Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2007., 09:06   #21
Ma jasno. Nemam niš protiv onih savjesnih, dapače.
Problem je u tome da neki od njih misle da su Bogom dani, a kad ih nekaj (ne daj Bože stručno) pitaš, naprave priču i filozofiju k'o da ih pitaš nekaj o satelitu, a ne običnoj rupi.
Naši dimnjačari (lokalni) shvaćaju da je to puko ubiranje novaca, bez da "svoju kefu gore-dolje turi".

Ako se već mora platiti, ja za to želim vrhunsku uslugu.
To je poanta moje priče, i nikaj više. Mislim da se mnogi slažu sa mnom u tome.
Nažalost, nije samo riječ o dimnjačarima

Hvala svima na odgovorima
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 09:36   #22
Puno hvala na pomoci, Veiss.
Sto mi preporucas, na kraju balade... Koji kotao da uzmem?
(Sto da radim?)
XENON2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 15:40   #23
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Puno hvala na pomoci, Veiss.
Sto mi preporucas, na kraju balade... Koji kotao da uzmem?
(Sto da radim?)
Pa preporučam da kupis Vitolig i napraviš novi dimnjak
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 15:42   #24
Slazem se.

Mozda bolje da sazidam novu kucu... (sala)
XENON2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 15:49   #25
prvo sazidaj dimnjak,pa onda vidi kolika kuca bi bila dostatna za taj dimnjak!
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 15:56   #26
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Pa preporučam da kupis Vitolig ...
Čuj, ima li kakav popust za nas, forumaše, od, recimo jedno 25% na danu cijenu (naravno s PDV-om), pa da si ga i možemo priuštiti?
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 16:10   #27
Za moj "zanimljiv" dimnjak imam slijedeca saznanja:

Viessmann Vitolig 150
--------------------
40 kW - iz dijagrama trazi fi=200mm (za 38 kW trazi fi=180 mm)
za dimnjak od 10m visine


Buderus Logano S121
--------------------
38 kW - iz tablica trazi fi=180 mm
za dimnjak od 10 m visine


Znaci ista stvar sto se tice peci i dimnjaka.

Viessmann kosta oko 17000 kn, Buderus oko 13000 kn.

Zasto po mojim proracunima dimnjaka, dimnjak treba funkcionirati normalno, a proizvodjaci kotlova to ne preporucaju. Je li u pitanju faktor sigurnosti?
Radio sam proracun prema DIN 4705 EN 13384-1
Odradio sam proracun na papiru (sa parametrima kotla) i u Kesa Aladin-u - software za proracun dimnjaka.

Odgovora, ocito, nema.
Zahvaljujem svim na pomoci i smatram ovaj post zatvorenim.
XENON2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 19:19   #28
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Čuj, ima li kakav popust za nas, forumaše, od, recimo jedno 25% na danu cijenu (naravno s PDV-om), pa da si ga i možemo priuštiti?
Vrlo rado prijatelju, kad bi to tako išlo

Ali nažalost, nije Martin Viessmann baš tako darežljiv
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 19:33   #29
Quote:
XENON2 kaže: Pogledaj post
Zasto po mojim proracunima dimnjaka, dimnjak treba funkcionirati normalno, a proizvodjaci kotlova to ne preporucaju. Je li u pitanju faktor sigurnosti?
Radio sam proracun prema DIN 4705 EN 13384-1
Odradio sam proracun na papiru (sa parametrima kotla) i u Kesa Aladin-u - software za proracun dimnjaka.
Sigurno da je uzet u obzir veliki faktor sigurnosti, o tome uopće ne treba govoriti. Ali isto tako je sigurno da s lošim dimnjakom loše radi. Da li će to tebi raditi ili ne ja ne mogu sa sigurnošću reći.
Evo, to je odprilike politika Viessmanna. Ako niste 100 % sigurni da je sve prema pravilima struke i uputama proizvođača radije nemojte kupiti uređaj.
Za razliku od nekih drugih predstavnika renomiranih proizvođača, Viessmann nema trgovački orjentiranu politiku. Zadatak je da njihovi uređaji rade dobro, a ne da se prodaju u svakoj pekari pa da se onda zbog loše ugradnje, eksploatacije... javljaju problemi u radu. Manje ih se proda, ali skoro svaki kupac je zadovoljan proizvodom i uslugom. Barem bi trebao biti.

Mi primarno radimo Viessmann, ali svi koji su kupovali Buderus u Ferotermu mogli su vidjeti moju firmu na popisu ovlaštenih servisera. Prema tome, poznam i neke druge proizvode i proizvođače. Generalno je problem s dimnjacima i vlagom u drvetu isti na svima.
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 19:44   #30
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Čuj, ima li kakav popust za nas, forumaše, od, recimo jedno 25% na danu cijenu (naravno s PDV-om), pa da si ga i možemo priuštiti?
A onda kupi Buderus ak je Viessman škrt na popustu heheheheh (SALA MALA)

-Buderus S121 38kw 11.495,00 kn
-Set za kontrolu temperature povratnog toka 1.990,53 kn
-Termički ventil 305,00 kn
-Akumulacioni spremnik:
800 lit. 4.682,00
1000 lit. 5.483,00
1500 lit. 7.955,00
2000 lit. 9.982,00

Moj je prijedlog 2000 lit. Buderus preporuča 50 lit/kw snage kotla.

A tko neće netreba uopće.

Konkurencija ne šteti, cijene su VPC

na njih može 20% dolje za gotovinu pa 22% gore i to je to.

Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 20:47   #31
ajd pojani taj pojam akumulacijskog spremnika'

spremnik tople sanitarne vode ili šta?

ili je to topla voda koja kruži cijevima.

Mislim 2000litara....za šta?
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 21:45   #32
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
ajd pojani taj pojam akumulacijskog spremnika'

spremnik tople sanitarne vode ili šta?

ili je to topla voda koja kruži cijevima.

Mislim 2000litara....za šta?
Ajmo jednostavno.

Da, to je voda koja kruži cijevima (sustavom grijanja), nema veze sa sanitarnom vodom.

Ako imaš plin ili lož ulje i još k tome recimo programabilni termostat gdje programiraš kad se grijanje pali ili gasi, imaš jednostavno rečeno konfor. Mislim da se slažeš sa time?? Boli te briga jel dan ili noć, ne razmišljaš jeli će biti toplo ili neće u određeno vrijeme, platio si regulaciju i ona razmišlja umjesto tebe. Po danu se griješ, po noći ide smanjeno, ali te ujutro doćeka topli stan.

E to ti je akumulacija. Kako?? Spremnik koristiš da u jega pohraniš energiju koju ćeš trebati kasnije. Da se nebi morao ujutro dignuti rano da naložiš peć, nahajcaš ju navećer prije spavanja, zagriješ spremnik do vrha ili 80-90C, prigušiš kotao na drva, i boli te briga. Po noći ne grije jako jer je noćni režim, a ujutro te bez tvog dizanja doćeka topli stan. Kad pojedeš doručak i popiješ kavicu, odeš u kotlovnicu, otvoriš kotao koji se nije pogasio, ubaciš drva i bog te veseli. I naravno ovdje možeš imati programabilni termostat da ne vodiš brigu.

I to nije samo kod pirolize nego to funkcionira i na klasićan kotao na kruta goriva. Kad je stigla piroliza, krenulo se sa tom takozvanom akumulacijom.Zašto?? Kroz par godina uštediš na drvima jer piroliza ima veliku iskoristivost pa ti je isplativo uložiti u akumulacioni spremnik kako bi imao konfor kao na plin i ložu, a u stvari se griješ jeftino i na drva. Glavni problem je kod drva KONFOR, zato se predlažu spremnici.

Zašto veliki spremnik?? Što je veći to ti je autonomija preko noći duža pogotovo kod niskih vanjskih temperatura.

Da se razumijemo, prića se da piroliza drži i do 24 sata. Ako ćemo iskreno i klasićan kotao drži 24 sata ako ga prigušiš. Razlika je u kvaliteti sagorijevanja (velika iskoristivost-manja potrošnja drva nasuprot klasike) i u tome što sagori sve do temelja, gotovo nema pepela kod pirolize. Ali je uvjet drva NIKAKO iznad 20% vlažnosti, a to u prenesenom smislu znaći da pripremaš drva godinu dana unaprijed.

Ovakvih sustav je bilo i prije samo vrlo vrlo vrlo rijetko. Tako imam konkretno napravljeno i ja kod sebe i to već cca 6 godina, samo tada još kod nas nije bilo pirolize pa sam stavio Cenrometaalov kotao na kruta goriva.

Eto to ti je to.
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2007., 23:53   #33
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
Vrlo rado prijatelju, kad bi to tako išlo

Ali nažalost, nije Martin Viessmann baš tako darežljiv
Drago mi je da je netko spomenul razlike u cijeni Viessmanna i Buderusa, tak da ja ne moram

Kak radiš s oba proizvođača, možeš li navesti neke razlike odnosno prednosti i nedostatke jednog ili drugog?
Zašto je V skuplji skoro 50% ?
Nisam pristaša jeftinih rješenja, tako da 10% cijene mi ne bi bilo problem, no ova mi je razlika ipak malo prevelika.

Usput, kao što prije spomenuh, i češki Viadrus ima pirolitički kotao. Ne mislim da su ista klasa kao Vie ili Bud, no imaš li kakvih iskustva s njima?

BTW, dečki svaka Vam čast, puno sam naučil čitajući teme u ovom poglavlju
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 08:11   #34
Quote:
Zvon kaže: Pogledaj post
Drago mi je da je netko spomenul razlike u cijeni Viessmanna i Buderusa, tak da ja ne moram

Kak radiš s oba proizvođača, možeš li navesti neke razlike odnosno prednosti i nedostatke jednog ili drugog?
Zašto je V skuplji skoro 50% ?
Nisam pristaša jeftinih rješenja, tako da 10% cijene mi ne bi bilo problem, no ova mi je razlika ipak malo prevelika.

Usput, kao što prije spomenuh, i češki Viadrus ima pirolitički kotao. Ne mislim da su ista klasa kao Vie ili Bud, no imaš li kakvih iskustva s njima?

BTW, dečki svaka Vam čast, puno sam naučil čitajući teme u ovom poglavlju
Dobro je znati cijene. Ja neznam kak se stvari kreću kod Viessmana. Moje je mišljenje da sa dva proizvođača nemožeš raditi ako želiš da to bude kvalitetno, jer su to firme toliko širokog spektra da jednostavno nemožeš imat sve u malom prstu. Što, ako, gdje, zašto, praksa, reklamacije i ostalo, jednostavno dva proizvođača su previše.

Kaj se tiće cijene Viessman je uvjek bio skuplji jer se uglavnom svrstava recimo u rang sa Mercedesom. Zašto je to tako?? Neznam, njihova poslovna politika.

Moje osobno je mišljenje da su to jednako kvalitetne firme i da su nijanse nepotrebne za raspravu. Mislim da je Buderus pristupaćniji malim kupcima zbog koncepta regulacije koje su moram ih pohvaliti već više od 10 g na Hrvatskom jeziku, dok je Viessman tih davnih dana imao regulacije sa simbolima (ne riječima) kao i npr. Wolf. Tako su ju mogli prodati bilo gdje u svijetu samo su prevodili prospekte. Dok razvoj jezične regulacije košta mnogo više. Osim toga Buderus je u sustavu Bosch grupe koja ima gotovo 300.000 zaposlenih pa netreba čuditi da mogu biti jeftiniji (ubijaju konkurenciju). Tako da je trenutno BBT Termotechnik najjača takva grupacija u svijetu. A da ne spominjem koje su sve tvrtke još kupljene od strane Buderusa.

Ovdje je cijena koju sam napisao i malo jeftinija jer sam akumulacioni spremnik ponudio od drugog proizvođača (Austrijskog), jednako kvalitetnog jer proizvode samo spremnike pa su povoljniji a to je kod nas u Hrvtskoj vrlo bitno. No međutim evo i cijene Buderusa i mislim da je opet jeftiniji koliko čujem od Viessmana:

-Buderus spremnik 850 lit. 7.117,00 kn
-Buderus spremnik 1000 lit. 7.472,00 kn


Moje je mišljenje a to izlačim iz višegodišnjih iskustava da je Viessman bolji u čeličnim kotlovima što će priznati i u Buderusu. Jer njihova je orjentacija na čelik budući nemaju vlastitu ljevaonicu kao npr. ni Wolf, nego drugi ljevaju gus za njih.

Buderus je definitivno bolji u gusu u kojem imaju gotovo 300 g iskustva i ljevaju u vlastitoj ljevaonici u Wetzlaru u Njemačkoj i stvarno im nema premca u tome.

E sad, tko koliko proda tako formira cijenu. Moje je mišljenje da Viessmann definitvno proda u Hrvatskoj manje kotlova za obiteljske objekte a Buderus više pa je i samim tim cijena kod Buderusa niža, dok za velike objekte više kotlova prodaje Viessman. A ovo netreba čuditi jer je Buderus duže prisutan na tržištu nego Viessman

A kaj se tiće Viadrusa, to je najjaća Češka firma u proizvodnji kotlova, također imaju vlastitu ljevaonicu gusa i višegodišnje iskustvo u lijevanju, proizvode i gusane radijatore. Ja osobno nenam iskustava sa njima niti sam vidio njihove proizvode u primjeni ali mislim da je firma OK. Sad su dobili konkurenciju jer je Buderus između ostalog kupio njihovu prvu konkurenciju u Češkoj.

Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 09:07   #35
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Moje je mišljenje da sa dva proizvođača nemožeš raditi ako želiš da to bude kvalitetno, jer su to firme toliko širokog spektra da jednostavno nemožeš imat sve u malom prstu.
Potpuno se slažem s tobom. Zato sam i napisao da radimo primarno Viessmann, a kako do pred 4-5 godina nismo mogli živjeti samo od Viessmana bili smo prisiljeni raditi s jefitinijim uređajima. Svi znamo kakva je bila situacija u Karlovcu... rat, uništena sva industrija u privatizaciju... da dalje ne nabrajam.
Sada se nasreću situacija polako ali sigurno mijenja. Viessmann sada ima kupca. Velik dio kupaca mi dođe već s točnim modelom uređaja i znaju što hoće i zašto hoće Viessmann.

Mi smo ionako bazirani na velike sisteme, a tamo nam Viessmann prolazi gotovo uvijek. A da imamo sada već i puno malih (kućnih) sustava, fakat imamo.

Polemike tipa "Buderus je bolji ili Viessmann je bolji" bi ostavio za neku drugu temu ili nekim drugim ljudima... Mislim da su oba proizvođača renomirana i sigurno vrlo kvalitetna. A razlika u cijeni... kao što je kaže moj prijatelj: " Audi je vrhunski auto, ali Mercedes je Mercedes "
__________________
Viessmann service team
viess is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 09:18   #36
Quote:
viess kaže: Pogledaj post
A razlika u cijeni... kao što je kaže moj prijatelj: " Audi je vrhunski auto, ali Mercedes je Mercedes "
HAHAHAHAH, Mercedes je Mercedes, Ali je Audi bolji i skuplji
Nimalo Vazan is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 10:14   #37
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post

...............
e fala ti na objašnjenju. slutio sam da je u pitanju tak nešto.

samo, malo me čudila ta količina 2000l. u mom ctc-u na ložu spremnik je valjda 120l...ali ok kao što kažeš s regulacijom sve naštimaš pa ti ne treba velika akumulacija.

ok, sve jasno, amo koliki je taj spremnik za 2000lit? pa moj rezervoar za ložu je 1500l! Pa to je cijela hrga....treba to ugurati u kotlovnicu
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 08:43   #38
Quote:
Edgar kaže: Pogledaj post
e fala ti na objašnjenju. slutio sam da je u pitanju tak nešto.

samo, malo me čudila ta količina 2000l. u mom ctc-u na ložu spremnik je valjda 120l...ali ok kao što kažeš s regulacijom sve naštimaš pa ti ne treba velika akumulacija.

ok, sve jasno, amo koliki je taj spremnik za 2000lit? pa moj rezervoar za ložu je 1500l! Pa to je cijela hrga....treba to ugurati u kotlovnicu

pa koliko tek treba vremena i drva za ugrijati tih 2000L!

ujutro kad je voda recimo u sistemu hladna,koliko treba vremena da se sistem zagrije?inace sada kad nalozim trebam 1h da voda dostigne temperaturu od 70stupnjeva,bojim se i pomisliti koliko bi trebalo sa spremnikom....
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 08:57   #39
Quote:
spoki007 kaže: Pogledaj post
pa koliko tek treba vremena i drva za ugrijati tih 2000L!

ujutro kad je voda recimo u sistemu hladna,koliko treba vremena da se sistem zagrije?inace sada kad nalozim trebam 1h da voda dostigne temperaturu od 70stupnjeva,bojim se i pomisliti koliko bi trebalo sa spremnikom....
To je negativno razmišljanje.
Razmisli koliko treba da se voda ohladi tj., koliko vremena još grije nakon kaj se peć ugasila. To zapravo i je ideja: držiš konstantnu rezervu tople vode, tak da ni u kući nema promjena temperature (osim onih namještenih termostatom), baš k'o da griješ na plin ili naftu.
Zvon is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 09:21   #40
Quote:
Nimalo Vazan kaže: Pogledaj post
Nitko od proizvođača ne propisuje dimnjak manji od izlaza na kotlu kad su u pitanju kruta govori, također ni Viessman. Zato su rekli da ne preporučuju sužavanje. Ako riskiraš i namontiraš tako, i dimnjak ne vuče što će biti vrlo vjerojatno, kad ti dođu na reklamaciju jednostavno če donjeti zaključak da ti dimnjak ne odgovara i možeš se slikat. Neki od proizvođača dozvoljavaju dimnjak istog promjera kao i izlaz kotla ali moraš zadovoljiti visinu. Koja je to visina najbolje je provjeriti kod proizvođača jer su oni to isprobali. Svaki kotao funkcionira drugačije, pa tako pravilo za Viessaman ne mora vrijediti recimo za Buderus i obratno. Dimnjak može biti i niži ali tada u pravilu mora biti večeg promjera. Ako mene pitaš nebih riskirao definitivno. Na takav dimnjak sumnjam da če ti kotao dobro raditi. Eventualno da je isti promjer kao i kotao budući je visok 10m. Ali na ovakvo što nebih riskirao. Neznam za Viessman ali znam da kod Buderusa takve stvari ne funkcioniraju i u to sam se uvjerio na više mjesta. Kad su se zadovoljile preporuke proizvođača isti kotlovi su funkcionirali savršeno.
točno,ja imam buderus logano na kruta goriva koji je potpuno nov,ali nažalost spojen na dimnjak od 16cm i pokazalo se kao katastrofa,kondenzat se sljeva,dim ide više na vrata nego na dimnjak,smola se uhvatila u ogromnoj količini
-preporuku sam dobio-novi dimnjak zidat,promjer 20cm,sa što manje zavoja i onda bi trebalo biti ok
javit ću sljedeću zimu,sva sreća što je ova zima blaga jer bi se smrzao zbog dimnjaka
molio bih jedino preporuku dali je netko spajao ovakvu peć "buderus logano g201 46KW na inox dimnjak? dali bi bilo razlike inox-zidani ?
-i još me zanima kako se izračunava potrebna snaga radijatora za prostoriju?
hvala
gazda-zgb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:29.