Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.11.2016., 00:15   #1
Planina Čvrsnica

Molim iskustva sa Čvrsnice onih koji su bili, koliko je zahtjevna? Koliko vremena traje uspon, prenocista i tako to?
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.11.2016., 23:21   #2
Staza formalno kreće od crkve Sv. Ilije kod Masne Luke, ali nema potrebe da ju se slijedi već odatle. Autom (osobito kakvim terencom ili SUV-om) da se doći do Borićevca, pa i dublje i time uštediti dosta vremena.

Mi smo od Borićevca do vrha Pločno (2228) išli oko 4 sata. Po raznim se blogovima mogu naći uglavnom kraća vremena uspona, ali treba naglasiti da se ona odnose na doba kad na završnom usponu (uz sipinu) nema snijega. Ta je padina okrenuta prema sjeveru, pa se da pretpostaviti da je bez snijega vrlo kratko tijekom godine. Mi smo išli krajem svibnja, snijeg je bio dubok i neugodan, padina je strma, pa smo odlučili taj zadnji ho-ruk napraviti usponom uz stjenovito bespuće desno od nje. Tog su dana osim nas gore išle još dvije skupine, a usprkos spomenutom zaostatku za vremenima s blogova, mi smo bili brži od ostale dvije. Te su obje družine išle gore preko snijega, a pojedinci iz jedne od njih imali su pri tome dosta problema - jedva su došli.

Ipak, u kontra smjeru, spustili smo se prek snijega (djelomično i na guzicama ). Moja je procjena da se ljetos tu snijeg zadržao vjerojatno i do duboko u kolovozu i da je slično svake godina.

Gore je sjajan pogled, stalnu postavu čine dva FBiH vojnika i može se natočiti voda.

Spavali smo noć prije i poslije u Masnoj Luci. Blidinje i Dugo polje središta su hercegovačkog zimskog turizma i tu ima sijaset vikendica koje vlasnici iznajmljuju. Zimi skijašima, ljeti planinarima. Da ih se izguglati dosta lako i onda nazivanjem vlasnika odabrati najpovoljniju za veličinu skupine. Neki od vlasnika traže možda i previše, ali ne svi. Naprotiv, da ih se naći vrlo komfornih po vrlo povoljnim cijenama.

Evo jedan od tih informativnih blogova s dobrim opisom staze:

http://planinarenje.hr/kt/gorja/bih-...a-luka-plocno/

Zadnje uređivanje nvnk : 25.11.2016. at 23:36.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2016., 12:04   #3
Mi smo išli iz Dive Grabovice na bivak Žiško i dalje ferratom kroz Veliki kuk. Ovo je fantastična avantura koju ne preporučam onima bez iskustva na teškim stazama. Računaj da ti za uspon treba skoro cijeli dan (ako uračunamo i odmore). Oprema za ferrate je obavezna, pogotovo kaciga (svako toliko se čuje kako negdje poleti neki kamen).
jedan detalj sa staze




Spavali smo u domu na Vilincu, ujutro se popeli i na vrh Veliki Vilinac.
Na spustu u Divu Grabovicu obavezno smo posjetili Hajdučka vrata (must see)


i dalje kroz beeeskrajni spust do Pl. kuće Žlijeb i nazad u Divu grabovicu. Nije bilo lako popesti se, ali najviše sam proklinjala spust od 2000m u jednom danu.
Za povratak je postojala varijanta preko Zlog potoka i preko Kraljeve čeke, ali ova naša je "najlakša".
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 21:32   #4
Quote:
Prolaznica kaže: Pogledaj post
Mi smo išli iz Dive Grabovice na bivak Žiško i dalje ferratom kroz Veliki kuk. Ovo je fantastična avantura koju ne preporučam onima bez iskustva na teškim stazama. Računaj da ti za uspon treba skoro cijeli dan (ako uračunamo i odmore). Oprema za ferrate je obavezna, pogotovo kaciga (svako toliko se čuje kako negdje poleti neki kamen).
jedan detalj sa staze




Spavali smo u domu na Vilincu, ujutro se popeli i na vrh Veliki Vilinac.
Na spustu u Divu Grabovicu obavezno smo posjetili Hajdučka vrata (must see)


i dalje kroz beeeskrajni spust do Pl. kuće Žlijeb i nazad u Divu grabovicu. Nije bilo lako popesti se, ali najviše sam proklinjala spust od 2000m u jednom danu.
Za povratak je postojala varijanta preko Zlog potoka i preko Kraljeve čeke, ali ova naša je "najlakša".
Ma nema od mene onda nista za ovu planinu, zar nema neka staza laksa?
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 21:33   #5
Quote:
kolega1989 kaže: Pogledaj post
Ma nema od mene onda nista za ovu planinu, zar nema neka staza laksa?


Pa imaš u postu prije mojega opis lakše staze, ona ti je skroz ok.
__________________
Restart and reboot yourself
Prolaznica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2016., 21:54   #6
Quote:
Prolaznica kaže: Pogledaj post
Pa imaš u postu prije mojega opis lakše staze, ona ti je skroz ok.
citao sam al niko da kaze, tezinu uspona, da li je preporucljivo nekome ko je tek poceo planinariti ove godine i ko nije bas u nekoj zavidnoj kondiciji...
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 06:26   #7
Quote:
kolega1989 kaže: Pogledaj post
citao sam al niko da kaze, tezinu uspona, da li je preporucljivo nekome ko je tek poceo planinariti ove godine i ko nije bas u nekoj zavidnoj kondiciji...
Na čemu si ti?
Ursus actor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2016., 14:20   #8
Quote:
Ursus actor kaže: Pogledaj post
Na čemu si ti?
bolje da ti kazem glup si, nego da ti odgovorim na cemu sam, lakse ces podnijeti, ako nemas sta pametno reci nemoj ni pisati. Citao sam da su se penjali i oni koji se uopste ne bave planinarenjem, i smatram da se i ja mogu popeti, raspitujem se o najlaksem usponu, sta je problem? Produzi...
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2016., 09:34   #9
Quote:
kolega1989 kaže: Pogledaj post
citao sam al niko da kaze, tezinu uspona, da li je preporucljivo nekome ko je tek poceo planinariti ove godine i ko nije bas u nekoj zavidnoj kondiciji...
Ne čitam misli, odgovaram samo na pitanje koje je napisano.

Meni se ipak čini da bi tebi bolje bilo koju godinu pričekat s Čvrsnicom. A do tada se "tesat" na manje zahtijevnim planinama.

Nije da je i Čvrsnica baš jako teška, da baš odlučno kreneš, vjerojatno bi došao do vrha. Daju se po forumima naći i ispovijesti ljudi koji su gore došli i bez iskustva i bez opreme i bez vode da su ju ponijeli, ali nije im baš jako ugodno bilo... A planinari se ipak zbog gušta.

BTW, iako, kao što rekoh, nisi sva ova pitanja postavio u izvornom upisu, uz pažljivo čitanje mogao si na njih pronaći odgovore. Neke u samom mom tekstu, a neke u linku koji sam dao (u njegovom tekstu, ali i u grafikonu s desne strane, u priloženoj karti,...).
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2016., 23:48   #10
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
Ne čitam misli, odgovaram samo na pitanje koje je napisano.

Meni se ipak čini da bi tebi bolje bilo koju godinu pričekat s Čvrsnicom. A do tada se "tesat" na manje zahtijevnim planinama.

Nije da je i Čvrsnica baš jako teška, da baš odlučno kreneš, vjerojatno bi došao do vrha. Daju se po forumima naći i ispovijesti ljudi koji su gore došli i bez iskustva i bez opreme i bez vode da su ju ponijeli, ali nije im baš jako ugodno bilo... A planinari se ipak zbog gušta.

BTW, iako, kao što rekoh, nisi sva ova pitanja postavio u izvornom upisu, uz pažljivo čitanje mogao si na njih pronaći odgovore. Neke u samom mom tekstu, a neke u linku koji sam dao (u njegovom tekstu, ali i u grafikonu s desne strane, u priloženoj karti,...).
Procitao sam Vas post vise puta, i link gledao, i hvala Vam ali tu ne pise nigdje ima li laksa staza, samo jedna je prikazana. Ja na planini na kojoj se penjem imam vise staza i zna se kakva je koja, ima staza gdje je i iskusnim planinarima zahtjevan uspon, a ima stana koje su npr duze dosta ali su dosta manje i zahtjevne, i mene zanima da li na ovoj planini ima toga... Kod vas sam nasao samo duzinu trajanja uspona, i da je teska staza na linku, i to oko snijega...
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 11:11   #11
Nisam bila tamo, ali vidi što je google pronašao:
http://planinarenje.hr/kt/gorja/bih-...rsnica/plocno/

Ima popis i opis čak 9 staza. Nisam detaljno čitala. Primjetila sam da ih je autor podijelio u 3 kategorije srednje, jako i ekstremno teške. Samo 2 staze su srednje teške:
http://planinarenje.hr/kt/gorja/bih-...ilinac-plocno/
i
http://planinarenje.hr/kt/gorja/bih-...i-vilinac-plo/
BiNebi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2016., 15:00   #12
Quote:
BiNebi kaže: Pogledaj post
Nisam bila tamo, ali vidi što je google pronašao:
http://planinarenje.hr/kt/gorja/bih-...rsnica/plocno/

Ima popis i opis čak 9 staza. Nisam detaljno čitala. Primjetila sam da ih je autor podijelio u 3 kategorije srednje, jako i ekstremno teške. Samo 2 staze su srednje teške:
http://planinarenje.hr/kt/gorja/bih-...ilinac-plocno/
i
http://planinarenje.hr/kt/gorja/bih-...i-vilinac-plo/
Hvala Vam puno, upravo ovo sam i trazio. Da sam Bogdom onaj link iznad malo pretrazio a ne samo sto je covjek postavio Eto sad je vec korisna tema i za druge planinare. Hvala jos jednom.
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2016., 12:36   #13
Quote:
kolega1989 kaže: Pogledaj post
Procitao sam Vas post vise puta, i link gledao, i hvala Vam ali tu ne pise nigdje ima li laksa staza, samo jedna je prikazana. Ja na planini na kojoj se penjem imam vise staza i zna se kakva je koja, ima staza gdje je i iskusnim planinarima zahtjevan uspon, a ima stana koje su npr duze dosta ali su dosta manje i zahtjevne, i mene zanima da li na ovoj planini ima toga... Kod vas sam nasao samo duzinu trajanja uspona, i da je teska staza na linku, i to oko snijega...
To što sam opisao i link koji sam postavio i jest najkraća i najlakša planinarska staza.

Ovih pak 9 "različitih" iz linka od BiNebi su, kao što si i primijetio, u stvari moj link samo malo proširen. I svode se na samo 2 prave različite opcije. Prvih 7 ti je manje-više 7 različitih varijanti Prolazničine (i sve su dulje i teže od moje), a zadnje dvije su u stvari 2 varijante moje. Razlika je u onome što sam ti i rekao - možeš krenut od Masne luke, a možeš i od Borićevca, ista je staza samo je pitanje ideš li njome od početka ili ju uhvatiš kasnije.

Postoji pak i "deseta"/"treća" mogućnost da gore dođeš pješice. Ne po planinarskoj stazi, nego - po cesti. GoogleMaps kaže cca 19 km (od U-zavoja ispod Konjskog do vrha). Sasvim sigurno nezahtjevno, no moguće vremenski nešto dulje.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 00:25   #14
Quote:
nvnk kaže: Pogledaj post
To što sam opisao i link koji sam postavio i jest najkraća i najlakša planinarska staza.

Ovih pak 9 "različitih" iz linka od BiNebi su, kao što si i primijetio, u stvari moj link samo malo proširen. I svode se na samo 2 prave različite opcije. Prvih 7 ti je manje-više 7 različitih varijanti Prolazničine (i sve su dulje i teže od moje), a zadnje dvije su u stvari 2 varijante moje. Razlika je u onome što sam ti i rekao - možeš krenut od Masne luke, a možeš i od Borićevca, ista je staza samo je pitanje ideš li njome od početka ili ju uhvatiš kasnije.

Postoji pak i "deseta"/"treća" mogućnost da gore dođeš pješice. Ne po planinarskoj stazi, nego - po cesti. GoogleMaps kaže cca 19 km (od U-zavoja ispod Konjskog do vrha). Sasvim sigurno nezahtjevno, no moguće vremenski nešto dulje.
hvala Vam puno, za sad se raspitujem i lagano pripremam, ako uspijem popeti se nabacit cu slike.
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2016., 21:45   #15
Quote:
kolega1989 kaže: Pogledaj post
bolje da ti kazem glup si, nego da ti odgovorim na cemu sam, lakse ces podnijeti, ako nemas sta pametno reci nemoj ni pisati. Citao sam da su se penjali i oni koji se uopste ne bave planinarenjem, i smatram da se i ja mogu popeti, raspitujem se o najlaksem usponu, sta je problem? Produzi...
Evo ti moj putopis s Čvrsnice, možda se nvnk referirao na mene, kada je pričao o neiskusnim planinarima bez vode.

Mislim da ćeš teško naći nešto detaljnije od ovog:

http://crometeo.net/phpbb/viewtopic.php?f=8&t=8046

__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2016., 13:25   #16
Priznajem, jesam.
nvnk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 20:00   #17
Prvo da vas pozdravim, davno sam pitao za ovu planinu eto doslo je vrijeme i uspio sam se popeti, i mogu dodati da staza ka Velikom Vilincu iz Vitlenice, meni nije bila zahtjevna, koliki sam imao strah gledajuci slike i snimke... I sve vise postujem "malu" planinu Konjuh na kojoj sam poceo planinariti jer stvarno ima dosta tezih uspona na njoj nego li ova staza ili staze na Vranici na kojoj sam isto nedavno bio. Nadam se da se mod nece ljuti zbog slika ovdje.

kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 20:03   #18
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2017., 20:09   #19
kolega1989 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2017., 12:10   #20
Imam sijaset pitanja vezanih za ovu planinu pa idem rafalno: ima li netko da je planinario na Čvrsnicu sa psom? Da li je to izvedivo? Kakav je teren? Gojzerice ili mogu proći trail tenisice? Može li se negdje kampirati? Kakva je situacija sa minama?

'Fala!
__________________
vedranfalica.com
ermallion is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:20.