupno, .....
http://www.jutarnji.hr/multimedia/ar...L_493856S0.jpg
realist is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 16:18   #78
Quote:
hoggar the terrible kaže: Pogledaj post
Ne vidim smisla u nabavi novijih nadzvučnih ptica, u slučaju potrebe branit će nas NATO.
A mogli bi i u potpunosti ukinuti vojsku, ušteda bi bila itekako opipljiva i u slučaju potrebe naši zapadni saveznici poslali bi svoju vojsku na naše granice i obranili nas baš kao što danas to čine u Ukrajini.
Oh, čekaj...
Vec vidim,u slucaju kakve ugroze, nase NATO saveznike estonce,portuglace,belgijce,islandjane i dr.kako hitaju i salje svoje vojnike poginut ako treba da obrane Hrvatsku.
Osim toga imat stranu vojsku na vlastitom teritoriju uvijek je posebna radost
__________________
Jeste, FAŠISTI ste. ~ klonka. Prvo polje hrvatskog grba i povijesne cinjenice
U Njemačkoj lustracija još uvijek 2017.godine traje, u Hrvatskoj nikad nije ni započela!
plus.nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 16:29   #79
Quote:
realist kaže: Pogledaj post
Meni je i ovo vrlo logicno.
Koliko bi dosao jedan dobar sustav PZOa koji bi zadovoljio potrebe Hrvatske da pokrije teren.....

Koliko je to u odnosu na kupnje avionasto se prica.....

Imaju li tu kakve cifre....i koji su sustavi najefikasniji......??????
U principu bi Hrvatskoj zbog konfiguracije teritorija trebale 2 mobilne baterije PZO (zapovjedništvo, radar, lanser) sa dometom preko 100 km (najbolje 150+ km).

Najbolji PZO sustav je ruski S-300 (S-400 isto postoji ali koliko znam to ne prodaju još vani, a radi se i na razvoju S-500). S-300 ima domet 170 km, a cijena jedne baterije je oko 200 mil. dolara (ovisno o izboru raketa) - što je jednako cijeni 3 Gripena, s time da S-300 može rušiti stealth avione (tipa Mig-35 kojeg kupuju u Srbiji narednih godina dok Gripen ne može se nositi sa Mig-35) i koji može istovremeno pratiti (mislim) 12 meta.

Uglavnom, ako je pitanje kupiti 6 Gripena ili 2 S-300, ja glasam za 2 S-300.
Jedini problem S-300 je što nikad nije isproban u praksi napram američkih Patriot sustava. No Patriot je i skuplji...
Hrvatska je nekada imala nefunkcionalan S-300 PZO sustav u Domovinskom ratu, ali je kasnije prodan u SAD: https://www.forum.hr/showthread.php?t=645840
__________________
...
dax is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2014., 16:36   #80
Quote:
dax kaže: Pogledaj post
U principu bi Hrvatskoj zbog konfiguracije teritorija trebale 2 mobilne baterije PZO (zapovjedništvo, radar, lanser) sa dometom preko 100 km (najbolje 150+ km).

Najbolji PZO sustav je ruski S-300 (S-400 isto postoji ali koliko znam to ne prodaju još vani, a radi se i na razvoju S-500). S-300 ima domet 170 km, a cijena jedne baterije je oko 200 mil. dolara (ovisno o izboru raketa) - što je jednako cijeni 3 Gripena, s time da S-300 može rušiti stealth avione (tipa Mig-35 kojeg kupuju u Srbiji narednih godina dok Gripen ne može se nositi sa Mig-35) i koji može istovremeno pratiti (mislim) 12 meta.

Uglavnom, ako je pitanje kupiti 6 Gripena ili 2 S-300, ja glasam za 2 S-300.
Jedini problem S-300 je što nikad nije isproban u praksi napram američkih Patriot sustava. No Patriot je i skuplji...
Hrvatska je nekada imala nefunkcionalan S-300 PZO sustav u Domovinskom ratu, ali je kasnije prodan u SAD: https://www.forum.hr/showthread.php?t=645840
Nema tu kompromisa jedno i drugo!
PZO je jedino kompletna sa borbenim zrakoplovima .
Hrvatska triba funkcionalnu PZO i borbene zrakoplove.
Jedno bez drugoga nema bas velikoga smisla ali ipak bolje zrakoplovstvo i manje efikasna PZO nego nikakva PZO i nikakvo zrakoplovstvo.
__________________
Dalmacijo Zagoru ti ljubim
zagoraforever is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:26.