Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.04.2010., 20:24   #141
Quote:
forum mamica kaže: Pogledaj post
Ljudi, jel trebaju oba roditelja biti prisutna prilikom predaje zahtjeva za izradu putovnice za malu bebu?
Moraju biti ako roditelji nisu u braku. Makar smo mi morali. Za drugo ne znam ali mislim da ne moraju.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 20:38   #142
Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
Moraju biti ako roditelji nisu u braku. Makar smo mi morali. Za drugo ne znam ali mislim da ne moraju.
Thanks! Da, baš mi veli muž, šta imamo oboje ići ako smo u braku.
forum mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 20:58   #143
Ne moraju biti oba roditelja bez obzira jesu li u braku. Bitno je da bude onaj roditelj koji ima isto prebivalište kao i dijete.
Ja sam prije par tjedana dala zahtjev za putovnicu mlađem (danas je predigla) sve sama.
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 21:02   #144
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
Ne moraju biti oba roditelja bez obzira jesu li u braku. Bitno je da bude onaj roditelj koji ima isto prebivalište kao i dijete.
Ja sam prije par tjedana dala zahtjev za putovnicu mlađem (danas je predigla) sve sama.
Jel se sjećaš možda jesi morala dati izvadak iz matice rođenih koji nije stariji od 6 mjeseci?
forum mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 22:53   #145
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
Ne moraju biti oba roditelja bez obzira jesu li u braku. Bitno je da bude onaj roditelj koji ima isto prebivalište kao i dijete.
Ja sam prije par tjedana dala zahtjev za putovnicu mlađem (danas je predigla) sve sama.
Onda je to nešto interno jer smo mi prije evo dvije godine predavali malom za putovnicu, nismo bili vjenčani, mm i on su imali isto prebivalište, ja tad još na staroj adresi i morala sam doći i ja i na onaj žuti kartončić dopisati gore gdje je bilo mjesta izjavu da dopuštam da se djetetu izda putvonica i naravno potpisati se ispod.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 23:01   #146
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
Ne moraju biti oba roditelja bez obzira jesu li u braku. Bitno je da bude onaj roditelj koji ima isto prebivalište kao i dijete.
Ja sam prije par tjedana dala zahtjev za putovnicu mlađem (danas je predigla) sve sama.
točno
ja se udavala van RH i nikada brak nismo prijjavili u RH i lijepo došla u MUP i donjela izvod iz matice rođenih (ćaća u USA) i dvije slike i larita prije 7 dana dobila svoj PRVI BIOMETRIJSKI PASOŠ
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 23:05   #147
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
točno
ja se udavala van RH i nikada brak nismo prijjavili u RH i lijepo došla u MUP i donjela izvod iz matice rođenih (ćaća u USA) i dvije slike i larita prije 7 dana dobila svoj PRVI BIOMETRIJSKI PASOŠ
A ne znam onda ali ne čini mi se da su u Zagrebu u Petrinjskoj željni posla pa rado ljude maltretiraju dužom procedurom. Po meni je logično ovo što smo mi napravili, tj. kako smo morali oboje biti, a to je komentirala i žena na šalteru kad smo pitali zašto moramo biti oboje: uglavnom, roditelji koji nisu u braku nisu zakonski vezani i ako jedan roditelj izvadi putovnicu bez znanja drugog on može dijete uzeti sa sobom i otići na Madagaskar na štetu drugog roditelja i da iz tog razloga oboje moraju biti prisutni.
Ponavljam, nije mi jasno da bi tu pored sve gužve zahtjevali nešto što se ne mora. Logično bi bilo obrnuto.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 23:10   #148
21. Koja je procedura za dobivanje putovnice za maloljetnu osobu?
Zahtjev za izdavanje putne isprave za maloljetne odnosno poslovno nesposobne osobe podnosi zakonski zastupnik.
Prema odredbama Obiteljskog zakona ("Narodne novine" broj: 116/03, 17/04 i 136/04) zakonski zastupnici maloljetne osobe su roditelji, osim ako nisu lišeni roditeljske skrbi. Kako nijednom odredbom Obiteljskog zakona nije propisano da termin "zakonski zastupnik" podrazumijeva oba roditelja zajedno, zakonski zastupnik je svaki roditelj maloljetne osobe.
Stoga jedan od roditelja može podnijeti zahtjev za izdavanje putne isprave i preuzeti izdanu putnu ispravu. Isto tako, ako roditelji to žele, jedan od njih može podnijeti zahtjev, a drugi preuzeti izdanu putnu ispravu.
Ako su roditelji razvedeni zahtjev za izdavanje putne isprave za maloljetnu osobu i preuzimanje izdane putne isprave može obaviti samo roditelj koji predoči odluku nadležnog suda kojom mu je dijete povjereno na čuvanje i odgoj. Također, u slučaju da jedan od roditelja prilikom podnošenja zahtjeva za izdavanje putne isprave za maloljetnu osobu predoči odluku nadležnog suda po kojoj je drugi roditelj lišen roditeljske skrbi, roditelj koji je lišen roditeljske skrbi ne može preuzeti izdanu putnu ispravu.


Evo, kopirano sa njihovih stranica. Ali nije opisan naš slučaj u kome roditelji nisu zakonski vezani. Zanimljiv je boldani dio iz kojeg bi se dalo zaključiti da može i jedan samo roditelj predati zahtjev ali kažem, mi smo proceduru takvu prošli u Zagrebu, možda negdje ne treba, očito da ne treba...u to ne ulazim.
Eto, čisto da se osobe koje su u ovakvoj bračnoj situaciji ne iznenade ako budu zahtjevali prisustvo oba roditelja.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:14   #149
Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
A ne znam onda ali ne čini mi se da su u Zagrebu u Petrinjskoj željni posla pa rado ljude maltretiraju dužom procedurom. Po meni je logično ovo što smo mi napravili, tj. kako smo morali oboje biti, a to je komentirala i žena na šalteru kad smo pitali zašto moramo biti oboje: uglavnom, roditelji koji nisu u braku nisu zakonski vezani i ako jedan roditelj izvadi putovnicu bez znanja drugog on može dijete uzeti sa sobom i otići na Madagaskar na štetu drugog roditelja i da iz tog razloga oboje moraju biti prisutni.
Ponavljam, nije mi jasno da bi tu pored sve gužve zahtjevali nešto što se ne mora. Logično bi bilo obrnuto.
da mi smo vadili u Petrinjskoj...
vis a vis toga što navodiš... meni su dali bijeli papir i ja sam sročila IZJAVU kojom ja XY izjavljujem pod kaznenom i materijalnom odgovornošću da je otac djeteta XY upoznat za izradom putovnice te da dijete živi na toj i toj adresi kao i otac...
Potpišeš i to je to...

nikakvih problema.. još mi tete sa šaltera čuvale laritu ...nju sam tramakala sasobom u Petrinjsku.. pa dok sam ja piosala izjavu teta iza stakla prešla je na drugu stranu i igrala se sa LAritom
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:24   #150
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
da mi smo vadili u Petrinjskoj...
vis a vis toga što navodiš... meni su dali bijeli papir i ja sam sročila IZJAVU kojom ja XY izjavljujem pod kaznenom i materijalnom odgovornošću da je otac djeteta XY upoznat za izradom putovnice te da dijete živi na toj i toj adresi kao i otac...
Potpišeš i to je to...

nikakvih problema.. još mi tete sa šaltera čuvale laritu ...nju sam tramakala sasobom u Petrinjsku.. pa dok sam ja piosala izjavu teta iza stakla prešla je na drugu stranu i igrala se sa LAritom
Ma, to sve ovisi od slučaja do slučaja čini mi se. Jer po mom skromnom poznavanju prava, to što si ti napisala i potpisala izjavu da je OTAC upoznat sa time da ti vadiš djetetu putovnicu ne bi trebalo ništa značiti ako na toj istoj izjavi nema i potpisa oca.

Mislim, laički govoreći, isto tako ja mogu sastaviti izjavu da sam posudila susjedu Peri 10000€ i da je Pero upoznat s time i staviti na tu izjavu svoj potpis, naravno pod materijalnom i kaznenom odgovornošću. A to što Pero nije nikad vidio te eure to nije bitno? Kužiš šta hoću reći?
Uglavnom da ne odlazim u off, može se dogoditi slučaj da zahtjevaju oba roditelja, izgleda rijetko ali eto i to se događa.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:31   #151
Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
Ma, to sve ovisi od slučaja do slučaja čini mi se. Jer po mom skromnom poznavanju prava, to što si ti napisala i potpisala izjavu da je OTAC upoznat sa time da ti vadiš djetetu putovnicu ne bi trebalo ništa značiti ako na toj istoj izjavi nema i potpisa oca.

Mislim, laički govoreći, isto tako ja mogu sastaviti izjavu da sam posudila susjedu Peri 10000€ i da je Pero upoznat s time i staviti na tu izjavu svoj potpis, naravno pod materijalnom i kaznenom odgovornošću. A to što Pero nije nikad vidio te eure to nije bitno? Kužiš šta hoću reći?
Uglavnom da ne odlazim u off, može se dogoditi slučaj da zahtjevaju oba roditelja, izgleda rijetko ali eto i to se događa.
griješiš...
itekako ta izjava vrijedi. . jer ja pod svojom kaznenom i materijalnom odgovornošću tvrdim..
znači sve suprotno tome je laž.

Novac i ovo ne miješaj.. nema to jedno sa drugim veze..

a kako onda izvaditi npr putovnicu a otac je u USA dva tri mjeseca ili otac je pomorac?? ispada da takva djeca ne smiju putovati nigdje jer nema u izjavi supotpisa oca..

gle, svatko tko je poslovno sposoban, koji je punoljetan i kome nije oduzeta stranačka, poslovna i parnična sposobnost itekako snosi konzekvence ako nastupi neki slučaj...

Stoga, tvoje teoretiziranje drži vodu u teoriji ali praksa je ta da sam ja:
dana 23. veljače 2010 godine u Zagrebu u Petrinjskoj ulici za svoju maloljetnu kćer Laru podnjela zahtjev za izradu biometrijske putovnice, uz svu papirologiju, potpisala IZJAVU (koju sam uz to vlastoručno i napisala i izmislala tekst)...
za tri tjedna je došao SMS da putovnicu podignem - došla sam isti dan i podigla ju - ovo je praksa
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:38   #152
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
griješiš...
itekako ta izjava vrijedi. . jer ja pod svojom kaznenom i materijalnom odgovornošću tvrdim..
znači sve suprotno tome je laž.

Novac i ovo ne miješaj.. nema to jedno sa drugim veze..

a kako onda izvaditi npr putovnicu a otac je u USA dva tri mjeseca ili otac je pomorac?? ispada da takva djeca ne smiju putovati nigdje jer nema u izjavi supotpisa oca..

gle, svatko tko je poslovno sposoban, koji je punoljetan i kome nije oduzeta stranačka, poslovna i parnična sposobnost itekako snosi konzekvence ako nastupi neki slučaj...

Stoga, tvoje teoretiziranje drži vodu u teoriji ali praksa je ta da sam ja:
dana 23. veljače 2010 godine u Zagrebu u Petrinjskoj ulici za svoju maloljetnu kćer Laru podnjela zahtjev za izradu biometrijske putovnice, uz svu papirologiju, potpisala IZJAVU (koju sam uz to vlastoručno i napisala i izmislala tekst)...
za tri tjedna je došao SMS da putovnicu podignem - došla sam isti dan i podigla ju - ovo je praksa

I ti sad totalno skrećeš na nešto što nema veze uopće. Ja samo hoću reći kakav je naš slučaj bio i da se i to može očekivati.
A slučaj je bio taj da nismo bili u braku, da su mm i M bili na jednoj adresi a ja na drugoj prijavljena i mogli smo predati zahtjev za putovnicu samo i isključivo oboje na šalteru. Ispunili smo žuti obrazac i JA sam napisala izjavu da sam SUGLASNA da se djetetu izda putovnica. Samo sam se ja potpisala pod tu izjavu a mm se potpisao kao osoba koja predaje zahtjev.


A sad ovo gore: meni to smisla jednostavno nema, ja sam prijavljivala boravište u stanu čiji je vlasnik moj svekar i po toj tvojoj logici bi meni zakonski jednako vrijedan papir bio da sam JA sastavila izjavu da je moj svekar suglasan da ja živim u njegovom stanu i da je on upoznat s time da se ja tu prijavljujem i da ja to sve potpisujem pod kaznenom i mor. odg. A taj papir ti vrijedi NIŠTA pred zakonom.
Vrijedi samo obrnuto, da je i dotična osoba koja je predmet u dotičnoj izjavi stavi na to svoj potpis.

edit: nama je putovnica stigla za ravno 7 dana. I to ti je praksa.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:48   #153
kolko me sjećanje služi lara je odvjetnica pa vjerujem da zna o čemu priča

praksa je takva da zapravo ni ovi na šalteru ne znaju kaj je točno a kaj ne
blablica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:52   #154
Quote:
blablica kaže: Pogledaj post
kolko me sjećanje služi lara je odvjetnica pa vjerujem da zna o čemu priča

praksa je takva da zapravo ni ovi na šalteru ne znaju kaj je točno a kaj ne
Moja poanta u svemu tome je kako jedan papir pred zakonom može vrijediti samo na račun toga što na njemu stoji "pod moralnom i kaznenom odgovornošću" a drugi neki ne vrijedi ničemu uz takvo nešto.
Jel sad jasnije?
Uglavnom, sve to je nebitno za temu i ustrajala sam u odgovaranju samo iz razloga da dam svoj primjer nekome kome će koristiti i da ukažem na to da izjava: Ne moraju oba roditelja biti iako nisu u braku i ako ne žive skupa - nije točna u svim slučajevima i da bi se nekome moglo dogoditi kao i nama pa da se mora 2 puta vraćati.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:53   #155
Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
A slučaj je bio taj da nismo bili u braku, da su mm i M bili na jednoj adresi a ja na drugoj prijavljena i mogli smo predati zahtjev za putovnicu samo i isključivo oboje na šalteru. Ispunili smo žuti obrazac i JA sam napisala izjavu da sam SUGLASNA da se djetetu izda putovnica. Samo sam se ja potpisala pod tu izjavu a mm se potpisao kao osoba koja predaje zahtjev.
Pred Zakonom RH ja i Zagor nismo vjenčani, on prijavljen na adresi u Španskom ja u Trnju. Lara nosi njegovo prezime.. nema ništa samnom osim što sam joj majka.. jel
bez problema prije dva tjedna podigla putovnicu a predala zahtjev prije 5 tjedana.

Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
A sad ovo gore: meni to smisla jednostavno nema, ja sam prijavljivala boravište u stanu čiji je vlasnik moj svekar i po toj tvojoj logici bi meni zakonski jednako vrijedan papir bio da sam JA sastavila izjavu da je moj svekar suglasan da ja živim u njegovom stanu i da je on upoznat s time da se ja tu prijavljujem i da ja to sve potpisujem pod kaznenom i mor. odg. A taj papir ti vrijedi NIŠTA pred zakonom.
Vrijedi samo obrnuto, da je i dotična osoba koja je predmet u dotičnoj izjavi stavi na to svoj potpis.
baš tako.. sve ti je valjano.. bilo koja kombinacija... samo što treba biti ovjeren potpis vlasnika stana pred javnim bilježnikom...
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:55   #156
Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
Uglavnom, sve to je nebitno za temu i ustrajala sam u odgovaranju samo iz razloga da dam svoj primjer nekome kome će koristiti i da ukažem na to da izjava: Ne moraju oba roditelja biti iako nisu u braku i ako ne žive skupa - nije točna u svim slučajevima i da bi se nekome moglo dogoditi kao i nama pa da se mora 2 puta vraćati.
nije točno..
ja niti sam u Braku po Hrvcatskom zakonu, niti je zagor u hrvatskoj, niti lara nosi moje prezime (već nbjegovo) niti ja živim na njegovoj adresi - ništa ne štima sa ničim.. najnormalnije izvadila putovnicu za dijete..
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 00:58   #157
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
Pred Zakonom RH ja i Zagor nismo vjenčani, on prijavljen na adresi u Španskom ja u Trnju. Lara nosi njegovo prezime.. nema ništa samnom osim što sam joj majka.. jel
bez problema prije dva tjedna podigla putovnicu a predala zahtjev prije 5 tjedana.



baš tako.. sve ti je valjano.. bilo koja kombinacija... samo što treba biti ovjeren potpis vlasnika stana pred javnim bilježnikom...
Ma čekaj malo, ti sad tu govoriš da treba biti potpis vlasnika stana a gore iznad si napisala da je TVOJA izjava bila valjana i bez potpisa tvog supruga.
Mislim zaista, nisam stručnjak, daleko sam od prava ali meni to nikako smisla nema. I još uvijek mislim da je tvoj slučaj bio izuzetak.

I još uvijek ne kužim čemu ovo spominjanje sarkastično: bez problema je podigla putovnicu itd itd???
Valjda i ti i ja želimo pomoći nekome koga ove informacije zanimaju.
Ali ako te zanima detaljnije: M je tad imao očevo prezime, živjeli smo SVI na istoj adresi, samo oni su tu adresu imali kao prebivalište a ja samo kao boravište. I bez obzira na tu činjenicu smo postupili onako kako sam opisala.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 01:05   #158
Quote:
larazg kaže: Pogledaj post
nije točno..
ja niti sam u Braku po Hrvcatskom zakonu, niti je zagor u hrvatskoj, niti lara nosi moje prezime (već nbjegovo) niti ja živim na njegovoj adresi - ništa ne štima sa ničim.. najnormalnije izvadila putovnicu za dijete..
A evo ponavljat ću se kao papiga dok ne ukažem na ono što želim pokazati. Zdravim razumom razmišljajući (a ako si zbilja dovjetnica ne bi ti to trebao biti problem): ako smo mi koji smo živjeli svo troje na istoj adresi (mm i M imali isto prebivalište, isto prezime) i ja sa boravištem na toj istoj adresi, putovnicu izvadili na način da smo MORALI oboje doći, ja napisati vlastoručnu izjavu da to sve odobravam itd itd...kako je onda moguće da isti zahtjev (u ovom slučaju vađene putovnice, jel) koji ti predaješ (a pred zakonom RH je puno kompliciraniji i "nesređeniji") prođe mimo svih tih procedura i da taj TVOJ način bude praksa a mi smo bili samo mali majmuni koje su službenice tad u tom slučaju odlučile "nategnuti" pa nam svima zakomplicirati život tako što smo s djetetom od 2 mj. čekali ne znam ni ja koliko po redovima.
Nadam se da si sad skužila o čemu ja govorim.
Ako puno "jednostavniji" slučajevi podliježu nekom zakonu i ako neki "kompliciraniji" prođe MIMO tog zakona, ne može nikako biti da je ovaj kompliciraniji praksa a ovaj manje kompliciran iznimka.
mali_cox is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 01:06   #159
Quote:
mali_cox kaže: Pogledaj post
Ma čekaj malo, ti sad tu govoriš da treba biti potpis vlasnika stana a gore iznad si napisala da je TVOJA izjava bila valjana i bez potpisa tvog supruga.
Mislim zaista, nisam stručnjak, daleko sam od prava ali meni to nikako smisla nema. I još uvijek mislim da je tvoj slučaj bio izuzetak.

I još uvijek ne kužim čemu ovo spominjanje sarkastično: bez problema je podigla putovnicu itd itd???
Valjda i ti i ja želimo pomoći nekome koga ove informacije zanimaju.
Ali ako te zanima detaljnije: M je tad imao očevo prezime, živjeli smo SVI na istoj adresi, samo oni su tu adresu imali kao prebivalište a ja samo kao boravište. I bez obzira na tu činjenicu smo postupili onako kako sam opisala.
stan je stvar - to je vlasništvo i treba biti izjava potvrđena od javnog bilježnika
dijete nije stvar i nad njime nama vlasništva već sukladno Obiteljskom zakonu i raznim konvencijama o pravu djeteta roditelji ostvaruju roditeljsku skrb..

a vis a vis toga što pišeš.... po članku 3 Obiteljskog zakona ako se rodi zajedničko dijete izjednačena je izvanbračna i bračna zajednica - stoga ikakve potvrde nemaju smisla

Članak 3.
Odredbe ovoga Zakona o učincima izvanbračne zajednice primjenjuju se na životnu zajednicu neudane žene i neoženjenog muškarca, koja traje najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete.
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2010., 01:10   #160
stoga svatko tko se hoće natezati sa babuskarama na šalteru dovoljno je da kaže da je sukladno Obiteljksom zakonu i to članku 3 njegova izvanbračna zajednica izjednačena sa bračnom jer je u njoj rođeno zajedničko dijete i da nema ih nitko prava pitati za ikakvog drugog roditelja.
Obiteljski zakon je Lex specialis u ovom slučaju
__________________
45°46´04"N,15°51´08"E [URL="❦ Odluka o tome da ćeš imati dijete iznimno je važna. To znači odlučiti da će tvoje srce zauvijek koračati izvan tvog tijela.[/URL]
larazg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:51.