Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.03.2007., 11:58   #201
bez uvrede....nije da ne vjerujem u prirodnu medicinu. Ali odgađati operaciju, koja je ZAISTA BEZAZLENA ,nadajući se da će čempres upaliti je bez veze.Pogotovo kod mladih cura, koje nisu imale djecu,a postoji šansa da ostanu bez jajnika.
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2007., 16:08   #202
Quote:
filozofija kaže: Pogledaj post
simona i simba,hvala na odgovorima i podršci.još me nešto zanima-svi govore da se i nakon operacije ciste vraćaju.jeli to znači i sljedeću operaciju ili postoji neka lakša alternativa? nakon koliko vremena se vrate ciste?uh...
Ja sam operirana prije četiri godine, u međuvremenu trudnoća i dojenje, i sad se na lijevom jajniku pojavila mala cista. Još mi ne smeta, kontroliram se. Vjerojatno je i to kod svakoga drukčije. Nekome prije, nekome kasnije, nekome nikad... to ne možeš znati. Ali sad lijepo odi na operaciju i niš ne brini
simona is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 13:01   #203
Cure, jeste li probale sa cajem Vrkuta?
Navodno je dobar za endometriozu? Meni ga je frendica preporucila i navodno joj se endometriotična cista smanjila..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 13:03   #204
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Cure, a jeste li probale sa cajem Vrkuta?
Navodno je dobar za endometriozu? Meni ga je frendica preporucila i navodno joj se endometriotična cista se smanjila..
Endometriotične ciste se zaista mogu utvrditi (kao i njihova raširenost) i ukloniti isključivo operativnim zahvatom. Taj čaj, vjerujem, ne može škoditi, ali nije rješenje.
__________________
neću žvake, oću kusur
proVINCI'jalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 13:10   #205
Quote:
proVINCI'jalka kaže: Pogledaj post
Endometriotične ciste se zaista mogu utvrditi (kao i njihova raširenost) i ukloniti isključivo operativnim zahvatom. Taj čaj, vjerujem, ne može škoditi, ali nije rješenje.
Da, ali ako nisu velike (2-3cm - nisu za operaciju), mogu se kao smanjiti sa tim cajem (?) pa zasto ne? Ja cu probati sa ovom alternativom,.. necu ici na operaciju ako stvarno nemoram (jos je malena), uostalom, nema garancije da nakon operacije se nece ponovo vratiti..
__________________
U izradi
Leonee is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 13:14   #206
Quote:
Leonee kaže: Pogledaj post
Da, ali ako nisu velike (2-3cm - nisu za operaciju), mogu se kao smanjiti sa tim cajem (?) pa zasto ne? Ja cu probati sa ovom alternativom,.. necu ici na operaciju ako stvarno nemoram (jos je malena), uostalom, nema garancije da nakon operacije se nece ponovo vratiti..
Ne znam. Ja sam slušala svog ginekologa. Imala sam ih na oba jajnika, s tim što je lijevi jedva spašen. Kako god odlučiš, sretno!
__________________
neću žvake, oću kusur
proVINCI'jalka is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 11:33   #207
Endometrioza

Endometrioza se razvija kada sluznica maternice počne rasti u drugim dijelovima tjela.Poslijedice mogu biti veoma bolne mjesečnice i bolni spolni odnosi.No ima žena koje boluju od endometrioze ,a nemaju nikakve siptome.


Dijagnosticira se laparaskopijom.Ta se metoda izvodi pod općom anestezijom i omogućava odličan pogled na maternicu,jajovode i jajnike.


Što uzrokuje endometriozu? Liječnici se u tom pitanju ne slažu!Neki smatraju da endometrioza nastaje usred penjanja endometrijskog tkiva uz jajovode u trbušnu šupljinu.Ta teorija nije prihvatljiva jer se endometrioza javlja i kod žena koje su sterilizirane (tj.jajnici su im podvezani ili izvađeni.)Druga je mogućnost da endometrioza nastaje tijekom razvoja fetusa kada su mlade endometrijske stanice razbacane i počnu rasti tek u pubertetu.To bi objasnilo zašto je endometrioza naslijedna.
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 11:44   #208
Quote:
San Snova kaže: Pogledaj post
Što uzrokuje endometriozu?
visak estrogena.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 16:13   #209
Prirodno liječenje PCOS-a,mioma i endometrioze

Iako su sindrom policističkih jajnika,miomi i endometrioza različita stanja,često im je uzrok isti -hormonska neravnoteža,stres i manjak hranjivih tvari.
Probleme je često moguće ublažiti ili sasvim ukloniti postizanjem optimalnog zdravlja.

Sva su tri stanja vezana za estrogen:i miomi i endometrioza osjetljivi su na estrogen,a PCOS karektereziraju visoke razine estrogena i drugih hormona primjerice LH-a.Kada ste preteški vašim tjelom cirkulira više estrogena koji proizvode masne stanice.Stoga je u slučaju svih spomenutih tegoba važno da se izgubi višak kilograma.

Jednako je važan pravilan rad jetre .Tjelo koristi taj organ kao odlagalište smeća ne samo za toksine i otpadne tvari nego i za hormone.Ako vaša jetra nije zdrava,u vašem se tjelu mogu akumulirati hormoni preostali od svakog menstrualnog ciklusa.Jetra "deaktivira " te stare hormone i čini ih bezopasnima .Da bi jetra mogla izvesti tu konverziju ,nužna je pomoć vitamina B.
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 17:03   #210
Liječenje konvencionalnim metodama

Mala područja zahvaćena endometriozom mogu se spaliti dijatermijom (velikom vručinom) ili laserom.Ako je jajnik zahvatila velika "čokoladna cista"(ispunjena krvlju),kirurg je otvara laserom kako bi stara krv iscurila .U slučaju operativnog zahvata prijeti opasnost od stvaranja ožiljnog tkiva.

Budući da na endometriozu utječe menstrualni ciklus ,pri liječenju treba blokirati ženske spolne hormone tako da se spriječi mjesečnica.Endometrioza ,kao i miomi ,ovisi o estrogenu tako da je cilj liječenja smanjiti količinu tog hormona u tijelu.Endometrioza se liječila kontracepcijskim tabletama ,no da bi liječenje bilo djelotvorno ,žena ne smije krvaviti usred ciklusa.Za to su obično potrebne jake tablete koje ponekad imaju neugodne nuspojave.

Jedan od lijekova protiv endometrioze je danazol.To je slab sintetski muški hormon koji zaustavlja ovulaciju.Posljedica njegova uzimanja jest da se ne zadebljava sluznica maternice.Kao večina lijekova ,i ovaj ima nuspojave ,koje neke žene mogu podnjeti ,a druge ne.Mogu se javiti izrazite promjene raspoloženja,mučnina ,vrtoglavica,osipi i glavobolje.Budući da se radi o blagom muškom hormonu ,ponekad se pojačava dlakavost lica ,javljaju se akne ,spolni nagon može se pojačati,a žene se mogu i udebljati.

Nedavno je proizveden novi lijek koji sadržava gonadoliberin (GnRH).Taj lijek izaziva pseudomenopauzu tijekom koje dolazi do smanjenja endometrioze.Najčešće se koristi goserelin ,koji se daje injekcijom.Budući da žena prolazi kroz privremenu menopauzu,jedan od glavnih simptoma su navale vručine(valunzi).
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2007., 17:38   #211
Promjena prehrane

SMANJITE UNOS ZASIĆENIH MASTI

Prehrana bogata zasićenim mastima ,kao što su one iz crvenog mesa,potiče prekomjerno stvaranje estrogena tako da bi znatno pomogla prehrana iz koje su izbačeni životinjski proizvodi(svi ,osim ribe).Ako ipak nastavite unositi velike količine zasičenih masti,uzimajte LACTOBACILLUS ACIDOPHILUS kao nadomjestak jer može smanjiti razinu enizma koji reapsorbiraju "stare" hormone.
Zasićene masti iz iz crvenog mesa i piletine stvaraju hormon prostaglandin.Prostaglandin nastao od zasićenih masti potiče upale te može izazivati otjecanje i bol.Ovaj hormon ponekad izaziva grčenje mišića i stezanje krvnih žila te tako pogoršava menstrualne bolove ,grčeve vezane za endometriozu i širenje endometrijskog tkiva.

POVEĆAJTE UNOS VLAKNA

I količina vlakna u našoj prehrani je važna zato što vlakna iz žitarica i povrća smanjuju razinu estrogena te kao da "obavijaju"estrogene izlučene u žući spriječavajući njihovu ponovnu apsopciju u krv.Vegetarijanke izlučuju tri puta više "starog",detoksificiranog estrogena od žena koje jedu meso.Također žene koje jedu meso ,reapsorbiraju više estrogena.

SMANJITE ILI IZBACITE ŠEĆER

Šećer je loš za PCOS,miome i endometriozu zato što povećava količinu masti ,koje onda povećavaju proizvodnju estrogena.Šećer troši hranjive tvari iz tijela.

SMANJITE ILI IZBACITE KOFEIN

Kofein je diuretik te prazni zalihe vitamina i minerala koji su prijeko potrebni za zdravu hormonsku ravnotežu.Također utvrđeno je da ispijanje više od dvije šalice kave na dan može uzrokovati endomeriozu i oštećenja jajovoda.

IZBACITE ALKOHOL

Jednako kao mliječni proizvodi i zasićene masti ,i alkohol može ugroziti rad jetre i spriječiti je da normalno metabolizira hormone.Alkohol je odličan primjer tvari koja nam šteti tako što spriječava pozitivan učinak hranjivih tvari i njihovu apsorpciju.Kao takav klasificiran je kao antinutrijent jer tijelo lišava vitamina B6,željeza i cinka.
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 21:12   #212
SAN SNOVA hvala na tim informacijama.neznam odakle ti ali zanm da većina doktora ne daje te podatke pacijentima.ja sam morala otkazat operaciju a sad je nastao problem jer su sljedeći termini popunjeni i doktora nema. što radit? strah me da mi ova cista ne uništi jajnik.koliko ste vi čekali za operacije-može iskustvo?!
filozofija is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 19:15   #213
Ljekovito bilje

Malo sam istraživala!

Ljekovito bilje može nevjerovatno pozitivno djelovati miome,PCOS,i endometriozu.Ako već dugo pokušavate riješiti svoje tegobe,bilo bi dobro da se posavjetujete sa fitoterapeutom.

KONOPLJIKA -jedna je od najvažnijih trava za ženske hormonske probleme.Potiče i normalizira rad hipofize,koja kontrolira i uravnotežuje hormone u tjelu.Konopljika uspostavlja ravnotežu ,bez obzira radi li se o višku ili manjku hormona.

OSLOBOD-odlično djeluje na jetru i brojne su studije pokazale da se njegovim uzimanjem može potaknuti stvaranje novih stanica jetre ,koje će zamjeniti stare i oštećene.Silimarin je zajednički naziv za tvari koje se nalaze u oslobodu,a kojima se može zahvaliti ovaj blagotvoran učinak.

MASLAČAK-također čisti jetru ,najveći organ za detoksifikaciju koji se riješava akumuliranih "starih" ženskih hormona.
San Snova is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 23:09   #214
Cura koja je izlječila endometriozu je pila 2 paketića vrkute na 1 marulje i tako pomijesano 8dcl dnevno. Nakon mjesec ipo pijenja, endometrioze više nije bilo. Inače marulja je jako gorka, za razliku od vrkute, pa ako ti je lakše možeš ih piti i odvojeno. I naravno, piju se bez šećera. Nakon nekog vremena se navikneš.

A za PCO se doda još i neven pa se pomiješa s vrkutom i maruljom u jednakom omjeru i kuha se 2 jušne žlice na litru.
lunali is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2007., 00:12   #215
Cure!, male ciste treba pokušati riješiti prirodnom medicinom/hormonskom terapijom.
No,to raditi,kad su velike,i odgađati operaciju je GLUPOST.Meni upravo brza operacija i reakcija spasila jajnik.
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 21:59   #216
eto vratila sam se prije par dana sa operacije.sve je prošlo ok,odstranjena mi je cista od 5 cm, jajnik mi je sačuvan i dobro sam sve to podnijela. sad mi je doktor propisao Diane 35, a ja sam čula da izazivaju strašne nuspojave.cure ima li koja od vas da ih uzima? Tsunade kako je tebi prošlo?
filozofija is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 22:55   #217
jej !!.super

neznam niš o Dianama, meni i curi koja je bila samnom u sobi su dva različta doktora pripisala Cilest.
Jel imaš samo endometriozu ili i policistične jajnike? Možda si zato dobila Diane?
simba is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:11   #218
Quote:
filozofija kaže: Pogledaj post
eto vratila sam se prije par dana sa operacije.sve je prošlo ok,odstranjena mi je cista od 5 cm, jajnik mi je sačuvan i dobro sam sve to podnijela. sad mi je doktor propisao Diane 35, a ja sam čula da izazivaju strašne nuspojave.cure ima li koja od vas da ih uzima? Tsunade kako je tebi prošlo?
Nikako, nisu me mogli operirati prošli mjesec, pa sad moram čekati da mi prođe slijedeća mjesečnica Najviše mi smeta čekanje, isto kao što je i tebi bilo, jedva čekam da sve prođe

Gdje si bila operirana, u Zagrebu? Koliko dugo je trajao oporavak? Da li te boljelo?

Ne znam ništa o Diane, ja sam pila Cilest. To je kako-kome, ako budeš imala nuspojave, možda ti daju neke druge. Koliko dugo ih moraš piti?


Drago mi je da si dobro i da je sve ok!
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2007., 23:15   #219
Quote:
lunali kaže: Pogledaj post
Leonee jupi jeeee, baš mi je drago...


Hard Candy pije se namjanje 3 šalice dnevno, tj. 6 dcl, a ako ti imaš volje, pij i više...Malo poviše imaš još omjera...

A samu vrkutu imate i u ljekarnama biljnim i u Bio-bio, nije ju teško pronaći!
Je li to gospin plašt? Imaju ga i na onim štandovima po trgovačkim centrima.(MB možda). Čula sam svašta dobro o tome, kupila ali nikako počet piti
lala is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 13:08   #220
Je Gospin plašt. Kupila ja.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:13.