Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.02.2004., 00:01   #1
Papa test

Eto, bila ja kod ginića nedavno.. I sad, pregledava on mene i pomalo ljut što s 21 godinom radim prvi papa-test izjavljuje ''Je li vama netko rekao da imate malu ranicu na grliću maternice? Tu ranicu ima 50% žena i dužne su REDOVITO raditi papa-test''

Ja se zabrinula.. Kakva fakin' ranica? Pitam mamu - nikad čula. Pitam frendicu s medicine - nikad čula...

Nisam nazvala ni za rezultate, djelomično iz zaborava, djelomično iz straha! Stalno to odgađam!

Mama mi je danas rekla neka se ne brinem, da bi me oni ziher odmah nazvali da je nešto alarmantno!

Ne znam, je li ikome poznato ovo o čemu govorim? Girls?

Thanks
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 00:25   #2
za ranicu ne znam...

za papu, znam da su mene zvali... al to je bilo prije... hm... (racunam) 14 godina kad sam zbog kronicne upale bubrega i echerihie pokupila neku upalu...

kak danas rade, ne znam... mene od tada nisu zvali
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 00:35   #3
Re: Papa-test

Quote:
Tinchi kaže:
i pomalo ljut što s 21 godinom radim prvi papa-test
a kada bi se trebalo?
*Girlie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 00:40   #4
Pa čim stupiš u seksualni odnos! Ja sam 'zakasnila' neke 3 godine.. Dobro, malo sam se krivo izrazila jer sad ispada da je stvar u dobi a ne stupanju u spolni život!

Makar... postoje i neke teze da papa treba raditi i 16-godišnjim curama, čak i ako su djevice
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 00:45   #5
onda vjerovatno ako te nisu zvali, nije nista lose...?

ajde onda cu ja bit kao ti otprilike...

*Girlie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 01:02   #6
poznajem zene koje su imale ranicu na grlicu maternice...lijecene su "spaljivanjem' ranice.
jedna od straha nije pristala na spaljivanje nego je samoincijativno zapocela ljecenje domacim uljem od kantariona.
nakon par mjeseci ranici ni traga.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 01:04   #7
mozda pitam glupost al zanima me to u vezi te ranice. u cemu je opasnost, od raka grlica maternice?ima li to veze s tim?
*Girlie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 01:09   #8
moguce su promjene..pa je iz tog razloga treba ukloniti.
Samantha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 01:10   #9
Ranica koju spominjes je vjerojatno eritroplakija. Nista alarmantno, ima je i moja frendica. To je osjetljlivije mjesto epitela, ne bas ranica u pravom smislu. To mjesto je osjetljivije na upalne procese i displazije. Nekad se treba i spaliti. U svakom slucaju, treba to kontrolirati.

Inace, da je stanje alarmantno zvali bi. Pogotovo ako je rijec o privatniku, ali misim da i drzavni zovu.

Papa test ne treba raditi 16-godisnjim djevicama, vec curama koje su krenule sa spolnim zivotom.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 01:28   #10
Kao sto je i Lahor napisala, ta ranica nije rana u punom smislu, vec otecena pojava njeznijeg djela epitela koji je iz cervikalnog kanala izasao na povrsinu grlica maternice i bojom se razlikuje od ostalog dijela. Taj je epitel (ranica) daleko osjetljiviji prilikom upalnih procesa, a moguće su i promjene u smjeru razvoja karcinoma grlića maternice, te ga je iz tih razloga potrebno odstraniti (tzv. “spaljivanje” ranice). Papa test je od velikog značenja u kojem smjeru ide promjene na površini grlića maternice i u cervikalnom kanalu.
Bez obzira sto te ginic nije obavjestio o nalazima, moras biti svjesna da ti sama snosis odgovornost za svoje zdravlje.
Zaboravi na strah i idi po nalaze...
SuzA is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 01:34   #11
Question

u vezi tog spaljijvanja bi me zanimalo malo... kakav je to tocnije proces. naime, znam za spaljivanje bradavica kad netko ima, i kazu da to jako pece, sto je i logicno iz samoga naziva... a kako se onda izvodi to s grlicem maternice? zvuci gadno...
*Girlie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 01:50   #12
Quote:
*Girlie* kaže:
u vezi tog spaljijvanja bi me zanimalo malo... kakav je to tocnije proces. naime, znam za spaljivanje bradavica kad netko ima, i kazu da to jako pece, sto je i logicno iz samoga naziva... a kako se onda izvodi to s grlicem maternice? zvuci gadno...
Jucer sam prezivjela vecu biopsiju nakon koje su mi spalili ranu od biop. na ustima maternice i doslovno od A-Z.
Nije strasno, jedino ne mogu normalno sjediti.
S obzirom na normalne ranice koje nisu velike i spaljuje se njih ciljano, mislim da se nista ne osjeca i da nije strasno.
SuzA is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 14:42   #13
Ma nije meni bad zbog tog spaljivanja, ako ću to već morat radit - nema beda, napravit ću, ipak je to manje zlo od eventualnih malignih promjena..

Makar - ginić nije ništa rekao

Ajde, barem jedna korist od Diane-35 jer smanjuju rizik od raka grlića maternice.

Sad, samo me zanima jel dovoljan jedan papa godišnje ili ih ja moram napravit više?
Tinchi is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 14:53   #14
Ovisi o nalazu - zapravo, na nalazu bi trebalo pisati kada treba ponoviti PAPA test (ako je sve u redu u principu za godinu dana)
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 15:08   #15
Quote:
Tinchi kaže:
Ajde, barem jedna korist od Diane-35 jer smanjuju rizik od raka grlića maternice.

Sad, samo me zanima jel dovoljan jedan papa godišnje ili ih ja moram napravit više?
Otkad su mi dijagnosticirali karcinom zabranjene su mi bilo kakve anti-bebi pille...
Na pitanje zar neke ne smanjuju rizik, odgovoreno mi je (sa )
takve ne postoje....
SuzA is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2004., 15:22   #16
Kontracepcijske (i slicne kao sto su Diane) mogu smanjiti rizik od tumora maternice i jajnika, ali ne i od karcinoma cervixa. Barem ja nisam cula za takvo sto.

Stovise, kontraindicirane su kod displazija visokog stupnja.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 23:34   #17
Na prvi ginekološki pregled djevojka treba doći: nakon prvog spolnog odnosa, ako do 16. godine nije dobila prvu mjesečnicu, ako ima jako bolne i/ili obilne mjesečnice, ako je ciklus neredovit, ako postoji pojačan iscjedak iz rodnice, zbog bolova i/ili krvarenje prilikom spolnog odnosa, ako ima 18 i više godina, a nikad nije bila na ginekološkom pregledu.
Sad mene interesuje ako djevojka nije imala sex normalno je da i bez toga moze doc do gljivicnog oboljenja il do neki tamo bolescuga.. Ako nemozes radit papa nalaz onda bi djevojka trebala makar otic na neki pregled bez da joj neko gura zeljeznu napravu kroz neprobuseni himen.
__________________
I put the k in kool
Zarathustra is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2004., 23:54   #18
Pa djevicama se i ne gura željezna naprava kroz neprobušeni himen.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 01:45   #19
Pa to sam i ja reko .. nego netreba cekat prvi spolni odnos da s eode pregledat, moze to i prije uradit na pregledima gdje se NE GURA sprava u spravu ..
__________________
I put the k in kool
Zarathustra is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2004., 09:14   #20
Pa da, može napraviti ultrazvučni pregled.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:11.