Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.03.2009., 22:26   #121
Irenko je ovo jako lijepo rekla :klap: !!!! Kako su nam većinom djeca manja dug nas put čeka ali najbitnije da su oni živi i zdravi
Veće ljubavi od majčinske nema a ja vjerujem da ljubav izvede ljude na pravi put...
Amrićak is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2009., 23:37   #122
Ja bih se nadovezala na bacanje stvari. I moja baca stvari. Na žalost nemam načina kako to izbjeći ili kako ju, uvjetno rečeno, odviknuti od toga jer jedini način da ju nahranim je listanje slikovnica koje tu i tamo završe na podu pa ih onda dižemo. Osim toga, njoj je jako zabavno kad nešto baci i padne na pod jer proizvede zvuk pa onda obavezno mora vidjeti gdje je palo. Ako je u poziciji da ode po stvar koja je pala, ode i baci ponovno. Meni to izgleda kao faza razvoja, tj. način upoznavanja svijeta. Ako se i nešto razbije, nek se razbije, shvatit će da padanje i nije tako bezazlena stvar. Tako se to meni čini.
Mene brinu druge stvari, a to su da mi odgajatelji ( roditelji, bake djedovi....) previše glorificiramo odrastanje djeteta. To mislim na način da kad god (moje) dijete učini nešto dobro ili se od nje traži da nešto učini, popraćeno je epitetom 'velika' curica. Smatram da mi na taj način indirektno potičemo dijete da bude ono što nije, a to je 'veliko' jer 'velik' u ovom kontekstu znači 'odrastao', a mislim da djeca upravo taj kontekst razumiju. Kakvo je vaše mišljenje o tome?
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 16:28   #123
opet je sveki jučer maloj aplaudirala i silno se veselila kad je ova tukla jednu curicu (sveki ju drži na rukama, nagovara da udari curku po glavi onda uživa u tome)... i danas mala svako tolko i mene udari... ljuta sam, žalosna, bjesna i tako bi rado sveki poslala tamo od kud je i došla.....
E sad, ja se u toj njenoj tući postavim tako da se rasplačem jer me boli pa nek mi da pusu.. možda bi bilo bolje da ju ignoriram, ali ovo mi se nekako učinilo OK...
I živćano baca stvari npr. sa kauča..... stalno joj govorim sunce polako, pomalo, ali šta vrijedi kad dođe baka i sve she... u 27 minuta....
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 18:08   #124
Quote:
Mijaja kaže: Pogledaj post
opet je sveki jučer maloj aplaudirala i silno se veselila kad je ova tukla jednu curicu (sveki ju drži na rukama, nagovara da udari curku po glavi onda uživa u tome)... i danas mala svako tolko i mene udari... ljuta sam, žalosna, bjesna i tako bi rado sveki poslala tamo od kud je i došla.....
E sad, ja se u toj njenoj tući postavim tako da se rasplačem jer me boli pa nek mi da pusu.. možda bi bilo bolje da ju ignoriram, ali ovo mi se nekako učinilo OK...
I živćano baca stvari npr. sa kauča..... stalno joj govorim sunce polako, pomalo, ali šta vrijedi kad dođe baka i sve she... u 27 minuta....

Shvaćam kako se osjećaš i meni bi bilo tako da mi netko potkopa sav moj uloženi trud.Neznam kakav odnos imaš sa svekrvom ali mislim da bi joj sve to na nekakav način trebala reći.Malenu nemoj ignorirati već joj stalno ponavljaj da te to boli,jer djeca koliko god mala bila shvaćaju.Reci joj da ni nju mama ne tuče jer neželiš da je boli...Nerazumijem kako netko poput tvoje sveki može nagovarat dijete da udari dijete ?????
Amrićak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 21:54   #125
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Ja bih se nadovezala na bacanje stvari. I moja baca stvari. Na žalost nemam načina kako to izbjeći ili kako ju, uvjetno rečeno, odviknuti od toga jer jedini način da ju nahranim je listanje slikovnica koje tu i tamo završe na podu pa ih onda dižemo. Osim toga, njoj je jako zabavno kad nešto baci i padne na pod jer proizvede zvuk pa onda obavezno mora vidjeti gdje je palo. Ako je u poziciji da ode po stvar koja je pala, ode i baci ponovno. Meni to izgleda kao faza razvoja, tj. način upoznavanja svijeta. Ako se i nešto razbije, nek se razbije, shvatit će da padanje i nije tako bezazlena stvar. Tako se to meni čini.
točno tako!
sve bebe bacaju stvari i to je normalno, jer tako upoznaju da prostor ima i treću dimenziju. i zato im treba dopustiti da bace igračku na pod, da čuju kakav zvuk proizvede kad padne, da pogledom potraže gdje je.. tako uvježbavaju bacanje i praćenje gdje je igračka završila, uče kakav zvuk prozvede koja igračka (glasan "prasak" od plastike ili metala na parketu, tihi, meki zvuk od plišane igračke, itd), stječu osjećaj o prostoru. isto tako je važno da im se dopusti da sruše npr. toranj od kockica koji smo im sagradili, jer tako uče da mogu promijeniti stvari i utjecati na njih (što je jako važno za kasnije samopouzdanje).
svi klinci prolaze kroz iste faze, na nama je da se informiramo i naučimo zašto je to tako, pa nam je odmah i lakše prihvatiti taj "nestašluk" ili "neposluh"
foresst is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 22:16   #126
moj već neko vrijeme baca što mu dođe pod ruku i uopće me to ne zabrinjava,faza
Da li vi date djeci da prekopavaju ormare? F redovito otvara element u kojem držim plastično posuđe,on sve izvadi vani,najsmješniji mi je kad uđe unutra da dohvati preostalo posuđe
Zasad sve manje dira stvari koje ne smije,za radijatore je odavno skužio da su pec pa im prilazi oprezno.
pink5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 22:57   #127
Quote:
pink5 kaže: Pogledaj post
F redovito otvara element u kojem držim plastično posuđe,on sve izvadi vani,najsmješniji mi je kad uđe unutra da dohvati preostalo posuđe
hehe, ovo s plastičnim posuđem je jedini način da skuham ručak uz nju...iako, dva dana prekopavanja po tome i dosta, treći joj mogu širom raširit i zvat ju da dođe razbacivat tu plastiku, neće me fermat ni pol posto i vješat će se na pećnicu
a kad joj guza samo viri iz ormarića je preslatko


Quote:
Zasad sve manje dira stvari koje ne smije,za radijatore je odavno skužio da su pec pa im prilazi oprezno.
moji su topli pa ih ova svejedno obožava lizat
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 23:02   #128
Quote:
foresst kaže: Pogledaj post
točno tako!
sve bebe bacaju stvari i to je normalno, jer tako upoznaju da prostor ima i treću dimenziju. i zato im treba dopustiti da bace igračku na pod, da čuju kakav zvuk proizvede kad padne, da pogledom potraže gdje je.. tako uvježbavaju bacanje i praćenje gdje je igračka završila, uče kakav zvuk prozvede koja igračka (glasan "prasak" od plastike ili metala na parketu, tihi, meki zvuk od plišane igračke, itd), stječu osjećaj o prostoru. isto tako je važno da im se dopusti da sruše npr. toranj od kockica koji smo im sagradili, jer tako uče da mogu promijeniti stvari i utjecati na njih (što je jako važno za kasnije samopouzdanje).
svi klinci prolaze kroz iste faze, na nama je da se informiramo i naučimo zašto je to tako, pa nam je odmah i lakše prihvatiti taj "nestašluk" ili "neposluh"
Ja pišem po nekom vlastitom viđenju stvari. Imaš li možda kakvu knjigu o odgoju i razvoju djece za preporučiti?
Mene osobno je počelo izluđivati mijenjanje pelena jer se izvija, izmiče, ustaje i razbaca sve stvari koje ima oko sebe. Jedva ju uspijem oprati, a kako stavim pelenu zbilja nemam ni sama pojma.
__________________
Princeza 6.11.2007. Princ 19.09.2011.
Cattleya is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 23:11   #129
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Ja pišem po nekom vlastitom viđenju stvari. Imaš li možda kakvu knjigu o odgoju i razvoju djece za preporučiti?
Mene osobno je počelo izluđivati mijenjanje pelena jer se izvija, izmiče, ustaje i razbaca sve stvari koje ima oko sebe. Jedva ju uspijem oprati, a kako stavim pelenu zbilja nemam ni sama pojma.
kod moje pali ozbiljan ton i malkoc namrgođena faca. dignem prst i kažem stop. digne i onda svoj ali ostane mirna. osjetim da joj treba pokazati granice.
probali smo i sa smirivanjem tipa 'pa moramo promijeniti'..odvlačenje pažnje..ili zaigravanje, no nije baš bilo učintkovito.
zoro007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 23:18   #130
Zapalite sve knjige, volite svoje dijete, budite smireni i instinkt će vas voditi.....
fatalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2009., 23:36   #131
Hvala na savjetima. Počeli smo je polako ignorirati kad baca stvari pa ih u zadnje manje baca. Ali moja nona joj svaki put prigovori kad nešto baci i samo njoj baca, baš za dišpet, što bi mi rekli.
A što se tiče otvaranja ladica s loncima meni su svi lnčići za kuhanje polupani jer je malena "kuhala" u njima.
abilan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 10:58   #132
Quote:
Amrićak kaže: Pogledaj post
Shvaćam kako se osjećaš i meni bi bilo tako da mi netko potkopa sav moj uloženi trud.Neznam kakav odnos imaš sa svekrvom ali mislim da bi joj sve to na nekakav način trebala reći.Malenu nemoj ignorirati već joj stalno ponavljaj da te to boli,jer djeca koliko god mala bila shvaćaju.Reci joj da ni nju mama ne tuče jer neželiš da je boli...Nerazumijem kako netko poput tvoje sveki može nagovarat dijete da udari dijete ?????
pa njima je baš super ako djete nekog čupa, ako lupa po glavi (lupamo i mi po loncima, ali samo da čujemo "super" zvukove), kad uzme slikovnicu pa kida listove to je zabava za odrasle kojoj nema kraja, samo čekam da ju krenu učiti prostačiti.... jer od kad se rodila mama je glupa, tata je škritca i sl... jedno sam zamolila da se tako en razgovaraju pa se fino izderačila na mene i otišla, nije je bilo 3 tjedna, ali kvarpcu, opet se vratila
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 11:01   #133
u svezi glede suđa:
ima dvije "njene" ladice -jedna sa plastičnim posudama i jedna sa krpama i ormar sa vrečicama u njih smije i tri dana ih prekopava, pa tjedan dana ne... ostale ladice i ormari su joj jednako dostupni ali u njih joj ne dam, kad otvori ja zatvorim (ili ona kako kad).... možada bi mi bilo lakše da postavim one zaštite na vrata koje sam kupila, ali nikako....
__________________
I,M i F ja sam na ovoj planeti da sretne Vas učinim......
Mijaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2009., 11:32   #134
Quote:
Enid kaže: Pogledaj post
Dobro primjećeno. Mi se dosta često ne slažemo oko odgoja i to je poprilično problematično, zbunjujuće za dijete. U tom trenutku kada vidim da krivo postupa uvjek se nađem rastrgana između nagona da joj pomognem i na licu mjesta se razračunam s njim i onog što znam da bi trebalo, a to je pusti sad poslje ćeš majmunu objasnit di je pogriješio.
Ovo me pomalo podsjeća na naš slučaj. Iako je kod nas tako da se najčešće slažemo, kada su u pitanju one važne, najozbiljnije stvari, moj dragi se pretvori u totalnu budalu. Upravo smo sinoć imali takvo jedno veselje.

OK, klinka je pretjerala, fakat me je izludila, osramotila i sve to, i kada smo došle doma prilično oštrim i glasnim tonom sam joj objasnila što je napravila i koje su posljedice i za mene je ta priča bila gotova. Ali on ju je zajebavao još sat-dva, sve dok nije jadna pobjegla na spavanje. Npr. on je za kaznu otjera da sama sjedi u spavaćoj sobi u kojoj je mrak, a ona se mraka boji. I što mi je najgore, ne prestaje srati, te ovo, te ono... Ona je već valjda i zaboravila o čemu je riječ, ali on i dalje pizdi... Meni već dođe da mu zaklopim gubicu, već i mene iznervira.

Ali meni ne pada na pamet da mu šutim kada mislim da nije u pravu. Prvo mu pokušam lijepo reći da je pretjerao, što rijetko ima efekta. Na kraju mu znam vrlo otvoreno (iako pazim da mala ne čuje baš one najgore izraze) reći da sere bez voznog reda i da prestane biti bezosjećajni moron. Jako mi je žao, ali ne pada mi na pamet da djete i meni pripiše njegova sranja, ili da mi jednoga dana kaže: vidjela si kako se ponaša, a ipak si bila na njegovoj strani. Pokušala sam s njim milion puta razgovarati o tome, objasniti mu na primjeru njega i njegovog oca, i popravlja se, sto puta reagira ispravno. Ali zato sto i prvi put zasere za sve ono prije toga.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 20:01   #135
što se tiče bacanja stvari vidim da sam nešto zaboravila reći:
meni ne smeta kada dijete baca stvari-jer vidim da on to čini zato što su mu zanimljivi zvukovi koji se proizvedu,da mu je baš super kad se toranj od kockica uruši u 100 komada po cijeloj sobi itd.
da želi baciti nešto što bi ga ozljedilo ili nešto što meni ne odgovara da baci(a nikad ne želi),rekla bih mu: ne želim da mi baciš tu vazu jer mi je draga,ne bih htjela da se razbije.i znam da ju ne bi bacio-naviknuo je poštivati tuđe granice.a da treba,da ju on baš želi baciti,uzela bih mu tu vazu-odgovorno bih stajala iza svog postupka.
dijete uči da ja imam svoje potrebe,svoje želje,svoje granice-da se te potrebe,želje i granice MOGU RAZLIKOVATI od njegovih potreba,želja,granica-to je sasvim ok jer svi smo različiti.i NEMA POTREBE IZJEDNAČAVATI te potrebe,želje,granice-nema potrebe da "NETKO POPUSTI",radi se samo o poštovanju drugoga.ja od njega ne tražim da on popusti,tj. da kaže: ne želim ti baciti tu vazu.meni je ok ako ju on baš želi baciti,ja to poštujem,ali JA NE ŽELIM da ju on baci,to su moje granice,koje on poštuje.
radi se o ravnopravnom dostojanstvu.
irenko007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 20:24   #136
a što se tiče sukoba roditelja oko odgoja npr.:
SUKOB djetetu NE SMETA,može mu smetati jedino NAČIN NA KOJI SE SUKOB VODI.
dosta partnera misli da se ne smije svađati pred djetetom,da se ne smiju pred djetetom ne slagati-dijete uči da sukoba nema,da su svi ljudi isti i da imaju iste potrebe-a to nije točno,nego čista laž.
kad partneri oko nečeg imaju različito mišljenje-ok je o tome raspravljati pred djetetom,dijete uči da su ljudi različiti.
bitan je NAČIN: ako se svađe odvijaju s ravnopravnim dostojanstvom,dijete uči da:
-smo različiti i to je ok
-da se razlike ne trebaju izjednačavati: ok je ako mama želi jedno,a tata nešto sasvim drugo,nema potrebe da netko traži od drugog da se ovaj mjenja(jer na to,iskreno,nitko nema pravo)
-ljude poštuje onakvima kakvi jesu
-sebe poštuje i shvaća sebe ozbiljno
irenko007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 21:00   #137
U redu je po jednoj strani,nismo svi isti ni idealni.....
Ali,mislim da je rijec o sukobljavanju roditelja,sto se tice razlicitih stavova o odgoju...jedan kaze moze,drugi -ne moze...takve stvari su zabranjene pred djecom....
Druge rasprave,misljenja..tu se slazem,ako nisu svade,od kojih djete ima traume...
__________________
Zivot nije za dusu meku.........a ja sam bas ta!!!..... Al imam 3 razloga da to promijenim!
oraščić is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 22:58   #138
Shtefy da ne vodi ovaj moj dvostruki život?

Tak sam ja jučer malu potjerala u kaznu (da stoji u hodniku minutu dvije), a onda dođe dotični i ugasi joj svjetlo. mislim čemu to? on ne kuži, misli da me je podržao što je super ali na krivi način.
Enid is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2009., 23:27   #139
Quote:
oraščić kaže: Pogledaj post
U redu je po jednoj strani,nismo svi isti ni idealni.....
Ali,mislim da je rijec o sukobljavanju roditelja,sto se tice razlicitih stavova o odgoju...jedan kaze moze,drugi -ne moze...takve stvari su zabranjene pred djecom....
Druge rasprave,misljenja..tu se slazem,ako nisu svade,od kojih djete ima traume...
općenito,ja ne vjerujem u dopuštenja/zabrane-jer znam da se tu radi o čistom
ispoljavanju moći,tj.-netko zapovjeda,a netko sluša-netko je povlašten,a netko ponižen.
obitelj je za mene obitelj,a ne policijska država.
obitelj za mene znači da ima mjesta jedino dogovoru u kojem sudjeluju svi njeni članovi koji se jedni prema drugima odnose s ravnopravnim dostojanstvom.
u to ja vjerujem..
i pošujem druge koji ne misle tako
irenko007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 00:02   #140
doista se teško odmaknuti od tradicionalnog načina odgoja- imamo jako malo primjera na koje se možemo "ugledati" jer smo i mi većinom generacije podignute na tim temeljima.
kod nas,pošto smo općenito slabo razvijena zemlja,ima i jako malo "demokratskih" obitelji,a kamoli onih temeljenih na ravnopravnom dostojanstvu.
samo,na kraju se čudimo "poludjelim" teenagerima ili djetetu koje s 12 godina krade itd,itd...
znam da je jako teško poštivati dijete ako na kraju sami sebe ne poštujemo-i mislim da je to užasno bolno i za roditelje i za dijecu.
doista te razumijem (ne govorim to niti sa sarkazmom niti da bih se pravila pametna-da opet ne bi bilo zabune).
iako moram priznati-ne kužim odkud ti "manipulacija"?jer ja pričam o dogovaranju-i to takve vrste da ljudi koji u tom dogovoru sudjeluju doista poštuju različitosti koje postoje među njima.
ma ok,nothing matters

Zadnje uređivanje Tashi : 21.11.2011. at 17:39.
irenko007 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:19.