Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.05.2009., 10:17   #21
Normabel? ma nebi ja to znam ljude kaj uzimaju normabele za neke druge stvari? bit cu ja miran , eventualno ako mi doktor nece tamo dat nest ...
Boss is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2009., 10:50   #22
Quote:
Boss kaže: Pogledaj post
Normabel? ma nebi ja to znam ljude kaj uzimaju normabele za neke druge stvari? bit cu ja miran , eventualno ako mi doktor nece tamo dat nest ...
Normabel je vrsta apaurina-doslovce služi za sve, umirenje. I ja sam bila sklona odbijanju takvoj vrsti lijekova, ali nažalost moram ih uzimati. A čisto sumnjaj da će ti doktor nešto dati-probaj pitati, ali to se sve uzima pod nadzorom liječnika.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 00:31   #23
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
Što se tiče izbora dijagnostičko sredstva, tvoj liječnik sigurno zna zašto se odlučio za CT a ne za MR. Sve ima svoje prednosti i mane... ovisno o tome što se traži
Da budemo iskreni: vrlo cesto kriteriji lijecnika su:
- znam citati rendgenske slike, CT daje dobru sliku, odite na CT
- nisam cuo za MRI, to ne znam, bjezim od novog, odite na CT
- imam deal da dobijem postotak od laboratorija koji radi CT, odite tamo
- dajte da za svaki slucaj napravimo jos jednu sliku, evo moze kod mene, kupio sam novi rendgen, moram ga otplatiti
- ne zraci se mene nego vas, nece mi nitko nikad prigovoriti za zracenje, odite vi samo na taj CT, meni je tako lakse

Dijagnosticki MRI i CT su podjednake vrijednosti.
U zracenju postoji ogromna razlika u korist MRI-a (nema stetnog zracenja)
Ja ne bi nikako pristao na CT ako je MRI iole moguca alternativa, a mislim da je uvijek moguca i dobra alternativa.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 02:02   #24
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Da budemo iskreni: vrlo cesto kriteriji lijecnika su:
- znam citati rendgenske slike, CT daje dobru sliku, odite na CT
Ne, CT slika nije lakša za čitati i ne daje bolju sliku šta se tiče kontrasta i oštrine slike. Tko zna čitati CT zasigurno zna i MR. Tu se radi o stručnom kadru na razini specijalista, dok se i od liječnika opće prakse očekuje da zna čitati i MR i CT.

Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
- nisam cuo za MRI, to ne znam, bjezim od novog, odite na CT
Na ovo ću se samo nasmijat...

Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
- imam deal da dobijem postotak od laboratorija koji radi CT, odite tamo
- dajte da za svaki slucaj napravimo jos jednu sliku, evo moze kod mene, kupio sam novi rendgen, moram ga otplatiti
- ne zraci se mene nego vas, nece mi nitko nikad prigovoriti za zracenje, odite vi samo na taj CT, meni je tako lakse
...i na ovo... (teorija zavjere u kojoj jedan te isti liječnik izdaje uputnicu, specijalistički nalaz i snima)

Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Dijagnosticki MRI i CT su podjednake vrijednosti.
Apsolutno ne. Točno se zna za što je bolji CT a za što MR. I jedan i drugi mogu upućivati na krivu dijagnozu, koja se ona sruši korištenjem druge metode. Zanima te? Ubrzo će prijemni za medicinski. Prijave su u tijeku...

Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
U zracenju postoji ogromna razlika u korist MRI-a (nema stetnog zracenja)
Zasad ne znamo dovoljno o utjecaju neionizirajućeg zračenja pa tako ne možemo govoriti niti da je MR potpuno bezopasna metoda.
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 02:04   #25
Jel bi bilo štetno da radim još jedan CT mozga ako sam ih radila već 2 + rengenom slikala sinuse, zube, nogu i jetru. Ili bi bilo bolje da idem na MR. Da li MR ima prednosti u odnosu na CT ?
RoyalJelly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 11:25   #26
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
Ne, CT slika nije lakša za čitati i ne daje bolju sliku šta se tiče kontrasta i oštrine slike. Tko zna čitati CT zasigurno zna i MR. Tu se radi o stručnom kadru na razini specijalista, dok se i od liječnika opće prakse očekuje da zna čitati i MR i CT.



Na ovo ću se samo nasmijat...



...i na ovo... (teorija zavjere u kojoj jedan te isti liječnik izdaje uputnicu, specijalistički nalaz i snima)



Apsolutno ne. Točno se zna za što je bolji CT a za što MR. I jedan i drugi mogu upućivati na krivu dijagnozu, koja se ona sruši korištenjem druge metode. Zanima te? Ubrzo će prijemni za medicinski. Prijave su u tijeku...



Zasad ne znamo dovoljno o utjecaju neionizirajućeg zračenja pa tako ne možemo govoriti niti da je MR potpuno bezopasna metoda.
Ovo prvo, da i liječnik opće prakse mora znati čitati CT i MR, me iznenadilo.
Meni je čak i neurologinja rekla da ona to ne zna i nek odnesem slike neurokirurgu! Ne zato što sam se pripremala za operaciju, nego samo zato da ih pogleda jer on to zna. Htjela sam joj dati slike da ih pogleda, a ona se izmotavala ko da joj pokušavam staviti pištolj u ruku. Rekla je doslovno da ona to NE ZNA i neka ih joj ni ne pokazujem.
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 11:29   #27
I da, vjerujem da CT i MR ne služe za iste stvari i da je za nešto bolji CT, a za nešto MR. Zašto bi mene inače slali na oboje?
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 11:37   #28
U većini slučajeva ct je štetan, jer dosta zrači. Izgleda da dr opće prakse ponekad više znaju od svih ostalih, iz raznih iskustava pacijenata.
Sam dr. opće prakse mi je rekao ct previše zrači, ako će trebati nešto više, odrediti će neurolog-moraju znati čitati i neurolozi i svi dr. opće prakse.
A uvijek se prvo šalje na eeg, a onda je dogovor o daljnoj ev.obradi.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is online now  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 12:49   #29
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Ovo prvo, da i liječnik opće prakse mora znati čitati CT i MR, me iznenadilo.
Meni je čak i neurologinja rekla da ona to ne zna i nek odnesem slike neurokirurgu! Ne zato što sam se pripremala za operaciju, nego samo zato da ih pogleda jer on to zna. Htjela sam joj dati slike da ih pogleda, a ona se izmotavala ko da joj pokušavam staviti pištolj u ruku. Rekla je doslovno da ona to NE ZNA i neka ih joj ni ne pokazujem.
Gle, moraju znati svi liječnici makar površno. Pitanje je samo tko je za to stručniji. Neurokirurg je sigurno kompetentniji od liječnika opće prakse i specijaliste kojem to nije od značaja za terapiju kakvu može pružit. Kirurgu je to najvažniji temelj za planiranje eventualnog zahvata. Zato je stvar i logična. Zašto bi liječnik opće prakse uopće gledao sliku kad on tu ionako ne može ništa drugo nego izdat uputnicu...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 12:52   #30
Quote:
RoyalJelly kaže: Pogledaj post
Jel bi bilo štetno da radim još jedan CT mozga ako sam ih radila već 2 + rengenom slikala sinuse, zube, nogu i jetru. Ili bi bilo bolje da idem na MR. Da li MR ima prednosti u odnosu na CT ?
Ovisi od čega boluješ i koliki je bio vremenski razmak između snimanja te trajanje (aposrbirana doza) pojedinog snimanja. CT je nužno zlo...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 13:27   #31
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
Gle, moraju znati svi liječnici makar površno. Pitanje je samo tko je za to stručniji. Neurokirurg je sigurno kompetentniji od liječnika opće prakse i specijaliste kojem to nije od značaja za terapiju kakvu može pružit. Kirurgu je to najvažniji temelj za planiranje eventualnog zahvata. Zato je stvar i logična. Zašto bi liječnik opće prakse uopće gledao sliku kad on tu ionako ne može ništa drugo nego izdat uputnicu...
Pa dobro, al' baš da neurolog ne zna...
nicole2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 18:03   #32
Quote:
nicole2007 kaže: Pogledaj post
Pa dobro, al' baš da neurolog ne zna...
svi izostavljate radiologe.. RADIOLOG je onaj koji daje nalaz ct-a, utz-a, mri-a i svih radioloskih metoda pregleda.. nacelno drugi specijalisti i dr. opce prakse bi trebali znati bar u osnovi citat nalaze (u toj osnovi kao dr opce zna i student 4.god medicine), ali radiolog napise NALAZ specijalista i svi se vode po tome!

MRI je bolji za neke stvari, CT za neke druge, MRI nije stetan, ali su kontraindikacije prva 3 mj. trudnoce zbog kontrasnih sredstva koja se daju, strano tijelo, pacemaker i klipse na aneurizmama na moždanim arterijama. Isto tako MRI se cuva za one kojima je stvarno potreban jer je strasno skup!
sta se tice stetnosti CT vise je koristi, a i nije da se pacijenta salje svaki dan na njega..( nece nikome narast trece oko).. ljecnik opce prakse u pravilu zna zasto salje nekoga na CT ili MRI, ali tu je radiolog koji utvrdi opravdanost te pretrage.. on je taj ko na kraju krajeva moze i odbit napravit pregled zbog neutemeljenosti..
__________________
You only see what you are looking for, you only recognize what you know
EL__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2009., 18:10   #33
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
Zašto bi liječnik opće prakse uopće gledao sliku kad on tu ionako ne može ništa drugo nego izdat uputnicu...

zato su gužve na kbc-ima.. brigo moja predji na drugoga.. dosta pacijenata se moze rijesit bez slanja specijalistu.. dobro, to je sad malo dublja tema, sa malo zamrsenijim korijenima.. ...koji u kratkim crtama izgledaju ovako:
problem je u tome, sto neki ljudi dolaze prodavat fore ljecniku (koje je procitao na netu, rekla baba vracara, ili sl.) i pocne tlacit ljecnika koji ne moze nista drugo nego izdat uputnicu jer ce pacijent otici drugome ljecniku ako mu ovaj ne udovolji zahtjevu.. a onda ljecnik gubi glavarinu, pacijente, placu.. NASE ZDRAVSTVO!
__________________
You only see what you are looking for, you only recognize what you know
EL__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2009., 23:27   #34
Za MRI nije uvijek nuzno uzimanje kontrastnih sredstava, koja se btw. uvode i za neke radioloske preglede, tako da molim da se ne komplicira s time.
Jedini potencijalni problem s MRI je imanje metalnih predeta u tijelu (pacemaker), no plombe i sl. nisu problem.
Ne vidim kako je kontraindikacija na MRI trudnoca, a kao na CT nije? Pa trudnoca je kontraindikacija za bilo kakav radioloski pregled.

MRI nije uopce nista strasno skup da ga treba cuvati. Cijena MRI-a u Njemackoj je nekoliko stotina eura, ovisno sto se snima, recimo 200 za nogu, nesto vise za kraljeznicu. Mislim da je to usporedivo s cijenama CT-a.

Da CT donosi vise koristi od stete se ne bi slozio, jer mislim da je neodgovorno upucivati covjeka na CT ako je MRI ikakva opcija. Jednostavno razlika dokazano stetnog rendgenskog zracenja prema najvjerojatnije totalno bezazlenom magnetnom zracenju je ogromna.

Na kraju: nije mi se jednom desilo da me lijecnik salje na bezvezne preglede na rendgenima u sklopu vlastite ordinacije od kojih brzo odustane kad kazem da se ne zelim zraciti i cemu ce mi to uopce. Svrha istih je da si zaracuna pregled i nista drugo.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2009., 20:09   #35
Prvo evo ovako kontraindikacija za trudnoću ima i CT i MRI jer je kod CT-a ionizirajuče zračenje a kod MRI se nalaziš u snažnom magnetskom polju za koje se još ne zna točno kako utječe na razvoj djeteta.
Drugo sve ima svoje razloge za nešto je bollje CT a za nešto MR da ti sada ne pišem cijelu priču oko toga za što je bolji CT a za što MR. I ima još jedan razlog a to je dosta veća cijena Mr nego Ct-a i ralog je i u tome što pregled CT-om traje 5-10 minuta a MR 30-45 minuta tako da je jasno da se u jednom radnom vremenu može napravit puno više CT-ova nego magneta, a nitko te i neće slat na CT ako stvarno nije potrebno jer se dosta stvari može riješit i bez CT-a.
torrentst is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 00:49   #36
Ovo sto navodi torrentst je sramotno.
Kaze, da se moze u radno vrijeme napraviti vise CT-ova jer krace traju?
Pa da li to opravdava rizik od zracenja kom se izlaze pacijent? Pogotovo kad postoji pregled bez ionizirajuceg zracenja?
Uzas!

Sto se tice za ovo je bolje CT, a za ono MRI, to je diskutabilno, mislim da se skoro za sve CT preglede moze koristiti i MRI.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 01:46   #37
A zašto si ti toliko zagrizao za MRI i dikskusiju o istoj? Razumijem da se vjerojatno bolje razumiješ u takve stvari nego većina nas na forumu ali sve to možeš reći u jednom postu. Što se mene tiče, neka se za sve preglede može koristiti Mri umjesto Ct-a, ja bi svejedno otišla na Ct, i otišla sam i živa sam.
SuperCow is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2009., 02:01   #38
Quote:
succorosso kaže: Pogledaj post
Ovo sto navodi torrentst je sramotno.
Kaze, da se moze u radno vrijeme napraviti vise CT-ova jer krace traju?
Pa da li to opravdava rizik od zracenja kom se izlaze pacijent? Pogotovo kad postoji pregled bez ionizirajuceg zracenja?
Uzas!

Sto se tice za ovo je bolje CT, a za ono MRI, to je diskutabilno, mislim da se skoro za sve CT preglede moze koristiti i MRI.
Aj ti malo ohladi. Zašto je sramotno? Čovjek iznosi svoje mišljenje za koje može imat ili nemat argumente.

To što ti kažeš da se MRI može koristiti umjesto skoro svih CT pregleda uopće ne drži vodu. Prvo ti to nalaže zdrav razum jer zašto bi onda postojala oba? Zašto se CT zbog štetnosti, koja je btw zanemariva ako se umjereno koristi, ne zabrani? Ha? Druga stvar je ono što kaže struka.

Hoćemo li koristiti CT i MR ovisi prvenstveno o organima koje se snima a zatim i bolesti na koju sumnjamo. Tako je MRI primjerice bolji za snimanje ligamenata, tetiva i leđne moždine zbog njihove gustoće. CT je bolji za ostale koštane strukture, za pluća i ostale organe u prsnoj šupljini, za većinu tumora (osim tumora mozga), za detekciju krvarenja u mozgu, gdje mu je prednost i brzina zbog urgentnog stanja. CT općenito bolje prikazuje bolesti i ozljede unutarnjih organa.

Eto... struka je oborila tvoj stav...
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 14:19   #39
mene zanima kako izgleda ct mozga, to jest sta ti rade??? jel te obuku u onu plavu suknju pa te povuku pod onaj neki aparat
cvjecarna is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 18:23   #40
nista specijalno
legnes, uvuku te u onu cijev (ne sjecam se da li su me u sto obukli, mislim, bila sam u "civilnoj" robi, ne sjecam se da li je islo jos nesto preko toga - bila sam prije 10 godina)
sjecam se samo da sam morala potpisati izjavu da nisam trudna
Peppa Pig is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:33.