Natrag   Forum.hr > Informatička tehnologija > Audio i video tehnika > Sam svoj elektroničar

Sam svoj elektroničar Hobby i profesionalna elektronika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.06.2011., 13:24   #1
Slušalice-pomoć oko karakteristika

Trebao bi pomoc oko slusalica, ako mi netko moze pomoci oko par stvari.
Pisem jedan seminar i naravno dosta mi je hitno. Zapravo ga cijelog vec sam napisao, ali nisam siguran za neke stvari, a dosta su vazne. Stalno nailazim na neka proturječja, pa ako mi netko tko zna moze odgovoriti na par pitanja.

Prvo i mozda najvaznije mi je pitanje koje su GLAVNE karakteristike slusalica?
-ono sto sam ja nasao je impedancija, frkvencijski odziv ili sirina frkvencijskog podrucja i sad za ovo nisam siguran osjetljivost

E sad tek dolazi do problema.
Impedancija po onome sto sam ja skuzio je otpor zavojnice u slusalici prolasku izmjenične struje kroz nju.
I ako sam dalje dobro skuzio sto je niza impedancija to su slusalice glasnije i manje trose energije.
Viša impedancija recimo kada je vise slusalica paralelno spojeno na isti izvor pa je veci otpor prolasku struje.
??
E sada dali je to tocno? i dali se tu ima jos sta za dodati?

Osjetljivost nisam bas shvatio, pa opet ako mi netko moze svojim rjecima objasniti. Ali molim ako je tocno.

Frekvencijski odziv? Cemu sluzi? Manji veci?

Dinamički sustav pretvorbe zvuka? Mislim da sam to sve shvatio, ali ako netko hoce moze i o tome napisati.

I mislim za sada zadnje pitanje, ali mi je poprilicno isto vazno.

Vecinom sam nailazio svugdje da slusalice imaju samo dva kanala. Dakle mono i stereo, ali mislim da sam negdje naisao i na članak gdje kaze da imaju 4 kanala sto mislim da nije tocno. Pa dali mi netko moze reci sta je tocno, a kad smo pri tome mozda i pojasniti malo lokalizaciju zvuka. Mada ako se neda nije vazno to mogu pronaci negdje.

Nadam se da cete mi pomoci i puno hvala.
Svejedno mi je dali ce odgovori biti ovdje, na private ili na mail.

Zadnje uređivanje Hrvoje_os : 10.06.2011. at 13:47.
Hrvoje_os is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 02:21   #2
Da tako je.

Impedancija se u stvari deklarira kao prividan otpor

Osjetljivost je u stvari mjera iskoristivosti zvučnika, a definira koliki zvučni tlak je zvučnik u mogućnosti isporučiti pri određenoj snazi i frekvenciji..

Mjeri se mjernim mikrofonom na 1m udaljenosti od zvučnika i pri snazi od 1W pri čemu je testna frekvencija često 1kHz..

Nisam nikad vidio takve Audio slušalice sa 4 kanala tako da..... Jedino double mono i stereo..

Eto, pozz..
lupus_est is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2011., 06:06   #3
puno hvala. jos ako netko moze objasniti lokalizaciju zvuka u slusalicama?
mislim da sam skontao, ali volio bi procitati kad netko napise svojim rjecima, a ne sve nesto strucno.
Hrvoje_os is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.