Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2010., 19:21   #61
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Mene uvijek zanimalo zašto ne ubacuju slanu vodu iz mora u te reaktore i onda kada fino isparava, osim što hladi, mogla bi se ukapljivat zbog radi desalinizacije. Tada bi mogao tu vodu prodat onima koji je nemaju, recimo europljanima u bočicama od po pola litre za 2 eura
Možda zato jer je sol problem
srki is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 19:30   #62
Ma nije ta voda za piće, to je tehnološka voda. Možeš je predati prirodi na filtriranje, to je sve.
Inače, u tim tornjevima za hlađenje su odlični uvjeti za život. Sliči uvjetima pri otvorima špilja, s iznimkom da nije mrzla voda. Ići pretvarati tu tehnološku vodu u pitku bio bi pain in the ass.

Druga opcija je nakačiti pogon za desalinizaciju kraj nuklearne elektrane koja je na morskoj obali. Tu onda imaš more koje hladi tercijarni krug, a nešto otpadne topline možeš iskoristiti i za destilaciju vode iz mora.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 20:45   #63
počela sam se dvoumit oko NE tamo negdje kad sam se nakratko bacila u aktivističke vode zelenih. i malo mi to smrdilo s njihove strane. a i nisam baš puno znala da bi mogla ići uokolo i ljudima govoriti- NE su fuj fuj bekane!

i sad čitam tu što ste sve napisali...i tak mi je drago da nisam govorila ljudima da su NE fuj fuj bekane...

nego, imam pitanje, znam da se nešto spominjala naša nova NE, jel se to pomaklo kuda? kam ju planiraju staviti? i jel se nisu svi skupa hr-slo-eu-neki seljaci koji su napravili prosvjed tukli oko toga kamo će otpad iz krškog? mislim, ak je to tak sigurno ja tim seljacima ne bi ni rekla kaj zakapam ispod njih (oke, sad sam samo zla)

daklem, kako stoji domovina nam po pitanju NE? znam da sam nedavno čitala da hrvatska, divna nam zemlja, planira povećati potrošnju fosilnih goriva u nekom razdoblju, dok praktički svi smanjuju potrošnju... za kog boga naprosto ne naprave nešto korisno?
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 21:00   #64
O nuklearnoj elektrani unutar granica države ima tema ovdje. I ima dosta ljudi koji, čini se , znaju što pričaju.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 21:11   #65


idem
__________________
"This above all: to thine own self be true, And it must follow, as the night the day, Thou cans't not be false to any man " (Hamlet, ll.78-80)

Bowties are cool.
nephthys is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2010., 23:57   #66
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
Ma nije ta voda za piće, to je tehnološka voda. Možeš je predati prirodi na filtriranje, to je sve.
Inače, u tim tornjevima za hlađenje su odlični uvjeti za život. Sliči uvjetima pri otvorima špilja, s iznimkom da nije mrzla voda. Ići pretvarati tu tehnološku vodu u pitku bio bi pain in the ass.

Druga opcija je nakačiti pogon za desalinizaciju kraj nuklearne elektrane koja je na morskoj obali. Tu onda imaš more koje hladi tercijarni krug, a nešto otpadne topline možeš iskoristiti i za destilaciju vode iz mora.
Znam da nije za piće već tehnološka, upravo sam mislio na ovo podcrtano. Imaju čak i ove nuklearke ruske proizvodnje koje plutaju na vodi.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 11:11   #67
Quote:
nephthys kaže: Pogledaj post
počela sam se dvoumit oko NE tamo negdje kad sam se nakratko bacila u aktivističke vode zelenih. i malo mi to smrdilo s njihove strane. a i nisam baš puno znala da bi mogla ići uokolo i ljudima govoriti- NE su fuj fuj bekane!
Vrlo me zanima pogled iznutra...
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 11:13   #68
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
http://www.ted.com/talks/debate_does...ar_energy.html

Evo jedan link na TED debatu u trajanju od 23 minute na temu za ili protiv nuklearne energije. Moji komentari na debatu su slijedeći:
Zanimljivo je da je "zeleni" igrao na sigurnu kartu, kartu straha ljudi od nuklearne katastrofe. Hirošima, Nagasaki i Černobil su duboko urezani u svijest i podsvijest ljudi.
Ako se nevaram, za površinu koju zauzimaju VE je uzimao samo onu koju zauzima sam stup. Promjer lopatica za turbinu od 2,5 kW je cca 100m. Da se pored ti vjetroturbina mogu odvbijati i druge aktivnosti je točna i nije. Mora biti omogućen pristup svakoj pojedinoj turbini i čisto sumnjam da će neki Šima dozvoliti da stalno neki gaze po njegovoj 'šenici, ječmu ili čemu već.

Emisija CO2 životnog vijeka NE naspram VE i SE, na oko, mi se čini nevjerodostojnom. U drugim dokumentima koje sam čitao ta je razlika bitno manja. Pitanje je koje je izvore podataka i na koji način koristio.
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 11:20   #69
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Z
Ako se nevaram, za površinu koju zauzimaju VE je uzimao samo onu koju zauzima sam stup. Promjer lopatica za turbinu od 2,5 kW je cca 100m
?

Quote:
Da se pored ti vjetroturbina mogu odvbijati i druge aktivnosti je točna i nije. Mora biti omogućen pristup svakoj pojedinoj turbini i čisto sumnjam da će neki Šima dozvoliti da stalno neki gaze po njegovoj 'šenici, ječmu ili čemu već.
Vec imamo temu o buci i decibelima.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 11:36   #70
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
?
Jesi pogledao video?

Quote:
Vec imamo temu o buci i decibelima.
Ko je bučio i decibelao?
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 11:54   #71
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Jesi pogledao video?
Upitnik je za one lopatice za turbinu od 2.5 kW.

Quote:
Ko je bučio i decibelao?
Mene onaj zvuk nervira, a VE mogu i ozbiljno ostetit sluh, nije bas da ce djecica veselo skakutat i igrat ringe-raja oko stupa.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 11:54   #72
Quote:
red_shrike kaže: Pogledaj post
Šarlatanstvo. Toplina, tj. energija koja fuziju čini vrućom se troši na svladavanje nuklearnih sila koje priječe sam čin fuzije. Ako se događa na sobnoj temperaturi, što svladava te sile? Dobre želje? Puno je bolja opcija polywell reaktor.
tlak? u vodikovim bombama se fuzija odvija zbog udara x zraka u spremnik D i T... imaš laserske i magnetske fuzijske reaktore(od značajnijih) i laserski rade na principu tlaka.
zanima me samo jel nije moguće na neki način napravit kontroliranu fuziju preko fisije? i jel ima gdje ona lista energije potrebne za fuziju pojedinih elemenata, kolko se oslobodi/apsorbira i to?
Arnold Strong is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 12:13   #73
Quote:
Arnold Strong kaže: Pogledaj post
tlak? u vodikovim bombama se fuzija odvija zbog udara x zraka u spremnik D i T... imaš laserske i magnetske fuzijske reaktore(od značajnijih) i laserski rade na principu tlaka.
Pardon. imao sam na umu reakciju za elektranu koja bi zahtijevala tlak zbog veće gustoće reaktanata koja bi time značila i češće fuzijske reakcije. Nisam mislio na bombe.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2010., 17:17   #74
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Upitnik je za one lopatice za turbinu od 2.5 kW.
Kilovati, megavati, ko će to sve popamtit?
Uglavnom, msilih na 2,5 MW
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 10:37   #75
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Kilovati, megavati, ko će to sve popamtit?
Uglavnom, msilih na 2,5 MW
Razlika od 10^3 i nije tako mala da se ne moze zapamtiti
Lightning is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 12:15   #76
Ako se uzme u obzir beskonačnost brojeva, razlika je jednaka nuli
__________________
PPAF Foto VK Flickr
pobosutljanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2010., 12:17   #77
Quote:
pobosutljanin kaže: Pogledaj post
Ako se uzme u obzir beskonačnost brojeva, razlika je jednaka nuli
ili možda samo teži ka 0?
Arnold Strong is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2011., 23:07   #78
Podzemne NE...

Zašto se NE ne grade ispod zemlje? Da li itko zna odg na ovo pitanje... Uvijek me zanimao odgovor...
IGGY ZAGGY is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 12:13   #79
Quote:
IGGY ZAGGY kaže: Pogledaj post
Zašto se NE ne grade ispod zemlje? Da li itko zna odg na ovo pitanje... Uvijek me zanimao odgovor...


pa zato sto treba iskopati toliku rupcagu da bi se cijela NE sagradila ispod zemlje

recimo da je dugacka i siroka 1km. (vjerojatno je i vise). predpostavimo da je potrebno da bi dobili neki sigurnosni (vjerojatno si na to mislio) faktor trebalo zakopati na minimalno 50m. znaci da bi uspio zakopati na tu dubinu recimo da moramo kopati 80m. to bi bilo 1000m duzine, 1000m sirine i 80m dubine. dobijamo da bi moro iskopati 80000000 kubnih metara zemlje. mislim da dalje nije potrebno objasnjavati.

P.S. ove mjere sam uzeo onako odprilike tako da da bi dobio tocnu potrebnu velicinu rupe bi morao malo preciznije podatke naci.

aj sam pogledaj sliku pa zamisli da to trebas zakopati

http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...w=1920&bih=979
dirtbike is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2011., 12:21   #80
moze jedno pojasnjenje
zasto se uopce rade nuklearne elektrane ako su toliko opasno?
__________________
Mannheim
Justin Credible is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.